Karamanoğulları Beyliği İlk Camisinin Mihrap Penceresi 2

Yazının ilk bölümü için tıklayın.

Mihrap penceresinden bakıldığında;

1- Nadire Köyü (Ardıçkaya) Kalyonu Haçlı Seferleri Yol Güzergâhı.

Zamanında İmparatoriçe Kleopatra’nın bile göz koyduğu; uğruna nice korsanların gelip geçtiği, hayatını verdiği Sarp Kilikya ormanlarının GÖZ BEBEĞİ NADİRE BÖLGESİ, bugün Ermenek ve Taşeli bölgesinde adeta bir yeryüzü cenneti edasıyla yayılıyor.

Sedir ve ardıç ağaçlarının yaşadığı bu efsane ormanlar, tüm güzelliklerini cömertçe doğaya sunuyor. Zamanında ülkeler arası hediye olarak en değerli SEDİR ağaçları bu bölgeden gönderilmiş olduğunu çevredeki antik yerleşim yerlerinden anlıyoruz. Bunlardan biri AYHATUN kilise kalıntıları.

Eski adı “NADIRE’’ olan köyün kuruluşu çok eskidir. Köye Şam ve Buhara’dan gelenlerin yerleştiği söylenmektedir. Sedir, çam ve köknar ormanları ile çevrili olan köy Ermenek’e Alaköprü üzerinden 60 kilometre Ambar boğazından 37 kilometre uzaklıktadır.

Dudağacı mahallesindeki 60 hane ile birlikte 1970 yılında 237 hanede 1266, göç ve nüfus planlaması nedeni ile 1990 yılı sayımlarında 1088’e düşmüştür. Çok sayıda kıl keçisi beslenir. Köyün en verimli arazisi Göksu Vadisindeki dar kıyılardır. Buralarda sebze, meyve, zeytin ve pamuk ekimi yap

ılır.

"Nadire” ismini bir rivayete göre; Fatih Sultan II. Mehmet zamanında almıştır. Fatih Sultan II nci Mehmet Karamanoğullarını Osmanlı Hanedanlığı bünyesine dâhil ettikten sonra, vezirine bölgede Karamanoğullarından kimse kalıp kalmadığını sorar. Vezir “Nadiren Sultanım” diye cevap verir. Karamanoğulları en son bu bölgede kaldığından vezir böyle cevap vermiştir. Bundan sonra köyün ismi bu şekilde anılmaya başlar. Bu rivayet bölgede yıllardır söylene gelmiştir.

Etrafı yalçın kayalıklarla ve ardıç ormanlarıyla çevrili olmasından dolayı köye “Ardıçkaya” ismi verilmiştir. Köyün bu ismi almasının diğer bir nedeni de tam tepede bir ardıç ağacı ve kaya bulunmasıdır.

Nadire Köprüsü bugün Türkiye’nin derinlik olarak 4 ncü büyük barajı olan Ermenek Baraj Gölü suları altında kalmıştır. Yerine Demir köprü yapılmıştır. 2001 yılında yapımı başlanan ve barajın dolması için beş yıl beklenilmiştir.

Toros Dağlarını delerek kendine yol bulmuş Ermenek Göksu Deresi Akdeniz’e ulaşmak için vadiler oluşturmuştur. Haçlı orduları da kutsal topraklar olan Kudüs bölgesine ulaşmak için bu vadileri izleyerek kendilerine yol bulmuşlardır.

Anadolu’muzun göller bölgesinden, en kestirme ve güvenilirli Akdeniz’e ulaşma yolu, Ermenek Göksu Deresinin oluşturduğu Nadire Kalyonu kalyonudur. Roma Bizans dönemi yaşamış bölgedir.

EİRENEPOLİS Bugünkü adıyla İrnebol – İkizçınar, DALİSANDES Muhallar, Çamlıca Köyü ve kuzeyinde Gökçeseki mevkiinde bulunan PHİLADELPHİA’nın (ismi Komagene kralı 4. Antiochos’un eşi Lorape Philadelphiadan geliyor.) gibi, zamanın Başpiskoposluk makamına bağlı bölgelerden geçmesi bu güzergahın önemini bir kat daha artırmaktadır.

İşte bu ve diğer sebeplerden dolayı buraların daima kontrol altında tutularak gözetlenmesi istenmiştir.

Devam Edecek..

Şerafettin GÜÇ

Kaynaklar


https://islamansiklopedisi.org.tr/mihrap

Zemahşerî, I, 273; Münâvî, s. 642

XI. INTERNATIONAL TURKIC CULTURE, ART and PROTECTION OF CULTURAL HERITAGE SYMPOSIUM/ART ACTIVITY “TURKEY-BELARUS RELATIONS”

Dülgerler Osman Nuri, Karamanoğulları Devri Mimarisi, Ankara 2006, s. 29-31.

Diez, E., Aslanapa, O., Koman, M.Mesut (1950). Karaman Devri Sanatı, İstanbul.

Dülgerler, O.Nuri (2006). Karamanoğulları Dönemi Mimarisi, Ankara.

