Karamanoğlu Hazineleri

KMÜ’nün Atağı ve Karamanoğlu Hazineleri | Ahmet Tek

Yunus Emre ve Türkçe Yılı etkinlikleri için ön hazırlıklar sürerken, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, adına yakışır şekilde bir büyük gelişmenin kapısını araladı.

Yunus Emre ve Türkçe Yılı etkinliklerinin en önemli paydaşlarından biri olan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, birçoğumuzun varlığını ilk kez duyacağı Karamanoğlu Devleti’ne ait birçok hazineyi Karaman’a kazandırmanın ilk adımını attı.

Eski Belediye Başkanımız, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Müşaviri ve Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Ertuğrul Çalışkan, 13 Mart Cumartesi günü aradı. Yeşildere’deki Yunus Emre ağaçlarının anıt ağaç olarak tescillenmesi için yapılan çalışmalarda sona yaklaşıldığının müjdesini verdi. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun Yunus Emre ağaçları konusunda Konya’dan gelecek yazıyı beklediklerini söyledi. “İnşallah Yunus Emre Yılı’na bereketli başlayacağız. Çok güzel gelişmeler var” dedi.

Bu habere sevinirken, bir müjde daha aldım. Aslında “müjde üstüne müjde aldım” desem daha doğru olur. Mutluluğumu ve heyecanımı çok görmeyin. Sırayla anlatmaya çalışacağım.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, ayağının tozu ile Yunus Emre ve Türkçe Yılı için gerçekleştirilmesi planlanan etkinliklere müdahil oldu. Rektör Ak, Yunus Emre ve Türkçe Yılı kutlamaları için oluşturulan koordinasyon kurulunun başına işinde uzman ve deneyimli isimleri getirmekle başladı. Bu işin koordinasyonunu sağlayacak çok deneyimli birini buldu. Ben ismini yazmayacağım. Kim olduğunu biliyorum ve hangi işleri başardığını, her tür etkinlikten nasıl yüz akıyla çıktığını bilmenizi isterim. Rektör Prof. Dr. Namık Ak’ın, Karaman’da çalışmaya ikna ettiği bu ismi kendisinin açıklaması daha doğru olacaktır. Ben sadece bu kadarını haber vermiş olayım. Sürprizler iyidir.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, sadece Yunus Emre etkinliklerine değil, Türkçe’ye de önem verdiğini gösterdi. Prof. Dr. Namık Ak, hafta sonu mesaisini Konya’da bulunan Karamanoğlu yapıları ve çeşitli müzelerdeki çok sayıda Karamanoğlu eserlerini yerinde inceleyerek başladı. Sayın Ak, Mevlana Müzesi’nde bulunan Karamanoğlu ahşap eserleri hakkında bilgi aldı. Burada Karamanoğlu Devleti’nin hazinelerinin kapısını açacak anahtarlar bulundu desem, inanın abartmış olmam.

Prof. Dr. Ak, Mevlana Müzesi’nde Karamanoğlu Halil Bey zamanında yazılan ve ilk Türkçe mealli Kur’an-ı Kerim olarak kabul edilen Kur’ân-ı Kerîm’i (Karamanoğlu, 1314, Hattatı İsmâil bin Yûsuf, Hattın Nev’i: Sülüs, Env. No: 12 Karamanoğlu yazma eseri) inceleyerek bilgi aldı.

Rektör Namık Ak, Hattat İsmâil bin Yûsuf’un sülüs yazıyla yazdığı Kur’an-ı Kerim’in tıpkıbasımının yapılarak Karaman’a kazandırılması konusunda çalışmalar yapılması için talimat verdi.

Hz. Mevlâna’nın, dünyada en çok satılan ve son yıllara kadar Kanada başta olmak üzere ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde “best seller” olan ünlü eseri Divan-ı Kebir’in, Karamanoğlu Halil Bey döneminde tasnif edilerek yazıldığını öğrendim. Hz. Mevlâna’nın başyapıtı Divan-ı Kebir’in günümüze kadar ulaşması bir Karamanoğlu beyine nasip olmuş. Ne büyük şeref. Nasıl mutlu olmam.

