Reklamı Kapat

Taşeli’nin İlginç Taşları

Taşeli’nin İlginç Taşları

Karaman’ın Kapadokya’sı- 3

Karamanoğlu Mehmet Beyin Saklandığı Akin

Başyayla  / Karaman Hisarönü Ören Yeri

Dört Medeniyetin Kesişme Noktası: Hisarönü

Daha Eski Dönemlerden Kalıntılar ve Fosiller

Taşeli’nin merkez ilçeleri Ermenek, Başyayla ve Sarıveliler’dir.

Bu üç ilçeye de dev kaya zincirleri kuşaklık eder.

Ermenek’ten başlayıp kenti saran, sonra Güneyyurt üzerinden Yukarı Çağlar köyünü kuşatarak Aşağı Çağlar yaylası Boncuk Çayırına kadar süren kaya zincirlerine Kuşak Dağları denmektedir.

Başyayla’nın Kışla köyü üzerindeki sınırında ise yeni bir kaya zinciri başlar. Buna Hisarönü denir ve Başyayla’yı yaklaşık beş km üzerinden kuşatarak Üzümlü köyü sırtlarındaki Güzelce Hisara kadar devam eder.

Sarıveliler’i saran kaya zincirleri ise bu iki zincirden tamamen kopuktur ve ters yönde bir hilalle Sarıveliler’i kuşatır.

Bu üç ilçemizi kuşatan üç kaya zinciri sistemi aynen bir hilali andırır.

Bu üç kaya zincirinin içinde binlerce yıllık eserler boy gösterir.

Ermenek üzerinde bir doğa harikası Maraspoli mağarası ve yeraltı nehri dünyaca ünlüdür ve ilk sıralardadır.

Firan Kalesi ilahi bir kale, doğal bir tarihi sığınaktır. Bu kalenin alt eteklerinde binlerce yıllık nekropoller ve metropoller gözlenir.

Güneyyurt üzerindeki bu kaya zincirinin devamında ise Suluceser, Göde Korum ve Kuşakpınar yerleşkelerinde Roma, Hitit ve Bizans medeniyetinin eserleri sıralanır.

Güneyyurt üzerindeki adı geçen antik yerleri ve Güneyurt’taki diğer; Örenler, Delikkaya, Alacin, Gâvur Sini ve İkizin gibi tarihi eserleri “Güneyyurt / Gargara” adlı, 2016 basım eserimizde serdettik.

Yukarı Çağlar köyü üzerine geldiğimizde bu kaya zincirleri içinde sıra delikler olarak bilinen beş km bir mesafe olan Boncuk Çayırından yatırılan ve kayanın tam içinden borularla geçirilerek Aldere mevkii merkezli Sbide Antik Kentine su veren antik esere şahit oluyoruz.

Sbide Antik Kenti hakkında Sayın D. Ali Özbek hocamız aynı adla bir eser telif ettiler.

Buncuk Çayırından sonra zincirde bir dağılma ve kopma başlar ve kayalar dağınık olarak Başyayla Üzerini saran Hisara kadar sürer.

İşte burada bu kaya zincirlerinin en muhteşem görüntüleri ve antik kalıntıları başlar.

Başyayla Hisarönü Ören Yeri

Başyayla’ya Taşkent üzerinden ilk varanlar Kaşoluk tepesinden bu hisarı ve yer yer peri bacası gibi dikili taşları görünce kendilerini Kapadokya’da sanırlar.

Hisarın zirvelerinde dizilen öbek öbek, manastır kulelerini andıran otantik çıkıntılar ise adeta bir katedral silueti verir.

Hisar, Başyayla’nın tahminen beş km yukarısında olup Kaşolukta başlar ve yine yaklaşık uzunluğu beş km olarak Kırk Sütun taşına / Boymaklı kadar enine uzanır.

Zeminden kaya zinciri hisarın boyu elli ila 250 mertte arasında değişiyor.

Hisarın zemininde baştanbaşa yukarıdan kopmuş dev kayalar gözlenmekte, kopmaya hazır, yarılmış ve üst üste, üflesen düşecekmiş dibi duran onlarca tonluk kayalar göze çarpmaktadır.

