Reklamı Kapat

Terzi Duran’ın Kavanozları

Elif, İrebiş ve Onbaşı Topladıkları Paraları Hangi Esnafa Emanet Ederdi...

Karaman’ın üç gülü, üç renkli insanı. Üçü de yıllar önce vefat etti. Ama şehrin belleğinde hâlâ yaşayan ve tebessümle yad edilen üç meczup; Elif, İrebiş ve Onbaşı...

Birbiriyle geçinemeyen, yan yana gelmeleri bile mümkün olmayan bu üçlünün ortak yanı olduğunu hiç bilmiyordum. Uzun ama ilginç bir yazı okumaya hazır mısınız? Önce 1970’li yıllara döneceğiz.

Aktarlar ve Helvacılar iki küçük sokak. Bu sokaklara kısa bir göz atıp bir terzi dükkânında mola vereceğiz.

Aktarlar Sokağı’nın başında Geyikli Mağaza, şehrin en popüler iş yeri. Orası bir kere dükkân değil mağaza. Bugünkü AVM neyse, o günlerde mağazalar öyle. Karaman’da Geyikli Mağaza gibisi yok. Vitrininde uzun boynuzlu bir geyik var. Tahnit edilmiş, içi doldurulmuş bir büyük geyik. Vitrinine alnını dayayıp geyiğe uzun uzun bakmadım diyenin alnını karışlarım.

Leblebici Osman

Leblebici Osman’ın küçücük dükkânında leblebi kavruluyor. Dükkânın girişinde süt beyazı badem ve leblebi şekeri dolu çuvallar sıralı. Taze kavrulmuş leblebi kokusu, karşısındaki terzi dükkânının kömürlü ütüsünün kumaş üzerinde bıraktığı izle beraber etrafa yayılan yün kokusuna karışıyor.

Helvacılar’ın kokusu daha baskın. Helvacılar hem sokağın adı hem de öyle. Helvacılar var. Pastırma, sucuk, çemen, kavurma, tahin ve pide kokusu, Aktariyeli kokuyu da içine alıp, dayhaneden susamla yolculuğunu sürdürüyor. Sebze Pazarı ve Kasap Hali renkli ve mevsimine göre yüzlerce farklı kokuyla harmanlanmış.

Bu kokular şehrin cadde ve sokaklarına sinik durumda. Durhasan’ın Kâmil’in ve Yavuzlar’ın ürünlerini unutmak olmaz. Yoğurt, tereyağı, peynir... Meyve ve sebze kokuları... Kavun, üzüm, nar, domates, biber, patlıcan, kayısı, incir, şeftali... Mevsimine göre, çeşit çeşit meyve. Diriliğini kaybetmemiş sebzeler... Hasır sepetler, küfe ile hizmet veren dönemin kargo elemanları...

Kokuyu takip edersek Karaman’ın sokaklarında kayboluruz. Biz, Geyikli Mağaza’nın bitişiğindeki terziye girecektik. Çünkü şehrin bir sırrı burada. Kısa yoldan dönelim.

Yazar Kâmil Uğurlu'nun kitabı Karaman Şehrengizi’nde “Terziler” başlıklı bir yazı var. O yazıdan kısa bir bölümü alıntılamak istiyorum.

“Duran Usta, dini eğitim almış bir aileden geliyordu. Babası Kameni köyünün markasıydı. Mehmet Bey, askerde erlikten yüzbaşılığa kadar yükselmiş müthiş bir kişilikti, ihtişamlı bir adamdı. Ve genç Duran (Dinçer) usta, akranları arasında titizliğiyle, temizliğiyle tanınırdı. Abdest almak için çoraplarını her çıkardığında, onları burnuna götürür, koklardı, kokuyor mu diye. Bu, arkadaşlarının hem hayretine giderdi hem de hoşuna. Birlikte gülerlerdi.”

Eski Belediye Başkanımız Kâmil Uğurlu’ya burada veda edelim ve öykümüzü sürdürelim.

Kavanoz Dipli Dünya

Terzi Duran’ın dükkânında üç kavanoz vardı. O kavanozlara kimse dokunmazdı. Duran Usta bile...Kavanozların içi para dolu olurdu.

Terzi Duran o kavanozların sırrını çok sonra açığa vurdu. Kavanozlar kendisine emanet edilen paralar içindi. Şehrin üç gülü, üç renkli insanı Terzi Duran’ı “emin” bellemiş, topladıkları parayı kendilerine ait kavanozlara koymaktaydı.

