Hasan Baran’ın Esirliği Roman

Hasan Baran ile eskilerin tabiriyle “rûberû” bir görüşmemiz olmadı. Biz, rahmetli babasını ve annesini, annesinin ailesini eski zamanlardan beri tanırız, tanırdık, fakat Hasan Baran’la dostluğumuz dostlar sâyesinde ve telefonda teşekkül etti.

Hasan, Karaman’ın tanınmış bir ailesinin mensubu, Baran’ların. Ve bu ailenin de yine en tanınmış ve sevilen bir kolunun üyesidir. Rahmetli Muammer Baran’ın ismini duyup da saygıyla, hayranlıkla anmayan Karamanlı yoktur. Kimseye yük olmadan, rahatsız etmeden, renkli bir ruh gibi, gecenin ve gündüzün belli olmayan bir vaktinde Karaman’ın sokaklarını takdis eden, kutsayan bu yarı ermişe, şehirde herkes hayrandır. Onu görmeyenler bile..

Esrarlı bir dünyanın güllerini başına, şapkasına ve kulağının arkasına iliştirip, devamlı tebessüm eden ve bu tebessüm sebebiyle yanaklarında iki güzel gamze teşekkül eden Muammer, son devirde bu şehri temsil eden en önemli figürdür.

Hasan Baran işte bu azizin mahdumudur. Karaman’da iken sıkça yaptığımız “açık havada çay ve sohbet” toplantılarından birinde dostlar onun, yani Hasan’ın bir romanından sözettiler. Tel Kadın’dan. Bulup okuduk. Uzun bir hikâye veya roman denemesiydi. Fakat küçük hacmine rağmen, roman dünyasının içinde fevkalâde rahat dolaşan bir yazar vardı kitapta. Yazdıkları asla acemi işi ifadeler değildi. Biz o romanda önemli bir yazarla karşılaşmıştık.

Hasan geçtiğimiz aylarda, “bir batında” beş yeni kitapla birden düştü milletin huzuruna. Beşi de farklı, yeni, orijinal ve kendini tekrar etmeyen eserlerle. Onları, lütfetmiş, notlarıyla ve imzalayarak yollamış. Ve kendisi, kendisi için “Ömrünü Türk edebiyatına yeni eserler kazandırmaya adamış bir yazar” nitelemesini yapmış.

Hasan’ın bu kanaatine katılıyoruz. Rahat düşünebilmek ve yazarken özgün olabilmek adına, eş-dost çevresinden, yani Karaman’dan yüzlerce kilometre uzakta, Ayvalık’ta, bir köyde, her türlü şehirli servisten uzak, kendini doğaya yayıp, oturup yazmak, herkesin yapabileceği, hattâ düşünebileceği bir durum değildir. O, bunu düşünmüş ve düşüncesini bir hayat tarzına dönüştürme yiğitliğini göstermiştir.

Her kitabında farklı bir yol denemiş ve başarılı olmuştur Hasan. Kendini zamandan ve mekândan soyutlamış, günceli de yazabilmiştir. Yani salt geçmişte kalmamıştır. Meselâ “Anadolu’nun Uğur’u” ve Pandemi, konuları güncel olan kitaplardır.

“Beyoğlu Cinayetleri”ndeki üslûbu çılgıncadır. Yüzyıllar öncesinden birçok önemli dostunu İstanbul’a çağırmış, yağmurlu bir Boğaz gecesinde, Rumelihisarında onlarla meşveret kurmuştur. Onları konuşturmuş, sırlarının kapılarını açmaya çalışmıştır.

Çağırdıkları ve Boğaz’da kar manzarası seyrettirdikleri dostları arasında kullandığı tek ölçü, onların sanata, yani büyülü bir dünyaya olan nisbetleri olmuştur. Yerli yabancı, renkli veya soluk, Müslim veya gayrimüslim, ressam veya tiyatrocu, şu asırdan veya daha önceki asırlardan… hiç fark gözetmemiş ve konuklarını harika bir ortamda pek güzel ağırlamıştır. Ressamlar Hoca Ali Rıza, Monet, Munch, Van Gogh, tiyatrodan ve edebiyattan Shakespeare, mühendis Henry Garan (İstanbul’daki tüneli yapan mühendis) Alfred de Lamartine, Goethe, Dante… ve bunların eserlerindeki kahramanlar, Hamlet, Othello, Romeo ve Juliette’ler, krallar, v.b. bu toplantıya girip çıkan figürlerdir. Hepsi yerli-yerindedir. Ve hepsi hem tedirgin, hem de mesttirler.

“Anadolu’nun Uğur’u”nda Hasan, Uğur Dündar ekseninde bir devrin panoramasını yapar ve Uğur Dündar ile bir yurt gezisine çıkar. Düşündüklerini ona söyletir ve dertleşirler.

