Değerler

Temel değerler eğitimi (algılanması) ve toplumun kurtuluşu...

Değerler kavramı; her yaş ve konumda insanın güncel hayatında önem taşıyan, geniş bir yer kaplayan, genelde kabul gören, benimsetilerek yaşatılan, her türlü ortak duygu, düşünce, davranış, kıymet, ahlaki ilkeler ya da inançlar gibi tüm kavram ve kurallar bütünüdür.

Temel değerler bir ölçüde insani değerler (insanı insan yapan değerler) evrensel değerle, ahlaki değerler, toplumsal değerler, milli değerler, tarihsel değerler, etik değerler gibi gruplar tarzında ifade edilen kavramlar olup yüzlerce ilkeden oluşur.

Zamanında eğitimi ve algılanabilmesi oranınca; nitelik, etkinlik, kimlik kazanır. Bilgi ve tecrübe ile doğru paylaşımı oranınca da toplum seviyesi yükselir, nesiller ötesine değerler olarak taşınır.

Değerler; güzel söz, atasözü, davranış, paylaşım, birikim… olup bir nevi toplum yasası, ortak ilkeler, hal ve hareket kavramlarıdır.

Değerler eğitimi ve algısı genelde; üç yaşında ailede başlar, anaokulu, örgün eğitim, yaygın eğitim ile pekişir. Toplumda özellikle örnek ve uygulamalar ile kemikleşir. Değerler eğitiminden başta ana babalar, öğretmenler, eğitmenler, akademisyenler, akil insanlar, mahalli idareler, kamusal yetkililer ve yönetmenler sorumludur. Toplumun etkin konumdaki bireyleri özellikle örnek davranışlar ile kayda değer üstünlük veya yanlış sonuçlara vesile olur.

İnsanın yaşadığı he zaman ve mekân değer eğitimi kapsamına girer. Bu değerlerin öğretimi, algılanması (uygulanması) toplumsal, milli, manevi, kültür kuralları gibi ortak değerleri oluşturur. Güzel, örnek davranışların örnek alınması kişileri, nesilleri, ülkeleri başarılı kılar. Mutlu ve refah içinde yaşamalarını sağlar. Doğru örnek ve uygulamalar ile değerler; toplumun, toplumsal değerlerini ortak servetler kapsamına alır.

İnsanlık tarihi ile yaşama girmiş olan değerler / değerler eğitiminin kurumsal boyuta girmesinin tarihçesi çok yenidir. Muhtelif toplum kesimlerinin etik kimliğine göre ölçülemlendirilen, oluşturulan kural ve eğitimler toplumun mesleki, manevi, ahlaki, sosyal ve kültürel yönden güçlendirilmesini sağlar. Kuralları daha etkinlik kazandırmak üzere kanun, yönetmelik, uygulama ve düzenlemelerin gerekliliği kaçınılmaz boyuta gelmiştir.

Değerlerin oluşmasında, insanın doğuştan getirdiği özellikler ile içinde yaşadığı toplumun önemli etkileri vardır. Davranışlara yön veren değerlerin bir kısmı, insanın yaratılışında vardır. Kişi onları doğuştan getirir. Doğuştan gelen değerler ile inanç, saygı duyma, merhametli olma, yardımsever olma gibi ahlaki değerler her çağda ve toplumda  aynı anlamı taşır. Zaman zaman olumsuz davranışlara da rastlamak mümkündür. Olumsuz yaşantı ve örnekler yeni nesillerin etkisinde kalmasına vesile olur.

Değerlerin ilk oluştuğu ve şekillendiği yer ailedir. Çocuğun dünyayı anlama çabası içerisinde çevresinden gördüğü etkiler önemlidir. Paylaşım, sevgi, saygı, adalet, hoşgörü gibi birçok değer çocukken davranışlara yerleşmekte, karakter ve mizaç hâline gelmektedir. Ailede bu değerlerin kullanımı ve onlara atfedilen anlamları gören çocuk, bunları kendi hayatında da örnek alarak yerleştirmeye çalışmaktadır. Bu bakımdan değerlerin oluşumunda aile kurumunun yeri büyüktür. İnsan, maddi ve manevi bütün değerlerin farkında olmalı ve bunlara kendi hayatında yer vermelidir. Hak, hukuk, adalet, sevgi, saygı ve yardımlaşma gibi toplumu ayakta tutan değerlere kati şekilde önem vermelidir.