Sayın Rektör, Mevlana Müzesi’nde “Dîvân-ı Kebîr, Karamanoğlu, 1366, Hattatı: Hasan bin Osman el Mevlevi, Hattın Nev‘i: Nesih, Env. No: 68 no” ile kayıtlı Karaman nüshası bu eseri inceledi. Rektör Ak, bu eserin de tıpkıbasımı ile ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Mevlana Türbesi’nde Karamanoğlu Damgası

Mevlana Müzesi’nde yer alan Hz. Mevlana’nın türbesinde de Karamanoğlu’nun emeği olduğunu duymak sevincimi iyice artırdı. Karamanoğlu Alaaddin Bey döneminde (1361-1398) türbenin ayakları takviye edilerek, üzerine yıldız tonozlu bir kubbe, kubbenin üzerine ise on altı dilimli yüksek gövde ile konik külâh yerleştirilmiş. Ayrıca kubbenin ilk hali yeşil değil, renkli çinilerden oluşmakta imiş. Bu çiniler Karamanoğlu sanatından nadide örneklermiş. ABD’nin New York şehrindeki Metropolitan Müzesi’nde mevcutmuş.
Metropolitan Müzesi “Sanat tarihiyle ilgilenen herhangi biri için dünyada çalışılabilecek en güzel yer” olarak tanımlanır. Bu müzede çok sayıda Anadolu’dan kaçırılmış eser de mevcuttur. Metropolitan’da 2016 yılında “Saray ve Evren” adlı bir sergi açılmış, sergide 270 Selçuklu eseri yer almıştı. Rektör Namık Ak, Metropolitan’daki Mevlana Türbesi’ne ait dönemin kubbesinin çizimlerinin alınarak, bir replikasının yapılması konusunda da çalışmalar başlatılmasını istedi.

Yunus Emre’ye Pûşîde-i Hz. Mevlana

Pûşîde, sanduka örtüsü demektir. Pûşîde-i Hz. Mevlana ise, Hazreti Mevlana’nın sanduka örtüsü anlamındadır. Prof. Dr. Namık Ak, Hz. Mevlana’nın sandukasındaki pûşidenin bir benzerinin Karaman’daki Yunus Emre Türbesi için yapılmasının uygun olacağını belirtti. Rektör Ak, Yunus Emre Türbesi’ndeki pûşîdenin yenilenmesi için Karaman Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile ortak çalışma yapılmasını istedi.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Namık Ak, müzelerdeki Karaman belgeleriyle ilgili çalışmalar yapılması için start verdi.

Mevlana Müzesi’nde Karaman’a, Karamanoğulları dönemine ait çok önemli hazineler bulunduğunu söylemekle yetineceğim. Önümüzdeki günlerde Sayın Namık Ak ve Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık’tan bu konuyla ilgili çok önemli açıklamalar duyacaksınız. “Yunus Emre ve Türkçe Yılı için ne yapılıyor ki?” diyen şom ağızlılar ve karamsarlık yayanların ağzını bıçak açmayacak.

Sayın Rektörün Konya programı Selçuklu hâcesi Haci Cihan’ın Karamaoğlu döneminde yapılan türbesini ziyaretiyle devam etti. Rektör Ak, buradan Karamanoğlu İbrahim Bey’in Hocacihan yakınlarında 1493 yılında vefat ettiği Filobad Sarayı buluntularına geçti. Varlığı bilinen ama yeri belirlenememiş olan Filobad Kalesi’nin yeri geçen yıl bulunmuş ve kazılara başlanmak üzere projelendirilmişti.

Rektör Prof. Dr. Namık Ak’ın incelemeleri KMÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Muşmal, KMÜ Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ahmet Hakan Yılmaz, Necmettin Erbakan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi, Karaman Sanatı üzerine yayımlanmış kitabı da olan Prof. Dr. Ahmet Çaycı, Mevlana Müze Müdürü ve uzmanların sunumları ile sona erdi.

KMÜ Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, aynı akşam, benim de dinleyicileri arasında bulunduğum Yunus Emre Okumaları’na katıldı. Zoom üzerinden yapılan Yunus Emre Okumaları’nın konuşmacısı Cumhuriyet Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hüseyin Akkaya idi. Rektör Ak, Prof. Dr. İdris Nebi Uysal’ın başlattığı Yunus Emre Okumaları’nın YouTube üzerinden yayınlanmasını önerdi, böylece üniversite öğrencileri ile arzu edenlerin bu etkinliği izlemelerine imkan sağlanacağını söyledi.

