Karaman’ın Saray’ı, Saray’ın Patronu

Bir şehrin bir yüzü yoktur. Şehirler birikimlerine, tarihi ve kültürel zenginliklerine, insan kaynağının potansiyeline, sermayesinin gücüne ve üretim çarklarının hızına göre değişik kimlik ve yüze sahiptirler.

Şehirlerin çok yüzlü oluşu, birikimli ve derinlikli insana benzetilebilir. Şehrin farklı yüzlerinden biri, sermayenin kendini büyütüp üretim ve istihdama kapı araladığı halidir. Bu yüzü, ya iş insanı temsil eder ya da bir marka haline dönüşen iş yerleri.

Karaman’ın bu yüzü çeşitli, renkli ve ilginçtir. Bu yüzü temsil eden her iş insanı, aile, ortaklık veya işletmenin Karaman’a bakışı ve katkısı, ortak yönleri çok olmakla birlikte, farklılıklar gösterir.

Ben bu yazımda Karaman’ın aydınlık ve parıltılı yüzü olarak gördüğüm Saray’ın patronunu anlatacağım. Türkiye’de “Saray” kavramı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile yeniden hayat bulan kelime oldu. Üstelik “Saray” sözcüğü savurganlık ve demokratik çizgiden sapmayı içinde taşıyan olumsuzluk içeren karşıt söylem olarak yaygınlaştı.

Karaman’ın Saray’ı ise, bir küçük şekerci dükkanından dünyaya uzanan bir başarının öyküsü olarak, külliyenin inşasından kırk yıl önce marka olarak tescillenerek kayıtlara geçti. Durhasan’ın Kâmil’in gıda ticaretine başladığı yıl dikkate alındığında ise 60 yıl. Dile kolay, tam üç kuşak.

Saray Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sami Özdağ, bir Karaman sevdalısı. Sayın Özdağ, iş insanı ve üç erkek çocuğunun babası olmaktan başka, toplumsal sorunlara duyarlılıkla yaklaşan, sosyal faaliyetlere katılmaktan mutlu olan, sivil toplum örgütlerinde aktif görev alan biridir.

Çok yönlüdür, prensiplidir, disiplinlidir, idealisttir, cömerttir ve duygusaldır. Müzik dinler, kitap okur, şiir yazar, resim yapar, fotoğraf çeker, seyahat eder, deneme türünde yazılar kaleme alır, tablo, tesbih ve saat koleksiyonu yapar. Hobileri çoktur ve sportmendir. Bimediğim başka hünerleri varsa o yüzden yazmamışımdır, o da benim kusurumdur.

Bu özellikleri Sami Beyin iç dünyasının dışarıya yansıyan yanlarıdır. Sami Özdağ’ı tüm bunlardan soyutlayıp tanımlamak gerekirse, “Allah, devlet, millet, Karaman ve Yunus Emre aşığı” bir kimlik ortaya çıkar. Yunus Emre ve Türkçe yılı kapsamında düzenlenmesini önerdiğim “Yunus Emre Vefa Ödülleri” için isimler yazarken, hayali listemin ilk sırasında yer alanlardan biri Sami Özdağ oldu.

Yunus Emre Vefa Ödülleri için Sami Özdağ’ı önerme gerekçem, Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’yi Anma Törenleri’ne yıllar boyunca verdikleri maddi ve manevi katkıları, yıllar önce Yunus Emre şiirlerini iki kaset halinde hazırlatıp binlerce kişiye ulaştırmaları, “Karaman Tarihi ve Kültürü” adlı 7 ciltlik külliyatı bastırıp dağıttırmaları, sözlerini kendisinin yazıp müziğini Özkan Turgay’ın yaptığı Hicaz makamındaki (Türk Halk Müziğine göre Garip Ayağı) “Karaman Türküsü”nü doğup büyüdüğü şehrine hediye etmeleridir. Karaman Türküleri CD’si ve güftesi yine Sami Özdağ’a ait Çarşı Yangını ağıdını da ayrıca belirtmek gerekir.

Sami Özdağ’ın, Saray Bisküvi A.Ş. ve SE-KA-SAR Sosyal Hizmet Vakfı adına Karaman’a sosyal ve kültürel katkıları devam edecektir.

