İbrala Barajı’nda Göl Canavarı (!)

  • Bir şehir düşünün ki, içme suyu sağlayan barajının suyu boşaltılmış, haberi yok…
  • Bir şehir düşünün ki, kuraklık verimli tarım alanlarını yakıp kavuruyor, haberi yok…
  • Bir şehir düşünün ki, yeraltı sularını tüketmiş, derine, derine, en derine dalanlar var, haberi yok…
  • Bir şehir düşünün ki, ekinleri boy vermemiş, rekolte yıllık ortalamanın altında olacak, haberi yok…
  • Bir şehir düşünün ki, meyve ağaçlarımız kuruyor diye ağlayanlar var, haberi yok…
  • Bir şehir düşünün ki, içme suyu kaynağı kirletiliyor, zehir saçılıyor, haberi yok…

Uzatmanın alemi yok…

Bir şehir düşünün ki, baraj suyunun boşaltılması haberini, barajda bir ceset bulundu haberinden az okumuş…

  • O şehir için bir sıfat seçme hakkınız olsa hangi kelimeyi tercih ederdiniz?
  • Sorunlarından habersiz şehir olur mu?
  • Sorunlarına ilgisiz şehir olur mu?

İbrala Barajı’nın son durumuna dikkat çektiğim “Bu feryada kulak verin” başlıklı makalem, aynı gün karamandan.com’da yayınlanan “Karaman’da kayıp şahsın cesedi bulundu” başlıklı haberin yarısı kadar bile okuyucunun ilgisini çekmedi. Yine aynı gün yayınlanan “Polisten kaçan araçta aranan şahıs bulundu” başlıklı haberi okuyanların dörtte birine ulaşmadı. Aranan şahıs Sedat Peker olsa, herhalde bu kadar dikkati çekmezdi.

Bu Feryada Kulak Verin” başlıklı makale, şehrin yöneticilerinden çok halkın bilgisine sunulmuştu.

Kuraklıktan şikâyet eden üretici, üreticinin sözcüsü olduğunu iddia eden meslek odası yöneticileri, ister iktidar ister muhalefet ilin siyasetle uğraşan kesimi, “İbrala Barajı” yazısına itibar etmedi.

Bu yazıyı yazdığım saate kadar “Bu feryada kulak verin” başlıklı yazıya yorum yazan da olmadı.

Ekmeğim, suyum Karaman”cılar, “Konya Karaman”a tepki yağdıranlar, “Türkçenin Başkenti Karaman”cılar, “Elmamız Elmasımız”cılar…

Bir sessizlik, bir sükut…

Bugün yayına vermeyi planladığım makale yerine, yine baraj konulu, ama farklı bir açıdan ele aldığım yazıya öncelik vermek istedim. Demek ki, benim feryat olarak duyduğum sesler kuru gürültüden ibaretmiş. TBMM Genel Kurulu’ndan milletvekillerine seslenen vekil bile arayıp tek kelam etmedi. Sanki alacağı oylar eksilirmiş gibi… Gerçekten böyle mi algılıyorlar? Siyasi yelpazenin farklı kanatlarında olanların birbirleriyle temas etmesi yasak mı?

Bu yazıya başlık olarak “İbrala Barajı’nda Göl Canavarı” ibaresini seçtim. Bu başlığı, yazıya dikkat çekmek istediğim kadar gerçekliği olduğu için tercih ettim. Türkiye’de hangi barajın suyu on yılda boşalmıştır? Hangi baraj onuncu yılında yeniden onarıma alınmıştır? Bir örneği var mıdır? Belki de vardır. Nerede, ne olup bittiğinden kimin haberi oluyor ki?

Ayrancı Barajı’nı bilir misiniz? Ayrancı Barajı’nın ne zaman, nasıl ve hangi koşullarda yapıldığını merak etmişliğiniz var mıdır?

Ayrancı Barajı, Türkiye’nin “Garibanlık Dönemi” eseridir. Almanlar tarafından 1956-1958 yılları arasında inşa edilmiştir. 63 yıldır hizmet vermektedir. Burada, bir ismi anmadan geçersem bir büyük vebalin altında ezilirim.

