Karamanoğulları Coğrafyası İçerisinde Kalan Orta Toros Dağları Zirvelerinde Yayla Mezarları

Sayfa dostları sıkılmazsanız Kasım 2020 tarihinde Orta Toros Dağları zirvelerinde alan çalışması yaparken deklanşöre bastığım fotoğraflarımın içinde sizleri gezdirmek isterim.

Bu gezimde Karamanoğulları coğrafyasında yer alan mezarları araştırdım. Sadece yaz aylarında gelinebilen yerlerde yaylacıların mezarları bunlar. İçlerinde o kadar uzun mezarlar gördüm ki; acaba tek kişi mi? Yoksa aile mezarı mı düşündüm.

Bu arada yöre halkı tarafından mezar diye nitelendirilen yerlerdeki mezar taşlarına bakıldığında Konargöçer Yörük kültüründe otlak sınırı olduğu ortaya çıktı. Çünkü bu taşların yanında başka bir taş yok. Bölgelerin drone çekimlerinde bunları görebiliyoruz.

Bu sınırlardan şimdiye kadar on sekiz yerde tespit edebildim. Genelde bu taşlar yaklaşık iki metreye yakın yükseklikte, yassı şekilde yontulmuş. Yörük çadırlarının kurulduğu yerlerden uzak yerlere dikiliyor. Yol güzergâhına yakın yerler bunlar.

Kaynaklara geçmiş Anadolu Yörüklerine bakıldığında karşımıza karmaşık gibi bir tablo çıksa da yaşantıları bu tabloya uyuyor.

Yörükȃn ne demek?

Yörükȃn tabiri; Yörük ve “–ȃn” ekinden oluşmaktadır. Yörük, Türkçe bir addır. “-ȃn” eki ise Farsça’dır. Farsça “-ȃn” ekinin Türkçe karşılığı “-lar/ -ler”dir.

Yörükȃn; Yörükler demektir.

Günümüzde kullandığımız Yörükȃn, Türkȃn, Müslümȃn; Yörükler, Türkler, Müslümler demektir. Hatta Müslümȃnlar derken, iki kez çoğul yaparız; hem Farsça –ȃn eki hem de Türkçe –lar ekiyle…

Yörükȃn adına, Osmanlı kayıtlarında rastlanmaktadır. Osmanlı kayıtlarında “Yörükȃn taifesi”, “Yörükȃn cemaatı” gibi tabirler kullanılmaktadır.

Yörükȃn adı, günümüzde Makedonya Cumhuriyeti’nin Kızılalma-Karaman Yörüklüğü’nde yaşayan Yörükler arasında hala yaşamaktadır.  Yörükler, Yörükȃn adını, hem “Yörükler” hem de “Yörükler’in yaşadığı yer” anlamında kullanılır. (Orhun’dan Tuna’ya Türkler – İzzet İbrahimsoylu) 

Yörük  Çeşitleri:

a) Anadolu Yörükleri
b) Anasıl Yörükleri
c) Etrakiyeli Yörükleri
d) Göçebe Yörükleri
e) Haymenişin Yörükleri 
f)  Konargöçer Yörükler taifesi 
g) Konar ve göçer, göçebe Yörükler taifesi
h) Perakende Yörükler: Asıl oba ve iskân yerini  terk ederek, başka bölgeye giden aile veya küçük topluluk.
ı) Rumeli Yörükleri: Balkanlara iskân edilen Yörük Obaları 
i) Yerli Yörük: 18. yüzyıldan önce iskân edilen ve göçebeliği bırakarak çiftçilik yapan Yörükler
j-) Yörükler taifesi: Yörük sınıfını meydana getiren insanlar. 
k) Yaylak Yörükleri (yaylakcılık): Nisan - Ekim aylarında yüksek rakımlı dağlarda, çadırda kalarak, buradaki yaylaklarda; koyun, keçi otlatan Yörükler.

Selçukluların organize ettiği büyük göçlerle Anadolu’ya gelen ve göçebe hayvancılığa elverişli bölgelere yerleştirilen Yörükler; yeni doğan bebeğe ad verilmesi gibi bu yeni yaylak ve kışlaklarına, hatta devletçe yeniden oluşturulan obalarına yeni ad vermişlerdir.

Devlet karışıklık olmasın, her grup bir özelliğine göre bilinsin diye Türk göçebelerini; şive, görünüş, yaşantı, gelenek hatta koyunu, keçisi, kilimi ve çadırındaki farklılığa göre Avşar, Türkmen diye ayırmış, bu ikisine tam benzemeyen obalara da Yörük adını vermiştir.