“Sevgilim Karga”da Baran bir doktordur. Özverili ve filozof bir doktor. Herkesin nöbetine talip ve herkesin bu sebeple çok sevdiği bir hekimdir. Ve bu ortamda sıra dışı olaylar yaşar.

“Pandemi” sağlık çalışanlarına ithaf edilmiş bir romandır. Virüsü kapmış bir kişinin ruh halini ve çırpınışlarını pek güzel anlatır bu kitabında Hasan.

Ve son kitabı “esirliğim İstanbul” alışılmış tarihi roman çizgileri ve ölçüleri dışında ilginç bir denemedir. Yine zamandan ve zeminden münezzeh bir ortamda küçük, yetim bir kızın, Samira’nın, Sultan’ın hareminde, yaşadıklarını binbir gece masallarını anlatan Şehrazat gibi, fakat ondan farklı bir tarzda anlatışının uzun öyküsüdür. Renkli, kıvrak ve güzel anlatılmış bir öyküdür ve yazarın favorisi bu romandır.

Birer paragraflık anlatımlarla Hasan Baran ve onun renkli roman dünyası elbette anlatılabilmez. Mutlaka, bizim yaptığımız gibi altı çizilerek ve sayfaların sokaklarında, meraklı ve heyecanlı bir kâşif gibi dolaşmak gereklidir.

Karaman’dan gelen önemli bir ayak sesidir Hasan Baran. Bu ayak sesiyle birlikte bir gün, bakarsınız, yanında bir Steinbeck veya Dostoyevski  veya Gogol ile birlikte, kolkola çıkagelir Hasan Baran, hiç belli olmaz..

Bre Hasan, bu fakirin kanaatine göre iyi yoldasın. Belki çetin, zor bir yoldasın ama bu samimi tutumunu ve yazma tutkunu sürdürürsen mutlaka bir gün selâmete çıkarsın..

Gayret ve sabret.

Kâmil Uğurlu

Not: Hasan Baran’ın kitaplarına Ank. Klaros Yayıncılıktan ulaşabilirsiniz. (Klaros Tel: 0552.522 92 15)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Kâmil Uğurlu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Kaynak Ustaları - Torna Ustaları aranıyor.

Firmamız bünyesinde çalıştırılmak üzere kaynak ve torna ustaları aranıyor.

FATİH YILDIRIM - TALARANZA TARIM MAKİNALARI VE EKİPMANLARI

Danış Kitabevi bayan personel arıyor

Karaman Danış Kitabevinde çalıştırılmak üzere, en az lise mezunu bayan personeller alınacak. Başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir.

03382127653 DANIŞ KİTABEVİ

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan

Valide Sultan Mahallesi Abdülkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde satılık 60 m2 Satılık Dükkan Detaylı bilgi ve gayrimenkulü ziy...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Zembilli mahallesinde Satılık Dükkan

Karaman Zembilli Ali Efendi Mahallesinde 120 m2 Sağlık ocağı yanıda bulunan bodrumlu dükkan Eczane, Market, manav vb işler için uygun yüksek kira geti...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Mahmudiye Mahallesinde Ara kat 3+1 Satılık Daire

Dairenin lokasyonu cumartesi pazarına yakın konumda, 4 katlı binanın 3. katında bulunmaktadır. Bina 2007 yılında yapılmış 14 yaşındadır. Satılık Daire...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Ziya Gökalp Mahallesinde Satılık Lüks Daire

Dairemizin lokasyonu Karaman Valilik karşısındadır. Bina 3 katlı olarak toplamda 5 daire şeklinde inşa edilmiş, Ana cadde ile bina arasında yeşil alan...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Kazım Karabekir Mahallesinde Satılık Daire

Kazım Karabekir mahallesinde 145 m2 3+1 yüksek giriş zemin kat satılık daire. Dairenin bulunduğu bina tek daire üzerine 4 kat olarak inşa edilmiş, bin...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Külhan Mahallesinde Ultra Lüks 3+1 Satılık Daire

Bina her katta tek daire üzerine 4 kat olarak kurulmuş, daire 4 ncü katta bulunmaktadır. 165 m2 3+1 odalı dairenin giriş kapısı çelik, oda kapılar ise...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman 3. Toki Konutlarında Satılık Daire

Başakşehir Mahallesinde Satılık 2+1 Açık konsept Mutfak ve oturma odası mevcut. Satılık dairenin giriş kapısı çelik oda kapıları amerikan panel kapıdı...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Zembilli Mahallesinde Satılık Daire

955 m2 arsa üzerine 400 m2 (brüt) alana sahip her katta 2 daire olacak şekilde, asansörlü olarak inşa edilmiş, binada toplam 2 adet dükkan 6 adet dair...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Ülkemizdeki Mülteciler Sınır Dışı Edilmeli mi?