Kavanozlardan biri Onbaşı’nın, biri Elif’in, diğeri ise İrebiş’indi. Birbiriyle yıldızı barışmayan, biraya gelmeleri mümkün olmayan bu üç değişik insan nasıl olmuş, Terzi Duran’ı bulmuştu? Onca esnaf varken, biri değil, üçü birden Terzi Duran’da ne görmüş olabilirdi.

Her insanda iki göz vardır; biri baş gözü, diğeri kalp gözüdür. İdrak eden göz kalp gözüdür. Dünyaya kalp gözüyle bakanlar, dünya gözünün göremediğini mi görüyorlar dersiniz?

Bana bu olayı Prof. Dr. Ömer Dinçer anlattı. Ömer Dinçer, Terzi Duran’ın çocuklarından biridir. Sayın Dinçer, Onbaşı’yı anlattığım yazıyı okumuş, aradı, sohbet ettik.

Yukarıda yazdığım kavanoz olayını daha önce Kâmil Uğurlu ile paylaşmış. Dinçer, “Karaman Şehrengizi’ni okuyunca, babamın dükkânındaki kavanozları hatırladım. Kâmil Beye anlattım. Kitabın ikinci baskısında kullanabileceğini söyledim. İkinci baskıya alıp almadığını bilmiyorum” dedi.

Bendeki Karaman Şehrengizi ikinci baskı idi. Baktım, kavanozlu öykü yok. Bana da Ömer Dinçer’in anlattıklarını yazmak kaldı.

Onbaşı’ya Bayramlık Elbise

Elif, İrebiş ve Onbaşı... Topladıkları paraları Terzi Duran’a getiriyor. Dükkâna öyle gönül rahatlığıyla giriyorlar ki, kendilerine ait kavanozu biliyorlar. Herkes kendi kavanozuna para koyuyor veya parasını alıyor. Kavanozlar asla karışmıyor. Terzi Duran, arada bir boşalan kavanozları, bozukluklarla takviye ediyor.

Sayın Dinçer, bu kavanozlara aileden kimsenin dokunmadığını söyledi. “Babam titizdi. Emanetin ne olduğunu bilen temiz bir insandı. Elif’in, İrebiş’in ve Onbaşı’nın dükkânımıza gelip gittiklerini hatırlıyorum” diye ekledi.

Sayın Dinçer, babasının Onbaşı Veli Kulak’a bayramlık takım elbise diktiğini de belirtti. Dinçer, “Onbaşı’yı kimin giydirdiğini, terzisinin kim olduğunu bilmiyorum ama babam ona bir kez elbise yapmıştı” dedi.

Öykü buraya kadar Karaman’da yaşanmış ve Karaman’a ait. Terzi Duran’ın “emin”liğini oğlu Ömer Dinçer’in aldığının öyküsünü de ben biliyorum.

Kavanozlu Terzinin Oğlu Ankara’da

Öykünün devamı Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’dadır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan henüz başbakandır. Kamu Reformu için İstanbul’dan Ankara’ya çağrılan ve kürsüsünü, öğrencilerini bırakıp başdanışman olarak göreve başlayan Prof. Dr. Ömer Dinçer, bir süre sonra Başbakanlık Müsteşarı olarak atanır.

Türkiye’nin sıkıntılı yıllarıdır. Askeri vesayet güçlüdür, Cumhuriyet mitingleri adıyla Ak Parti hükümetine karşı gösteriler yapılmaktadır. Şehit cenazelerinde Ak Partili bakanlar aleyhine sloganlar atılır, saldırılara cüret edilir. Türk bayrağı, Ak Parti karşıtlığının sembolü haline getirilmek istenir. Doğu Perinçek’in adı bile bilinmeyen partisinin mensupları, CHP’nin laikçileri, ulusalcıları, MHP’nin destekçileri aynı saftadır ve Ak Parti’ye karşı üstü örtülü ittifak halindedirler.

Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer’e iftiralar atılır. İntihalcilikle suçlanır. O günün YÖK’ü de boş durmaz. Profesörlüğünü almanın yollarını ararlar. 30 yıllık akademik kariyerini yakmanın arayışına girerler. Basında Ömer Dinçer’e karşı adeta cephe açılır.

Zaman çok şeyin değiştiğini gösteren ve geri tuşu olmayan dev ekrandır. Savaş Sanatı’nın bilgesi Lao Tzu’nun veciz sözü şöyledir: “Nehir kenarında yeterince beklemeyi bilirsen, sana kötülük yapanların cesetlerinin önünden geçip gittiğini görürsün.”

