Reklamı Kapat

Aldatma, Şiddet ve Cinsel Şiddet

Kadın ‘’Aldatılmak; ben susamışken sevgiye benim ellerim tutulmadı. Bana uzanacak eller başkasına uzandı. Aldatıldım incindim yıprandım. Ne fiziksel ne de sözlü şiddet hiç biri beni aldatılmak kadar yormadı. Ben şimdi nasıl söz geçireceğim içimdeki bene? Nasıl derim sabret bu da geçer aldırma? Benim dokunduğum tene başkasının dokunuşu benim tuttuğum eli başkasının tutuşu. Benim örtüm olan kocam başkalarına örtü. Nasıl dayanırım ben?’’

‘’Sözüm sana sekreter kız, evli bir erkekle birlikte olmak nasıl bir duygu? Kendi hemcinsine kıymak nasıl bir duygu? Bir telefona bir kontöre sattın kendini, kendisine faydası olmayan ruhsuz bedene’’ (Sarı Odalar)

Suçu gelin etmişler kimse güvey olmamış.

Erkek; evliliğimiz başarısız olunca eşim sorumluluğu bana yüklüyor. Boşanma sebebi olarak beni gösteriyor. Kadın; eşim beni aldattı suçlu olan o. Sadakatsiz. Üstelik aldattığını kabul etti. Erkek; ‘’O da beni aldattı’’ Mahkemede aldatmalar delil olarak gösterildi.

Boşanmada her iki tarafta sorumlu. Çünkü aldatma her iki tarafta olmuş. Kadınlarda olduğu gibi erkekler de eşleri tarafından aldatılıyor.

Erkek; güven yoksa evlilik yürümez.

Kadın; bana sadık olmayan bir insanla beraber olmak istemem. “Beni aldattı. Bir kere değil, birkaç kez. İnsanın ilk başlarda inanası gelmiyor ama gözünle de görünce inanıyor. Bu da evliliklerde çok ağır bir yük kaldırılmıyor. Dayanamaz hale geldim.

Kadın; bazı şeyler olduğu zaman görmezden geliyordum çünkü eşimi çok seviyordum. Ona başından beri her şeye katlanırım ama aldatmaya katlanamam derdim. O da beni tam can evimden vurdu. Yine de bu hatayı iki kez yok saydım; bir şey yapmadım. Üçüncü de iş ilerlemişti. Buluştuklarını, mesajlarda gördüm. Yine hiçbir şey yapmadım. Geçici bir hevestir belki hiç bunun için yuva yıkılır mı? Diye düşündüm.“ Aldattı. Başka bir şey yoktu, böyle kırma dökme falan yoktu. Kadınlara gittiği için çok sabrettim, tam on yıl.”

Kadın; eşim aldatmayı normalleştiriyor. Hatta evliliği sona erdirecek bir sorun olarak bile görmüyor. Tartışmalarımızda böyle bir algı oluşturuyor. Evlilik dışı cinsel birliktelik normalmiş gibi gösteriyor. Pek çok evli erkeğin bu durumu yaşadığını bunu kabul etmemi, “büyütülecek” bir olay olarak görmememi söylüyor.

Kadın; Eşimin sadakatsizliğini farklı kişilerden öğrendim. Fakat eşim bu durumu inkar etti. Gerçek değil yalan diyerek aldatma suçlamasını kabul etmedi. Aldatmanın kaç kez olduğunu bilmiyorum ama vardı. Onun bana karşı ilgisizliğinden, sevgisizliğinden hissediyordum. ‘'Beni sevmiyor, demek ki hayatında başka bir kadın var.’’ Diyordum. Bu şüphe yüzünden benim ona karşı sevgim bitti.”

Evlendiğimizin ikinci senesi işteydim. Orada aldatıldığımı öğrendim. Oradan çıktık başka fabrikaya girdik. Orada da oldu.

Kadın; evlilik tercihim güzel, yakışıklı olsun. Huyu güzel olsun, işi olsun ekonomik yönden durumu iyi olsun, evi olsun arabası olsun. Sonra seveyim sevileyim âşık olayım.

Erkek; Allah vergisi yakışıklılığa sahibim. Fitne fesat taşıyıcıları eşime ‘’senin eşin paraları dışarıda başka kadınlarla yiyor.’’ Demişler. Eşimde bu sözlere inandı dışarının lafından etkilendi.