KARAMAN TÜRKÜSÜ

Güzelliğine insanlığına dayanamam
Büyük Mevlana’yı kucaklayan Karaman

Mevlana’ya kurban olam
Türkmen Bey’i Karamanoğluna olsun selam

Yunus Emre Efendi’nin yurdu bu Toprak
İnsanlığa yüzyıllarca açmıştır kucak

Atatürk’ü Edebali’yi Piri Reis’i yetiştirdi
Karamanlı dünyaya kültürüyle erişt

Beyaz kadere aman, Karaman yazalım
Yüreği ak insan Karaman’da var olan

Oğuzlardan Oba’ya Yiğitlerden Karaman’a
Hizmet vermiş dünyaya Örnek insanlığa

Durmamış çalışılmış o günden bu güne
Başarıya çalışılmış Karaman topraklarında

Evliyalar yiğitler yurdu Karaman
Tarihi ile kültürü ile Karamanlı Ak adam

Kucak açmış insanlığa binlerce yıl
Yaradanım bu toprakları bereketli kıl

Beyaz kadere aman, Karaman yazalım
Yüreği ak insan Karaman’da var olan

Özdağ, DEİK Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Üyeliği, Moritanya İstanbul Fahri Konsolosluğu, SE-KA-SAR Vakfı Mütevelli Başkanlığı gibi ulusal ve uluslararası görevler üstlenmiştir. KAREV kurucu üyelerindendir. Geçmişte ve halen sosyal faaliyette bulunduğu, desteklediği kuruluşları buraya yazmaya kalkarsam, bundan sonra anlatacaklarıma yer kalmaz.

Saray Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sami Özdağ imza attığı sosyal sorumluluk projeleri ile 10 Temmuz 2008 tarihinde TBMM tarafından “ Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Milletine uluslararası düzeyde üstün hizmetlerinden, Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlamasından, halkın refahı, eğitimi, mutluluğu ve sosyal gelişimi için yararlı hizmetlerde bulunmasından dolayı Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanınca “ TBMM Üstün Hizmet Madalyası ve Beratı “ ile ödüllendirilmiştir.

Sami Özdağ, rahmetli Yılmaz Babaoğlu gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin en yüce kurumundan, halkın temsilcilerinden oluşan Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından takdir edilmiş değerimizdir. Karaman, “TBMM Üstün Hizmet Madalyası ve Beratı” ile onurlandırılmış iki güzel ve değerli insanı bağrında yetiştirip büyütmüştür. Zannedilmesin ki bu onur, birilerinin aracılığıyla lütfedilen ikramdır. Onlar bu ödülü emekleriyle ve şerefleriyle almışlardır. Bu onurlu ödül, anaların ak sütü gibi helaldir.

Sayın Özdağ, Yunus Emre ve Türkçe yılı için önerileri alınması gereken kişilerden biridir. Onun ilginç düşünceleri ve uygulanabilir projeleri vardır. Düşüncelerinden, projelerinden ve birikiminden yararlanılması Karaman için hayırlı olur. Ayrıca desteklemek isteyeceği projeler olabilir.

Burada parantez açıp başka bir kulvara gireceğim. Sami Beye bir sır vereceğim. “Karaman’da bir sanatçı var, çok yönlü, gayretli, marifetli, heyecanlı ve Karaman aşığı. On parmağında on marifeti olan bu genç, sizin ruh ikiziniz. Şair kalpli, hassas, şehir sevdalısı. Sizin gibi.”

Adı, Ferdi Şah ve ben uzaktan tanıyorum. Kendisini değil, işlerini tanıyorum. Ferdi Şah’ı gönül rahatlığıyla takdim etme cesaretim “İştir kişinin ayinesi, lafa bakılmaz” kelamı kibar gereğidir. Yaptıkları güzel işleri izleme imkanım oldu. Karaman için çırpınışlarının feryadını işittim. Sizin ruh ikiziniz olduğunu düşündüğüm kişidir Ferdi Şah. Soyadına bakıp da kendisi hakkında yargıda bulunmayın. O, henüz hırka bile edinememiş bir derviş. Adı gibi, yalnız ama güzel işler kotaran bir Karaman evladı.
Ferdi Şah, adeta proje üretim merkezi. Projelerinin tümünde Karaman başrolde. Fikir gani, imkan sıfır. Mehmet Akif’in Seyfi Babası gibi; “Ya hamiyyetsiz olaydım, ya param olsa idi!”