Bu değerlerin oluşumu, küçük yaşta mümkün olacağına kesin kural olarak bilinmelidir. Geri dönüşümü olmayan yanlışlıklara düşmeden insanlık olarak benimsenen, uygulanan bu küçük yaştan itibaren yerleşen kuralların oluşumu hiç mübalağasız insanlık için, ailelerin, ülkelerin kurtuluşu olarak bilinmelidir. İçine girdiğimiz çağın bilgisayar çağı olmasının artılarına rağmen bu alanda yanlış ve istenmeyen iletişim kopukluğu kayıplara sebep olabilir.

DEĞERLER BİR TOPLUMUN KİMLİĞİDİR
DEĞERLER ÜZERİNE KURULMUŞ DEĞERLER DEĞERLİDİR
DEĞERLER İNSANI DEĞERLİ KILAN YEGÂNE DEĞERDİR.

Fettah Güventürk / İnsan ve Temel Değerler Kitabından

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fettah Güventürk - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Kaynak Ustaları - Torna Ustaları aranıyor.

Firmamız bünyesinde çalıştırılmak üzere kaynak ve torna ustaları aranıyor.

FATİH YILDIRIM - TALARANZA TARIM MAKİNALARI VE EKİPMANLARI

Danış Kitabevi bayan personel arıyor

Karaman Danış Kitabevinde çalıştırılmak üzere, en az lise mezunu bayan personeller alınacak. Başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir.

03382127653 DANIŞ KİTABEVİ

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan

Valide Sultan Mahallesi Abdülkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde satılık 60 m2 Satılık Dükkan Detaylı bilgi ve gayrimenkulü ziy...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Zembilli mahallesinde Satılık Dükkan

Karaman Zembilli Ali Efendi Mahallesinde 120 m2 Sağlık ocağı yanıda bulunan bodrumlu dükkan Eczane, Market, manav vb işler için uygun yüksek kira geti...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Mahmudiye Mahallesinde Ara kat 3+1 Satılık Daire

Dairenin lokasyonu cumartesi pazarına yakın konumda, 4 katlı binanın 3. katında bulunmaktadır. Bina 2007 yılında yapılmış 14 yaşındadır. Satılık Daire...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Ziya Gökalp Mahallesinde Satılık Lüks Daire

Dairemizin lokasyonu Karaman Valilik karşısındadır. Bina 3 katlı olarak toplamda 5 daire şeklinde inşa edilmiş, Ana cadde ile bina arasında yeşil alan...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Kazım Karabekir Mahallesinde Satılık Daire

Kazım Karabekir mahallesinde 145 m2 3+1 yüksek giriş zemin kat satılık daire. Dairenin bulunduğu bina tek daire üzerine 4 kat olarak inşa edilmiş, bin...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Külhan Mahallesinde Ultra Lüks 3+1 Satılık Daire

Bina her katta tek daire üzerine 4 kat olarak kurulmuş, daire 4 ncü katta bulunmaktadır. 165 m2 3+1 odalı dairenin giriş kapısı çelik, oda kapılar ise...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman 3. Toki Konutlarında Satılık Daire

Başakşehir Mahallesinde Satılık 2+1 Açık konsept Mutfak ve oturma odası mevcut. Satılık dairenin giriş kapısı çelik oda kapıları amerikan panel kapıdı...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Zembilli Mahallesinde Satılık Daire

955 m2 arsa üzerine 400 m2 (brüt) alana sahip her katta 2 daire olacak şekilde, asansörlü olarak inşa edilmiş, binada toplam 2 adet dükkan 6 adet dair...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Ülkemizdeki Mülteciler Sınır Dışı Edilmeli mi?