Karaman'da Sosyal Altyapı ve Fabrikaların Boşanmadaki Etkisi

Karaman Türkiye’nin ortasında yer alan bir il. Türkiye’nin gıda şehri. Karaman istihdam bakımından Türkiye’nin elverişli illeri arasındadır. Karaman iş imkanı ve istihdam bakımından öyle yabana atılacak bir il de değildir. Çalışan için çok imkan var. Şöyle bir bakın Karaman Kalesi’nden Organizeye her yer fabrika ve daha da olacak. Ama sorun üretim değil ki sorun; ailelerin güçlendirilmesi, boşanmaların önüne geçilmesi ve ailelerin bilinçlendirilmesi; Ailelere kadınlara çocuklara destek olunması psiko terapi sosyal kültürel ve ekonomik destek sağlanması. Aile birliğine sahip çıkılması. Çünkü ailenin gücü toplumun gücüdür. Toplumsal güç yine toplumun yönlendirmesi ile sağlanır. Topluma burada çok iş düşüyor. Boşanmaların azalması ailelerin güçlenmesi insanların öz değerlerine dönmesi için. Güzel örnekleri çoğaltmalıyız.

Karaman ekonomik faaliyetlerin canlanmasıyla esas değişimi sosyal alanda yaşamıştır. Toplumsal değişim sürecinde toplumun temelini oluşturan aile de bu değişime maruz kalmıştır. İlimizde hem din hem de geleneksel yaşam giderek zayıflarken, şehirde sosyolojik olarak değişmiştir.

Karaman’da göçlerle birlikte fabrikalarda nüfus hareketliliği vardır. Göçle gelen ailelerin yapılarında, işlevlerinde ilişkilerinde değişim ve dönüşüm yaşanmaktadır. Bu sebeple fabrika işçisi gelişen teknoloji ile tüm sosyal etkiletişimden de yenilik ve gelişmelerden haberdardır. Aynı zamanda nüfus hareketlerinin hızlı olması, farklı yörelerden gelen insanlar arasında uyum sorunları yaratabilmektedir. Şehir ise bu nüfusu emme kapasitesinden yoksun olduğu için sağlıksız ilişkiler ortaya çıkmaktadır. Sosyal kontrol ve dayanışma ağları zayıflamaktadır.

Karaman iş sahaları bakımından çok hızlı büyüyor. Çevre ilçe ve köylerden göç alıyor. Kadın erkek fark etmez çalışmak isteyene iş var. İşin varsa paran varsa alım gücünü de kendinde bulabilirsin. Burası sanayi şehri, şehir sosyo-ekonomi yönüyle büyüyor. Ya kurumlar? Kurumlar da aynı kurumlar, hizmetler de aynı hizmetler. Personel derseniz o da aynı. Sorun çok ama toplumsal sorunları çözecek, yeterince çözüm yok. İşte benim derdim. Sorum bu! Ortam bu!

Fabrikaların açılması kişilerde yeni yaşam biçimleri ve ilişki ağlarının kurulmasına öncülük etmiştir. Bu doğrultuda örneğin insanlar bir anda hiç tanımadıkları yabancı kişilerle arkadaş olmuş evlilikler çok sayıda yabancının olduğu ortamda gerçekleşmiştir.

Fabrikalarda da farklı şehir ve köylerden gelenlerin bir arada çalışması sosyokültürel ortam boşanmayı etkileyen bir diğer etken. Fabrikalar ortam için uygun, burada aile baskısı, engeli olmaksızın istedikleri şekilde iletişim kurabilmekte istedikleri anda da evlenip, istedikleri anda boşanabilmekteler. Maalesef toplumda boşanmalar meşrulaştıkça boşanmalarda da gayet normal karşılanabiliyor. Mesela köydeki genç kız, geliyor, kimsenin yüzüne bile bakmadığı bakıp da görmediği kız, fabrikada kendi gibi genç kızları görüyor. Evliyse evli kadınlara bakıyor, yasaları yasal haklarını duyuyor. Boşanmanın olduğunu öğreniyor. Dava açabileceğini öğreniyor. Sonra bir bakıyorsunuz ki elinde boşanma dilekçesi .…Belki neden boşandığını bile bilmiyor. Belki kocasının haberi bile yok. Boşanmak üzere olduğunu, karısının böyle bir şey yapacağını aklının ucundan bile geçirmemiş. Bu durum, aynı zamanda Karaman da ikamet edenlerin yaşam alanlarına ilişkin farkındalıklarının artmasını da beraberinde getiriyor.

