SANATÇI BURADA NE ANLATMAK İSTEMİŞ?

Valiliğimizin Yunus Emre Yılı ile ilgili yoğun bir çalışma içerisinde olduğunu gözlemliyoruz. Çalışmalar Karaman ve Ankara’da temaslar ile devam ederken Karaman Valiliği’nin sitesine ait duyurular sayfasında Yunus Emre Yılına dair bir logo anketi yayınlandı. Bu yazıda ankette önerilen logolar ile ilgili görüşümü paylaşmak isterim.

LOGO NEDİR?

Anketteki çalışmaları yorumlaya bilmek için logo nedir kısaca bir bakalım.

Eski Yunancada damga ve baskı anlamı taşıyan týpos τύπος kelimelerinden türemiştir. Dilimize İngilizcedeki logo kelimesinden dahil olmuştur. Logotype olarak ifade edilen kavram bir amblemin ve bu amblemi bütünleyen yazıdan oluşmaktadır. Türkçede amblem için “belirtke”, logo için “ayırmaç” olarak önerilmektedir.

Ayırmaç bir yazı ve bu yazı ile bütünleşen bir simgeden oluşmaktadır. Bu iki unsur stilize edilerek ayırmacı oluştururlar. Öncelikli amacı kurumunuzu, etkinliği, şirketi diğerlerinden ayırmaktır.

ÜNLÜ AYIRMACLARIN BİR HİKÂYESİ VAR MI?

Dijital iletişimin hızlandığı çağımızda ayırmacın tek misyonu farklılaştırmak ile sınırlı değildir. Markanın faydaları ve değerleri ayırmaca yüklenebilmektedir yani üçgen formda bir zirveye benzeyen yatık, kısa ve uzun üç çizgiyi yan yana satın aldığınız bir spor ayakkabının ve kıyafetlerin üzerinde gördüğünüzde Adidas’ın size sunduğu rahatlığı, kaliteyi, mücadeleyi, başarı hedefini, statüyü algılarsınız ve değerleri ile satın alırsınız.

SANATÇI BURADA NE ANLATMAK İSTEMİŞ?

Üç basamaklı bu sembol bir dağı ve aslında anlam olarak; dağın zirvesini temsil etmektedir. Üç basamaklı olmasının nedeni ise zorlukların aşılması gerektiği ve başarılması gereken hedeflerin vurgulanması istenildiği için üç aşamadan oluşmaktadır. Bu sembolün kullanım amacı sporcuları motive etmek, ürünlerini kullanan sporcuları zirveye taşıyacağı mesajını vermektir.

Ayırmaçlar markanın, kurumun, şirketin değerlerini, hikâyesini içinde barındıran bir realite ile sunulmalıdır. Bu hikâye ve değerler hedef kitleye iletişim çalışmaları ile anlatır bu sebeple ayırmacın hikâyesinin iletişim çalışması ile ilişkili olması önemlidir. Hikâye iletişim çalışmasının alt yapısıdır.

KARAMAN VALİLİĞİ AYIRMACININ BİR HİKÂYESİ VAR MI?

Yeri gelmişken Karaman Valiliği için yaptığım ve bir bedel talep etmeden hediye ettiğim, İçişleri Bakanlığı tarafından da tescillenen Karaman Valiliği logosu ile ilgili bilgileri de paylaşmak isterim.

Karaman Valiliği için hazırladığım ayırmacın kaynağı günümüzde İmaret Camii olarak bilinen Karamanoğlu İbrahim Bey İmaretinin minberinde bulunun Selçuklu yıldızını referans alınarak simgelenmiştir. İbrahim Bey İmaretinin minberi ve kapısının orijinalleri İstanbul’da İslam Eserleri Müzesinde sergilenmektedir.

Karaman Valiliği ayırmacının kısaca hikâyesi, realitesi şu şekildedir:
Anadolu insanı düşüncelerini motiflere işlemiştir. Medeniyetin sözcüsü motifler geçmişimizden izler taşırlar. Geçmiş ile bir bağdır. Atalarımız Karamanoğulları Türklerin Anadolu’ya göçü ile bu topraklarda uzun yıllar hüküm sürmüştür. Karamanoğullarının emanetlerine herhangi bir sokakta rastlayabilirsiniz. İlk bakışta karşılaştığınız taş binalardaki sanatın izlerini, detaylarda, motiflerde keşfedersiniz. Bu muhteşem detayları keşfettikçe sizi içerisine çeker, dokundukça hisseder, büyüsüne kapılırsınız... Karamanoğlu İbrahim Bey İmareti yüz yıllar boyunca misafirlerine helal lokma ikram etmiştir. İbrahim Bey İmaretinin kapsında

“ Kapımız Açıktır Girene,
   Lokmamız Helaldir Yiyene”

yazmaktadır.

