Alzaymır mı Oldun Karaman?

ANNE KIZ TÜRKİYE’NİN EN İYİ EDEBİYATÇILARINDANDI.

ANNE KARAMAN’DA ÖĞRETMENLİK YAPTI,

“YUNUS EMRE VE KARAMAN’IN KAVAKLARI” ŞİİRİNİ YAZDI.

DÖRT YAŞINDA KARAMAN’I GÖREN KIZI, 2005’TE DOLMABAHÇE

 SARAYI’NDA KARAMAN TÜRK DİLİ ÖDÜLÜNÜ ALDI.

O, ONLARCA ÖDÜLÜ ARASINDA “TÜRKÇEYİ DOĞRU VE GÜZEL

KULLANAN YAZAR” ÖDÜLÜNE AYRI BİR DEĞER VERDİ

O, ANNESİNİN “HAYATIM ONUNLA BİR KEZ DAHA IŞIDI” DEDİĞİ

ZARAFET TİMSALİ BİR GÜZEL İNSANDI

Kitaplığımda bulmakta zorlanmadım. Önce “Bir Devrin Romanı”nı elime aldım, sonra yanındaki “Bir Ben Vardır Bende Benden İçeri” adlı kitabı… Yunus Emre’yi anlatan kitabın ilk sayfasında “Sayın Ahmet Tek’e hayırlı yıllar dileği ile” notu, imzası ve 30 Aralık 2003 tarihi düşülmüş. Gözüm imzasına takılı kalırken, ben yıllar öncesine kanatlanmıştım. İnsandan hızlı uçan canlı yoktur. Şehrazad’ın uçan halısı bile hızıma yetişemezdi. Maziye şöyle bir bakıverdim, neler gördüm neler…

Kovit 19 salgını olmasaydı 744. Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’yi Anma Etkinlikleri, her yıl olduğu gibi yine mayıs ayında yapılacaktı. Yani bugünlerde… UNESCO 2021’i Yunus Emre Yılı ilan etti. Yetmemiş olacak ki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ocak 2021’de, 2021 yılının “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak kutlanmasına ilişkin genelge yayımladı.

Karaman Valiliği genelgeden önce çalışmalara başlamış, bir komite bile oluşturmuştu. Karaman Belediyesi ve Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi de Yunus Emre ve Türkçe Yılı için peş peşe toplantılar ve açıklamalar yaptılar. Yılbaşından itibaren bu konuda karamandan.com’a kırka yakın yazı yazdım.  Öyle hızlı gitmiş olmalıyım ki, bir de baktım arkamda ne valilik ne belediye ne KMÜ. Hiçbirini yanımda göremedim. Yarışı nerede, neden bıraktılarsa onlar bir süredir yoklar. Ben de “Kim ne yapıyorsa yapsın, Allah hepsine kolaylık versin” diyerek, sessizce bir köşeye çekildim.

Ramazan ayı nedeniyle yazı konularımı değiştirmiş, “Valilikmiş, belediyeymiş, üniversite imiş, ne yaparlarsa yapsınlar. Onlar her işi iyi yaptıklarına inanmışlar bir kere. Yolları açık olsun” diye düşünürken, bir vefat haberi beni derinden üzdü. Üzüntümün kaynağı, sadece ölen kişi değil, daha çok bu ölümden haberi bile olmayan Karaman ile ilgiliydi.

Alzaymır’ı insana özgü bir hastalık olarak bilirim. Bir şehir alzaymır olabilir mi? Kent sosyologları bu konuda ne düşünür?

Halide Nusret Zorlutuna, şair, yazar ve eğitimci kimliğiyle tanınır. Türk Edebiyatı’nın önemli şahsiyetlerindendir. Halide Nusret Zorlutuna’nın Karaman için bir başka önemli yanı ise, onu öğretmen olarak bağrına basmasıdır. 1942-1943 yıllarında Karaman’da öğretmenlik yapmıştır. “Gönlüme yoldaş oldu Karaman kavakları” dizesiyle biten Karaman’ın Kavakları şiirini Karaman’a geldiği ilk aylarda yazmıştır. 1943 yılında Yunus Emre Türbesi’ni ziyaret ettiği kayıtlara geçmiştir. İlk Yunus Emre şiirini de Karaman’da yazmıştır.

