Cahiliye Araplarının Ahiret İnancı

Merhabalar kıymetli dostlar; Bugün sizlerle İslamiyet’ten önceki Araplar’da bir ahiret inancı olup olmadığı hususunu Editörlüğünü M. Mahfuz Söylemez hocanın yaptığı ‘’Cahiliye Araplarının Ahiret Anlayışı’’ adlı kitap üzerinden anlatmaya gayret edeceğim.

İslam Öncesi Araplarda Cahiliye dönemi diye adlandırılan döneme dair bilgiler elde etmek için Eyyam'ül-Arap ve Ensab ilimlerinden faydalanılmaktadır. Her ne kadar bu ilimler öne çıkmış olsa da Kur’an-ı Kerim’de Cahiliye dönemini anlamamız adına hatırı sayılır derecede bilgiler ihtiva etmektedir.

Cahiliye Araplarının Ahiret İnancı başlıklı mevzu bahis yaptığımız kitap ‘’Kuran’ın İndiği Tarih Çalıştayları’’projesinin üçüncü ayağını teşkil etmektedir. Cahiliye Araplarının ahiret inancı konusunda da temelde iki tez öne sürülmüştür. Bunlardan ilkine göre Cahiliye döneminde Araplar ahirete inanmazken ikincisine göre durum tam tersidir. Bugüne kadar bu iki tezin savunucuları hep var olagelmiş ve işin garip tarafı aynı kaynaklardan beslenerek farklı sonuçlara ulaşmışlardır.

Kitapta ilgimizi çeken ilk önemli husus farklı disiplinlerde uzman hocaların tebliğlerine yer verilmesi olmuştur. Kanaatimizce burada amaçlanan hedef bir tarihçi gözüyle olaylara bakmanın yanı sıra bir tefsirci, bir hadisçi veya bir dinler tarihçisinin gözüyle de olaya bakabilmektir. Nitekim tebliğ başlıklarından da anlaşılacağı üzere Kuran’ın Hadislerin ve diğer dinlerin perspektifinden Cahiliye Araplarının ahiret inancı irdelenmiştir. Tebliğleri incelediğimizde hocalarımız kendi tezlerini delilleri ile birlikte ortaya koymuşlardır. Bütün bu tebliğlerin metinlerini olduğu gibi aktarıp bu konuda nihai kararı biz okuyuculara bırakması takdire şayan bir husustur. Nitekim ‘’ Kur’an’da Cahiliye Araplarının Ahiret İnancı ’’ başlıklı tebliği okurken Araplarda bir ahiret inancının varlığına hatta bu inancın mevcudiyetinin Kur’an ayetleri ile delillendirildiğini temaşa edince bu görüşe meyledebilirsiniz, öte yandan ‘’ Kur’an Ayetlerine Göre Cahiliye Araplarında Ahiret İnancı ’’ başlıklı tebliği okuduğunuzda durum bu sefer tam tersi olarak ve yine Kur’an ayetleri ile delillendirilmiş şekilde karşımıza çıkmaktadır.

M. Mahfuz Söylemez hocanın tebliğine baktığımızda başlık ve içerik olarak bir uyuşmazlık dikkatimizi çekmektedir. Nitekim ‘’İlk Dönem İslam Tarihi Kaynaklarına Göre Cahiliye Araplarında Ahiret İnancı’’ şeklinde başlık atmış lakin tebliği incelediğimizde ve verilen dipnotlara baktığımızda İlk Dönem İslam Tarihi kaynaklarından çok çağdaş eserlerden olan Cevad Ali’nin ‘’Mufassal’’ adlı eseri ön plana çıkmıştır.

Mahfuz Söylemez, Cahiliye Araplarında Ahiret inancının mevcudiyetini ekseri o dönemde ölülerine uyguladıkları uygulamalar üzerinden delillendirme yoluna gitmiştir. Kabrin başında icra edilen töreni telkin uygulamasına benzetme yaptığı gibi yer yer Cahiliye Araplarının uyguladıkları uygulamaları Müslümanlarda uygulanan uygulamalara benzetme yoluna da gitmiştir. Diğer bir husus Siyer alanında ki bir rivayeti dinler tarihi alanında ki bir kriterle doğrulama yoluna gitmesidir. Yine takdir ettiğimiz bir diğer husus ise bir toplumun bir konuda algısını anlayabilmek için o toplumun sosyal hayatını incelemek gerekir. Cahiliye Araplarında sosyal hayatta şiir yaygın olduğu için haklı olarak Cahiliye Araplarının ahiret algısını o dönemin şiirlerinde arama gayretine girmesi olmuştur. Son olarak ilk başta Cahiliye Araplarında ahiret inancının mevcudiyetine dair rivayetlere yer vermiş sonrasında ahiret inancının mevcut olmadığına dair öne sürülen ayetleri de aktarmış ve sebebi nüzullerini inceleme yoluna gitmiştir.