Z Kuşağı Süleyman Demirel’in sadece adını duymuş olabilir. Demirel, Türkiye’de birçok kez başbakanlık yaptı, Cumhurbaşkanı oldu. Süleyman Demirel’in lakabı “Barajlar Kralı” idi. Hiçbir unvanın ve lakabın kolayca yapıştırılmadığı, etiketlenmediği dönemlerden söz ediyorum. Süleyman Demirel, Seyhan Barajı inşaatında proje mühendisidir, ABD’den yeni gelmiştir ve yıl 1953’tür. Dönemin başbakanı Adnan Menderes’in dikkatini çeker. 1954 yılında DSİ Barajlar Dairesi Başkanlığına atanır. Bir yıl sonra DSİ Genel Müdürü olur. Ayrancı Barajı yapılırken, Süleyman Demirel DSİ Genel Müdürüdür ve Barajlar Kralı olarak manşetlerdedir. Demirel, 1960’ta vatani görevini yapmak üzere DSİ Genel Müdürlüğünden istifa eder. Bundan sonrası Türkiye’nin yakın tarihidir, politik tarihidir.

Ayrancı Barajı’nın İbrala Barajı’ndan farkı nedir diye merak ediyorsanız, yanıtım çok kısa: “Ayrancı Barajı’nda ‘Göl Canavarı’ yaşayamaz”. Yapım tekniği midir, suyun özelliği midir, yanıtı uzmanlık gerektirir.

İbrala Barajı’nın suyunu tüketen göl canavarıdır. Baraj yapılırken göl canavarının yuvalandığının tanıkları varmış. Bu kişilerden bazıları ilgilileri haberdar etmiş, önlem alınması için girişimlerde bulunmuş. Ama “BİZ”, anladığınız anlamda “BİZ” canavarı küçükken sevimli buluruz, dikkate almayız. Tehlike yaratacağını düşünmeyiz. Büyüyüp korkunç hale geldiğinde “Eyvah, canavar!” diye bağırıp seferberlik ilan etmeye kalkarız.

İbrala Barajı’nın canavarı da dikkate alınmamış, görmezden gelinmiş veya yok sayılmış. Sonra her şey unutulmuş. Ama canavar gerçekmiş. Buna rağmen bir gün boy göstereceği kimsenin aklına gelmemiş.

Baraj inşa edilirken gövdeye riprap (Su etkisine, özellikle dalganın yıkamasına karşı dolguyu korumak amacıyla barajın memba yüzünde toprak dolgularda taş ile küçük kaya ile inşa edilen dolgularda daha iri kaya ile oluşturulan kaplama) yapılmadığından, zamanla dalga gövdeyi aşındırmış. Durum vahim noktaya gelmeden barajın suyu boşaltılmış. Vahim nokta ne ola ki?

Sanki Türkiye’nin ilk barajı… Böyle bir sonuç beklenmiyormuş gibi… Ha Karaman merkezdeki Afra yanındaki üst geçit, ha Buğday Pazarı önündeki alt geçit, ha İbrala Barajı. Üçü de Karaman’ın eseri. Biri kambur, biri çarpık, biri çişini tutamayan hasta gibi. Başkaları da mutlaka vardır, ben görmedim, duymadım, bilmiyorum.

Barajdan suyu boşaltmak bir dert, işi yeniden ihale edip yeniden yaptırmak bir dert. Üstelik hepsi zaman isteyen işler. Bir öngörüsüzlükten bahsediliyor. Hiç bilmediğim ve anlamadığım konular. Anladığım şey, İbrala Barajı’nda su boşaltıldı, riprap yapıldı, yeniden su tutma işlemine başlandı. (Anlamadığım şey, teknik konular. Yazıyı okuduğunu sanıp anlamayan bir aklı evvel çıkar, anlamadığın şeyi nasıl yazdın diye sorar. Bu kısa açıklamayı bu nedenle yapmak zorunda kaldım).

63 yıllık Ayrancı Barajı’nda en ufak bir kaçak yokken daha dün sayılabilecek kadar yeni yapılan İbrala Barajı’ndaki bu hali açıklamak hiç kolay olmasa gerek? Kuraklık tehlikesinin kapımızı çaldığı bir dönemde boşa giden milyonlarca küp suya mı yanarsın, milli ekonominin milyonlarca liralık ürün kaybına mı üzülürsün, elma ağaçlarımız kuruyacak diye ağlayanlara mı hayıflanırsın, ne olup bittiğini umursamayanlara mı vah vah dersin?

Bir önceki makalede “Filmin devamı sonraki yazıya kaldı” cümlesi ile final yapmıştım. Araya parça girdi. Maalesef bazı yazılar sahibinden bağımsız olabiliyor. Bu yazı da öyle oldu. Filmin devamı biraz daha ertelenecek. İbrala Barajı’nın çevresindeki ahırlar, baraj sahasına ekilen ürünler, baraj suyuna karışan atıklar, daha neler neler sırada. İbrala Barajı tarımsal sulamaya açılmamış ama İbrala Barajı’nın çevresinde, koruma sahası olmasına karşın, tarımsal üretime geçilmiş!