Halide Nusret Zorlutuna’nın eşi Süvari Yarbay Aziz Vecihi Bey’dir. Karaman’a geldiklerinde iki çocukları vardır; 12 yaşındaki Ergün ve 4 yaşındaki Emine Işınsu. Kitaplıktan elime ilk aldığım eser “Bir Devrin Romanı” idi. Halide Nusret Zorlutuna “Bir Devrin Romanı” adlı hatıratının son sayfalarında “Yurdun Dört Bucağı” başlıklı bölümde şöyle anlatır:

Yurdun dört bucağında dolaşmaya da 1930’dan sonra başladık, Kocamın emir subayı misali her tayin edildiği yere -Kırklareli, Kars, Karaman, Urfa, Maraş, Sarıkamış- onunla beraber gidiyor, bu yerleri, bu yerlerin insanlarını, yediden yetmişe yürekten seviyordum. Onlar da beni sevdiler. Bütün bu yurt köşelerine ait çok güzel, çok ilgi çekici hatıraları birer birer anlatmayı ne kadar isterdim. İki kez şark hizmetinde bulunduk. Güneyin gözleri trahomlu çocuklarını sevgiyle kucakladım… Gün oldu at sırtında aştık… gün oldu tezek ateşinde yemek pişirdim…

Ve bütün bunları büyük bir mutlulukla yaptım, yaptığım için mutluluk duyarak…

Kızım Emine Işınsu bu şark hizmetlerinden birinde, dünyaya geldi… Kars’ın sonsuz karlı günleri, geceleri üstünde ışın ışın parladı… Hayatım onunla bir kez daha ışıdı...”

ONLAR YUNUS SEVDALISIYDI

Yunus’um! Aşkınla dil oldu, bülbül.

Cehennem ateşi kızıl kızıl gül.

Seni bu illerde bulalı gönül

Karaman diyarı apaydın bana!

10 Haziran 1984’de kaybettiğimiz Halide Nusret Zorlutuna’nın Yunus Emre şiirlerinden birinin dörtlüğü böyledir. Halide öğretmenin Yunus Emre Türbesi’ni ziyaret ettiği o gün elinden tutan küçücük kız, yıllar yıllar sonra “Bir Ben Vardır Bende Benden İçeri” adıyla Bizim Yunus’u yazmıştır. O küçücük kız, Türk edebiyatının devleri arasında çoktan yerini almıştır. Türkiye’nin en saygın yazarlarından biridir. Çok üretkendir, yazar yazar yazar…

Onu okurları Emine Işınsu adıyla bilir. Emine Işınsu, annesi Halide öğretmenin ölümünün ardından “Benim annem bir tanedir!” cümlesiyle başlayan bir yazı kaleme alır. Bir annenin kaybından duyulan derin üzüntünün her kelimeye sindiği o yazıdan kısa bir paragrafı alıntılıyorum.

Vermeği, elinde olanı değil yalnız, ruhunu ve canını bunca rahat ve bu kadar sevinerek vermeği biz yalnız sende gördük.

Yaradan’ın ışığını gözlerinde, iyiliğini davranışlarında, şefkatini yüreğinde hissettik.

Biz seccadeden, tesbih şıkırtısından gelen huzuru sende bulduk.

Sende öğrendik.

Merhamet’i, göz yaşlarında. Yardımı, ellerinde. Şiiri yaşantında gördük.

Yıllar önce, bir sabah vakti, Kurtuluş’ta buğulanan kavakları seyrediyorduk, garip bir an. “Kavaklar ne güzel” dedik. Elimi tuttu:

“Bak Işın, kavaklar güzel…Dünya güzel, yaşamak güzel demektir bu. Bunu hiç unutmıyalım olur mu, sıkıldığımız, üzüldüğümüz zaman hatırlatalım birbirimize, kavaklar güzeldi, diyelim… Mutlu olduğumuz zaman da düşünelim kavakları…”

O sabah vakti, erken… Kurtuluş’ta kavaklar ince uzun, bu dünyadan uzak, bu dünyanın içinde buğulu ve güzeldi!

Ben hiç unutmuyorum anneciğim.”

Karaman’ın Kavakları” bu kez Ankara’da çıkar karşılarına. Bir imge değildir. Hafıza, beğenerek kaydettiği bir şeyi sizden izinsiz getirir, sizin önünüze koyar. Karaman’ın kavakları Ankaralı olmuş, ne fark eder. Duygu aynı, gözlem aynı…

Türk Edebiyatı’nın zarif ve nazenin yazarı, en güzel gülümseyen, en güzel bakan, en içten cevaplar veren, duygulu ve kibar insanı… Emine Işınsu, bir mübarek ayda, Kadir Gecesi’nde rahmete kavuştu. “Hacı Bayram”ın kitabını yazan Emine Işınsu’nun cenaze namazı, vasiyeti üzerine Hacı Bayram-ı Veli Camii’nde kılındı. Ankara’nın en dingin mezarlığı Gölbaşı’nda toprağa verildi. Allah rahmet eylesin. Sevenlerine sabırlar dilerim.

