FABRİKALARIN BOŞANMALARA ETKİSİ, BUYRUN YORUMLARA

Nedeni ne olursa olsun insan yediği ekmeği yargılarken önce kendini gözden geçirmeli. Kendince bir yargıya varmalı. Mademki iş sana uygun değil için can sıkıntısı ile dolu. Yine kendi kendini yargılamalı. Üstelik duyguların yoğunluğu sana sahte isimle yorum yaptırıyorsa gerçekten de o iş sana uygun değil. O iş için sana beyaz bir yalan bulmam da mümkün değil. Binlerce işçinin çalıştığı binlerce insanın da ekmek yediği bu devasa işyerlerine karşı her düşünce her bir yorum kabulümdür demek yerine. Her düşünce kendi kafasının içindeki o dar kapalı hücresine konulmalı. O düşünce onları nereye götürecekse onlarda oraya gitmeli.

Şimdi sen karar ver bu işin senin için uygun olmadığına, kendin karar ver. Her şey senin kontrolün altında. Kendi kendinin ya rızkını kesen ya rızkını veren. Kendi kendine işini veren ya da işinden feragat eden. Kendi kendini mahkum veya özgür bırak. İşte bazıları da kendi yoluna engelleri kendisi koyar. İşini hor görür kendi yoluna taş koyar.

Esasında bu kişisel patlama kişiliğinin doğası hedefin de tam kendindir. Kendinle ilişkilendiremediğin işinin patlaması. Her şeyi de biliyorsun ve sadece bir nedenle tıpkı bisküvi imalatında ki hangi çeşide ne kadar hammadde konulduğunu bilmediğin gibi sürekli bilinmedik miktarları elinde kepçe birbirine karıştırıyorsun. Ne çıkacak sonuçta? Amacın ne? Bilmiyorum. Ama ben o sofrada yemek yedim kalktıysam başkalarının da gelip o sofradan yemek yiyebileceklerini biliyorum. Ve ben her gün her gece oradan kazandığım ekmeğimi yiyorum ve her gün şükrediyorum.

O halde şimdi tekrar düşünelim; kendi toprağında önüne serilen sofraya sarf ettiğin sözlerin, bereketli bisküviyi üretilen çoğaltan buğday tanelerinin tohumlarını toprağa düşmesini engeller mi?

Ayrıca serinkanlılıkla bir tartışma başlatacaksan bu tezini savunmayı veya çürütmeyi buradan da yapamazsın. Kanıtlarını sunacağın yer de burası değil. Sonucunu istediğin arzuda sonuçlanması gereken yerde burası değil. Ortada bir gerçekte var ki; sen kendini biliyorsun yoksa sen, sen değil misin?

Biliyorum. Aklında sabit sadece kendi düşündüklerin var. Yazdıklarım değil. Bu yüzden yorumlar kısmına da yazı ile ilgili yorumlarını değil sadece sabit düşündüklerini yazıyorsun.

Sahte isimle yapılan yorumlara cevaben; Yılbaşından bu yana Karamandan com. haber sitesinde ‘’boşanmalar’’ konusunu çok yönlü ele alıp 20 yazı yazmışım. Okuyun. Ben 18 yıl önce çalışıyorken kadın erkek, tüm fabrikalar 12 saat idi. Aradan bu kadar zaman geçmiş ve şimdi bu soruyu da sorup sorunun cevabını da benden beklemeniz gerçekten de çok manidar.

Yorumlarda, işveren için çalışıyor para alıyor diye yorumlar yapılıyor. Hiçbir işverenden para almıyorum hiçbir patronu işvereni övmek amacıyla da yazmıyorum. Burada sadece bunca yıldır beni doyuran besleyen bisküviye karşı sevgi, hürmet, takdirden bahsediyorum.