Yıllar önce kamulaştrılmış olan baraj alanının başlangıcı Akköprü yakınlarındaki arazilerde buğday, arpa, mısır vb. ürünler boy vermiş. Sanki DSİ Çiftliği… DSİ 42. Şube Müdürlüğüne mi, DSİ 4. Bölge Müdürlüğüne mi ait, karar veremedim…Barajı Yeşildere Muhtarlığı’nın malı sanan ve istediği gibi tasarruf hakkı olduğunu düşünenleri de unutmuş değilim. DSİ’nin aylar önce muhtarlıklara uyarı yazısı gönderdiğini sır gibi saklayanları da…Sulama Birliği başkanının kim olduğunu ve maaşını da…

Karaman’ın Sesi gazetesinin internet üzerinden yayınını sürdürdüğü kgrt.net’te yazılarını beğenerek okuduğum “Cemil Arif”e kocaman teşekkür. Bildiğim kadarıyla o da benim gibi Karaman’da yaşamıyor. Adını bile açık etmekten mahcubiyet duyuyor. Ama Karaman’ı yazıyor. Çok iyi ediyor ve çok güzel konulara değiniyor. İbrala Barajı’nı benden önce yazmış. 17 Mayıs tarihli makalesinde İbrala Barajı’nın “Pür Melali” başlığını kullanmış. Her cümlesi ok gibi, hedefi 12’den vuruyor. Bu konuda yalnız olmadığımı görmek bana moral oldu. Bir hukuk insanı sağlam delilleri olmadan bazı saptamalarda bulunmaz. Bakalım devamı nasıl gelecek?

Türkçede “Suya sabuna dokunmamak” diye bir deyim vardır. Karaman’da bu deyimin hakkını verenleri benden iyi tanırsınız. Karaman’da suya sabuna dokunmadan yazmayı beceren ve kendilerini yazar olarak takdim edenlere bakıp gıpta ettiğimi sanmayın. Ben bu kuralın dışındayım, şimdilik sudan başladım. Sıra sabuna gelir mi bilmem? Ama suya dokunmadan “Kuraklık Dosyası” yazılmaz ki.

Gerçeklerle incinmek mi, yalanlarla avunmak mı? Hayat her zaman bu kadar sade değildir. Hayat, hiçbirimize iki şık sunmaz. Hayatın seçenekleri sınırsızdır. İnsanın tercihi ise tektir.

Atlamış olanlar için hatırlatırım: Turizm Bakanı’nın eşi meyve suyundaki görüntüye tepki göstermiş!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

16

Nuh Ali Ozturk Godetli - sayin tek yazinizi ilk defa okudum. hemn birseyler ilave etmem gerektigini dusundum. umarim anlayis gosterirsiniz.ban jeoloji muhendisiyim. her ne kadar mesleginmi icra edemesemde. ulkenin ic havza sularinin onunu keserek adeta ulkemin damarlarina giden kani keser cesine yapilan ic havza barajlari.bir ucubedir neden . ic havza sulari ulkemizin yer alti sularini besleyen yegane kaynaklardir. karaman ovasinda 30 sene once 10 metreden su cikan kuyular bu gun 100 lerce metreden cikmaktadir. hicbir on calisma yapmadan arastirma yapmadan godet baraji yapildi niye sulama icin iyide yeralti sulari on senede uc kat derine indi. hadi bu bilmeden oldu. arkasindan kurt deresi ibraladeresi barajlarini yapmak hangi aklin urunu. ban bir turlu anlayamiyorum. obruklar gun gectikce artiyor nedendir acaba.

insaallah birileri akillanir. umit ediyorum. sevgi ve saygilarimla jeoloji muh. nuh ali ozturk.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 23 Mayıs 22:52
15

Nebi Can - Allah razı olsun kardeşim yazdıklarınız karanlığa küfretmek yerine bir mum yakmak tadında mutlaka aydınlatacağı beyinler olacaktır inşallah