Biz ona, Emine Işınsu’ya Dolmabahçe Sarayı Medhal Salon’da “Türkçeyi Doğru ve Güzel Kullanan Yazar” ödülünü vermiştik. Yine, Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’yi Anma Etkinlikleri’ni kutluyorduk. Tarih 2 Mayıs 2005’ti. Törende çok sayıda davetli vardı. Aralarında çok sayıda Karamanlı da…

Yüksel Çavuşoğlu ve Mevlüt Akgün AK Parti’den milletvekillerimizdi. Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Belediye Başkanı Ali Kantürk idi. Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Karaman Türk Dili Ödülleri Töreni’nin bu yıl İstanbul’da tarihi bir mekânda düzenlenmesinden mutluluk duyduğunu belirtti. Türk dilinin 728 yıl önce Karamanoğlu Mehmet Bey tarafından resmi dil olarak ilan edildiğini hatırlatan Güzeloğlu, Karaman Valiliği olarak Türkçeye sahip çıkmayı görev olarak gördüklerini söyledi. Milli kültürün en belirleyici unsurunun dil olduğunu vurgulayan Güzeloğlu, “Türkçeye sahip çıkmak ulusal ve toplumsal bir sorumluluktur” dedi.

Sinevizyon gösterisinin ardından “Karaman Türk Dili Ödülleri” dağıtıldı. Türk Dil Kurumu Başkanı Şükrü Haluk Akalın, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Belediye Başkanı Ali Kantürk tarafından TBMM Başkanı Bülent Arınç’a “Türkçeyi güzel ve özenli kullanan devlet adamı” ödülü verildi. Törende, eski Kültür Bakanlarından ve Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Namık Kemal Zeybek’e “Türk diline ve Türk kültürüne hizmet” ödülü, Milliyet Gazetesi köşe yazarı Hasan Pulur’a “Türkçeyi doğru ve güzel kullanan köşe yazarı” ödülü verilirken, Mithat Bereket (TV programcısı), Defne Sarısoy (Haber sunucusu), Mehpare Çelik (TRT program sunucusu) Zeynep Emirhasanoğlu (TRT radyo programcısı) diğer ödülleri aldı.

Karaman Türk Dili Ödülleri’nin en önemlisi kabul edilen “Türkçeyi doğru ve güzel kullanan yazar” ödülüne layık görülen isim Emine Işınsu olmuştu. Karaman’ı dört yaşında iken gören, annesiyle birlikte Yunus Emre Türbesi’ni ziyaret eden o küçük kız çocuğu, 67 yaşında iken Karaman’dan “Türkçeyi doğru ve güzel kullanan yazar” ödülü almıştı.

Onun ödül listesi çok uzundu. Her yazdığı eser ödüllendiriliyordu. Türk Edebiyatı Vakfı, Türkiye Milli Kültür Vakfı ve Türkiye Yazarlar Birliği Emine Işınsu’ya Roman ödülü verdi. İLESAM Şeref ödülüne, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi Ömür Boyu Roman ödülüne layık gördü.

Ben bu yazının bir benzerini Adalet Ağaoğlu için de yazmıştım. Allah bilir başka kimler için yazarım? Şehirler alzaymır olur mu doktor bey? Şehirler alzaymır olur mu sayın sosyolog? Valilikte ve belediyede kültür müdürlüğü birimleri var. Emine Işınsu adını bilen var mı? Üniversitenin Türk Dili ve Edebiyatı Fakültesi var. Emine Işınsu’yu okuyanı var mı? Ey Türk Ocakları, ey İLESAM’cılar, ey ülkücü camia, ey Karaman’ın vakıfları, ey Karaman dernekleri!

Emine Işınsu, bu ülkenin değerlerinden biriydi. Yunus Emre’yi yazdı, Türkçe yazdı. Karaman’ı gördü, Karaman’dan ödül aldı. Hiçbiriniz bir taziye yazmayı akıl edemediniz mi?

Eline kalemi alınca milliyetçilikte, Karamanlılıkta mangalda kül bırakmayan yazarlar iki satır yazı yazamadınız mı?

YUNUS EMRE VE TÜRKÇE YILINI SİZ Mİ KUTLAYACAKSINIZ?

Kutlarken, 2005 yılında Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen törende yapılan o sözlerden farklı ne söyleyeceksiniz?

