Uşşakizade Latife Hanım’ın Mustafa Kemal Paşa’ya ve Salih Bozok’a Mektubu

Atatürk’ün Milli Mücadeleyi kazandıktan İzmir’de tanıştığı Uşşakizade Latife Hanım M. Kemal Paşanın İzmir’den ayrılıp Ankara’ya gittiğinde yarenine ve M. Kemal Atatürk’le yakın olabilmek için yazdığı mektuplar aşağıdadır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Reisi Başkumandan Gazi Mustafa Kemal Paşa Hazretlerine, Mukaddes Paşam,

Pek mesut dakikalar yaşadım. Şimdi de derin bir teessürün altında ezilmekteydim. Burada bırakmış olduğunuz şeref bütün ailemin halei saadetidir. Fakat yalnız bendenizin olan çok kıymetli ve ebe- di bir şeyi daha vardır. O da canlı hatıranızdır. Yoksa bu kadar debdebe, haşmet ve bilhassa samimiyetten sonra yapayalnız nasıl yaşayabilirim? Görüyorum ki bütün hissiyatımla zatı devletinizi takip etmekteyim. Yegâne emelim, münciye daima hizmettir.

Birçok defalar ufak bir vazife istirham etmiştim. Muvafakat buyurulmadı. Bazen dalıyorum, saatlerce gözlerim kapalı düşünüyorum. Bu rüyalardan uyanışımda: << Yarab, ne eksilirdi, deryayı izzetinden >> diyor, gözyaşları döküyorum. Belki: << Beni yirmi gün görmekle bu kız benden ne istiyor? Ve bu hakkı ona kim vermiştir? >> diye hiddetlenirsiniz. Bu zavallı kızcağız, şimdi- ye kadar hayatın birçok acı sahifelerini okumuş, hiç kimseye rabti kalb etmemiştir. Nazarında hiçbir şeyin ehemmiyeti olmamıştır. Fakat, ilk görüşte, dünyanın en büyük dahisi, kendisi için saklanmış olan sadakat, hürmet, samimiyet almak tenezzülünde bulun- muştur. Evet! Hayatımın son dakikasına kadar mesut ve bedbaht edileyim. Münciyi takibdeh hali kalmayacağım. Fi’len olmasa hayalen daima beraber yaşayacağım. Mademki bütün saadetimi, zatı devletinizin hizmetinde buluyorum. Yegâne arzum, her ne suretle olursa olsun sadakatimin yanınızda bir silah olmasıdır. Esasen zatı devletinizi bu kadar temiz ve her türlü menfaati şahsiyeden vareste olarak seven kaç kişi vardır?

Rahatsızlığınızı işitince ne kadar mahzun ve mükedder oldum. Mademki seyahatinize devam ettiniz afiyette olduğunuzu tahmin ediyorum. Müsterihim. Bursa’ya hareketim hakkındaki emre teşekkür ederim. Bendenizi bir dakikacık hatırlamış olmak- lığınız gıpta edilecek bir şereftir. Hiç olmazsa iki heyecanlı gece geçirdim. Meşguliyetiniz arasında, kalbimin en derin köşesinden fışkıran cümlelere affı nazar ederseniz, mesut olacağım. Daima emri devletlerine intizar eder, iki ellerinizi kemali hürmetle öperim mukaddes paşam.

Latife Göztepe, 25-10-38

Muhterem Salih Beyefendi,

Sadakatinizin minnettarıyım. Ankara’ya selameten mu- vasalat müş’ir telgrafınızla beni ne derece mesut ettiğinizi tasavvur etseydiniz herhalde bir iki kelimecik daha lütfederdiniz.

Bugüne kadar bütün arkadaşların sükûtunu fazla meşguliyete atfederek müteselli oluyordum. Esasen müfarekatinizden beri bu bahtiyar yuvayı tezyinle pek muhterem ve mukaddes misafirim- in güzelliği seven gözlerini okşayacak ufak tefek tefrişat meşgul oldum. Mütemadiyen gözlerim yolda, sizleri bekliyordum. Görüyorsunuz ki hayalen ayrılmamıştık. Geçen gün akrabanızdan bir zatın İzmir’de olduklarını haber aldım. Derhal buraya, öğle yemeğine davet ettim. Maatteessüf yatakta olmak münasebetiyle kendilerini göremedim. Kaptan vasıtasıyla biraz malumat alabildim.

Burada eski debdebe yoktur. Fakat Başkumandanlık boş olmakla beraber şerefi muhafaza edilmektedir. Yalnız içinde siyahlar giymiş müteessir ve mükedder bir vücut vardır. Bu kadar samimiyet ve ünsiyetten sonra, yapayalnız kalmış, hayatının kara sahifelerini tekrar açmaya ve birçok çirkinlikler tasavvur ederek derin bir teessürün altında ezilmeye mahkum bir ben varım.