Fabrika işçilerinin psiko-sosyal, sosyo- ekonomik sosyo-kültürel, dünyaları; Karaman’ın il statüsüne kavuşması ve bisküvi fabrikalarının birden bire açılmasıyla halkı uzun bu süre yaşadığı şokun etkisiyle derin bir şaşkınlığa bürünmüştür. Halkın büyükçe bir kısmı iş sebebiyle göçlerle rehbersiz sosyal altyapısız bir düzlemde, boşlukta, yaşamak zorunda kalmıştır.

Bir kısmı ise fabrikalarda işe girdikten sonra köyden şehre gelmenin özel fabrikanın özel işçisi olmasının havasıyla çok hızlı bir değişim yaşamıştır. Onlar için tek sığınak, gözleri burada açılıyor. Fabrikaya mutlu giriliyor. Akıllarındaki gerçek şehirli köylü ayırımı hemen kapanıveriyor. Köylerinden getirdikleri basma fistanları çiçekli donları hemencecik gözlerinin yaşına bile bakmadan atıveriyor. Örtünmenin şekli ne de çabuk değişiyor. Dilleri çok çabuk alıştı moda kelimelere kendi geldikleri köylerini, şehrin gösterişli maskeli hayatına ne çabuk değiştirdiler….. Biriken özlemlerini boşaltanlar, kendilerini bu şekilde ustalaştıranlar, üstelik ekonomik güç ellerinde daha güçlü olarak. Kime neye karşı kullanacağını bilmeden karşı savunmaya harcadıkları bir güçle daha kalabalık olarak…..

Kendi iç gözleriyle olayları görmek istemeyen vücutlarında ve beyinlerinde bazı şeylerin ters gittiğini bile bile rıza gösteren işçiler. Huzursuz ve kederli şehir sokaklarında geziniyor arandıkları ne arayıp da bulamadıkları? Özentili oluşları, adeta içlerini kemiriyor yalnızlıkları ve yanlışları da bu yüzden. Yapaylık kokan davranışlar uzun mesailerde yalnız geçen gecelerde, uykusuz akşamdan kalma halleri. Evlilik onun yaşantısına düşman. Ciddi ve derin bir yara ile karşılaştığında hemen evliliğini küçümsemeye başlıyor. İçindekileri dışa vuruyor konuştukları ciddiye alınıyor, insanları rahatsız eden konular. Acaba köyünden gelip fabrikaya girmekle hata mı yaptı?

Sosyal travmanın uzun süreli etkisi” Gerçekten de fabrikalar, evliliklerde en yaygın ve en çok yıkıma neden olan boşanmalarda, toplumu bozan yerel yaraya verilecek örneklerden biridir. Her travmanın kısa, orta ve uzun dönemde hem bireysel hem de toplumsal düzeyde etkileri bulunmaktadır. Söz konusu etkiler psikolojinin kötüye gitmesi, ekonomik durumun bozulması, kültürel değerlerde değişme gibi çeşitli şekillerde birey ve toplumları tehdit altında tutabilmektedir.

Fabrika işçileri de kendi içlerinde biriktirdikleri hissettikleri şeylerle sığlıkta fabrika kültürüne adapte olmaya çalışmışlardır. İçlerinde büyüyen şey boş bir baloncuğun zamanla dolması ve birden ani bir etkileşimle ani bir hareketle bomba etkisiyle boşalması gibi içlerinde meydana gelen patlama. İstek temenni arzu heves tatmin özgüven, özgürlük….. Bu sebeple bir kısmı fabrikalara girdikten sonra hızlı bir şekilde değişmiştir. Uzun süre fabrikasyon ayarında çalışan insanlardan oluşmuş toplum bir süre sonra kendini toparlayamamış zamanla büyüyen stres evliliklerde sorunları da beraberinde getirmiştir.

