Reklamı Kapat

Arap Alfabesine Neden Geçildi?

Asıl soru bence; “Türklerin neden Arap alfabesini terk ettiğinden daha önemlisi, Türkler niçin kendi alfabesini bırakıp da Arap alfabesine geçme durumunda kalmıştır?”(@karakalpak)

1-Türkler hiçbir zaman şeriat (Arap yarımadası tarzı) ile yönetilmemiştir.

2-Müslüman Türklerin büyük bölümü Hanefi Maturudi itikadındadır. Ve bu itikat iman ile ameli bir saymaz. O yüzden Müslüman olan ama ibadet etmeyen çoktur.

3-Bugün Müslümanların yaptıkları tüm hatalar İslam’ın değil mezhep kökenli İslami yönetimlerin suçudur. Dünyada ki en büyük tehlike birkaç kişinin kuranı bir yerde kafasına göre yorumlamasına dayalı olan mezheplerin ülkeleri idare etmesi ve güç sahibi olmasıdır. Zira bu yüzden cumhuriyete sahip çıkılmalıdır.

4-Kuranda bol miktarda geçen ve geneli “Ahkam” surelerinde olan bir maruf sözü vardır. (Kur'an-ı Kerim'in 46. suresi. Sure 35 ayetten oluşur. Sure, ismini 21. ayetinde geçen “Âd” kavminin yaşadığı Yemen'de bir bölgenin adı olup, uzun ve kıvrımlı kum yığınları anlamına gelen “Ahkaf” kelimesinden almıştır).

Bu örfe uygun olarak demektir. Kuran Arabistan da bir devrim falan yapmamıştır. Cahiliye dönemi dediğiniz dönemin %80 civarı uygulaması ve âdeti aynen devam etmiş. %7 si iptal edilmiş. %13 ise değiştirilmiştir.

5- Kuranı kerimde bulunan ilahi emir ve yasakları çıkarırsanız büyük bir bölümü Arap kültürüne aittir. Ne o günün ne bugünün Türk toplumunu ilgilendirmeyen birçok düzenlemesi bulunur. Ki zaten kutsal olan kelam da ilahi ve nihai emrin bulunduğudur. “@Düşünce ve Tarih”

Arap milliyetçiliğinin Türk devleti üzerindeki etkisi bu çok tehlikeli bir yoldur 100 yıl önce bunu en acı şekilde öğrendik. Türk kimliği ait olduğu topraklarda özüne dönmek istedikçe Arap özentileri dini alet edip topluma Arapçayı empoze etmeye çalışılıyor.

Şimdi de şu soru aklıma geliyor: Fatih döneminde fermanlar iki alfabe kullanılarak yazılırmış. Neden? (Ferman ile Berat karıştırılmasın.)

Kültürel değişim değil. Türklerin Orta Doğuya dışarıdan gelmesi. Sadece alfabe değişti. Türkçe konuşulmaya devam etti. Karamanoğulları Beyliği kullandıkları lisana/şiveye/gırtlak yapısına/ses uyumuna ait harfleri Arap alfabesinin içine yerleştirmişlerdir. Türkçe yazmaya ve konuşmaya ısrarla devam etmişlerdir.

Bu geleneği Anadolu’ya paralı asker olarak gelen Kıpçaklar, Avarlar, Peçenekler, Türkopal, Kuman ve Uz Türkleri gibi Türk boylarının içinden Hıristiyanlık inancını benimseyeler Grek Alfabesine tıpkı Arap Alfabesine ekledikleri gibi harf eklemişlerdir. Türkçe yazıp konuşmuşlardır. Günümüzde Gagavuz Türkleri gibi.

(Bizans ordusunda İngiliz, Frank, Norman, Alman, Venedikli, Rus, Bulgar, Alan, Sırp, Gürcü, Ermeni, Peçenek, Kıpçak, Uz, Türkopol ve Selçuklu Türkleri gibi çok çeşitli milletlerden ücretli askerler bulunmaktaydı)

Alfabe Değişikli Abdülhamit Ve Latin Harflerine Geçme

Uzun süre, Osmanlı Türk toplumunun değişmez alfabesi olarak kullanılan Arap kökenli alfabenin, 19. yüzyıla gelindiğinde, okuma yazmada doğurdu...