Ferdi Şah kardeşim hem hamiyyetli hem karakterli. Hem becerikli hem umutlu. İmkan sağlansa bir Karaman filmi çekimine hemen hazır. Birbirlerini henüz tanımayan ruh ikizleri inşallah kısa zamanda buluşur. Biz de mekanı Karaman olan bir filmin seyircisi olarak ekran karşısında konuşlanırız.

Bu yazının hediyesi, sözleri Sami Özdağ’a ait “Karaman Türküsü” ve Ferdi Şah’ın son klibi olsun.

Ahmet Tek# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

01

N.BAŞTOKLU - AHMET ABİ KALEMİNE YÜREĞİNE SAĞLIK...YAZI HAKİKATEN ÇOK GÜZEL OLMUŞ..SAMİ ÖZDAĞ HAKKINDA KİTAP YAZILACAK BİR DEĞER...TECRÜBELERİNDEN CESARETİNDEN VE BECERİLERİNDEN İSTİFADE EDİLECEK ŞAHSİYET VE KARAKTER....KARDEŞLERİ İLE TAM BİR EKİP...RUHU..YETİŞEN ÜÇÜNCÜ NESİL...ON DORT BÜYÜK ŞİRKET VE DENİZLİDE JEOTERMALDEN ELEKTİRİK ÜRETİMİ....SADECE BEŞ YÜZ MİLYON EURO YATIRIM....SARAY İSMİNİN BİLE MARKA DEĞERİ...MAŞAALLAH DİYORUM RABBIMDAN TÜM AİLESİ VE EKİBİNE SIHHAT AFİYET VE DÜNYA AHİRET SAADETLERİ DİLERİM...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Şubat 17:29

Kaynak Operatörü / Kaynakçı Aranıyor

Argon (TIG) kaynağında deneyimli Paslanmaz kaynağında bilgi ve yetkinliğe sahip Tercihen teknik resim okuyabilen Sorumluluk sahibi ve iş disiplin...

0338 202 70 70 TEKNOLAND MAKİNE SAN. LTD. ŞTİ

My Vip Kitabevine Personel Aranıyor

My Vip Kitabevi (Eski Sanat Kitabevi) çalışma arkadaşları arıyor. Müracaatların şahsen yapılması gerekmektedir.

Karaman Mahmudiye Mahallesi 3.Kat 3+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire. Karaman Mahmudiye mahallesi Medine Cami ve Yaparlar market civarı. Bina tek daire üzerine kurulu 4 katlının...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Yurtsever Group'un 6 Şubesine Personel Alınacak

Akaryakıt sektöründe 6 şubesi ile faaliyet gösteren Yurtsever Petrol Şirketler Grubunda çalıştırılmak üzere bay - bayan akaryakıt satışı ve markette g...

Sahibinden Satılık Nissan Micra

2004 model 1.2 Benzinli Nissan MİCRA. ... 151 bin km,de ... DEĞİŞENSİZ, KAYİTSİZ yanlarda birkaç parça lokal çizik boyalı en fulll PAKEDİ...Yağmur sen...

05065328132 HASAN İMRAN GALERİ NOKTA

Golda Gıda Personel İlanı

GOLDA GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. Ülkemizdeki ve dünyadaki entegre projeler arasında, büyüklük açısından, en büyüğü olarak dikkat çeken Bera Holding Gıda...

Sümer Mahallesinde 2.kat 95 M2 2+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire. Karaman Sümer Mahallesi Belediye Fen İşleri deposu civarı.Bina çift daire üzerine kurulu her katta 2 daire...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak

Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak Yurtpet Petrolde çalıştırılmak üzere bay ve bayan Mareket Elemanı, Pompa Elemanı ve Pazarlama Elemanı Alınacaktır....

Karaman Cumartesi Pazarın'da 4.Kat 2+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire.Karaman Hamidiye Mahallesi Cumartesi pazarında. Bina çift daire üzerine kurulu her katta 2 daire bulunmakta....

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Yetkili Servise Personel Alınacak

Bosch, Siemens, Profilo Yetkili Servisinde çalışacak vasıflı vasıfsız bay eleman alınacaktır. Müracatların şahsen perşembe pazarı sonu fidancının yan...

0 338 212 32 72

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Covid-19 Aşısına Nasıl Bakıyorsunuz?