Eskici, B. (2006). “Anadolu Selçuklu ve Beylikler Dönemlerinde Alçı Mihraplar”,

E. Diez v.dğr., Karaman Devri Sanatı, İstanbul 1950, s. 5-7.

Kâzım KÜÇÜKKÖROĞLU Öğr. Gör. Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Eski Çini Onarımları Ana Sanat Dalı, Konya, TÜRKİYE.

Güç Şerafettin (2016) Şikarinin Dilinden Karamanoğulları Tarihi s, 82.

Halit Bardakçı, Bütün Yönleriyle Ermenek, Ankara 1976, s. 91-101.

Karaçağ, A. (2002). Beylikler Devri Mimarisinde Alçı Süslemeler, Doktora Tezi,

Karpuz, H. (2009). Türk Kültür Varlıkları Envanteri Karaman, Ankara.

Konyalı, İ.Hakkı (1967). Abideleri ve Kitabeleri İle Karaman Tarihi, İstanbul.

Konyalı, Karaman Tarihi, s. 704-709.

Konya 1967 İl Yıllığı, Ankara 1967, s. 184.

Sanat Tarihi Dergisi, S. XV/1.

Selçuk Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Konya.

Şerare Yetkin, Anadolu’da Türk Çini Sanatının Gelişmesi, İstanbul 1986, s. 132.

Öney, G. (1976). Türk Çini Sanatı, İstanbul.

Tekindağ, Ş. (1977). “Karamanlılar”, MEB İslâm Ansiklopedisi, C.6, İstanbul.

Turgal, H.Fehmi (1937). “Câmiü’d- Düvel’e Göre Karamanlılar”, Konya, S.13, Konya.

Uzunçarşılı, İ.Hakkı (2003). Anadolu Beylikleri, Ankara.

Ünal, T. (1986). Karamanoğulları Tarihi, Konya.

Fotoğraf Şerafettin GÜÇ

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şerafettin Güç - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

01

Şerafettin Güç - Mihrap penceresinden bakıldığında;

1- Nadire Köyü (Ardıçkaya) KaNyonu Haçlı Seferleri Yol Güzergâhı...... Cümlesinde klavye hatası yaptığım " (Kalyon), kelimesi kaNyon" olarak algılanmasını rica ederim. Okuyuculardan bu konuda özür dilerim. Şerafettin GÜÇ

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 00:01

Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak

Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak Yurtpet Petrolde çalıştırılmak üzere bay ve bayan Mareket Elemanı, Pompa Elemanı ve Pazarlama Elemanı Alınacaktır....

Dora Ambalaj Tecrübeli veya Tecrübesiz Personeller Arıyor

Karaman’da rotogravür baskı selefon ambalaj sektöründe faaliyet gösteren fabrikamız bünyesine aşağıda belirtilen iş konuları için tecrübeli veya taraf...

0 (338) 224 13 13

Karaman Cumartesi Pazarın'da 4.Kat 2+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire.Karaman Hamidiye Mahallesi Cumartesi pazarında. Bina çift daire üzerine kurulu her katta 2 daire bulunmakta....

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Eğitim Danışmanı Aranıyor

Americanlife Dil Okulları Karaman Şubesinde Eğitim Danışmanı pozisyonunda çalıştırılmak üzere; İletişim Kurma Becerisi olan, Üniversite Mezunu, T...

(0338) 212 22 70 AMERİCANLİFE DİL OKULLARI KARAMAN ŞUBESİ

Yetkili Servise Personel Alınacak

Bosch, Siemens, Profilo Yetkili Servisinde çalışacak vasıflı vasıfsız bay eleman alınacaktır. Müracatların şahsen perşembe pazarı sonu fidancının yan...

0 338 212 32 72

Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak

Yurtpet Petrol Pirireis Şubesi'nde görevlendirilmek üzere, erkek market ve akaryakıt personeli alınacak. Müracaatlar şahsen yapılacaktır.

İletişim: 0338 212 4333

Karaman Kazımkarabekir'de satılık tarla

Emlak Tipi: Satılık Arsa - İmar Durumu: Tarlam²: 3.072m²: Fiyatı: 10Ada No: 949 - Parsel No: 76Tapu Durumu: Müstakil Parsel / Takas olur

05327652401

Yenişehir Mahallesinde Satılık Dükkan

KARAMAN Yeni Şehir Mahallesinde koleksiyon konutları altında 750 m2 yatırımlık dükkan Gayrimenkulü ziyaret için lütfen randevu alınız.

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan ve Depo Valide Sultan Mahallesi Abdulkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde satı...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

İsmetpaşa Caddesi'nde Kiralık İşyeri

Mülkiyeti Akın Yapı A.Ş.'ye ait olan İsmetpaşa Caddesi üzerinde kiralık işyeri. LCW mağazası yanında bulunan ve altında Türk Telekom mağazası bulunan...

0542 426 76 15

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Covid-19 Aşısına Nasıl Bakıyorsunuz?