Uzun süre, Osmanlı Türk toplumunun değişmez alfabesi olarak kullanılan Arap kökenli alfabenin, 19.yüzyıla gelindiğinde, okuma yazmada doğurduğu güçlükler yanında, Türkçenin ses varlığına uygun olmadığı fark edilmiştir. Bunun üzerine, Arap kökenli alfabede bazı değişiklikler yapılarak, Türk diline daha yatkın hale getirilmesi düşünülmüştür.

1862'de, yazıda reform sorununu ilk kez ortaya atan Müfit Paşa (1828-1910), Arap harflerinden yana olmasına rağmen, okuma yazmanın zor, basım işinin güç ve pahalı olduğunu öne sürerek, bazı düzeltmelerin yapılmasını ve yazım yöntemlerinin değiştirilmesini önermiştir. (Şerafettin Turan, Türk Kültür Tarihi, İstanbul:1990, syf. 77-78.)

Namık Kemal de, Türkçenin Latin harfleriyle yazılması konusunda bazı düşünceler ileri sürmüş; ancak İslam Birliği yanlısı olduğu için Arap harflerinin bırakılması yönünde kesin bir tavır koyamamıştır. (Sadettin Buluç, "Osmanlı Devrinde Alfabe Tartışması", Harf Devrimi'nin 50.Yılı Sempozyumu, Ankara: Türk Tarih Kurumu Yayını, 1981, syf..46)

Şinasi ise, "Bizim dilimiz Türkçe' Arapça kurallara uymak zorunda değiliz" demiştir. (Cahit Tanyol, Atatürk ve Halkçılık, Ankara: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 1981, s. 122)

Abdülhamit; “ben tahta çıktıktan sonra ilkokul sayısı 10 misline çıkmıştır. (20.000 mektep) Bu sayısı maalesef kifayetsizdir. Ulemanın ifrat derecesinde tutucu olmasından dolayı yüksekokullarımızı asri hale getirmemiz çok zordur.”

Abdülhamit; “yazımızı öğrenmek çok kolay değildir. Bu işi halkımıza kolaylaştırmak için belki de latin alfabesini kabul etmek yerinde olur.”

Abdülhamit; “her ne kadar bu harflerle lisanımızdaki bazı sesleri vermek güçlüğü mevcut ise de bunu ayarlamak şüphesiz kabil olabilir. Aklı başında hiçbir kimse öğrenmeye düşman olamaz. Ben de bütün dindaşlarıma iyi ve faydalı olan her yeniliği tanıtmak istiyorum.'' (Abdülhamit, Siyasi Hatıratım, Sayfa: 189-192)

Hemşehrim Yunus Emre diyor ki;

Fenadan bakiye göç eder olduk Yöneldim sol yola dönmezem gayri Muhabbet bahrinin gavvası oldum Gerekmez ceyhun'a dalmazam gayri Dilerim fazlından ayrılmıyasın Tanrı'm senden özge sevmezem gayri Söyle aşık dilinden bunu YUNUS Eğer aşık isem ölmezem gayri

Xxx

İlim ilim bilmektir

İlim kendin bilmektir Sen kendin bilmezsin Ya nice okumaktır

Okumaktan murat ne Kişi Hak'kı bilmektir Çün okudun bilmezsin Ha bir kuru ekmektir

Okudum bildim deme Çok taat kıldım deme Eğer Hak bilmez isen Abes yere gelmektir

Dört kitabın mânâsı Bellidir bir elifte Sen elifi bilmezsin Bu nice okumaktır

Yiğirmi dokuz hece Okursun uçtan uca Sen elif dersin hoca Mânâsı ne demektir

Yunus Emre der hoca Gerekse bin var hacca Hepisinden iyice Bir gönüle girmektir

Karamanoğulları Beyliğine ismini veren Kerimüddün Karaman Bey’in oğlu Şemseddin I. Mehmet Bey’in şöyle dediği rivayet edilmektedir.

En eski iki kaynak: Yazıcızade Ali (1423) ve İbni Bibi (1281 el-Evâmirü’l-Alâiyye)’ den öğrendiğimize göre;

“Al Avâmir-ül Alâiye” adlı Farsça eserinde, Karamanoğullarının Konya’yı zabt ettiklerinde kurulan divanda tutulacak tutanakların başına şöyle yazılmasını istediklerini bildirmektedir:

“Bâdel-yevm ber-divan, ber-dergâh, “ber-barigah, der-Meclis, der-meydan, çün be-zeban-ı Türkî, zeban-ı diğer nedâret.”

