Reklamı Kapat

Yeni / Camii cedit / Yeni Minareli Camii

BIRÇOK BELGEDE CÂMI-I CEDÎD/ YENI CÂMI OLARAK GEÇEN MABET MINARELI BIR YAPI IDI.Minaresi yıldırım düşmesi sonucu yıkılıp tekrar yapıldığından halk a...

BIRÇOK BELGEDE CÂMI-I CEDÎD/ YENI CÂMI OLARAK GEÇEN MABET MINARELI BIR YAPI IDI.

Minaresi yıldırım düşmesi sonucu yıkılıp tekrar yapıldığından halk arasında Yeni Minareli Cami adını almıştır. Bitişiğinde şimdi mevcut olmayan Yahya Ağa Medresesi bulunmaktaydı . Eskiden Külhan Mahallesinde gösterilen  bu cami günümüzde Ahi Osman Mahallesi sınırları içinde bulunmaktadır .

BANISI VE YAPIM TARIHI

Yeni Cami Külhan Mahallesi sakinleri tarafından bir mahalle mescidi olarak yaptırılmış olmalıdır. Yeni Caminin yapım tarihini aydınlatacak bir belgeye şimdilik rastlanmamıştır. Konyalı kesin olmayan bilgilerden yola çıkarak 929/1522 tarihinde Cambazzade Kadı Abdurrahman Efendi tarafından yaptırıldığını yazmıştır . 1530 ve 1584 tarihli vakıf tahrirlerinde isminin geçmediğine ve Evliya Çelebinin mabedi 1671de gördüğüne bakılırsa caminin en geç XVII. yüzyılın ilk yarısında inşa edildiği tahmin edilebilir.

MIMARI YAPISI-MÜŞTEMILATI VE ONARIMLARI

Yeni Caminin merkezî büyük kubbesi dâhil tamamı kesme taştan inşa edilmiştir. Yapı tek kubbeli harim ve son cemaat yerinden oluşmaktadır. Mihrap minber ve kürsü kesme taş ile yapılmıştır. Harimin güneydoğu köşesinde ise ahşap kürsü yer almaktadır. Caminin cephelerinin alt kısmına dikdörtgen üst tarafına ise sivri kemerli pencereler yerleştirilmiştir. 1671 yılında Lârendeye uğrayan ve camiyi gören Evliya Çelebi minaresiz olduğunu yazmıştır . Sütunlar üzerinde duran ve genişçe planlanan üç kubbeli son cemaat yerinin kubbeleri yıkılmış 1962 tarihindeki restorasyonda orijinali bozularak ahşap bir tavanla kaplanmıştır.

Yeni Cami bahçesinin güney ve batı cephelerinde bulunan mezarlardan bu bölümlerin hazire olduğu anlaşılmaktadır. Mezarlık yol çalışmaları sebebiyle geniş çapta ortadan kaldırılmıştır. Günümüzde etrafı bahçe duvarı ile çevrilen ve şehir dokusunun en yoğun olduğu alanda bulunan yapının çevresi betonarme binalarla kuşatılmıştır .

VAKFIYESI VE VAKIFLARI

Yeni Caminin vakfiyesi hakkında herhangi bir bilgiye ulaşılamamıştır. 28 Cemaziyelevvel 1148/16 Ekim 1735 tarihli bir kadı siciline göre hayırsever kişiler topladıkları 112 akçeyi caminin ihtiyaçlarında kullanmak üzere mütevelliye teslim etmişlerdir . Bu durum caminin zengin olmayan bir vakfının bulunduğuna işaret etmektedir.

GÖREVLILERI

Yeni Camiye ait bilinen ilk atama kaydı 29 Recep 1067/13 Mayıs 1657 tarihli bir hatip tayinidir . İmam ve mütevellilik Muharrem 1181/Mayıs-Haziran 1767 tarihinde Seyit Ömer tarafından ücretsiz olarak yürütülüyordu. Seyit Ömerin vefatıyla yerine oğulları Seyit Mehmet Seyit Naim ve Seyit Abdullah müşterek olarak imam ve mütevelli olarak tayin edilmişlerdir. İncelenen dönem içerisinde camiye bunların dışında hatip imam müezzin mütevelli atamasıyla ilgili çok sayıda yazışma yapılmıştır .

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Hakkı Akman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.Anket Karamandan.com yeni tasarımını nasıl buldunuz?