Benim bisküvinin müdafaası hakkında yazdıklarımı okumadan, yazdıklarımla çelişen nankör karalamalar, varsayımlar üretenler de bilsinler ki ben de sizlere hakkımı helal etmiyorum. Zira senin düşündüklerin boğazımdaki ekmeğin savunuculuğu konusunda bana çok çirkince görünüyor.

Ayrıca hakikatler ve gerçekler vardır, onları da gör. Karaman’a yapılan yatırımları gör. Bu yatırımlar bana insancıl insanını vatanını milletini halkını seven insanların da varlığını gösteriyor. Zira neden gelip de Karamanın kırına böyle bir iş sahası açsınlar ki? Öyle değil mi neden? Bir teşekkür bile etmeyen sana? Neden getirip de böyle bir iş kolunu önüne hazır bir sofra gibi sersinler ki?

Gerçek iş nedir? Gündelik hayattan notlarla bulmacanın diğer parçalarını da bir araya getirerek, bu anlatımların size bir katkısı oldu mu? Olmadı ise o zaman buyrun yorumlara, ‘’Karaman’da Sosyal Alt Yapı ve Fabrikaların Boşanmadaki Etkisi’ yazıma gelen yorumların bazılarını siz okuyucularım için seçtim.

 • Yorum1, ‘’Buna siz değil. Devlet büyükleri el koyması lazım boşanmaların. Yüzde. 80i kadınlar. Yapıyor. Buda. Devletimizin. Bayanlara vermiş olduğu. Dokunulmazlık. Seviyesine gelmiş olduğu bir. Yetkidir önce bunun. Bir ortak noktaya varılması lazım. Yoksa bu gidişle kimse evli kalmayacak. Yetkililere duyurulur.’’
 • Yorum 2, Geleceğe yönelik okul eğitim ihtiyaçları için asgari ücret yetmiyor eşine destek olmak için karı koca çalışmak zorunda kalıyor. Çocuklar, annesiz babasız göremedikleri için ilgisiz sevgisiz kalıyor. 12 saatte çalışma işverenler sorumludur tabi sosyal devlet başkanı bu konuyu biliyor ama ilgisizdir bu konuda çalışmalar yapılmalıdır geç kalındı.
 • Yorum.3, Bizim ülkemizde asgari ücret çok düşük. İşveren asgari ücreti, azamî ( en yüksek ) ücret olarak ödüyor. Birde senin paranı ben ödüyorum diyor .Emek vermeyince sanki bir lira verecek !!! Çalışma süreleri hem uzun, hem robot klasmanında. İnsanlar evinden, ailesinden çok fazla baskı görüyor. Bu baskı ve çalışma şartlarının zorluğu insanları yanlış yapmaya zorluyor‘’
 • Yorum. 4, ‘’12 saat çalışanın evle alakası kalmaz. İkincisi özenti, felanda şu var bizde niye yok. Üçüncüsü değişiklik duygusu, bilmez ki hem adının çıkacağını hem de can güvenliğinin tehlikeye gireceğini, eşinizi aldatmayın. Evlilikte en önemli şey sadakat. Sabredin, şükredin. Sadakat, saygı ve sevgi. Allah hepimizin yardımcısı olsun.’’
 • Yorum.5, ’’Hayat mı kalmış arkadaş teşbihte hata olmaz önümüzde 1 torba saman eksik bi bakıyoruz Ekinler yeşil bi daha bakıyon samanlar kalkmış, sabah hocadan önce durağa çıkıyon eve gelirken bakıyon yatsı namazından çıkıyorlar.’’
 • Yorum.6,‘’ Karaman’ımızın çok önemli bir sorununa değinmişsiniz. Teşekkür ederim. Dilerim yetkililer tarafından en kısa zamanda bu alanda bir çalışma başlatılır. Boşanmalar sonucunda en çok etkilenen ise çocuklar. Anne baba boşanırken asıl parçalanan onlar oluyor. Temel sorun anne ve babanın her ikisinin de fabrikada çalışması durumunda vardiya sistemi nedeniyle farklı zamanlarda işte ve evde olmaları, bu birlikte zaman geçirme ve çocuklarla birlikte ilgilenmek için de çok olumsuz bir ortam oluşturmakta. Çok geç kalınmış bir konu çok öncelerden ele alınması tartışılması gereken bir sorun. Dilerim yazınız kurumları harekete geçirir ve alıp başını giden bu sorun için en kısa zamanda çözüm için harekete geçilir.’’