Prof. Dr. Ömer Dinçer’in siyasetten kaçıp, bilime sığındığı ilk yılın ürünü olan kitabının adı “Bilgi ve Hikmet Sahiplerinden Yönetim Dersleri’dir. Bu kitabın ilk bölümünün ilk bilgesi Lao Tzu’dur. Lao Tzo’nun “Yol ve Erdem” kitabından bolca örnekler vardır. Bir parmak bal misali şu kısacık cümle bu yazının kalbi olsun:
“En iyi arabacı atını hızlı sürmeyendir. En iyi savaşçı öfkesini belli etmez. En iyi fatih yaptığı işi tartışmayandır...”

Ak Parti’nin birbirine kenetlendiği, herkesin birbirine güvenip yaslandığı yıllardır. Kardeşlik hukuku egemendir. Ömer Dinçer kendisine karşı oluşturulan cepheyle baş etmesini bilmiştir. Görevine alnının akıyla devam eder. Bakanlık koltuğuna oturmadan önce aklanmıştır.

Babalar ve Oğullar

Sayın Ömer Dinçer’in “Emin” olarak görülmesi bu akışın neresinde dediğinizi duyuyorum. Sayın Dinçer’e devletin çok önemli birimleri emanet edilmiştir. Atamaların kilit ismi olmuştur. Ak Parti’nin ağır ağabeylerindendir. Ak Partiye gönül verenlerin hocasıdır. Birçok projenin arkasındaki gölge isimdir. Söylemci değil, eylemcidir.

Ve Ömer Dinçer’e örtülü ödenek emanet edilmiştir. Örtülü ödeneği bilenler bilmeyenlere anlatabilir.

Oğullar, babalarının kaderini yaşarmış. Oğullar, babalarını yaşatır, oğullar babalarıyla yaşar. Meziyet ve kusurlarıyla...

Allah her babaya böyle bir oğul, her oğula böyle bir baba nasip etsin. Böyle bir öyküye yakışan son masallardaki gibi olsun. Gökten üç elma düşsün, elma kokulu Karaman’a sembol olsun, örnek olsun. Makamlar gelip geçer. Kalıcı olan karakterdir, ahlâktır, eminliktir. Hayatta “armut piş, ağzıma düş” yoktur. Çalışmak esastır. Gerisi takdirdir. Erdem, Allah vergisidir, ilâhi emanettir. Korumasını bilen ve bu emanete sahip çıkan herkeste vardır.

Kavanoz dipli dünyada iyiler de vardır.

Ahmet Tek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

07

Muallim - Gördüğüm en başarısız Milli Eğitim Bakanı. Karaman için yaptığı gözle görülür ve bildiğiniz bir şey varsa lütfen söyleyin. Mevlüt Akgün vekil iken bile Karaman'a ondan on kat daha faydalı işler yapmıştır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Mayıs 13:00
06

Suat Kürekçi̇ - 964lü yıllar..... Dayhanenin karşısında M. E. B. bağlı kursa gidiyoruz teneffüste sebze halinin giriş sol tarafında 12kurnalı çeşme... Bizim iteneffüs molası verdiğimiz mekan.. İçerden sesler gelir AVGAN GABAĞI BEŞ LİRA... YAN tarafta kasap hali Yörük mehmed amcanın dükkanının önünde gocaman mangal püfürpüfür kokular geliyor... Ön tarafta berber Nazmi.. Berber gayri usta yanında lostra salonu.. Saatçi Abdurrahman usta... Daha yazarım ama şarz bitti...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 11 Mayıs 13:46
05

Ibrala - Yazılanlardan" emin" değilim.. Maalesef.. Duran amcaya Allah rahmet eylesin. Ömer Dinçer başarısız bir siyasetçi.. Ölen madenciler için söyledikleri için ve Eminönü'ndeki güvercinleri öğretmenlere benzetmesiyle hep olumsuz olarak hatırlanacak... Yazık...

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 06 Mayıs 13:18
03

Nurten Kılıç. - Ahmet Bey Helvacılar Sokağını ve o kokuyu daha uzun anlatın lütfen. O bölüm çok güzel olmuş. Kaleminize sağlık.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 04 Mayıs 14:17
02

Ibrahim Ceylan - Yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Bir çabanın içerisindesiniz. İçinizdeki o ateşin herkesi ısıtmasını istiyorsunuz. İyiyi ve güzel olanın çabası. Yunus’ca bir duygu.

Hak cihana doludur,

Kimseler Hakk’ı bilmez.

