Reklamı Kapat

Bu Kitapta Herkes Bir Tanıdığını Bulacak

Geçen yıl Karaman’da en çok okunan kitap hangisidir? Geçen yıl Karaman’da adı en çok duyulan kitap hangisidir?

Sizleri daha fazla merakta bırakmadan söyleyeyim. Yukarıdaki soruların cevabı tektir ve o kitabın adı “Toprak Damlı Evlerin Çocukları”dır. Bu kitap yüz binden fazla okuyucuyla buluşmuştur.

Makalenin başlığını “Bu Kitapta Herkes Bir Tanıdığını Bulacak” koydum. Çünkü “Toprak Damlı Evlerin Çocukları II” çıkıyor. Kitabı görünce bana hak vereceksiniz; mutlaka tanıdık bir isimle karşılaşacaksınız. “Benim tanıdığım kimse yok” diyenlere önerim ise, kitabı ciddiyetle okumalarıdır. Böylece tanımadığını zannettiği kişilerle ortak yönlerini görerek hayret edeceklerdir.

KARAMAN’A ARMAĞAN

Toprak Damlı Evlerin Çocukları kitabı, geçen yıl, Anı Bisküvi’nin Kültür Yayınları’nın 11. kitabı olarak çıktı ve dağıtımı ücretsiz yapıldı. Anı Bisküvi’nin her yıl Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’yi anma törenlerinde Karaman’a armağan olarak çıkardığı son kitabı olan Toprak Damlı Evlerin Çocukları kitabına talep beklenenin katbekat üzerinde oldu.

Kitabın yeniden basılıp dağıtılması yerine, herkesin kolayca erişmesi için pratik bir çözüm bulundu. Pandemi koşullarında imdada cankurtaran misali Karamanlı bir bilgisayar mühendisi yetişti. Karaman’ın efsanevi zabıtası Behcet Özkaraman’ın Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun ve aynı üniversitede uzun yıllar hocalık yapan torunu Prof. Dr. Mehmet Akif Eyler, Toprak Damlı Evlerin Çocukları’na internet ortamından ulaşılmasını sağlayan bir programla okurlara kapı açtı. (İnternetten Toprak Damlı Evlerin Çocukları PDF olarak ücretsiz indirilebiliyor.)

Toprak Damlı Evlerin Çocukları kitabında yer alan isimler, karamandan.com haber sitesinde de yayınlandı ve en çok okunan yazılar arasında kendine yer buldu. Kitabın son yazısının çıkacağı gün, toplam okur sayısı yüz bini aşmıştı.

BEYZADE ve ÇELEBİ

Toprak Damlı Evlerin Çocukları kitabının fikir babası İbrahim Rıfkı Boynukalın’dır. İbrahim Rıfkı Bey, Karaman’da beyzade, İstanbul’da çelebidir. Olgun, görgülü, asil ruhlu bir kişiliktir.

İbrahim Rıfkı Bey, Anı Bisküvi ortaklarından Boynukalın kardeşlerin en büyüğüdür. Kitaptan söz etmeden önce İbrahim Rıfkı Bey’i kısaca tanıtmak bir vefa ve bir gönül borcudur.

İbrahim Rıfkı Boynukalın, uzun yıllar Paşabahçe’de yöneticilik yapmış. Şimdilerde iş insanı kimliği ile tanınıyor. Oysa onun en belirgin vasfı, edep ve nezaket timsali bir insan olması. Gerçek bir beyefendi. Kibar, saygılı, ölçülü. Ayrıca bir entelektüel. Bu yargıya varma nedenim, olaylara yaklaşımı ve ilgi alanlarından kaynaklıdır.

Boynukalın kardeşlerin üçü yıllardır tanıdığım insanlar. Ahmet Vefik çocukluk ve gençlik arkadaşım, Ali Kemal üniversite yıllarımdaki ev arkadaşım, Nazım abi ise Karaman’a her gittiğimde ziyaret edip, hal hatır sorduğum kıymetli büyüğüm. Rıfkı Beyi geçen yıl tanıdım. Ama sanki 40 yıldır tanışıyormuşuz gibi aramızda bir sıcaklık oluştu.

İbrahim Rıfkı Boynukalın aynı zamanda 6 kitap sahibi bir yazar. “Tartan Konağı ve Tartan Ailesinin Kısa Tarihi", "Bütün Yönleriyle Karaman ili. Ermenek-Kazımkarabekir-Ayrancı", "Karaman'ın İktisadi ve Sosyal Gelişimi", "Türkiye, Karaman ve Anı Bisküvi" ile “Tarih Sayfalarından Mektuplar" adlı eserleriyle hem şehrin hem de ülkenin kültürel birikimine katkı sağlamıştır.