Bu süreçte yeni ve sosyal yaşama aşina olunmayan farklı mekanlarda geçen aile yaşantıları; ailelerde dayanışmanın azalmasına paralele olarak huzursuzluklar artmış, çekirdek aileye doğru geçişin hızlanması, gençlerin artan özgürlük talepleri ve tüm toplum katmanlarında rahatlıkla görülebilecek olan bireyci (benmerkezci) tutumların yaygınlaşması boşanmaları da beraberinde getirmiştir.

Bu doğrultuda giderek artan sanayi ve ticaret, lüks yaşam ve tüketim eğilimleri, iletişim ve ulaşım alanında baş döndürücü hareketlilik, göçlerle biçimlenen yapısındaki çeşitlilik, şehirleşmede duyulan sancı şehirleşmenin boşanmadaki etkisi yargısını doğrulatacaktır. Buna rağmen şehir kentleşmeye doğru hızla kayacak, kenti karakterize eden modern yaşamda giderek etki alanını genişletecektir.

Hazırlıksız bir sosyal alt yapının üzerinde gelişmiş bisküvi sanayisi. Aynı zamanda eğitim kültür manevi alt yapının da hor gördüğü, karakter eğitim yoksunluğunun alıp başını gittiği bir ülke. Her türlü rahatsızlıklar, günah sevap, eğri doğru, kötülük iyilik toplumun bozulması ve yozlaşması normalleştirilerek, ekonomik gücün tadında gayet güzel sindirilmiş iken, demokrasi, ekonomik özgürlük, bireyselleşme bu düzen dâhilinde işliyorsa kendimizi bundan soyutlamayız. Fabrika işçilerini incelerken gözlemlerken de kendimizi oyunun içinde bir parçası olarak buluveririz. Ayrıca bir ferde kötülük yüklemek dinleyenlerin ayıplayıp hor görmek ne kadar doğrudur? Hepimiz bir bütünüz.

Ayrıca bütündeki aksamalar bu yaşananlar büyük şehirlerde sanayileşmiş şehirlerde yaşanan şeylerdir. Türkiye sanayisi içindeki yaşananlarla Karaman sanayisi içindeki insanların özel yaşantıları toplumda bıraktığı izler aynıdır.

Eğer ki fabrikalı işçilerimiz olmasaydı Karaman sanayileşmeye bu kadar yakın olmazdı. Emektar işçilerimiz olmasaydı Karaman bisküvi fabrikalarının çarkları bu kadar hızlı dönmezdi.

Alın teri ve emeğiyle ekmeğini kazanan herkesin 1 Mayıs işçi ve emekçi bayramı kutlu olsun.

Nurten Kılıç

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nurten Kılıç - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

03

Doğruya Doğru - İnsanlar elindekinin kıymetini kaybedince anlıyor. Türkiye'de ki sayılı illerden biriyiz tarıma dayalı sanayi gelişmiş. insanlar bu fabrikalarda çalışmaya başlamış. ama karşılıklı iki taraf dada sıkıntılar çok. İnsanların ekonomik özgülüklerini elde ettiklerinde ne anne, baba nede eş kimseyi takmıyorlar. İşe başladıklarında çevresine çok çabuk ayak uyduruyorlar. dışarıdan göç alarak başka şehirlerden ve köyden gelenlerin buluştuğu ortamda sosyal medyanın da etkisi ile nasıl olsa para da kazanıyoruz havası ile farklı bir yaşama giriyorlar. Asıl neden anne ve babaların çocuklarını çalıştırarak ellerindeki kazanmış oldukları paraya el koymaları, çocuklarına bile bir miktar harçlık ve parayı çok görmeleri nedeniyle kısır döngüye giren çocuklar kendilerine ilgi gösteren ilk karşısına çakanın tuzağına düşüyor. Evli yada bekar, genç yada yaşlı fark etmiyor ilk fırsatta kaçıyorlar. bir müddet pembe dünya başlayıp bittiğinde.. Aynııı kısır döngü bu sefer karı koca arasında başlıyor.. koca karısının çalıştığı paraya el koyuyor beş kuruş harçlık yokkk .. bu arda çocuk oluyor.. bakıcı yok koca bakmıyor para yokk huzursuzluk başlıyorr arkasındaa tartışmalar kavgalar.. ve tabii bu sefer taraflar başka gönüllere yelken açıyorrr ve akabindeee ayrılıklar ayrılıklar tekrar kısır döngüüü ... aslında bizim çekirdek aile yapımız bozulmuş örf adet ve ananelerimiz eser kalmamıştır.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 03 Mayıs 09:04
02

