Kripto Para ve Karşılaşacağımız Hukuki Sorunlar

Kripto para aslında dijital bir varlıktır. Son yıllarda gerek dünyada ve gerekse ülkemizde çok sayıda kişinin bu sisteme girmesi ve kripto para varlığının miktar olarak oldukça büyük miktarda artması, bir çok hukuki sorunu da beraberinde getirmektedir. İşin en zor yanı da, pek çok hukuk sisteminin dijital(sanal) paraları bir varlık olarak kabul etmemesidir.

Peki Kripto para nedir? Blok zincir ve kriptografi teknolojisine dayalı ödeme sistemlerindeki maddi karşılığı bulunan her bir sisteme özgü değerler olarak ifade edilebilir.

Ülkemizde, Kripto Varlıkların Kullanılmasına Dair Yönetmelik madde 3/1 de” Kripto Varlık dijital defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak, sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıkları işaret eder...şeklinde tarif edilmiştir.

Bilindiği üzere kripto paraların maddi bir varlığı bulunmamaktadır. Bu nedenle hukuk düzenlerinde genel olarak “eşya” olarak kabul etmeme eğilimi vardır.
Verilerin barındırıldığı bilişim cihazlarının ötesinde fiziksel bir varlığı yoktur. Ancak reel piyasalarda işlem gören bir kur endeksine sahiptir ve aracı firmalar vasıtasıyla reel para birimleri karşılığı alınıp-satılabilmekte ve takas imkanı bulmaktadır.

Kripto para sisteminde İşleyiş genel olarak şöyle olmaktadır: Sistem belli bir şirket yahut kuruluş tarafından oluşum ve tedarik süreçlerine sahip olmadığı için, anonim bir işleyiş tarzına sahiptir ve resmî bir muhatabı bulunmamaktadır.

Sistemin merkezi bir kontrol mekanizması yoktur. Kullanıcıların oluşturduğuP2P ile birbirine bağlı cihazlar üzerinden işlemektedir.

Genel olarak para trafiği için sanal bir cüzdana sahip olmak gerekmektedir. Veri trafiği sisteme bağlı olan kullanıcıların oluşturduğu ağ üzerinden akmaktadır. Transferlere ait veriler blokları, bloklarda blok-zincirini oluşturmaktadır. Bloklara konu olacak işlemler kriptolanan veri trafiğini onaylayan/çözen istekliler tarafından onaylandıktan sonra cüzdan yazılımları arasındaki veri (para) akışı gerçekleşmektedir.

KRİPTO PARALARDA KARŞILACAŞACAĞIMIZ HUKUKİ SORUNLAR;

1) Kripto para sistemlerinde merkezi bir yapının olmadığını ifade etmiştik. Sistemde resmî bir muhatabın olmaması ve merkezi otorite yokluğu ciddi bir problemdir. Aslında bu durum kripto para sisteminin doğal sonucudur. Paranın fiziksel varlığı yoktur ve yapı sahipsiz anonim şekilde işlemektedir. Bu durum devlet idaresi ve yargısının kendi egemenlik haklarından doğan kararları alma ve icra etme konusunda yasal bir muhatap bulamama sonucunu doğuracaktır. Devletin egemenlik hakkını sınırlayan bir sistemin varlığından söz etmek mümkündür.Bu durumda delil elde etme, tedbir uygulama, haciz koyma, miras yoluyla intikal etme gibi pek çok sorun ortaya çıkmaktadır.

2) Şifrenin kaybolması yahut dijital hırsızlık yoluyla hesabın boşaltılması gibi durumlarda başvuracağınız resmî bir mercinin bulunmaması ve dava yoluyla bir sonuç elde etme imkanının bulunmaması .

3) Para Transferinde Anonimlik Sorunu;

Kripto para transferinde transfer yapan kişinin kimlik bilgileri doğrulanmadan transfer yapılabilmektedir. Bu durum yargı mercilerinin transfer yapan kişinin kimlik bilgilerine erişimini imkansız kılmaktadır.Yinede merkezi İSS’ler bu işlemleri trafik/log kayıtlarını tutabilmektedir.Buna ek olarak ağdaki diğer kullanıcılar trafiğe dair kayıtları tutabilir. İnternet teknolojisindeki gelişme bu anonimlik olgusuna karşı hukuk sistemlerinin bilme-öğrenme kabiliyetini artırmaktadır.Ancak sistem içinde çok yüksek anonimlikte para transferi için alt coinler ve gelişmiş yazılımlar bulunmaktadır. Herhangi bir hukuki uyuşmazlıkta para transferinin ardındaki kişinin kimlik bilgilerini saptamak İçin ciddi bir adli bilişim faliyeti gerekebilir.

4) Kara Paranın Aklanması Sorunu;

Para transferinde geliştirilmiş ek yazılımlar ve artırılmış anonimlik sonucu ortada resmî bir muhatabın olmayışı da dikkate alındığında, kara paranın kripto para sistemi üzerinden aklanması tehlikesini ortaya çıkarmaktadır.Herhangi bir suçtan elde edilen paranın kripto bir para olması yahut paranın kripto sistemine aktarılması durumunda, yazılımın barındırıldığı cihaz ele geçirilmedikçe suçtan elde edilen paranın dönüştüğü değerlere zorla el koyma işlemini gerçekleştirmek mümkün olmayacaktır.