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Mayıs 10:56
14

Güngör - Bölgede bahçem var.6 yaşında küçük ama güzel bir elma bahçesi. Barajdan başka hiçbir şekilde sulama imkanım yok. Çaresizlikten koca bahçeyi 5 litrelik bidonlarla sulama gibi bir maceraya kapılmazsam tabi. Şimdilik ciddi sorun yok ama sanıyorum birkaç haftaya ağaçlar kurumaya başlar. Ulaşmaya çalışmadığımız, yazmadığımız yer kalmadı. Cimer, Tarım Bakanlığı, Valilik, Dsi.... Tek elimizden gelen yazmak. Hiçbirinden usulen 2 satır cevap dahi alamadık. Güzelim meyvelerimden geçtim, anlaşılan bu yıl o güzel bahçemin kurumasını izleyeceğim. Seneye su olursa tekrar bahçe yapacağım. Çok kolaymış gibi yazsamda bahçemin 6 yaşında olduğunu tekrar yazmak isterim. 6 yıl uğraştım, emek verdim, bekledim, çocuk gibi baktim. Şimdi kurumasını izleyeceğim. Neden?İşini düzgün yapmayan bir müteahhit, şirket, onu kontrol etmeyen bir DSİ, özel idare, belediye bilmiyorum herkimse.Şimdi ben bu durumda haklarımı ne yapmalıyım?Allah bildiği gibi yapsın...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 22:34
12

Kamil - Yahu herşeyi bilmeyin toprak su meteoroloji ziraat siyaset tarih jeoloji inşaat mühendisliği mevzuat kardeşim gökten yagmur yagmadı işte eline kalem alan allame oluyor

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 21 Mayıs 22:35
11

Ali Yılmaz - Boşuna elinizi dilinizi zihninizi yormayın.sorun çok temelde böyle gelmiş böyle gidecek .toplum olarak o kadar bozulmuşuz diyeceğim ama ne zaman düzgündük ki.toplum bozuk olunca haliyle yöneticilerde bozuk ( sonuçta uzaydan gelmediler bu toplumun içinde çıkıyorlar).onun için hiç boşa nefes tüketmeyin insanın kendine yaptığını bir ordu gelse yapamazmış .

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 16:52
10

Kazım... - Ağzına yüreğine sağlık olsun. İbrala baraj gerçeğini tam olarak ifade etmişsin Bu barajı yapan müteahhit mühendisi ve diğer parayı yiyenler değil vatandaş cezalandırıyor. Ne de olsa zengine bu ülkede sesi çıkan yok... Sadece gariban köylüye milletin sesi çıkar.. Millet vekilleri sadece oy zamanında vatandaşın yanında göstermek olan vekil istemiyorum. Bu günlerde geçer seçim zamanı bu vatandaş hesabını soracak

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 11:33
09

Çetin - Niçin çifçi cezalandırılıyor. Bu barajın mütahidi, mühendisi, barajın eksiksiz tamamladı onayını veren müdürün, şefin hiçmi suçu yok, hepsi istikaklarını aldılar. Hiç duydunuz mu müteahhitin , müdürün, şefin ceza aldığını. Kim cezalandırıldı suçu olmayan çiftçi, neden sesi çıkmıyor , neden hakkını savunacak odası olmadığından

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 08:06
08

Kamanliçeto - Yazdıklarımı paylaşıma açıyormusunuz ki? Dingonun Ahırına dönmüş MEMLEKET; Karaman mı? Alan memnun Satan memnun ;-/(aşığın dediği gibi) "ye babo ye doymazsın; Fakir EKMEK bulmasın... Dünyayı yesen doymazsın ???

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 21 Mayıs 01:44
07

Niyazi Düzenli - Ahmet kardeşim teşekkür ederim yazılarınızla malesef toplumsal kanayan yaralarımıza parmak

basıp gündeme getirdiğiniz içi eline sağlık kalemine sağlık sağ ol var ol. İlgililere duyurulur ???

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 20 Mayıs 23:09
05

Yeşildere - Barajdan su verilmeyince insanlar susuzlık yüzünden baraj sahasına ekim yaptı ne yapsalardı üç beş kuruş para kazanacaklar onada engel olmayın

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 20 Mayıs 22:30
04

Yakamoz - AĞAÇLANDIRMA yerine betonlaşmaya devam ettiğimiz sürece suyuda bulamayız havayıda..karamanda yeşil alan çok çok az biran önce belli bölgeler ağaçlandırılmalı

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Mayıs 18:24
03

Davut Atasoy Emekli - Makalenizi zevkle okudum. Amaaa ama makalede

adı geçen demirel ile ecevit isminden tiksindiğim için hayli üzgünüm. Bu iki ismin yaptıklarından ürküttüğü kurbağalar çok fazla. Şöyleki bu iki zürriyetsiz isim halkımızı sağ sol diye ikiye bölüp vuruşturdular sırf ikdidarda kalabilmek için her yolu mübah sayıp 50 yıl bizi avuttalar. Sayın yazar sizi saygıyla selâmlıyorum.