Paşa hazretlerine müdeaddit mektuplar yazdığım halde takdime cesaret edemedim. Mektup istemem, telgraf kafidir buyur- muşlardı. Hâlbuki son telgrafıma da cevap alamayınca bir daha tas- dik etmeden sarfınazar etim.

Büyük yerden gelen sükûta hürmet lazımdı. Ben de yalnız size cevap vermekle iktifa ediyorum. Sizin burada bırakmış olduğunuz hatıra pek kıymettardır. Eminim ki Paşa Hazretleri’ne karşı taşıdığım temiz ve edebi sadakati hiç kimse, Seryaver bey kadar takdir etmemiştir.

Siz de beni mahzun etmeyin ve hiç olmazsa birkaç kelimecikle sıhhatleri hakkında malumat verin. Olmaz mı Salih Bey?

Gazeteleri muntazam takip ediyorsam da aldığım malumat- la iktifa edemiyorum. Deli gibiyim. İşte bazen pek mesut günler yaşatanlar aksini hissettirmekten mütelezziz oluyorlar.

Paşa, Hazretleri de rica ve istirhamıma rağmen Ankara’da en ufak bir vazife ile bile istihdam ederek beni beraberlerinde bulundurmak istememişlerdi.(...)

Zavallı babam, son mektubunda;

Fakirhaneme bir levha asacağım ve bütün Müslümanların ziyaretgâhı olacaktır diyor. Daha birçok sözleri vardır. Fakat başınızı ağrıtmak istemem Paşa Hazretlerine kemali hürmet ve samimiyetle ellerini öptüğümü ve daima emirlerini ifaya amade olduğumu söyler misiniz?

Beni unutmadığınızdan dolayı arzı teşekkür eder, teyidi hissi hürmet eylerim efendim.

Uşşakkizade Latife

"Bu içerik, 739. TÜRK dil Bayramı armağanı olarak Anı Bisküvi tarafından yayımlanan Rıfkı Boynukalın imzalı TARİH SAYFALARINDAN MEKTUPLAR adlı eserden alınmıştır."

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Rıfkı Boynukalın - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Kaynak Operatörü / Kaynakçı Aranıyor

Argon (TIG) kaynağında deneyimli Paslanmaz kaynağında bilgi ve yetkinliğe sahip Tercihen teknik resim okuyabilen Sorumluluk sahibi ve iş disiplin...

0338 202 70 70 TEKNOLAND MAKİNE SAN. LTD. ŞTİ

My Vip Kitabevine Personel Aranıyor

My Vip Kitabevi (Eski Sanat Kitabevi) çalışma arkadaşları arıyor. Müracaatların şahsen yapılması gerekmektedir.

Karaman Mahmudiye Mahallesi 3.Kat 3+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire. Karaman Mahmudiye mahallesi Medine Cami ve Yaparlar market civarı. Bina tek daire üzerine kurulu 4 katlının...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Yurtsever Group'un 6 Şubesine Personel Alınacak

Akaryakıt sektöründe 6 şubesi ile faaliyet gösteren Yurtsever Petrol Şirketler Grubunda çalıştırılmak üzere bay - bayan akaryakıt satışı ve markette g...

Sahibinden Satılık Nissan Micra

2004 model 1.2 Benzinli Nissan MİCRA. ... 151 bin km,de ... DEĞİŞENSİZ, KAYİTSİZ yanlarda birkaç parça lokal çizik boyalı en fulll PAKEDİ...Yağmur sen...

05065328132 HASAN İMRAN GALERİ NOKTA

Full Stack Developer

Şirketimiz bünyesinde görevlendirilmek üzere Karaman'da ikamet eden ya da edebilecek (Freelance veya Remote değil), Front-and ve back-and olarak NodeJ...

DİJİBİZ YAZILIM TEKNOLOJİLERİ A.Ş

Golda Gıda Personel İlanı

GOLDA GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. Ülkemizdeki ve dünyadaki entegre projeler arasında, büyüklük açısından, en büyüğü olarak dikkat çeken Bera Holding Gıda...

EMA Plast'a vasıflı ve vasıfsız personeller alınacak

Şirketimiz bünyesin çalıştırılmak üzere elemanlar alınacaktır. İş tanımı: Satış ve pazarlama elamanı Yurtiçi seyahat engeli olmayan B sınıfı ehli...

(0338) 202 01 70 EMA PLASTİK ÜRÜNLERİ İNŞAAT PETROL GIDA SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

Sümer Mahallesinde 2.kat 95 M2 2+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire. Karaman Sümer Mahallesi Belediye Fen İşleri deposu civarı.Bina çift daire üzerine kurulu her katta 2 daire...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak

Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak Yurtpet Petrolde çalıştırılmak üzere bay ve bayan Mareket Elemanı, Pompa Elemanı ve Pazarlama Elemanı Alınacaktır....


Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Covid-19 Aşısına Nasıl Bakıyorsunuz?