 • Yorum.7,‘’Organizede yıllardır hep aynı sorunlar ve bu sorunlar her geçen gün daha da büyüyor merakım şu ki düzelmesi gerekirken niye daha da büyüyor? Neden hiçbir Allah'ın kulu bu sorunlarla ilgilenmiyor? Niye bu kadar kişinin sesini kimse duymuyor. Evlerde huzur kalmadı.’’
 • 12 Saat Çalışma Sistemi Aile Düzenini Bozuyor mu? Yorum.8,‘’Bir insanın karakteri bozuk ise şartlar ne olursa olsun değişmez. Lakin organizede çalışma mesaileri çok fazla kanunen bile olmaması gereken mesailer yapılıyor. Buna nasıl müsaade ediliyor nasıl oluyor anlamış değilim. 12 saat çalışan bay ya da bayan kendine ilgilenecek zamanı kalmıyor ki eşine çocuğuna ilgilensin hele bide karı koca fabrikada çalışıyorsa ancak rüyalarda buluşuyorlar. Çalışma Bakanlığı'nın buna bir dur demesi gerek artık’’
 • Yorum 9.’’Fabrikada adam 12 saat kadın 8 saat belki ayda bir anca vardiya denk geliyor. Abi kadın adamı adam kadını unutuyor meseleye böyle bakacan. Başka şekilde bakarsan fabrikaların boşanmada hiç etkisi olmamış olur.…’’( Aldatma) yapan tabi ki yapıyor abi ama sosyal yaşantı sıfır Karaman’da pazar günleri dahi mesai adam evi unutuyor. Özellikle Karamanda bi pazar mesai sevdası var. Niye? Eleman az iş yetişmiyor, yüklen pazar günlerine sosyal yasam ne kadar kalitesiz olursa boşanma artar abi.
 • Yorum10. ‘’Bu göz ardı edilemez. Erkekler 12 saat ve hafta sonu bakıma gidiyorlar ailesiyle bir bağı kalmıyor küçük veya büyük illaki sorunlar oluyor. Aile içinde zaman azalıyor ve kadın da erkekte ilgiyi dışarda arıyor. Daha çokta tabi kişilikten kaynaklanıyor ne kadına ne erkeğe zorla bişey yaptıramazsın içinde aldatma gibi bişey yoksa. Asgari ücretle ne kadar geçinilirse o kadar oluyor. Alınan maaş belli kadında çalışmak zorunda kalıyor. Ev veya araba almak için bı kredi çekiyor 10 yıl çalış çalışabilirsen. Allah cümlemizin yardımcısı olsun.’’
 • Yorum.11, ‘’Çalışma şartları zor olabilir doğrudur ama bunu ilişkilerimizle asla bağdaştıramayız. Eşler birbirlerine sadakat sözü verir. 3.sahislar değil. Eğer şerefinde yoksunluk, karakterinde zeval varsa zaten ilk fırsatta yapacaktır. Bu işle güçle ya da çalışma şartları ile alakalı değil.’’
 • Yorum 12.‘’Nice zorluktan geçtik. Biz niye başkasına bakmadık? Ya da anamız babamız niye başkasına bakmadı? Ben de çalıştım neden boşanmadım? Zihniyet meselesidir. Sağlam olan hiçbir şey yıkılmaz.’’

Nurten Kılıç

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nurten Kılıç - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

02

Asgarizeka - şu asgari ücreti düşük bulmakta artık moda oldu. Asgari ücret 2850 tl kapasiten varsa daha yüksek maaşa çalışabilirsiniz. Niye taktınız. işletme sahipleri zaten işten anlayana asgari ücretten fazla verebilir. Eyy Arkadaş Kapasiten varsa ASGARİ ÜCRETE ÇALIŞMA.

