Reklamı Kapat

İnsani Değerler ve Nitelik Kavramı

İnsani / Ahlaki / Evrensel /Temel Değerler ve Mesleki İlkeler olarak ifade edilen kavramların ALGISI / BİLİNMESİ öğretilmesi oranınca İNSAN nitelik /...

İnsani / Ahlaki / Evrensel /Temel Değerler ve Mesleki İlkeler olarak ifade edilen kavramların ALGISI / BİLİNMESİ öğretilmesi oranınca İNSAN nitelik / vasıf ve aranan eleman kimliği kazanır.

DEĞER’ler kainatın en üstün varlığı İNSAN’da meydana gelmiş duygu ve davranışların tümüdür. Yaşa konuma göre stratejik önem ve boyut kazanan TEMEL Değerlerin, Algısı bilinmesi, bilinçli, kullanılması insan olabilmenin ana şartıdır.

Ailede, okulda, toplumun her kademesinde yol, yön gösterici hayatının temel değerlerinin rolü kolay kolay tarif edilemez, anlatılamaz. Görülmesi, algılanması, uygulanması önemli süreç ve gayret ister. Değerlerin ilk oluştuğu şekillendiği ortam aile küçük yaşlarda olup, ilerleyen yıllarda alışkanlık, karakter, kültür haline gelir.

Okullarda meslek kazanım ortamlarında ticari sosyal hayatta, etkinleşerek ülkeyi insanlığı ayakta tutabilecek sağlam toplum yapısının doğmasına vesile olur.

Önemli ölçüde ticari, mesleki nitelik, kimlik kazandırır. Mutluluk ve başarının yolunu açar. Değer algısı kültürü kazanmış insan toplumsal düşünce sistemi içinde kendi yerini uyumla alabilen, toplumsal sorumluluk duygusu olan, problem yaratan değil çözücü, geçerli meslek imkânı kazanmış kişi Nitelikli / Vasıflı insan boyutu kazanır...

NİTELİKLİ İNSAN;

Sorunun değil çözümün bir parçası olan

Kendini yenileyebilen, değişebilen ileriyi gören

Bilgisini, becerisini başkaları ile paylaşabilen

İşi zamanında ve kalitesinde yapabilen

Olumlu, ılımlı, empati kurabilen

Düşünce ve davranışları ile hoşgörü ile yaklaşan kişidir.

Bir toplumun nitelikli insan sayısı o toplumun gelişmişlik göstergesidir.

Nitelik kazanmak ve nitelikli insan olabilmek için başlıca kriterler;

Aileden itibaren temel değerlerin öğrenilmesi, algısı, uygulanabilmesi

Topluma insanlığa yararlı insan olma bilinci kazanması

Eğitim öğretim sisteminde nitelikli / vasıflı insan yetiştirilmesi

Toplumun tüm kesimlerinde bilgili, ehliyetli, erdemli insanlara önem verilmesi

Tüm eğitim kurumlarının, tüm kademelerinde sosyal davranış, temel beceri, meslek, nitelik, bilgi ve yetenekler verilmesi

Üniversite, meslek kuruluşları ile işbirliği ile girişimcilik kültürü verilmesi

Ekonominin vazgeçilmez unsurlarının başında NİTELİKLİ İNSAN / NİTELİKLİ İŞGÜCÜ gelmektedir.

İlgi, istek ve yeteneği doğrultusunda işinde uzmanlaşmış, iyi bir mesleki eğitimden geçmiş,

İşini kalitesinde ve zamanında yapan,

Kendine toplumuna yararlı, başarılı, üretken ve yenilikçi,

Bilgi ve becerisi ile amel eden, öğretici ve paylaşımcı,

Kişi NİTELİKLİ İNSAN, NİTELİKLİ İŞGÜCÜ Kimliği taşıyabilir.

Kaliteli insan kavramı; iyi insan, doğru, olgun, erdemli insan, kâmil insan, inançlı insan gibi kavramlarla ifade edilen vasıflar bütünüdür.

Huzur, güven, kuvvet veren üstün meziyetlere sahip, eğitilmiş bireylerin olduğu toplumlar başarıya ulaşır, mutlu olur, yükselir.

Dileğimiz başta eğitim kurumları olmak üzere tüm toplum platformlarında değerlerin algılanması, öretilmesi, uygulanmasıdır.

Fettah Güventürk
İnsan ve Ahlak Kitabından

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fettah Güventürk - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.Anket Karamandan.com yeni tasarımını nasıl buldunuz?