Reklamı Kapat

Kazım Karabekir Paşa’nın İsmet Paşa’ya Mektubu ve İsmet Paşa’nın Cevabı

Kazım Karabekir Paşa Cumhuriyet kurulduktan sonra milletvekili olmuş.

Kazım Karabekir Paşa Cumhuriyet kurulduktan sonra milletvekili olmuş. Ayrıca Ordu müfettişliği yapmış bu arada cihan harbimiz isimli hatıralarını bir matbaa- da bastırmıştır. Bu arada muhalefet partisine mensup olduğu için kraldan faz- la kralcı kesilen zamanın polis müdürü, idareciler matbaayı basarak kitaplara el koymuşlar. Basılan kitapların telef olmasından Paşa kayba uğramış yeniden kitabın basılması için tazmini konusunu Başbakan olan İsmet Paşa’ya aktarmıştır. Paşa’nın konu ile ilgili cevabi mektubudur.

Başvekil İsmet Paşa Hazretlerine

Milliyet gazetesinin hilaf-ı hakikat, şahsıma taarruzuna karşı yazdığım birinci mektubuma cevap olarak, 6/5/1933 tarih ile verdiğim cevapta, ‘’Milli Mücadelenin içinde yaşamış, bu mücadelede büyük roller almış olan Karabekir Paşanın hiç olmazsa bizzat içinde yaşadığı kısımlarını yazmasına şimdiye kadar kim mani oldu? Her halde muhterem Paşa, neşrettikleri Şarkılı İbret eseri yerine İstiklal Harbi’nin birkaç safhasını vatan çocuklarına öğretecek başka bir eser hediye etselerdi, tarih ve hakikat namına daha büyük bir hizmet görmüş, efhar-ı umumiyenin kendi hak- larında Milli Mücadeledeki hizmet ve tesirleri hakkında kafalarda yaşattığı müphem hükümlere, kendi elleriyle, kendi yazılarıyla, hakiki istikametlerini vermiş olurlardı. Kanaat’ımızca bugün bile vakit geçmiş değildir. Muhterem Paşa Hazretlerine arz edebiliriz ki, hatırlarını neşrettirmek için sütunlarımız her vakit emirlerindedir. ‘’ Üzerinden on üç sene geçen ve artık tarih safhalarına intikal etmiş bulunan İstiklal Harbi esaslarını havi eserimin tab’ı bittiği bugün matbaadan tevziine müsaade edilmediğini haber aldım. Es- erimin neşrine mümanaat olunmamasını rica ederim efendim.

28/5/1933
Kazım Karabekir

Muhterem Paşa Kardeşim,

İstanbul’da görüştüğümüz zaman, cevap vermek üzere, sizi bekletecek aramızda bir vaad geçtiğini bilmiyordum. Evrakınız Büyük Erkan-ı Harbiyede, yüksek erkan-ı harbiye ve hariciye er- kanı tarafından tetkik olundu. Bunların raporları ile beraber evrak mahkemeye gitti. Sizin arzularınız iki kısım:

Birisi, harp ceridesi gibi alıkonulmuş olanlardan istediğiniz bazısının iadesi. Bunun için Büyük Erkan-ı Harbiye ile görüştüm. Harb ceridelerini ve bu mahiyetde olanları iade edemiyorlar. Siz müfredatını göstererek bazı evrak için evvelce de Büyük Erkan-ı Harbiye ye müracaat etmişsiniz. Verilecek olanları vermişler. Eğer müfredat üzerine yeni bir talebiniz varsa tahkik ettireyim. Diğer arzunuz şudur: Size iadesine karar verilen evrak içinden alınmış olanların iadesi. Size iadesine karar verilmiş olan evraktan hiç birisini, kimsenin almaya hakkı yoktur. Bunların müfredatını söyleyerek müracaat buyurursanız, takip ettirmek vazifemdir.

Eserinize sarf ettiğiniz para için bana müracaatınızı hiç hatırlamıyorum. Eserinize mukabil size bin lira vermeye hiçbir suretle muhatap olmayacağımızı bilirsiniz. Bu mesela tamamen hususi mahiyette ve sizin ile kitapçı arasında bir şeydir. Şimdi, buralarını tasrih ettikten sonra, bin liraya ihtiyacınız varsa, bunu ben size kendim gönderiyorum. Eskiden de aramızda birbirimize borç veya borç olmayarak masraf ettiğimiz olmazdı değil. Size bin li- rayı resmiyetle hiç alakası olmaksızın, gönderiyorum. Hatırat kaydı tutmayı seviyorsunuz. Aman dikkatli kayıt buyurunuz ki gönderdiğim bin liranın eserinizle münasebeti yoktur. Gazetelerin ittihat ve terakki devrine ait yazdıklarını doğrusu ne muntazam takip ediyorum, ne de sizin verdiğiniz ehemmiyeti veriyorum. Bunların peşinde koşup yanlışlıklarını düzeltmeye kalksam, daha mühim birçok işlerimden geri kalmaktan korkarım.

Fuad Paşa, sıhhat ve neşenizden bahsetti. Çok memnun oldum. Gazete tefrikalarının içindeki hakikatleri kontrol etmek için neşenizin düzgün ve yerinde olması tabiidir. Ben asıl bu sebeple sevindim. Selam ve muhabbet kardeşim efendim.

İSMET

"Bu içerik, 739. TÜRK dil Bayramı armağanı olarak Anı Bisküvi tarafından yayımlanan Rıfkı Boynukalın imzalı TARİH SAYFALARINDAN MEKTUPLAR adlı eserden alınmıştır."

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Karamandan.com Karaman Haber - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.Anket Karamandan.com yeni tasarımını nasıl buldunuz?