Erkek; Evet. Başka bir ilişki yaşadım ama bu durumu aileme yansıtmadım. Eşimin haberi bile olmadı böyle bir ilişkiden. Kadın; aldatıldığımdan haberdardım. Bu durum zaten evliliğimize son noktayı koydurttu. Bu durum benim için dönüm noktası oldu. Ben onu kadınla yatağımda görünce o zaman işler çığırından çıktı. Erkek; “Aldatma olayı oldu illa ki hayatımda sevgili vardı ama önce evim diyordum.

Kadın; beş yıldır evliyim. Çocuğumuz var üstelik. Ama aldatmasına dayanamadım. Pek çok şikâyetlerim vardı. Herkesin evliliği dört dörtlük mü? Deyip hoş görüyordum. Ama aldatmayı kaldıramadım. O halde bile evliliği yıkmaya gerek yok çocuğum var üstelik dedim bile bile sürdürmeye karar verdim. Üstelik aldatma tek seferlik de olmadı, evlilik süresince birkaç kez yaşandı. Sevgi kalmış mıdır? Sevgi kalır mı hiç? Bitti.

Erkek; karım da aldatıyor. Bu sebeple de aramızda güven kayboldu. Öğrenmek istedim. Kısa süre önce başlamış eski erkek arkadaşı onunla yazışmış. O kişiyle internetten görüşmesi bile aldatma için yeterli. Yüz yüze görüşmese de olur. Olay bitmiştir. Güven yoksa evlilik yürümez. Her gittiği geldiği yerde acaba ona mı gitti? Diye düşünen insan ne kadar güvenebilir? Elbisesini koklarsın, yazışmalarına bakmak istersin. Her hareketinden şüphelenirsin. Tüm bu sıkıntılar stres yaptı sıkıntı verdi. Bu aldatmadan sonra evliliğini sürdürmenin bir anlamı yoktu benim için. Boşanmaya karar verdim.

Şiddet; Kadın; evliliğin ilk yıllarında şiddet gördüm. Sinirli olduğu zaman şiddet uyguluyor. Alkol kullandığında ya da ekonomik sıkıntıları olduğunda aşağılık kompleksine giriyor şiddet uyguluyor. Ben çalışıyorum. Eşim çalışmıyor. İşsiz. Eşimin annesi de dolduruşa getiriyor. Eşimin dövmesine kayınvalidem teşvik ediyor. ‘’Biz de çok yedik zamanında, alışsın.’’ Diyor.

Kadın; “Annem kızım belki düzelir, iki çocuğunuz var diyerek boşanmaktan vazgeçirmeye çalıştı. Ben de tekrar denemek istedim. Hemen bitirmeyeyim dedim. Boşanma dilekçemi geri çektim. Sonra yine şiddet gördüm.” Kadınlar şiddet gördüklerini söylemeye utanıyor ama hayır, söylesinler. Benim korkum ailemin üzülmemesiydi. Annem de çok şiddet gördü babamdan ama ben anneme göre şanslıyım, boşanabildim.

Eşinden şiddet gören kadın bu durumu ailesiyle paylaşamıyor. Yaşadıklarından dolayı utanç duyuyor. Kendi rızası ile evlendiğinde ailesinin destek vermeyeceği düşünüyor. Ailesiyle bu durumu paylaşabilen kadınlar kendilerini rahatlamış hatta şanslı hissediyor.

Kadın; ben üç günlük evliydim, şiddete başladı. Aileme hiçbir şekilde yansıtmadım, annem babam üzülmesin diye... Ta ki karnımdaki bebek ölene kadar.

Kadın; fiziksel şiddet tekme tokat vurma dövme olmadı. Yani ailemden dolayı o kadarına cesaret edemiyordu, yoksa yapardı. Keserim, biçerim, doğrarım diyordu. Oraya buraya saldırıyordu. Eşyayı kırıyordu.

Kadın; çok şiddet olayı yaşandı, hakaretler, kavgalar diz boyu, sonra herkes kendince kendini haklı görmeye başladı. Eşimde şiddet uyguladığını inkar etmedi.

Erkek; ‘’Çocuğa niye bağırıyorsun!’’ Dedi. Tartıştık. Sonra tartışma büyüdü, eşime bir tokat attım. Eşim polis çağırdı, beraber gidip ifade verdik geri döndük. Bana on beş gün uzaklaştırma cezası verildi.