Şevket Kotan hoca tebliğinde Cahiliye Araplarının ibrahimî gelenek içerisinde ele alınması gerektiğini savunarak ahiret inancının mevcudiyetini savunma yoluna gitmiştir.

Mesut Okumuş hocanın tebliğini incelediğimizde surelerin mekkî ve medenî olarak kabul edilmelerinde temel ölçünün ne olduğu veya Râd suresinin mekkî mi medenî mi olduğu gibi tartışmalara yer vermesi konuyu bağlamından kopartmıştır. Genel olarak tebliğinde ahiret kavramı farklı varyantları ile nüzul sırası gözetilerek açıklama yoluna gitmiştir. Ayetlere yaptığı açıklamalar sayesinde de aklımıza takılan sorulara mantıki cevaplar vermiş okuyucuyu düşündürme yoluna gitmiştir.

Muhammed Selman Çalışkan hoca tebliğinde önceki tebliğlerden farklı olarak o dönemki toplumun ekonomik durumlarına göre Allah’la olan bağlarını değerlendirmelerini incelemiş sonuç olarak ise maddi durumu iyi olan insanların Allah’la aralarının iyi, maddi  durumları kötü olanların ise Allah’la aralarının kötü olduğu şeklinde bir algının mevcudiyeti sonucuna ulaşmıştır.

Cemalettin Erdemci hoca tebliğinde olaya teolojik olarak bakmış Cahiliye Araplarının Kur’an’da bahsi geçen iddialarına mantıkî açıklamalar getirmiştir.

Yusuf Suiçmez hoca ise olaylara hadisler açısından bakmış bu konuda ki rivayetleri dört gruba ayırarak inceleme yoluna gitmiştir.

TURGUT KAHVECİ

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Turgut Kahveci - Mesaj Gönder --- Okunma

# Uzman

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Kaynak Ustaları - Torna Ustaları aranıyor.

Firmamız bünyesinde çalıştırılmak üzere kaynak ve torna ustaları aranıyor.

FATİH YILDIRIM - TALARANZA TARIM MAKİNALARI VE EKİPMANLARI

Danış Kitabevi bayan personel arıyor

Karaman Danış Kitabevinde çalıştırılmak üzere, en az lise mezunu bayan personeller alınacak. Başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir.

03382127653 DANIŞ KİTABEVİ

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan

Valide Sultan Mahallesi Abdülkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde satılık 60 m2 Satılık Dükkan Detaylı bilgi ve gayrimenkulü ziy...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Zembilli mahallesinde Satılık Dükkan

Karaman Zembilli Ali Efendi Mahallesinde 120 m2 Sağlık ocağı yanıda bulunan bodrumlu dükkan Eczane, Market, manav vb işler için uygun yüksek kira geti...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Mahmudiye Mahallesinde Ara kat 3+1 Satılık Daire

Dairenin lokasyonu cumartesi pazarına yakın konumda, 4 katlı binanın 3. katında bulunmaktadır. Bina 2007 yılında yapılmış 14 yaşındadır. Satılık Daire...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Ziya Gökalp Mahallesinde Satılık Lüks Daire

Dairemizin lokasyonu Karaman Valilik karşısındadır. Bina 3 katlı olarak toplamda 5 daire şeklinde inşa edilmiş, Ana cadde ile bina arasında yeşil alan...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Kazım Karabekir Mahallesinde Satılık Daire

Kazım Karabekir mahallesinde 145 m2 3+1 yüksek giriş zemin kat satılık daire. Dairenin bulunduğu bina tek daire üzerine 4 kat olarak inşa edilmiş, bin...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Külhan Mahallesinde Ultra Lüks 3+1 Satılık Daire

Bina her katta tek daire üzerine 4 kat olarak kurulmuş, daire 4 ncü katta bulunmaktadır. 165 m2 3+1 odalı dairenin giriş kapısı çelik, oda kapılar ise...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman 3. Toki Konutlarında Satılık Daire

Başakşehir Mahallesinde Satılık 2+1 Açık konsept Mutfak ve oturma odası mevcut. Satılık dairenin giriş kapısı çelik oda kapıları amerikan panel kapıdı...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Zembilli Mahallesinde Satılık Daire

955 m2 arsa üzerine 400 m2 (brüt) alana sahip her katta 2 daire olacak şekilde, asansörlü olarak inşa edilmiş, binada toplam 2 adet dükkan 6 adet dair...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Ülkemizdeki Mülteciler Sınır Dışı Edilmeli mi?