Sen benim kim olduğumu biliyor musun?

Günlük hayatta sıklıkla karşılaştığımız bir cümledir.  

Kendisini muayene etmeyen doktoru gözaltına aldıran bir savcının, konuşurken yüzüne bakmadığı için işyerine ceza kestiren bir kaymakamın söylediği bir cümledir “ Sen benim kim olduğumu biliyor musun ?” Acaba bunun sebebi nedir? Özgüven eksikliği mi yoksa ego tatmini mi? Eğitim sistemimizin ya da kanunların verdiği bir takım ayrıcalıklar mı?

Resmi bir kurumda iş yaptırırken cevap vermeyen bir memur,  hastaneye gittiğinizde  canınızı emanet ettiğiniz bir doktor, askerlikte karşınıza üniformasıyla çıkan rütbeli bir asker, her şeyin en iyisini ben bilirim muamelesi yaparak sorular sorduğunuz bir gazeteci ya da yazar, adliye dışında bile mesleği sayesinde itibar ve ilgi göstermek durumunda kalınan hâkim veya savcı, yabancı terimler kullanarak “Bu işi en iyi ben bilirim” edasıyla televizyonda konuşan bir akademisyen… Gerek sahip olduğu bilgi gerekse kanunların verdiği statü üstünlüğüne sahip olan birçok insan; hal, hareket ve tavırlarıyla mesleklerine özgü davranış modeli sergiler ve karşısındaki insana bunu hissettirir. Çoğu kez sert, kırıcı ve karşısındaki insanı aşağılayıcı mahiyet taşıyan bu hareketleri onlara ihtiyacımız olduğu için görmezden gelir, sahip oldukları egoyu mesleklerinin bir gereği diye düşünürler. Ancak mesleki olgunluğa erişemeyen insanlarda görülen ve ego zırhına bürünerek ortaya çıkan bu meslekler çoğu zaman kişiyi narsistlik boyutuna taşıyabilir. Çünkü bu bir özgüven değil, egodur. Birincisi farkında olmayı sağlar, ikincisi ise kendini bilmemezliğin yolunu aramaktır. Egosu şişik insanların bunu “özgüven” olarak meşrulaştırmaya çalıştıklarını görürüz. Mesleki olgunluğa ulaşan insanlar mütevazı olup karşısındakiyle empati kurarken, ego sahibi insanlar kendini beğenmiş olarak algılanabilir. İş dışında da benzer tavırlarını sergilemekten kaçınmazlar. O artık hayata kendi mesleğinin giysisi ile bakar. İş yerinde asker, polis veya doktorken evinde ve gündelik hayatında da bunu sürdürürler. Tabii ki bu rolünün sürmesini de çoğu kez toplum sağlar. Dışarıda da mesleğine göre taltif ve statüsüne uygun muamele ettiğimiz için insanların o elbiseden sıyrılmasına müsaade etmeyiz. Bizim için doktor her yerde doktor, gazeteci her daim gazeteci, polis her zaman polistir. Hâliyle bu durum insanın mesleki egosundan sıyrılmasına mâni olur. Tabii işiyle hayatı arasına set çekebilen, olgunluğa erişmiş ve kendini geliştirmiş insanlar istisna…

Peki, en çok hangi meslekler de ego yüksektir:

Yazarlar ve Şairler:

Yazdıklarıyla bir evren inşa ettiğini düşünen yazar ve şair sayısı hiç de az değildir. Sahip oldukları yeteneğin birçok insanda olmaması, kitaplarının çok okunması bir şair ve yazarı ayrıcalıklı kılabilir. “Bu dünyayı ben kurdum, bu kadar insan beni okuyor” duygusu hâkimdir.

Öğretmenler:

Sınıf ve okul aidiyeti vardır öğretmenlerde: “Burasının kralı benim, bu çocuk benden sorulur” duygusu ile hareket ederler ve bunu öğrencinin ailesine de yansıtırlar.

Polisler:

En büyük egoları üniformalarıdır. Kendilerini halkın koruyucusu olarak görürler ve halktan da kendilerini böyle görmelerini beklerler. Kırmızı ışıkta geçseler de bir kural ihlali yapsalar da bunun halk için yapıldığını düşünülmesini beklerler. Yanlış yaptıklarını hiçbir zaman kabullenmezler. Silahlarının olması da bir ayrıcalıktır.

Askerler:

Askerler her ne kadar toplumun dışında bir hayat sürdürseler de rütbenin verdiği bir egoya sahiptirler. Kendilerini sivil insanlardan ayrıcalıklı ve üstün bulurlar. “Onlara vatan emanet edilmiştir ve kendileri olmazsa vatan diye bir şey olmaz” diye düşünürler.

Doktorlar:

Zor ulaşılan ve herkesin giyemediği bir elbise olduğundan beyaz önlüğün karizması ve belirgin bir gücü vardır. Hayat kurtardıkları ve insanlar onlara muhtaç olduğu hissiyle kendilerine kutsallık atfederler.