Kadınların maruz kaldıkları şiddet; vurma dövme, yumruk atma, tokat, eşya fırlatma, yaralama, boğmaya çalışma, itme, odaya kilitleme, saç çekme gibi fiziksel tehdit içeren davranışlar olabiliyor.

Evlilik süresince eşini kontrolü altında tutma amacıyla fiziksel, psikolojik, cinsel şiddet içeren davranışların yaşanma sıklığı evlilikleri bitiriyor.

Psikolojik ve cinsel şiddet; Kadın; dayağı kesinlikle yoktu. Sadece bir defa dövdü. Hakaretleri fazla ağırdı. Sözlü şiddet daha uzun süre can yakıyor kişinin özgüvenini sarsıyor. Dövse acısı geçer. Fakat hakaretler unutulmuyor. Mesela toplum içinde beni aşağılıyor küçük düşürüyor. İzin almadan bir yere gidemiyorum. Kızıyor. Bu huyunu bildiğim için sormadan gitmezdim. Bana hep başkalarının karılarının güzel olduğunu, kendine baktığını söylüyordu. Beni küçük görüyor. Değersiz buluyordu. Bu da çok zoruma gidiyordu.

Kadınlar üzerinde cinsel baskı, cinsel ilişkinin kadınlık görevi olarak görülmesi, kadınların eşlerine karşı “bu görevi” yerine getirmedikleri takdirde eşlerinden cinsel veya fiziksel şiddet görmeleri. Bu nedenle eşiyle ilişkiye girmek zorunda kalan kadın, cinsel hayatını kâbus olarak nitelendiriyor.

Kadın; O kendi istekleri doğrultusunda yaşayan biriydi, bencildi. Hep kendi zevkini düşünürdü. Çok eziyetine maruz kaldım “porno filmler izliyor, gelip bana uygulamaya çalışıyordu, ben de hayır deyip kızınca şiddet uyguluyordu. İçkili olmadığı zaman olmuyordu ama devamlı içip içip geldiği için artık beni epeyce bunaltmıştı. İstemediğimi söylüyordum, ısrar ediyordu. Onun istediği oluyordu. Ayrıca eşim kişisel temizliğine yeterince özen göstermiyordu bu da rahatsızlık veriyordu.

Erkek; karı koca ilişkisi yok mesela, benim erkek arkadaşım nasılsa onunla da öyle hissediyordum. Cinsel açıdan soğuktu, cinsel uyumumuz yoktu. İstemeden ilişkiye giriyorum. Eşim cinsel açıdan tatmin etseydi veya bunun için çabalasaydı cinsel olarak mutlu olsaydık evliliğimiz de mutlu olur, birçok şeyi aşardık.

Çocuk olduktan sonra soğukluk oldu. Bu her kadında doğumdan sonra olur dediler.

Kadın; ben istemediği halde cinsel ilişkiye zorluyor, cinsel ilişkiyi reddettiğinde baskı yapıyor.“ Sözlü şiddet insanın canını acıtmaz. Fiziksel şiddet acıtsa da geçer. Ama kadına yataktaki şiddet en büyük cezadır.” O cinsel ilişki konusunda çok hırpaladı.

Erkek, “ Evlendiğinde bakire çıkmadı, o zaman bırakacaktım, annemler bırakmadı. Bir kişi gördü, iki kişi gördü, sonra mahalle komşular biz duymadan hepsi haberdar olmuş. İnternetten birisiyle görüşüyormuş evliyken duydum. Kendim görmedim. Mesajları yakaladım. Evi terk etmesini istedim. Yoksa bu iş çok daha farklı biter dedim.

Eşler, cinselliğe özen göstermeli; çünkü ilişkiyi etkileyen en önemli etkenlerden biri cinsellik. Cinsel ilişkinin kötü gitmesi, o ilişkide bir eksiklik olduğunu gösterir. İş stresi, hastalık, yorgunluk cinselliği sekteye uğratabilecek şeyler. Ancak genel olarak, cinsel hazzı belirleyen yine eşlerin birbirlerine gösterdiği özen, sevgi, şefkat, anlayış. Mesela kadın işten gelen kocasına karşı kendisini özenle hazırlamalı. Dışarıya değil evin içinde kocasına karşı giyinmeli süslenmeli. Eşinin kıyafetlerini özenle düzeltmeli evin içi tertipli düzenli olmalı erkek de eve gelince yorgunum diyerek arkasını dönüp uyumamalı ya da televizyon karşısında durmamalı.