İbrahim Rıfkı Boynukalın’ın 2020’de hazırladığı kitap, "Toprak Damlı Evlerin Çocukları"dır. Sami Yaşar Ölçer’in ön sözünü yazdığı, Yusuf Yıldırım’ın editörlüğünü yaptığı kitapta Karaman'ın yetiştirdiği önemli şahsiyetlerden 50 kişiye yer verilmiştir. Bu kişiler, kendi kalemlerinden kendilerini ve çocukluklarındaki Karaman’ı anlatmışlardır.

RIFKI BOYNUKALIN’IN ÖZGEÇMİŞİ

1944 yılında Karaman’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Karaman’da yaptı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyal Antropoloji Bölümünü bitirdi. Karaman’ın Cumhuriyetin ilanından 1968’e kadar gelişimi konusunda yazdığı mezuniyet tezini, fakültede iki ders konferans şeklinde öğrencilere anlattı. Araştırma tezi Karaman Ticaret ve Sanayi Odası’nca 1968’de kitap halinde yayımlandı.

Üniversite son sınıfta Ankara Reklam Ajansı’nda kısa süreli anket yöneticisi olarak çalıştı. Reklam dünyasını tanıdı. Vatani görevinden sonra Paşabahçe Cam Sanayii’nde 1970-2000 yılları arasında yönetici olarak görev yaptı. Burada kırktan fazla araştırma raporu yazdı. Şişe Cam’da sanayiciliğin atmosferini soludu.

1994 yılında kardeşleri ile birlikte sanayiciliğe adım attı ve Anı Bisküvi A.Ş.’nin kuruluşunda yer alarak Şişe Cam’ dan emekli oldu.

Ülkemizin kalkınması, ekonomik ve sosyal sorunları ile ilgili muhtelif makaleleri Akşam gazetesinde ikinci sayfada “Düşünceye Saygı” sütununda yayımlandı. Bu yazıların yanında Dünya gazetesi ve gıda sektörü dergilerinde Karaman ve Anı Bisküvi ile ilgili röportaj ve makaleleri yer aldı. karamandan.com’un yazarları arasındadır.

HER YILA BİR KİTAP

İbrahim Rıfkı Boynukalın’ın geçen yıl 743. Türk Dil Bayramı nedeniyle Karaman’a armağanı “Toprak Damlı Evlerin Çocukları" kitabı olmuştu. Anı Bisküvi, “Her Yıla Bir Kitap” düsturunu bozmadı. İbrahim Rıfkı Boynukalın, Yunus Emre ve Türk Yılı için yine Karaman’a armağan olarak bir kitap hazırladı.

Kitap, “Toprak Damlı Evlerin Çocukları II” adıyla basılacak, Yunus Emre ve Türkçe yılı armağanı olarak ücretsiz dağıtılacak.

Karaman’ın evlâtlarından 40 kişiye ulaşıldı. İlk kitaptakilere benzer şekilde olağanüstü başarı öyküleri karşımıza çıktı. Karaman’ın insan hazinesinin zenginliğine bir kez daha tanık olacaksınız. Kitapta yer alan hemşehrilerimizin her birini Karaman sevdalısı olarak görmekten ayrıca gurur duyacaksınız.

OKURKEN DUYGULANDIM

Kitabın hazırlanmasına bir damlacık bile olsa katkıda bulunmaktan şeref duydum. Ön sözü yazdım, editörlüğünü yaptım. Kitapta yer alanların büyük bölümü yıllar önceden tanıdığım isimler. Kendi anlatımlarıyla karşıma çıktıklarında nasıl mutlu oldum, nasıl duygulandım, anlatamam.

Kitap ay sonuna kadar sizlere ulaşacak. Kitabın içeriğine ilişkin bilgiyi özellikle vermiyorum. 2021’in sürprizini bozmak istemiyorum. Ama keyifle okuyacağınız, 40-50 yıl önceki Karaman’da yolculuğa çıkacağınız, bazen gülüp, bazen ağlayacağınız bir kitapla karşılaşacaksınız.

Arkeologlar tarih öncesinin kalıntılarını yıllarca emek vererek, iğne ile kuyu kazar gibi titizlikle gün ışığına nasıl çıkarıyorlarsa, bu kitapta yer alan isimler de, Karaman’ın insan hazinesinden çok az bir bölümünün aynı titizlikle seçilmiş olanlarının takdimidir.