Hhh - Tabi fabrikada herşeyimögreniyor kocasından habersiz işe geldim deyip başkasıyla kaçanlar var

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 02 Mayıs 12:56
01

Mastercomp - Karamanımızın çok önemli bir sorununa değinmişsiniz. Teşekkür ederim. Dilerim yetkiller tarafından en kısa zamanda bu alanda bir çalışma başlatılır. Boşanmalar sonucunda en çok etkilenen ise çocuklar. Anne baba boşanırken asıl parçalanan onlar oluyor. Temel sorun anne ve babanın her ikisinin de fabrikada çalışması durumunda vardiya sistemi nedeniyle farklı zamanlarda işte ve evde olmaları, bu birlikte zaman geçirme ve çocuklarla birlikte ilgilenmek için de çok olumsuz bir ortam oluşturmakta.

Dilerim yazınız kurumları harekete geçirir ve alıp başını giden bu sorun için en kısa zamanda çözüm için harekete geçilir.

Saygılarımla

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 02 Mayıs 00:17

Dora Ambalaj Tecrübeli veya Tecrübesiz Personeller Arıyor

Karaman’da rotogravür baskı selefon ambalaj sektöründe faaliyet gösteren fabrikamız bünyesine aşağıda belirtilen iş konuları için tecrübeli veya taraf...

0 (338) 224 13 13

Karaman Cumartesi Pazarın'da 4.Kat 2+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire.Karaman Hamidiye Mahallesi Cumartesi pazarında. Bina çift daire üzerine kurulu her katta 2 daire bulunmakta....

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Eğitim Danışmanı Aranıyor

Americanlife Dil Okulları Karaman Şubesinde Eğitim Danışmanı pozisyonunda çalıştırılmak üzere; İletişim Kurma Becerisi olan, Üniversite Mezunu, T...

(0338) 212 22 70 AMERİCANLİFE DİL OKULLARI KARAMAN ŞUBESİ

Yetkili Servise Personel Alınacak

Bosch, Siemens, Profilo Yetkili Servisinde çalışacak vasıflı vasıfsız bay eleman alınacaktır. Müracatların şahsen perşembe pazarı sonu fidancının yan...

0 338 212 32 72

Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak

Yurtpet Petrol Pirireis Şubesi'nde görevlendirilmek üzere, erkek market ve akaryakıt personeli alınacak. Müracaatlar şahsen yapılacaktır.

İletişim: 0338 212 4333

Karaman Kazımkarabekir'de satılık tarla

Emlak Tipi: Satılık Arsa - İmar Durumu: Tarlam²: 3.072m²: Fiyatı: 10Ada No: 949 - Parsel No: 76Tapu Durumu: Müstakil Parsel / Takas olur

05327652401

Yenişehir Mahallesinde Satılık Dükkan

KARAMAN Yeni Şehir Mahallesinde koleksiyon konutları altında 750 m2 yatırımlık dükkan Gayrimenkulü ziyaret için lütfen randevu alınız.

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan ve Depo Valide Sultan Mahallesi Abdulkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde satı...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

İsmetpaşa Caddesi'nde Kiralık İşyeri

Mülkiyeti Akın Yapı A.Ş.'ye ait olan İsmetpaşa Caddesi üzerinde kiralık işyeri. LCW mağazası yanında bulunan ve altında Türk Telekom mağazası bulunan...

0542 426 76 15

Valide Sultan Mah.de Satılık Dükkan

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan ve Depo. Valide Sultan Mahallesi Abdulkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde sa...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Covid-19 Aşısına Nasıl Bakıyorsunuz?