Onu sen senden iste,

O senden ayrı olmaz.

Dünyaya inanırsın,

Rızka benimdir dersin.

Niçin yalan söylersin?

Çün sen dediğin olmaz.

Ahret yavlak ıraktır,

Doğruluk tek azıktır

Ayrılık sarp firaktır

Hiç varan geri gelmez

Dünyaya gelen göçer

Bir bir şerbetin içer

Bu bir köprüdür geçer

Cahiller onu bilmez

Gelin tannış olalım

İşi kolay kılalım

Sevelim sevilelim

Dünya kimseye kalmaz

Yunus sözün anlarsan

Ma’nisini dinlersen

Sana bir amel gerek

Bunda kimesne kalmaz

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 04 Mayıs 00:17
01

Karamanlı - Babası Rahmetli Duran DiNÇER ile ilgili yazılanlar eyvallah ama Ömer DİNÇER ile yazılan kısımlar her yönüyle abartı dolu yazı olmuş. Ayrıca Sayın DİNÇER MEB olarak eğitimin tamamen dibe vurmasını sağlayan 4+4+4 sisteminin baş mimarıdır. Bu sistemden sonra Eğitim gün gün kötüye gitmiştir ve hala gitmektedir.

Yanıtla . 5Beğen . 3Beğenme 03 Mayıs 14:59

BİFA BİSKÜVİYE PERSONEL ALINACAK

GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI BİFA BİSKÜVİ VE GIDA SANAYİ A.Ş. Türkiye’nin ilk 200 büyük sanayi kuruluşu içinde yer alan Bifa A.Ş., 1962 yılından bu...

Fisandun Dereköy'de Satılık Hobi Bahçesi

Fisandun Dereköy'de 820 m2 Köy merkezine yakın konumda Dereye yakın mesafede. Yolu bulunan, araçla bahçe başına kadar ulaşım imkanı olan Yakın mesafed...

0(338) 213 13 33 GÜNEY EMLAK İNŞAAT

SATILIK HOBİ BAHÇESİ

Pınarbaşı Köyünde Karaman Merkeze 15 Km. Pınarbaşı Köyüne 2 Km. Anayola 15 Metre Mesafede Dere İle Sınır 12 Ay Boyunca Su Problemi Olmayan 766 M2 ve 1...

0(338) 213 13 33 GÜNEY EMLAK İNŞAAT

Karamanoğlu Mehmet Bey Mahallesinde 3+1 Satılık Daire

Karamanoğlu Mehmet Bey Mahallesinde 165 m2 3+1 site içinde Satılık Daire. Site içerisinde 3+1 odalı 165 m2 brüt 145 m2 net kullanım alanına sahip. D...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Güney Emlak'tan Turkuaz City'de Satılık Daire

Üniversite ve hastaneye yakın konumda Urgan Mahallesi Turkuaz City Konutlarındaki 2+1 daire satılık. 11 katlı binanın 8. katı, 2+1 odalı, brüt 120 me...

0(338) 213 13 33 GÜNEY EMLAK İNŞAAT

Çarşı Merkezde 30 M2 Satılık Dükkan

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Dükkan. Karaman Külhan Mahallesi Alparslan Türkeş parkı karşısı çarşı merkezde cadde üzeri 30 m2 doğu cephe. Dükk...

NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Tabduk Emre Mahallesinde Satılık Apart

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Apart Daire. Karaman Tabduk Emre Mahallesi.Oba düğün salonu civarı. Üniversiteye yürüme mesafesinde garaj üzeri 1....

NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Karaman Beyazkent'te Satılık Arsa

Karaman Karademir Emlak'tan Satılık Arsa. Karaman Beyazkent mahallesinde 306 m2 standart proje 2 kat 100 m2 civarı daire ve garaj yapılır. Arsanın k...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

NOKTA HATASİZ HYUNDAİ GETZ

2007 model 1.5 dizel 4 silindir en fulll vgt HYUNDAİ GETZ.. Henüz 105 binde... Bir değişen birkaç lokal boyalı Hep serviste bakımları yapılmış.. Hep...

GALERİ̇ NOKTA

SATILIK FİAT PANDA

HATASIZ MİNİ JİP 2005 model 1.2 benzinli FİAT PANDA DEĞİŞEN YOK HASAR KAYDI YOK Birkaç parça lokal çizik boyasi var Tüm bakımları yeni yapıldı Trigier...

GALERİ̇ NOKTA

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket 18 Gün tam kapanma kararını yerinde buluyor musunuz?