Hisarla Başyayla arasında da nekropoller ve metropoller yani Lausados Antik Kenti yer almaktadır. Bu alan yaklaşık otuz kırk yıl önce terk edilmiş bağlar, bahçeler ve tarlalardan oluşmaktadır. Mandal arası duvarlar, meyve ağaçları ve parseller buna tanıklık ediyor.

Hisarönü Kaşoluk altındaki Tozan Su denilen mevsimlik devasa şelale ile başlar ve içinde başta Akin, Karin, Küllin ve Kırk Sütun adındaki muhteşem yapıtları ve daha nice irili, ufaklı beşeri yapı olan inleri, mağaraları, şapelleri, kaya mezarlarını ve kaya yerleşkelerini ihtiva eder.

Hisarönü bölgesinin tarama seyahatimiz üç yılda, birer gün olmak üzere üç gün sürdü.

Bu gezilerimizde Hisarönü’nü teferruatlı olarak en batısından en doğusuna kadar gezme imkânı bulduk.

Burada, bütün antik eserlerde olduğu gibi gelişigüzel, bilinçsizce ve kaçak kazılar ilk gözlenen hadisedir.

Bin yıl önce bizden önceki sakinlerini çıkardığımız bu topraklarda bin yıldır kaçak kazılar yapılır.

Bu işe Türkiye Devletinin acilen el atması gerekir. Şahsen, acaba diyorum, Derin Dünyanın bu hususta bazı çekinceleri ve dayatmaları mı var ki bu iş kökten halledilerek devlet kasasına bir gelir sağlanmıyor? Merak ediyorum!

Böyle bir şeyin olacağını sanmıyorum. Bu toprakların altı da üstü de Türk Milletinindir.

En kısa sürede bütün Türkiye’de definecilerin talan ettiği, beşeri yeraltı kaynaklarımız yasal yollarla yerüstüne çıkarılarak devletimize kaynak sağlanmalıdır.

Karamanoğlu Mehmet Beyin Saklandığı Akin

Başyayla Hisarönü kaya kalesinin tam orta yerlerinde, zeminde önüne devasa kayaların düştüğü gözlenen Akin (Ağin) halk arasında Karamanoğlu Mehmet Beyin Saklandığı yer olarak biliniyor.

Bu hususta kesin bir belge olmamakla beraber hadise kesin bir vakıadır.

Karaman Bey 1263 yılında Antalya’da şehit edilince çocuklarından en büyüğü Mehmet Bey yedi sekiz yaşındaydı. Annesi bir Selçuklu Sultanı olan Ay Hatundu. Çocuklarıyla Mut Yer köprüye yerleştirilmişlerdi. En büyük oğlu olan Mehmet’i her hangi bir suikasta karşı nedimleriyle beraber Başyayla’daki Akinde bir süre ikamet etmesi için gözden uzaklaştırmıştır.

Akinde ikamet eden bir başka kişi ise Karamanoğlu Alanya beyi Erhan / Orhan? Beydir.

Erhan Bey Mehmet beyden 130 yıl sonra 1390’lı yıllarda Yıldırım Bayezid Karamanoğlu Devletini ilhak edip başta Akin olmak üzere Hisarönünde bulunan doğal sığınaklarda ikamet etmiştir. Timur’un beyliklere yeniden eski topraklarını iade etmesiyle de kentlere geri dönmüşlerdir.

Akin ilk bakışta, adeta bir kaya otağı andırmakta ve her türlü müştemilatı kapsama kapasitesinde olduğu gözlenir.

Dört Medeniyetin Kesişme Noktası: Hisarönü

İ.Ö Grek ve Klik Medeniyeti, Hz İsa as. Zamanına kadar Roma medeniyeti, Hz Muhammed AS. Zamanına kadar da Bizans Medeniyetinin hâkim olduğu Taşlık Kilikya ve Hisarönü bölgesinde Abbasi İmparatorluğuyla beraber İslam Medeniyeti hâkim olmuştur.

Hz İnşadan önce put hane olan kaya inleri Hristiyanlıkla beraber Şapele, İslam’la beraber de Mescide dönüştürülmüştür.

