Bir Kitap Bir Yorum: Kadın Psikolojisi

Bir Kitap Bir Yorum
Kadın Psikolojisi”
Nevzat TARHAN - Timaş Yayınları

Psiklojik farklılıkların analizi, kadın erkek ilişkileri, kadınlara has ruhsal sorunlar, rol kalıpları, kimlik ve kişilik, moda giyim, çalışma hayatı, şiddet, evlilik, duygu ve farkındalık, aşk, annelik son olarak da din konusunda kadınları detaylı bir yönden incelemeye almıştır bu kitap. Bay Mantık ile Bayan Duygu arasındaki ilişkileri incelemiştir.

Kadınlar… İlk insan Adem’in yaratılmasının hemen akabinde ona eş olarak Havva yaratılmıştır. Cennette mutlu mesut yaşarken bu çiftler, dünyaya sürgün geldikten sonra mevcut bu güzel duyguların arasına güzel olmayan başka duygular da girmiştir; dünyanın kendisi gibi.

Dünya sürgününde fiziksel olarak daha güçsüz olan kadının erkeklerin dünyasındaki yeri daima sabit kalamamıştır. Kimi zaman Pandoranın Kutusundaki kötülük olarak geçer, kimi zaman onun için yıllar sürecek Troya adında bir savaş yapılır, kimi zaman şeytan olarak görülür, kimi zaman daha göbek bağı düşmemişken toprağa diri diri gömülür, kimi zaman dünyanın en hayırlı insanını ilk vahyi alıp eve titreyerek geldiğinde üzerine battaniyeyi örten ve kendisine ilk inananlardan olur, kimi zaman kız çocuğunu büyütmenin cennetin kapılarından birini aralayacağına dair müjde olur, kimi zaman annedir, kimi zaman eştir, kimi zaman pamuk ninedir… Kadının zamana göre, düzenin sağladığı rollere göre, dinlerin verdiği değerlere göre konumu hep değişse de değişmeyen bir yönü vardır! O da kadınlığıdır…

Psikolojik Farklılıklar Analizi

Bedenlerinin farklılığı gibi ruhları da erkeklerden farklıdır kadınların. Zaten birbirinin aynısı olsaydı onların yaratılması abes olurdu. Onun için bu farklı yaratılış bir hikmettir.

Erkekler tarih boyunca fiziksel gücü ön planda tuttuğundan, kadınların yaşadığı sorunları demir yumrukla çözebileceği zannına kapılıyorlar. Aslında erkekler nasıl güçlü olduğu alanda sorunların çözümü hususunda bir fikir ediniyorsa, kadınların da güçlü olduğu konuda sorunlarını çözmek istediklerini düşünmesi gerekmektedir. Bu süreçte amino asit proteinini bir kenara bırakıp ve tüm dikkatimizi eşimize verip, kulaklarımızı da pür dikkat onun söylediklerine açmamız yeterli değildir. Aynı zamanda sözlü sınava girmiş gibi kendini tasdik ettirecek sorulara doğru cevap verebilmek için hafızamızı da sağlam tutmamız gerekmektedir.

Yazar: “Kadın psikolojisinin ihtiyacı çözüm değil, dinlenilmektir. Erkeğinki ise güvenmek, takdir edilmektir. Erkeklerin yaptıkları en büyük hata, sorunu konuşurken hemen çözmek zorundaymış gibi davranmalarıdır. Oysa kadın için, düşüncelerin paylaşılması ve yakınlaşmak, çözümden daha önemlidir. Üzüntü anında erkeğin ve kadının beyni farklı çalışır. Erkek sessizleşir, kabuğuna çekilir, konuşmak yerine düşünmeyi tercih eder. Bir çözüm bulduğunda sessizliği bozar. Oysa üzülen kadın, rahatlatmayı, güvendiği birisini arayarak sorunlarını konuşmakta bulur. Akıllı kadın eşine özgür olma hakkı tanırken akıllı erkek de eşine üzülme hakkı vermelidir” diyor.

Kadın Erkek İlişkileri

Kadınlar beğenilme arzusuyla, erkekler de güzelliği arama eğilimiyle yaratıldığı dünyada bu iki cinsin iletişimi ebediyen sürecektir. Her ne kadar birbirlerinden şikâyetçi olanlar olsa da, her ne kadar “bugünkü aklım olsa evlenmezdim” diyenler türese de.

Fiziksel güç ile duygusal gücün yuva kurup, mutlu mesut yaşamalarının ilk şartı birbirlerini iyi tanımalarından geçer, birbirlerinin eksikliklerini bilmekten geçer. Bay mantık ile bayan duygunun mevcut hallerinin üretmiş olduğu silahların ölüm veya yaralamalara sebebiyet vermemesi için ateşsiz bu silahların etkisini ve menzilini iyi bilmek gerekir.

Yazar: “Erkeklerde şiddete yatkınlık, sinirlilik, kurallara uymama, saldırganlık ve kabadayılık gibi özellikler hâkimken, kadınlarda rol yapma, tiyatral davranma, karşı tarafı duygusal olarak etkileme hususiyetleri daha fazladır. Gözyaşlarını silah olarak kullanan kadına, bu ağlama karşısında hemen yumuşayıp teslim olunursa, bundan sonra kadın erkeği istediği noktaya götürecektir. Bu tip kadınlarla karşılaşan erkekler, onlara nazikçe mendil uzatmalı, fakat kendileri doğru bildiklerini yapmalıdırlar” diyor.