Ayırmaçta kullanılan motifte; İç içe geçen parçalar Türk Yıldızını oluşturmaktadır.  Küçük parçaların oluşturduğu bu on iki köşeli yıldız birlikteliğimizi simgelemekte ve bizi biz yapan değerlerimiz ile ışıldamaktadır.

Ayırmaç sizi diğerlerinden ayırt eden bir yazı ve şekilden ibaret olmayıp, iletişimde bulunmak istediğimiz hedef kitlemiz ve muhataplarımız ile ilişkimiz kuran bir bağdır.

SANATÇI BURADA NE ANLATMAK İSTEMİŞ?

YUNUS EMRE ve TÜRKÇE YILI LOGOSU ÜZERİNE DEĞERLENDİRME

Tasarım belirli disiplinlerde oluşmaktadır. Yunus Emre ve Türkçe yılı için bu disiplinleri dikkate aldığımızda;

Ölçek, vurgu sorunları vardır, grafik değerlerini hikayesi ile değerlendirmek daha isabetli olacaktır.
Tipografisi sorunludur, tipografisinde farklılıklar ve kararsızlıklar mevcuttur.
Seçeneklerin bazısında slogan ve mesaj kurumun, etkinliğin yerine konumlandırılmıştır, etkinlik ismi (type) sembol ile bir arada slogan altta olmalıdır, hatalıdır.
Renk tercihleri kişilerin zevklerine göre mi yoksa belirli değerlerin verilerine göre mi tercih edilmiştir, açıklanmalıdır. Renkler ve zevkler kişilere göre değişebilmektedir.
Hedef kitlesi ve muhatapları ile bağ kuracak değerler ve hikâye anlatılmamıştır, anket ayırmacın hikayeleri ile sunulmalıdır.
Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanacağı duyurulan veya başka iller tarafından yayınlanabilecek olan iller ile bu ayırmacın farkı nasıl konumlandırılacaktır?
Ve en önemlisi Karaman ile ilişkisinin, bağının kurulmadığı görülmektedir.
SANATÇI BURADA NE ANLATMAK İSTEMİŞ?

Ayırmaç konusunda bir karar verildikten sonra ayırmacın kullanımı kolaylaştırmak ve standart altına almak için kurumsal kimliğin uygulama kataloğu yayınlanmalıdır. Bu katalog hakkında detaylı bilgi almak isteyenler bağlantıya tıklayarak Karaman Valiliğinin ayırmacına ilişkin 104 sayfalık uygulama kataloğunu inceleyebilirler. 

Bugün dünyada yaygın şekilde tanınan, rekabetçi ortamlarda mücadele edeceği ön görülen, Tesla markasının veya milli otomobilimiz olan TOGG markasının sahibi olsanız ayırmaç konusuna yaklaşımınız nasıl olurdu sorusunu cevaplayarak işe başlamak konuya gereken ehemmiyetin verilmesini sağlayabilir.

Doğrusu ankette ben bir seçim yapamadım.

Yunus Emre ve Türkçe Yılı için kullanılması düşünülen bu ayırmaç çalışması fikri kıymetlidir fakat bu konular iyi niyetli amatör bir girişimden çok profesyonel bir yaklaşımla uzmanlar tarafından ele alınmalıdır.

SANATÇI BURADA NE ANLATMAK İSTEMİŞ?

Not: 2021 Yılının Türkçe yılı ilan edilmesi nedeni ile logo yerine ayırmaç kelimesini kullanmaya özen gösterdim. İletişim sektöründe kullanılan birçok kelime dilimiz gelişmenin kaynağı olan yabancı dillerden girmiştir. Kullanılmakta olan realite gibi bazı kelimeler sektörde ifade edildiği anlamda karşılık bulamamıştır ve bazı kelimelerde kabul görmüştür dolayısı ile Türkçe kelime kullanma konusunda hassasiyetim olmasına rağmen ihlallerde söz konusu olabilmektedir. Bu konudaki yaklaşımım çaba olarak değerlendirilmelidir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Kurşun - Mesaj Gönder
Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Karaman'ı en çok hangi alanlarda yetersiz görüyorsunuz?
Tüm anketler