Not:
1- Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nin faaliyetleri yoğunlaşacağı benziyor. Yunus Emre ve Türkçe Yılı vesilesiyle KMÜ’de hareketlilik artacak. Üniversitenin akademik kadrosu, dekanlar ve bölüm başkanlarını yeni projelerle daha iyi tanıyacağız.

2- Pûşîde; Hz. Mevlâna’nın mezar örtüsüdür. Mevlevi olan Sultan II. Abdülhamîd tarafından 1895 yılında deri üzerine atlas kumaştan yaptırılmıştır. Altın klaptanlı işlemeleri bulunan puşide 3,96 x 6,30 m. ölçülerindedir. Pûşîdenin üzerinde bulunan yazılar Maraşlı Hattat Hasan Sırrı Efendi’ye aittir. Yakında bir benzerini Yunus Emre’nin sandukası üzerinde göreceğiz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

01

İbrahim Ceylan - Mükemmel. Çok mutlu oldum. Umarım Karaman hakkında bu haberler ile mutlu olur.İlk umut ateşi yaktınız ve sizin gibi düşünen iyi insanlar yaktığınız ateşi görüp onlarda ateşleri ile yolu aydınlatmaya başladılar. Çok güzel günler bizleri bekliyor. Aklınıza ve kaleminize sağlık. Bu ülkenin sizn gibi insanlara ihtiyacı var.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Mart 16:33

Dora Ambalaj Tecrübeli veya Tecrübesiz Personeller Arıyor

Karaman’da rotogravür baskı selefon ambalaj sektöründe faaliyet gösteren fabrikamız bünyesine aşağıda belirtilen iş konuları için tecrübeli veya taraf...

0 (338) 224 13 13

Karaman Cumartesi Pazarın'da 4.Kat 2+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire.Karaman Hamidiye Mahallesi Cumartesi pazarında. Bina çift daire üzerine kurulu her katta 2 daire bulunmakta....

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Eğitim Danışmanı Aranıyor

Americanlife Dil Okulları Karaman Şubesinde Eğitim Danışmanı pozisyonunda çalıştırılmak üzere; İletişim Kurma Becerisi olan, Üniversite Mezunu, T...

(0338) 212 22 70 AMERİCANLİFE DİL OKULLARI KARAMAN ŞUBESİ

Yetkili Servise Personel Alınacak

Bosch, Siemens, Profilo Yetkili Servisinde çalışacak vasıflı vasıfsız bay eleman alınacaktır. Müracatların şahsen perşembe pazarı sonu fidancının yan...

0 338 212 32 72

Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak

Yurtpet Petrol Pirireis Şubesi'nde görevlendirilmek üzere, erkek market ve akaryakıt personeli alınacak. Müracaatlar şahsen yapılacaktır.

İletişim: 0338 212 4333

Karaman Kazımkarabekir'de satılık tarla

Emlak Tipi: Satılık Arsa - İmar Durumu: Tarlam²: 3.072m²: Fiyatı: 10Ada No: 949 - Parsel No: 76Tapu Durumu: Müstakil Parsel / Takas olur

05327652401

Yenişehir Mahallesinde Satılık Dükkan

KARAMAN Yeni Şehir Mahallesinde koleksiyon konutları altında 750 m2 yatırımlık dükkan Gayrimenkulü ziyaret için lütfen randevu alınız.

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan ve Depo Valide Sultan Mahallesi Abdulkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde satı...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

İsmetpaşa Caddesi'nde Kiralık İşyeri

Mülkiyeti Akın Yapı A.Ş.'ye ait olan İsmetpaşa Caddesi üzerinde kiralık işyeri. LCW mağazası yanında bulunan ve altında Türk Telekom mağazası bulunan...

0542 426 76 15

Valide Sultan Mah.de Satılık Dükkan

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan ve Depo. Valide Sultan Mahallesi Abdulkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde sa...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Covid-19 Aşısına Nasıl Bakıyorsunuz?