İnşallah Karaman’ın değerli insanlarının yaşam yolculuklarını ve anılarını yeni yeni kitaplarla okuma fırsatı buluruz. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi tarafından yayınlanması planlanan Karaman Kültür Atlası için Toprak Damlı Evlerin Çocukları adlı iki kitap, kaynak olarak değerlendirilebilir.

Anı Bisküvi yönetimine, Kültür Yayınları’nın 12. kitabı “Toprak Damlı Evlerin Çocukları II” için teşekkür ederim. Karaman’ın kültürel değerlerini ve insan hazinesini sahiplenerek, bizlere bu güzel eseri sunan İbrahim Rıfkı Boynukalın’ı tebrik ederim.

Toprak Damlı Evlerin Çocukları kitaplarının ruhuna uygun, güftesi Baki Süha Ediboğlu, bestesi Selahattin Pınar’a ait hisâr-bûselik şarkıyla veda edelim.

“Beni de alın ne olur koynunuza hatıralar
Dolanıp kalayım bir an boynunuza hatıralar
Yeriniz ne, yurdunuz ne, benden böyle korkunuz ne
Duyuyorum sesinizi, bazen derin bir kuyudan
Dinliyorum uzakları kalkıp derin bir uykudan
Beni de alın ne olur koynunuza hatıralar
Bu ömür tükenecek yolunuza hatıralar.”

NOTLAR:

1- Karaman’a Hizmet Edenler veya Yunus Emre Vefa ödülleri listesine lâyık isimlerden biri İbrahim Rıfkı Boynukalın’dır. Unutulmaması için şimdiden hatırlatma gereği duydum.

2- Karaman Kurumlar Vergisi 2019 Yılı Rekortmenleri listesinde Anı Bisküvi ikinci, Duru Bulgur üçüncü sırada yer aldı. Karaman’a ekonomik, sosyal ve kültürel katkı sağlayan tüm firmalarımızın yönetici ve ortaklarını alkışlıyorum. Daha çok kişinin istihdam edileceği dev kuruluşlardan olmalarını diliyorum. Allah hizmetlerini daim, yollarını açık etsin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Güney Emlak'tan Turkuaz City'de Satılık Daire

Üniversite ve hastaneye yakın konumda Urgan Mahallesi Turkuaz City Konutlarındaki 2+1 daire satılık. 11 katlı binanın 8. katı, 2+1 odalı, brüt 120 me...

0(338) 213 13 33 GÜNEY EMLAK İNŞAAT

Çarşı Merkezde 30 M2 Satılık Dükkan

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Dükkan. Karaman Külhan Mahallesi Alparslan Türkeş parkı karşısı çarşı merkezde cadde üzeri 30 m2 doğu cephe. Dükk...

NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Tabduk Emre Mahallesinde Satılık Apart

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Apart Daire. Karaman Tabduk Emre Mahallesi.Oba düğün salonu civarı. Üniversiteye yürüme mesafesinde garaj üzeri 1....

NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Karaman Beyazkent'te Satılık Arsa

Karaman Karademir Emlak'tan Satılık Arsa. Karaman Beyazkent mahallesinde 306 m2 standart proje 2 kat 100 m2 civarı daire ve garaj yapılır. Arsanın k...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

NOKTA HATASİZ HYUNDAİ GETZ

2007 model 1.5 dizel 4 silindir en fulll vgt HYUNDAİ GETZ.. Henüz 105 binde... Bir değişen birkaç lokal boyalı Hep serviste bakımları yapılmış.. Hep...

GALERİ̇ NOKTA

SATILIK FİAT PANDA

HATASIZ MİNİ JİP 2005 model 1.2 benzinli FİAT PANDA DEĞİŞEN YOK HASAR KAYDI YOK Birkaç parça lokal çizik boyasi var Tüm bakımları yeni yapıldı Trigier...

GALERİ̇ NOKTA

Su tesisat ve elektrik personelleri alınacak

Antalya'nın Manavgat ilçesinde çalıştırılmak üzere; su tesisat ve elektrik ustaları ile kalfaları işe alınacaktır. Ustalar için aylık 3000TL + lojman...

0543 848 4880 FİKRET EĞİLMEZ / QUANTUM AYDINLATMA

Yurtpet Petrole Personel alınacak

Karaman Yurtpet Petrol'de istihdam edilmek üzere personel alınacak. İstasyonumuzda çalıştırılmak üzere akaryakıt satış elemanları ve market elemanl...

YURTPET PETROL

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Karaman kurumlarının Covid-19 mücadelesini başarılı buluyor musunuz?