Gazeteciler:

Her şeyin en doğrusunu bildiklerini iddia ederler. Her gün farklı kişilerle ve olaylarla muhatap oldukları için her konuda fikir sahibi olduklarını düşünürler.

Hakim ve Savcılar:

Kendilerini devlet otoritesini sağlayan kişiler olarak gördükleri için otoritelerinin sarsılmasının devlete zarar vereceğini düşünürler ve bu yüzden hep ciddi görünürler..

Akademisyenler:

Halkın anlamadığı yabancı terimlerle konuşmayı severler ve bu onlara haz vermektedir. Sonra da “Halkın anlayacağı bir dille söylemek gerekirse…” diye başlayan cümleler kurmaya bayılırlar. Çünkü bilimsel konuştuklarını varsayarlar. Öğrencilere ve asistanlara emir vermeyi severler. Not en büyük silahlarıdır.

Sanatçılar:

“Sanatçı ego sahibi olmalıdır zaten” cümlesi en veciz sözleridir. Binlerce insana bir sahnede yahut ekranda hitap ediyor olmak onları her zaman ego bulutlarının üzerinde dolaştırır.

Din Adamları:

Din adamlarında manevi sorumluluk olduğu için, her şeyde bir eksiklik ve kusur ararlar. Karşısındaki insanla ilgili fazla eleştirel davranırlar ve soruna odaklanırlar. Dayanak noktaları din olduğu için sözlerinin dinlenmesini isterler. 

Sayı çoğalabilir elbette. Siyasiler, sporcular, işyerindeki şefiniz, müdürümüz, mahalle muhtarımız ya da çeşiti çok ama yüzü asık pazarlık yapılamayan esnaflar…

Sonuç ne olursa olsun hangi mesleği yaparsak yapalım önce insani duygularla hareket edelim, empati kuralım.  Makamlar, mevkiler, rütbeler geçici… Yarın sivil hayata geçildiği zaman siz de o vatandaş grubuna dahil olacaksınız. Gün gelir hukuk ve adalet sizlere de lazım olur.

Kalın sağlıcakla.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şeref Kuku - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Kaynak Ustaları - Torna Ustaları aranıyor.

Firmamız bünyesinde çalıştırılmak üzere kaynak ve torna ustaları aranıyor.

FATİH YILDIRIM - TALARANZA TARIM MAKİNALARI VE EKİPMANLARI

Danış Kitabevi bayan personel arıyor

Karaman Danış Kitabevinde çalıştırılmak üzere, en az lise mezunu bayan personeller alınacak. Başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir.

03382127653 DANIŞ KİTABEVİ

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan

Valide Sultan Mahallesi Abdülkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde satılık 60 m2 Satılık Dükkan Detaylı bilgi ve gayrimenkulü ziy...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Zembilli mahallesinde Satılık Dükkan

Karaman Zembilli Ali Efendi Mahallesinde 120 m2 Sağlık ocağı yanıda bulunan bodrumlu dükkan Eczane, Market, manav vb işler için uygun yüksek kira geti...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Mahmudiye Mahallesinde Ara kat 3+1 Satılık Daire

Dairenin lokasyonu cumartesi pazarına yakın konumda, 4 katlı binanın 3. katında bulunmaktadır. Bina 2007 yılında yapılmış 14 yaşındadır. Satılık Daire...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Ziya Gökalp Mahallesinde Satılık Lüks Daire

Dairemizin lokasyonu Karaman Valilik karşısındadır. Bina 3 katlı olarak toplamda 5 daire şeklinde inşa edilmiş, Ana cadde ile bina arasında yeşil alan...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Kazım Karabekir Mahallesinde Satılık Daire

Kazım Karabekir mahallesinde 145 m2 3+1 yüksek giriş zemin kat satılık daire. Dairenin bulunduğu bina tek daire üzerine 4 kat olarak inşa edilmiş, bin...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Külhan Mahallesinde Ultra Lüks 3+1 Satılık Daire

Bina her katta tek daire üzerine 4 kat olarak kurulmuş, daire 4 ncü katta bulunmaktadır. 165 m2 3+1 odalı dairenin giriş kapısı çelik, oda kapılar ise...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman 3. Toki Konutlarında Satılık Daire

Başakşehir Mahallesinde Satılık 2+1 Açık konsept Mutfak ve oturma odası mevcut. Satılık dairenin giriş kapısı çelik oda kapıları amerikan panel kapıdı...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Zembilli Mahallesinde Satılık Daire

955 m2 arsa üzerine 400 m2 (brüt) alana sahip her katta 2 daire olacak şekilde, asansörlü olarak inşa edilmiş, binada toplam 2 adet dükkan 6 adet dair...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Ülkemizdeki Mülteciler Sınır Dışı Edilmeli mi?