Yeni bir ad verme nedeni; tarihle bağını keserek, onlara devlet kurma, başkaldırma çağrışımı yaptıracak, geçmişten bir iz taşımaması amaçlanmıştır.

Türk tarihi incelenirse, Türk devletlerinin; zayıflama ve yıkılma nedenlerinin başında, Türk boylarının iktidarı ele geçirme mücadeleleri gelir.

Türk Devletlerinin çoğunluğunu, yine Türk devlet ve boyları yıkmıştır.

Yörükler Anadolu’da resmi kayıtlara kendi öz adlarıyla; Kanglı, Karaevli, Yabır, Yazır veya Karluk, Onok, Türkeş, Honamlı, Horzum, Tekeli olarak geçselerdi ve topluca aynı bölgeye yerleştirilmiş olsalardı Türk Devlet geleneğine göre; yönetimi ele geçirme mücadelesinde adlarını duyururlardı.

Şerafettin Güç
Karamanoğulları Tarihi Araştırmacısı – Eğitimci Yazar

İlgilisine Bazı Kaynaklar
•    www.biroybil.com
•    www.yorukler.com
•    www.turan.org 
•    www.ozturkler.com 
•    www.yorukturk.com
•    www.turkdirlik.htm
•    TRT Belgesel: Özütürk, Bozkırın Düşü, Son Göç,  Kırk Pencere, Damgaların Göçü, Karlı Dağlardaki Sır. (2010,2011)
•    Torosların Son Yörükleri. M.N.Hız. Albüm-2010
•    Sarıkeçililer. Atlas Dergisi Belgeseli.
•    Antalya Kumluca: Yörük Çadırı ve Müzesi
•    www.yorukobaları. com: yoruk ocagi.com: yorukler.com
•    YouTube: Skythen Das Türk Volk: Sakha Repuplik: Altai Kai: Tanrı Dağları: Altay Dağları: Yenisey: Turan: Türkler: Uygurlar:Türk Piramitleri: Taştaki Türkler: Yörükler: Honamlılar.
•    Pr Ahmet Taşağıl: Türklerle ilgili araştırma, belgesel ve konuşmalar: YouTube.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şerafettin Güç - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak

Yurtpet Petrol Pirireis Şubesi'nde görevlendirilmek üzere, erkek market ve akaryakıt personeli alınacak. Müracaatlar şahsen yapılacaktır.

İletişim: 0338 212 4333

Karaman Kazımkarabekir'de satılık tarla

Emlak Tipi: Satılık Arsa - İmar Durumu: Tarlam²: 3.072m²: Fiyatı: 10Ada No: 949 - Parsel No: 76Tapu Durumu: Müstakil Parsel / Takas olur

05327652401

Yenişehir Mahallesinde Satılık Dükkan

KARAMAN Yeni Şehir Mahallesinde koleksiyon konutları altında 750 m2 yatırımlık dükkan Gayrimenkulü ziyaret için lütfen randevu alınız.

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan ve Depo Valide Sultan Mahallesi Abdulkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde satı...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

İsmetpaşa Caddesi'nde Kiralık İşyeri

Mülkiyeti Akın Yapı A.Ş.'ye ait olan İsmetpaşa Caddesi üzerinde kiralık işyeri. LCW mağazası yanında bulunan ve altında Türk Telekom mağazası bulunan...

0542 426 76 15

Valide Sultan Mah.de Satılık Dükkan

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan ve Depo. Valide Sultan Mahallesi Abdulkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde sa...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Akın İş Merkezinde Kiralık İşyeri

Mülkiyeti Akın Yapı A.Ş.'ye ait olan Akın İş Merkezinde Bulunan giriş katı 530 m2, asma kat:400 m2, 1. Bodrum: 530 m2, 2. Bodrum: 300 m2 olmak üzere t...

Yurtsever Petrol'e personel alınacak

Yurtsever Petrol'e personel alınacak Karaman Yurtsever Petrol Opet İstasyonunda istihdam edilmek üzere personel alınacak. Karaman Yurtsever Petrol'ü...

Alişahane Mahallesi 4.Kat 106 M2 2+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire.Karaman Alişahane mahallesi perşembe pazarı içinde bina 4 katlı her katta 2 daire mevcut. Dükkan ile birlikt...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Sümer Mahallesinde Fırın Ruhsatlı Satılık Dükkan

Sümer Mahallesinde Fırın Ruhsatlı Satılık Dükkan Sümer Mahallesinde 250 m2 zemin + 250 m2 bodrumlu toplamda 500 m2 dir. Fırın ruhsatlı, yüksek geti...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket 18 Gün tam kapanma kararını yerinde buluyor musunuz?