Antik çağlarda burası Lausados olarak geçiyor. Bu antik kentte bütün hayat şartlarına elverişli alt ve üst yapı inşa edilmiş durumdadır. Bunu en müşahhas olarak Aktepe mevkiinde görebiliyoruz. Burada ikamet edilen kent, eğlence yeri tiyatro arenası ve mezarlığı yani nekropol ve metropolü yan yana görüyoruz.

Daha Eski Dönemlerden Kalıntılar ve Fosiller

Jeolojik çağlardan deniz çağları sırasında milyonlarca yıl önce buradaki kaya şekilleri oluşmuştur. Her an şimdi de gözlenebilen başta sünger, midye ve denizyıldızı fosillerinden bu 1600 metre yayla seviyesinde de uzun süre denizlerin hâkim olduğunu gözlemliyoruz.

Buraların da tüm gezegenimizin de Nuh as. Tufanıyla beraber kısa sürede olsa denizlerin ve suların hâkim olduğu da bir gerçektir. En son olarak bu fosiller o sırada hayat bulan canlıların suyun çekilmesiyle beraber taşlaşmasından ibarettir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mükremin Kızılca - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


BİFA BİSKÜVİYE PERSONEL ALINACAK

GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI BİFA BİSKÜVİ VE GIDA SANAYİ A.Ş. Türkiye’nin ilk 200 büyük sanayi kuruluşu içinde yer alan Bifa A.Ş., 1962 yılından bu...

Fisandun Dereköy'de Satılık Hobi Bahçesi

Fisandun Dereköy'de 820 m2 Köy merkezine yakın konumda Dereye yakın mesafede. Yolu bulunan, araçla bahçe başına kadar ulaşım imkanı olan Yakın mesafed...

0(338) 213 13 33 GÜNEY EMLAK İNŞAAT

SATILIK HOBİ BAHÇESİ

Pınarbaşı Köyünde Karaman Merkeze 15 Km. Pınarbaşı Köyüne 2 Km. Anayola 15 Metre Mesafede Dere İle Sınır 12 Ay Boyunca Su Problemi Olmayan 766 M2 ve 1...

0(338) 213 13 33 GÜNEY EMLAK İNŞAAT

Karamanoğlu Mehmet Bey Mahallesinde 3+1 Satılık Daire

Karamanoğlu Mehmet Bey Mahallesinde 165 m2 3+1 site içinde Satılık Daire. Site içerisinde 3+1 odalı 165 m2 brüt 145 m2 net kullanım alanına sahip. D...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Güney Emlak'tan Turkuaz City'de Satılık Daire

Üniversite ve hastaneye yakın konumda Urgan Mahallesi Turkuaz City Konutlarındaki 2+1 daire satılık. 11 katlı binanın 8. katı, 2+1 odalı, brüt 120 me...

0(338) 213 13 33 GÜNEY EMLAK İNŞAAT

Çarşı Merkezde 30 M2 Satılık Dükkan

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Dükkan. Karaman Külhan Mahallesi Alparslan Türkeş parkı karşısı çarşı merkezde cadde üzeri 30 m2 doğu cephe. Dükk...

NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Tabduk Emre Mahallesinde Satılık Apart

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Apart Daire. Karaman Tabduk Emre Mahallesi.Oba düğün salonu civarı. Üniversiteye yürüme mesafesinde garaj üzeri 1....

NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Karaman Beyazkent'te Satılık Arsa

Karaman Karademir Emlak'tan Satılık Arsa. Karaman Beyazkent mahallesinde 306 m2 standart proje 2 kat 100 m2 civarı daire ve garaj yapılır. Arsanın k...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

NOKTA HATASİZ HYUNDAİ GETZ

2007 model 1.5 dizel 4 silindir en fulll vgt HYUNDAİ GETZ.. Henüz 105 binde... Bir değişen birkaç lokal boyalı Hep serviste bakımları yapılmış.. Hep...

GALERİ̇ NOKTA

SATILIK FİAT PANDA

HATASIZ MİNİ JİP 2005 model 1.2 benzinli FİAT PANDA DEĞİŞEN YOK HASAR KAYDI YOK Birkaç parça lokal çizik boyasi var Tüm bakımları yeni yapıldı Trigier...

GALERİ̇ NOKTA

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket 18 Gün tam kapanma kararını yerinde buluyor musunuz?