BEYİNSİZCE YORUM YAPMAYIN. ASGARİ ÜCRET ARTTIKÇA HİZMET SEKTÖRÜ FİYATI YÜKSELİYOR. ASGARİ ÜCRET 5000 TL OLSA BİLE BU KAFA İLE ZATEN GEÇİNEMEZSİNİZ.

KÜÇÜK İŞLETMESİ OLANLAR ÖDEYEMİYOR BU ÜCRETİ.

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 17 Mayıs 17:48
01

Garamanlı - Sayın yazar,

Eleştirenlerden biri de benim. Haklıyım ama daha yapıcı, bir üslup olabilirdi. Kusura bakmayın. İşinizi, şirketi çok sevip sayabilirsiniz. Sevgidede abartı yanlış anlaşmalara neden olur ve bunun vebali evvela abartana aittir.

Fabrikaları kuranlardan Allah razı olsun, ben de sebeplendim. Fabrikatör işciye sadece emeğin karşılığını verir. Bir verirken kat kat kazanır. İş adamları kazanmak, bol bol kazanmak için fabrika açar, hayır için değil.

Fazla abartmak yanlış yorumlanır, değmez.

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 17 Mayıs 14:00

Dora Ambalaj Tecrübeli veya Tecrübesiz Personeller Arıyor

Karaman’da rotogravür baskı selefon ambalaj sektöründe faaliyet gösteren fabrikamız bünyesine aşağıda belirtilen iş konuları için tecrübeli veya taraf...

0 (338) 224 13 13

Karaman Cumartesi Pazarın'da 4.Kat 2+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire.Karaman Hamidiye Mahallesi Cumartesi pazarında. Bina çift daire üzerine kurulu her katta 2 daire bulunmakta....

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Eğitim Danışmanı Aranıyor

Americanlife Dil Okulları Karaman Şubesinde Eğitim Danışmanı pozisyonunda çalıştırılmak üzere; İletişim Kurma Becerisi olan, Üniversite Mezunu, T...

(0338) 212 22 70 AMERİCANLİFE DİL OKULLARI KARAMAN ŞUBESİ

Yetkili Servise Personel Alınacak

Bosch, Siemens, Profilo Yetkili Servisinde çalışacak vasıflı vasıfsız bay eleman alınacaktır. Müracatların şahsen perşembe pazarı sonu fidancının yan...

0 338 212 32 72

Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak

Yurtpet Petrol Pirireis Şubesi'nde görevlendirilmek üzere, erkek market ve akaryakıt personeli alınacak. Müracaatlar şahsen yapılacaktır.

İletişim: 0338 212 4333

Karaman Kazımkarabekir'de satılık tarla

Emlak Tipi: Satılık Arsa - İmar Durumu: Tarlam²: 3.072m²: Fiyatı: 10Ada No: 949 - Parsel No: 76Tapu Durumu: Müstakil Parsel / Takas olur

05327652401

Yenişehir Mahallesinde Satılık Dükkan

KARAMAN Yeni Şehir Mahallesinde koleksiyon konutları altında 750 m2 yatırımlık dükkan Gayrimenkulü ziyaret için lütfen randevu alınız.

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan ve Depo Valide Sultan Mahallesi Abdulkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde satı...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

İsmetpaşa Caddesi'nde Kiralık İşyeri

Mülkiyeti Akın Yapı A.Ş.'ye ait olan İsmetpaşa Caddesi üzerinde kiralık işyeri. LCW mağazası yanında bulunan ve altında Türk Telekom mağazası bulunan...

0542 426 76 15

Valide Sultan Mah.de Satılık Dükkan

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan ve Depo. Valide Sultan Mahallesi Abdulkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde sa...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Covid-19 Aşısına Nasıl Bakıyorsunuz?