Erkeklerin kas gücü ile kadınların hafıza gücü, vücut kitle indeksi ile orantılandığı zaman; erkekler tüy sıklet kadınlar ise süper ağır sıklet statüsüne girmektedir. Hafıza yönünden süper ağır sıklet olan kadınlar yaşadıklarını bir türlü unutamadığından kendilerini mutsuz yaşamaya mahkûm ediyorlar.

Yazar: “Kadınların yaşadığı duygusal bir farklılık da, geçmişe gereğinden fazla takılmalarıdır. ‘Annen bana 10 sene önce şunları söylemişti’ demek için gece yarısı kocasını uyandıran kadınlar vardır. Geçmişle çok uğraşan insanlar beyin enerjilerini boşa harcarlar” diyor.

Kadınların beğenilme arzusunun ön planda olduğunu: “Kadın diş yaptırırken görünüşü önemser, fonksiyonelliği ikinci plana atar. Ama erkek, ekmeği ne kadar rahat yiyeceğini düşünür” diye mühim bir örnek vererek anlatıyor yazar. Ayrıca eşlerine sinirlenen kadınların intikam almak için kocalarına neler yapabileceğine dair söylediği şu tespit kahkahalarla gülmemize mani olamıyor. “Kocasına kızdığı için nezlesini ona bulaştırıp öç alan kadınlar vardır”.

Yorumu Bitirirken

Bir denge üzerine kurulan dünyamızda biyolojik ve psikolojik farklılıklarımız yaşamın sürmesi için terazinin en mühim ayarlarıdır. Modernizmin dayattığı bencillik, fedakârlık yapmama, gayrimeşru ilişki, para, özgürleşme, zevk peşinde koşma gibi hastalıkların en büyük çaresi aile sahibi olmak, evlat sahibi olmaktır. Eşinin hazırladığı mercimek çorbasına şükürle uzanan bir kaşık, uykudan terli şekilde uyanmış bebeğinin terlemiş zıbınını derin derin koklamak, beyinin yaptığı bir sürprizle tüm yorgunluğunun gitmesi dünyada yaşanacak en güzel duygulardır, cennet hayatının bir arefesidir.

Toplam 13 bölümden oluşan bu eserin ilk iki bölümünü okurlarımız için yorumladık. Bu yorumumuzun ilk iki bölümle sınırlı kalması yazının fazla uzayacak olmasındandır.

Kitap yorumumuzu yazardan üç tavsiyeyle noktalayalım…

“Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç atışması yaşanmaya başlar. Taraflar akıllı veya şanslı iseler üçüncü dönem olan bağlılık aşamasına geçerler”.

“Ev hayatında kadın, dışarıdaki yaşamda da erkek, son karar veren kişi olmanın konforunu yaşamalıdır”.

“Erkeklerin anlamakta zorluk çektikleri bir konu da, kadınların duygusal dalgalanmalara, üzülme ve dertlenmeye psikolojik ihtiyaç hissetmeleridir”.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Misafir Kalem - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


EMA Plast'a vasıflı ve vasıfsız personeller alınacak

Şirketimiz bünyesin çalıştırılmak üzere elemanlar alınacaktır. İş tanımı: Satış ve pazarlama elamanı Yurtiçi seyahat engeli olmayan B sınıfı ehli...

(0338) 202 01 70 EMA PLASTİK ÜRÜNLERİ İNŞAAT PETROL GIDA SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

Sümer Mahallesinde 2.kat 95 M2 2+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire. Karaman Sümer Mahallesi Belediye Fen İşleri deposu civarı.Bina çift daire üzerine kurulu her katta 2 daire...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak

Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak Yurtpet Petrolde çalıştırılmak üzere bay ve bayan Mareket Elemanı, Pompa Elemanı ve Pazarlama Elemanı Alınacaktır....

Dora Ambalaj Tecrübeli veya Tecrübesiz Personeller Arıyor

Karaman’da rotogravür baskı selefon ambalaj sektöründe faaliyet gösteren fabrikamız bünyesine aşağıda belirtilen iş konuları için tecrübeli veya taraf...

0 (338) 224 13 13

Karaman Cumartesi Pazarın'da 4.Kat 2+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire.Karaman Hamidiye Mahallesi Cumartesi pazarında. Bina çift daire üzerine kurulu her katta 2 daire bulunmakta....

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Eğitim Danışmanı Aranıyor

Americanlife Dil Okulları Karaman Şubesinde Eğitim Danışmanı pozisyonunda çalıştırılmak üzere; İletişim Kurma Becerisi olan, Üniversite Mezunu, T...

(0338) 212 22 70 AMERİCANLİFE DİL OKULLARI KARAMAN ŞUBESİ

Yetkili Servise Personel Alınacak

Bosch, Siemens, Profilo Yetkili Servisinde çalışacak vasıflı vasıfsız bay eleman alınacaktır. Müracatların şahsen perşembe pazarı sonu fidancının yan...

0 338 212 32 72

Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak

Yurtpet Petrol Pirireis Şubesi'nde görevlendirilmek üzere, erkek market ve akaryakıt personeli alınacak. Müracaatlar şahsen yapılacaktır.

İletişim: 0338 212 4333

Karaman Kazımkarabekir'de satılık tarla

Emlak Tipi: Satılık Arsa - İmar Durumu: Tarlam²: 3.072m²: Fiyatı: 10Ada No: 949 - Parsel No: 76Tapu Durumu: Müstakil Parsel / Takas olur

05327652401

Yenişehir Mahallesinde Satılık Dükkan

KARAMAN Yeni Şehir Mahallesinde koleksiyon konutları altında 750 m2 yatırımlık dükkan Gayrimenkulü ziyaret için lütfen randevu alınız.

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Covid-19 Aşısına Nasıl Bakıyorsunuz?