Aldatma sebebiyle gerçekleşen boşanmalarda temel gerekçe karşılıklı sevgi eksikliğidir. İlişkinin başından itibaren sevgi eksikliğinin yaşanması, sevgisizlik üzerine kurulan evlilikler, şiddet, cinsel şiddet, kötü alışkanlıklar, yakın çevrenin bu duruma etkisi boşanmayı kaçınılmaz hale getirmektedir.

Mutluluk nerede? Mutluluk kapının dışında değil, mutluluk kapının içinde, mutluluk sıradan, küçük şeylerin içinde,

Eşine sevgini göstermenin en güzel ve doğal yolu bunu dilinle de ifade etmendir. ‘’Nasıl olsa beni seviyor,’’ demeden, ’’ Seni seviyorum’’ cümlesini sık sık söylemendir.

Değerli Okur;

Evliliklerde boşanma süreci yazı dizisini bu şekilde devam ettireceğim.

Evlilikte Eş Seçimi (5 Şubat 2021)

Küçük Şeyler Mutsuz evlilikler. (9 Şubat 2021)

Evlendik Ama Aile Olamadık. (14 Şubat 2021.)

Kıskanma ve Kötü Alışkanlıkların Boşanmada Etkisi. (17 Şubat 2021)

Ailelerin Evliliğe Müdahalesi.( 23 Şubat 2021)

Aldatma Şiddet Cinsel Şiddet.(27 Şubat 2021)

Bir kısmı internet ortamından alınmıştır.
Araştırmacı yazar: Nurten Kılıç

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nurten Kılıç - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Güney Emlak'tan Turkuaz City'de Satılık Daire

Üniversite ve hastaneye yakın konumda Urgan Mahallesi Turkuaz City Konutlarındaki 2+1 daire satılık. 11 katlı binanın 8. katı, 2+1 odalı, brüt 120 me...

0(338) 213 13 33 GÜNEY EMLAK İNŞAAT

Çarşı Merkezde 30 M2 Satılık Dükkan

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Dükkan. Karaman Külhan Mahallesi Alparslan Türkeş parkı karşısı çarşı merkezde cadde üzeri 30 m2 doğu cephe. Dükk...

NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Tabduk Emre Mahallesinde Satılık Apart

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Apart Daire. Karaman Tabduk Emre Mahallesi.Oba düğün salonu civarı. Üniversiteye yürüme mesafesinde garaj üzeri 1....

NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Karaman Beyazkent'te Satılık Arsa

Karaman Karademir Emlak'tan Satılık Arsa. Karaman Beyazkent mahallesinde 306 m2 standart proje 2 kat 100 m2 civarı daire ve garaj yapılır. Arsanın k...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

NOKTA HATASİZ HYUNDAİ GETZ

2007 model 1.5 dizel 4 silindir en fulll vgt HYUNDAİ GETZ.. Henüz 105 binde... Bir değişen birkaç lokal boyalı Hep serviste bakımları yapılmış.. Hep...

GALERİ̇ NOKTA

SATILIK FİAT PANDA

HATASIZ MİNİ JİP 2005 model 1.2 benzinli FİAT PANDA DEĞİŞEN YOK HASAR KAYDI YOK Birkaç parça lokal çizik boyasi var Tüm bakımları yeni yapıldı Trigier...

GALERİ̇ NOKTA

Su tesisat ve elektrik personelleri alınacak

Antalya'nın Manavgat ilçesinde çalıştırılmak üzere; su tesisat ve elektrik ustaları ile kalfaları işe alınacaktır. Ustalar için aylık 3000TL + lojman...

0543 848 4880 FİKRET EĞİLMEZ / QUANTUM AYDINLATMA

Yurtpet Petrole Personel alınacak

Karaman Yurtpet Petrol'de istihdam edilmek üzere personel alınacak. İstasyonumuzda çalıştırılmak üzere akaryakıt satış elemanları ve market elemanl...

YURTPET PETROL

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Karaman kurumlarının Covid-19 mücadelesini başarılı buluyor musunuz?