5) Kripto Para Sözleşmeye Konu Edilebilir mi?

Haczi Mümkün mü? Miras Konusu Yapılabilir mi?

Borçlar Kanunumuzun 26 ve 27.maddeleri sözleşme özgürlüğü ve sınırlarını düzenlemektedir. Dijital varlıklar yasal olarak yasaklanmadığı sürece bir sözleşmeye konu edilebilir.

Ancak dijital varlıklar hukuk sistemimizde para olarak değerlendirilmemektedir. Bu nedenle, haczi çok mümkün görülmemektedir. Kambiyo senedine konu edilemez. Ancak İcra İflas Kanununun 30.maddesi uyarınca “yapma borcunun ifası” olarak kabul edilebilir. Ancak burada zorluk, zorla müdahale de bulunma ve kişinin iradesi dışında transfer yapma imkanı yoktur.

Kripto para cüzdanına el koyma imkanı hukuk düzeninin tanımadığı bir varlık olması nedeniyle çok zordur.

Kripto para da şahsa ait özel şifre “anahtar” gerekmektedir. Şifre kaybolduğu zaman kripto para varlığı sonsuza kadar kayıp olacaktır.

Türk Medeni Kanununun 505.maddesi uyarınca kripto para miras konusu olabilir. Ancak, bu durumda anahtar olarak kullanılan şifre bilgilerine sahip olmak gerekmektedir.

SONUÇ; Gittikçe gündemimizi işgal eden ve bütün dünyada ve ülkemizde pek çok kişinin yatırım aracı olarak gördüğü kripto paralar konusunda hukuk düzenlerinin normatif düzenlemeler oluşturması artık kaçınılmaz hale gelmiştir. Özellikle bu varlıkların ekonomiye entegre edilmesi, finans, bankacılık ve hukuk alanlarında altyapı çalışmaları yapılması elzemdir. Aksi takdirde hak kayıplarının yaşanması ve pek çok insanın hukuk düzeninin tanımadığı ancak ekonomik hayatta pek çok kişinin kullandığı bir sistemden dolayı mağdur hale düşmesi kaçınılmazdır. Son cümle olarak, ya tam yasaklanmalı yahut sistem varlığını devam ettirecek ise hukuk düzeninin şemsiyesi altına alınmalıdır.

Saygılarımla
Av.Arb. Mevlüt Akgün

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Av. Mevlüt Akgün - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Web Yazılım Uzmanı

Şirketimiz bünyesinde görevlendirilmek üzere Karamanda ikamet eden yada edebilecek (Freelance veya Remote değil); NodeJs, AdonisJs, ReactJs, teknoloji...

DİJİBİZ YAZILIM TEKNOLOJİLERİ

Esentepe Mah.de Satılık Müstakil Ev

Karaman Esentepe Mahallesinde Satılık Müstakil Ev 970 m2 arsa üzerine brüt 280 m2 olarak inşaa edilmiş 3+1 satılık müstakil ev 'in kalorifer tesisatı...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Sümer Mahallesinde Satılık Dükkan

Sümer Mahallesinde Fırın Ruhsatlı Satılık Dükkan Sümer Mahallesinde 250 m2 zemin + 250 m2 bodrumlu toplamda 500 m2 dir. Fırın ruhsatlı, yüksek getiril...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

İbrahim Öktem Caddesi Üzerinde Satılık Daire

İbrahim Öktem Caddesi, İmam Hatip Orta Okulu karşısı ana cadde üzerinde Satılık Daire. Bina, her katta 2 daire olacak şekilde zemin + 3 kat olarak inş...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Külhan Mahallesinde Satılık Daire

Karaman Külhan Mahallesinde Satılık Daire Bina 328 m2 üzerine her katta tek daire olacak şekilde bitişik nizam 180m2 oturumlu, zemin+ 3 kat olarak inş...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karamanda Sanayi imarlı Satılık Arsa 2400 m2

Karamanda Sanayi imarlı Satılık Arsa 2400 m2 Satılık Arsa Sanayi imarlı, Depo, Sanayi dükkanı, vb inşaat alanları için uygundur. B-1 (bitişik nizam te...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Külhan Mahallesinde Satılık Dükkan

Külhan Mahallesinde Satılık Dükkan Karaman Külhan Mahallesinde 60 m2 Satılık Dükkan, Mutfak, Wc, ve 2 bölüm den oluşan çarşı merkezinde uygun fiyatlı...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Mahmudiye Mahallesinde Ara kat 3+1 Satılık Daire

Karaman Mahmudiye Mahallesinde Ara kat 3+1 Satılık Daire Dairenin lokasyonu cumartesi pazarına yakın konumda, 4 katlı binanın 3. katında bulunmaktadır...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Ali Şahane Mahallesinde Satılık Daire

Karaman Ali Şahane Mahalellesinde Dubleks Satılık Daire Zemin + 3 katlı binanın son katında 212 m2 brüt 180 m2 net kullanım alanına sahip, 4 + 2 odalı...

EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman'da çift cepheli kiralık dükkan

Karaman merkez Tahsin Ünal Mahallesindeki 4 Nolu Aile Sağlık Merkezi ve İş Bankası yanında, Faik Kayserilioğlı Caddesi No: 72 A/B adresindeki dükkan v...

0534 723 9174

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Ülkemizdeki Mülteciler Sınır Dışı Edilmeli mi?