“Şimdiden girü hiç kimse ne kapuda ve divanda ve meclis ve seyranda Türkî dilinden gayri dil söylemeye.”

600 Sene Sonra Şemseddin I. Mehmet Bey’in Fermanı Hatırlatılmıştır.

Bu fermandan 600 sene sonra tekrar Şemseddin I. Mehmet Bey’in fermanını teyid edercesine Osmanlı Hanedanlığı vezirlerinden Ahmet Kemal Paşa’nın oğlu Kemal Paşazade Said (Lastik Said olarak da bilinir. 1848-1921 yılları arasında yaşamıştır.)

Şûra-yı Devlet Tanzi­mat Dairesi Reisliğine getirildi. Birkaç yıl sonra emekli oldu. Resmî görevlerinin dı­şında tarik ve vakit gazetelerinde «icmal-i ahvâl» başlığı altında makaleler ve edebiyatla ilgili yazılar yayımladı.

Edebiyat ya­zılarında, Namık Kemal, Ahmet Midhat ve Abdülhak Hâmid’in getirdiği edebiyat anlayış ve akımına karşı çıktı.

Galatat-ı Terceme” adlı eseri, yaşadığı dönemde yoğun bir şekilde yürütülen tercüme eser faaliyetleri esnasında, mütercimlerin yaptığı çeviri hatalarına ilişkin önemli bir eserdir.

“Arapça isteyen Urban’a gitsin Acemce isteyen İran’a gitsin Frengiler Frengistan’a gitsin Ki biz Türksüz, bize Türki gerektir.”

Şerafettin Güç

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şerafettin Güç - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

01

Şerafettin Güç - 4 maddede klavye hatası "Ahkam" yazılmış. Doğrusu "Ahkaf" olacak. Şerafettin GÜÇ

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 01 Nisan 17:35

Güney Emlak'tan Turkuaz City'de Satılık Daire

Üniversite ve hastaneye yakın konumda Urgan Mahallesi Turkuaz City Konutlarındaki 2+1 daire satılık. 11 katlı binanın 8. katı, 2+1 odalı, brüt 120 me...

0(338) 213 13 33 GÜNEY EMLAK İNŞAAT

Çarşı Merkezde 30 M2 Satılık Dükkan

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Dükkan. Karaman Külhan Mahallesi Alparslan Türkeş parkı karşısı çarşı merkezde cadde üzeri 30 m2 doğu cephe. Dükk...

NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Tabduk Emre Mahallesinde Satılık Apart

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Apart Daire. Karaman Tabduk Emre Mahallesi.Oba düğün salonu civarı. Üniversiteye yürüme mesafesinde garaj üzeri 1....

NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Karaman Beyazkent'te Satılık Arsa

Karaman Karademir Emlak'tan Satılık Arsa. Karaman Beyazkent mahallesinde 306 m2 standart proje 2 kat 100 m2 civarı daire ve garaj yapılır. Arsanın k...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

NOKTA HATASİZ HYUNDAİ GETZ

2007 model 1.5 dizel 4 silindir en fulll vgt HYUNDAİ GETZ.. Henüz 105 binde... Bir değişen birkaç lokal boyalı Hep serviste bakımları yapılmış.. Hep...

GALERİ̇ NOKTA

SATILIK FİAT PANDA

HATASIZ MİNİ JİP 2005 model 1.2 benzinli FİAT PANDA DEĞİŞEN YOK HASAR KAYDI YOK Birkaç parça lokal çizik boyasi var Tüm bakımları yeni yapıldı Trigier...

GALERİ̇ NOKTA

Su tesisat ve elektrik personelleri alınacak

Antalya'nın Manavgat ilçesinde çalıştırılmak üzere; su tesisat ve elektrik ustaları ile kalfaları işe alınacaktır. Ustalar için aylık 3000TL + lojman...

0543 848 4880 FİKRET EĞİLMEZ / QUANTUM AYDINLATMA

Yurtpet Petrole Personel alınacak

Karaman Yurtpet Petrol'de istihdam edilmek üzere personel alınacak. İstasyonumuzda çalıştırılmak üzere akaryakıt satış elemanları ve market elemanl...

YURTPET PETROL

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Karaman kurumlarının Covid-19 mücadelesini başarılı buluyor musunuz?