Yanıtla . 3Beğen . 4Beğenme 20 Mayıs 18:06
06

Yakamoz - @Davut Atasoy Emekli 03 nolu yoruma cevabı: şuandada 2ye bölünmüş durumda değilmiyiz?şunaki mevcut iktidarda iktidarda kalabilmek için ayrıştırmadımı..tayyipciler ve tayyipci olmayanlar diye 2ye ayrılmadıkmı?çoğu mitinginde karşı taraftan bahsederken BUNLAAAR diye başlamıyormu ?İ? bunlar kim? siz kimsiniz;?

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 20 Mayıs 22:58
02

Ovalı - Bir Karamanlı olarak çok üzülüyorum Yeşildere ova mevkiinde bahçemiz var ama su verilmiyor ve çok sıkıntıdayız kuyularımızın suyu çekildi ama elimizden hiçbirşey gelmiyor....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Mayıs 16:27
01

Abdullah - Sayın yazar Ayrancı barajından da kaçak var ama o baraj 1950'li yıllarda yapılmış bir baraj. Kaçak makul karşılanabilir. Ya şimdi, iki binli yıllarda yapılan baraj için yapım tekniği nasıl unutulur anlamak mümkün değil.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 20 Mayıs 15:18
13

Bir Ah Çeken - @Abdullah 01 nolu yoruma cevabı: Yahu geçen yıl buzamanlarda baraj su kaçırıyor yaygarasi vardı herkes mühendis olup kamu oyu oluştu ve bı aceleyle barajı tadilata aldirdilar bir yıl sonrayı ongoremeyip olan suyu boşalt tilar şimdide ne ayaksa gecenseneki yaygaracilar sanki akan su geri akacakmis gibi aynı yaygara ki projesinden yapımına tam bir lausellik sergilendi yerel yönetimler taraf olup bilirkişi oluşturup öngörü fikir teatisi yapılmadı ve bahsedilen canavarın adeta yuvası oldular

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 10:16

EMA Plast'a vasıflı ve vasıfsız personeller alınacak

Şirketimiz bünyesin çalıştırılmak üzere elemanlar alınacaktır. İş tanımı: Satış ve pazarlama elamanı Yurtiçi seyahat engeli olmayan B sınıfı ehli...

(0338) 202 01 70 EMA PLASTİK ÜRÜNLERİ İNŞAAT PETROL GIDA SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

Sümer Mahallesinde 2.kat 95 M2 2+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire. Karaman Sümer Mahallesi Belediye Fen İşleri deposu civarı.Bina çift daire üzerine kurulu her katta 2 daire...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak

Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak Yurtpet Petrolde çalıştırılmak üzere bay ve bayan Mareket Elemanı, Pompa Elemanı ve Pazarlama Elemanı Alınacaktır....

Dora Ambalaj Tecrübeli veya Tecrübesiz Personeller Arıyor

Karaman’da rotogravür baskı selefon ambalaj sektöründe faaliyet gösteren fabrikamız bünyesine aşağıda belirtilen iş konuları için tecrübeli veya taraf...

0 (338) 224 13 13

Karaman Cumartesi Pazarın'da 4.Kat 2+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire.Karaman Hamidiye Mahallesi Cumartesi pazarında. Bina çift daire üzerine kurulu her katta 2 daire bulunmakta....

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Eğitim Danışmanı Aranıyor

Americanlife Dil Okulları Karaman Şubesinde Eğitim Danışmanı pozisyonunda çalıştırılmak üzere; İletişim Kurma Becerisi olan, Üniversite Mezunu, T...

(0338) 212 22 70 AMERİCANLİFE DİL OKULLARI KARAMAN ŞUBESİ

Yetkili Servise Personel Alınacak

Bosch, Siemens, Profilo Yetkili Servisinde çalışacak vasıflı vasıfsız bay eleman alınacaktır. Müracatların şahsen perşembe pazarı sonu fidancının yan...

0 338 212 32 72

Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak

Yurtpet Petrol Pirireis Şubesi'nde görevlendirilmek üzere, erkek market ve akaryakıt personeli alınacak. Müracaatlar şahsen yapılacaktır.

İletişim: 0338 212 4333

Karaman Kazımkarabekir'de satılık tarla

Emlak Tipi: Satılık Arsa - İmar Durumu: Tarlam²: 3.072m²: Fiyatı: 10Ada No: 949 - Parsel No: 76Tapu Durumu: Müstakil Parsel / Takas olur

05327652401

Yenişehir Mahallesinde Satılık Dükkan

KARAMAN Yeni Şehir Mahallesinde koleksiyon konutları altında 750 m2 yatırımlık dükkan Gayrimenkulü ziyaret için lütfen randevu alınız.

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Covid-19 Aşısına Nasıl Bakıyorsunuz?