Güldürmeyin beni!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

04

Davut Atasoy Emekli I - Sayın Ahmet TEK beyfendi sizin Karamanımız adına, Yunus Emre mız adına, Tütkcemiz adına yetkililerimizin ve bizlerin vurdum duymazlığımızı, bananeciliğimizi, lâkayıtlığımızı dile getirmenizi ikaz olarak degerlendirebilirsek ne mutlu bizlere.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 09:56
03

Yunus Turan - Kimseye de "biz taziye yaptıydık, yazı yazdıydık..." diye ispat etmek yahut savunmak durumunda değiliz lakin rahmetli oluşunun aynı saati içinde yazdığımız yazımızı okumamışınız sanırım. Haksız yere de olsa tepki göstermeniz güzel... Aynı tepkiyi diğer Türkçü, milliyetçi yazarlar, şairler için de göstermenizi bekleriz...

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 05:32
01

Bg - Merhum Emine Işınsu’yu bilen tahmininizden çoktur bu şehirde. 7-70’e eserleriyle büyüyen değerli bir nesil vardır. O nesil STK zemininde birçok vakıf ve dernekle temsil edilmektedir. Bunlar kurumsal veya üyeleri marifetiyle, rahmetliyi, çeşitli platformlarda yazılarla ve dualarla anmıştır. Gözden kaçırmış olduğunuzu düşünmek istiyorum. Yazınızda Türk Ocakları, ülkücü camia, yerel yönetimler ve üniversite gibi kurumlara üstten ve terbiye eder edasıyla söz söylemiş olmanız hoş olmamıştır. Kalem ve kelâm ustalığınızın hakkını verirken, üslubunuzun hoş olmadığını ifade etmen lazım.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 02:37

EMA Plast'a vasıflı ve vasıfsız personeller alınacak

Şirketimiz bünyesin çalıştırılmak üzere elemanlar alınacaktır. İş tanımı: Satış ve pazarlama elamanı Yurtiçi seyahat engeli olmayan B sınıfı ehli...

(0338) 202 01 70 EMA PLASTİK ÜRÜNLERİ İNŞAAT PETROL GIDA SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

Sümer Mahallesinde 2.kat 95 M2 2+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire. Karaman Sümer Mahallesi Belediye Fen İşleri deposu civarı.Bina çift daire üzerine kurulu her katta 2 daire...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak

Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak Yurtpet Petrolde çalıştırılmak üzere bay ve bayan Mareket Elemanı, Pompa Elemanı ve Pazarlama Elemanı Alınacaktır....

Dora Ambalaj Tecrübeli veya Tecrübesiz Personeller Arıyor

Karaman’da rotogravür baskı selefon ambalaj sektöründe faaliyet gösteren fabrikamız bünyesine aşağıda belirtilen iş konuları için tecrübeli veya taraf...

0 (338) 224 13 13

Karaman Cumartesi Pazarın'da 4.Kat 2+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire.Karaman Hamidiye Mahallesi Cumartesi pazarında. Bina çift daire üzerine kurulu her katta 2 daire bulunmakta....

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Eğitim Danışmanı Aranıyor

Americanlife Dil Okulları Karaman Şubesinde Eğitim Danışmanı pozisyonunda çalıştırılmak üzere; İletişim Kurma Becerisi olan, Üniversite Mezunu, T...

(0338) 212 22 70 AMERİCANLİFE DİL OKULLARI KARAMAN ŞUBESİ

Yetkili Servise Personel Alınacak

Bosch, Siemens, Profilo Yetkili Servisinde çalışacak vasıflı vasıfsız bay eleman alınacaktır. Müracatların şahsen perşembe pazarı sonu fidancının yan...

0 338 212 32 72

Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak

Yurtpet Petrol Pirireis Şubesi'nde görevlendirilmek üzere, erkek market ve akaryakıt personeli alınacak. Müracaatlar şahsen yapılacaktır.

İletişim: 0338 212 4333

Karaman Kazımkarabekir'de satılık tarla

Emlak Tipi: Satılık Arsa - İmar Durumu: Tarlam²: 3.072m²: Fiyatı: 10Ada No: 949 - Parsel No: 76Tapu Durumu: Müstakil Parsel / Takas olur

05327652401

Yenişehir Mahallesinde Satılık Dükkan

KARAMAN Yeni Şehir Mahallesinde koleksiyon konutları altında 750 m2 yatırımlık dükkan Gayrimenkulü ziyaret için lütfen randevu alınız.

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Covid-19 Aşısına Nasıl Bakıyorsunuz?