Reklamı Kapat

Çalışan Kadınların Sorunlarına Çözüm Önerileri

Çalışan kadının en büyük sıkıntısı zaman sıkıntısıdır.

Çalışan kadının en büyük sıkıntısı zaman sıkıntısıdır. Çünkü fazla mesai yaptıklarında evlerine, çocuklarına ve onların ihtiyaçlarına yeterli zaman ayıramıyorlar. Zaten kadın için mesai saati kavramı yok. Ev işi, hasta bakımı, çocukların bakımı her bir işin sorumluluğu kadının üstünde.

Kadınlar çalıştığı sürede sosyal yaşantıya kendine, ailesine, dostlarına ayıracak vakitleri olmuyor. Dolayısıyla evle iş hayatındaki denge kurulamıyor. Sosyal hayattan kopuluyor. ‘’Hafta sonlarını ailemize ayırmak, iş ve sosyal hayatta huzurlu olmak istiyoruz.’’

İş yaşamlarında çalışma şartları nedeniyle bekar olan kadınlar evliliklerini veya çocuk planlarını erteliyor.

Annelik ve aile yaşamı kadının çalışmasını kısıtlıyor. Hamilelik süresince iş kaybı bahane edilerek süresiz izne çıkartılıyor. Çalışma hayatında kadınların çalışma saatleri esnetilmeli, süt izni, ücretli izinleri artırılmalı. Özelliklede süt izinlerinin artırılmasının gelecekte toplum sağlığı açısından önemi göz ardı edilmemeli.

Kadınların çalışmasını etkileyen, etkenlerden birisi 0-5 yaş arası çocukların varlığı. Yerel yönetimler özellikle asgari ücretli çalışan kadınların çocuklarına yönelik ev veya iş yerlerinin yakınında belediye kreşleri, etüt merkezleri, çocuk bakım alanları kurabilir.  Çalışan kadınların hizmetine sunabilir.

İş yerlerinde çocuk bakım odaları ve kreş için devletin desteği alınmalı, özel sektörde bu gibi uygulamalara özendirilmeli. Bu uygulamaları yapan işletmeler çeşitli şekillerde devletin ödüllendirmesi, rekabeti geliştirerek teşvik edilmeli. Bu işletmeler topluma örnek gösterilmeli açıklanmalı,

Kadın iş yaşamına geçim nedeni ile katılmıştır. Bazılarının yaşlı ve engelli aile fertleri bulunmaktadır. Çocuk, hasta, yaşlı ve engelli aile bireylerinin bakımında toplumsal sorumluluk alınmalı, sosyal hizmetler yaygınlaştırılmalı. Evde bıraktıkları yaşlılara yönelik devlet tarafından farklı semtlerde günlük veya saatlik bakım evleri hizmete açılmalı. Bu konuda yerel yönetimler aktif rol alabilir.

Çalışma hayatına devam eden kadınların ev ve iş yükünün ağırlığı, çocukların yetiştirilme sürecinde kadınları ve çocukları olumsuz yönde etkiliyor. Bu durum çalışan kadınları ikilemde bırakıyor. Zaten asgari ücretle çalışan kadının çocuk bakımına ayırabileceği maddi imkanının yeterli olmayışı dolayısıyla bu çocukların kendi haline bırakılarak büyümesi ilerleyen süreçte çocukları tatminsiz ve asabi yapıyor. Bu durumda kadınlar duygusal olarak yıpranıyor içten içe bir baskı altında kalıyor. Kadının hem evde hem işinde çalışıyor olmasına rağmen ev halkının kadından daha fazla beklentileri oluyor.

İşyerlerinde yönetim kademelerinde daha fazla kadının yer alması; nedeni ise kadın yöneticiler daha hassas ve duyarlı davranırlar. Kadın derleyici, düzenleyici, organize ve disiplin edici, kadının bu özellikleri benimsenerek aktif olarak yönetime katılmasının sağlanması. Ayrıca kadınlar doğuştan gelen annelik duygusuyla daha sakin şefkatli ve yapıcıdırlar. Kadın yönetici işletmelerin verimini dolayısıyla çalışanların performansını olumlu yön de etkileyecektir. Sürdürülebilir üretim ve istihdamı da olumlu yönde etkileyebilir.

‘’Eşit işe eşit ücret ödenmemesi, okulundan mezun olmama bahane edilerek terfi ettirilmemesi, kadınların yeteneklerinin göz ardı edilmesi, işlerinde başarılı olmalarına rağmen yükselememesi, cinsiyet ayrımı yapılarak bu şansın erkeklere verilmesi. Dolayısıyla terfi ettirilmemesi.’’  Kadınların bireysel özgürlüğüne saygı duyulmaması, sözlü taciz, mobbing ve adam kayırmacılığı, yöneticilerin kişiye göre yakınlık derecesine göre yaklaşımlarının uygulamalarının değişmesi.  Kadınların iş yaşamında karşılaştıkları sorunlar.’’

İşyerlerinde karşılaşılan sorunlara geçici ve yetersiz çözümler üretiyorlar. Uzun vadeli çözüm üretmiyorlar tek düşündükleri cironun artırılması.

Bürokrasi ve siyasilerin çalışan kadınların sorunlarına ilişkin daha fazla çalışma yapmaları bekleniyor. Bu konu da, ‘’Bürokrasi ve siyasiler kadınların karşılaştığı sorunları çözmede yetersiz ve samimiyetsiz buluyorum. Bu bağlamda milletvekillerinin kadın çalışanların sorunların çözümüne ilişkin sürdürülebilir yaklaşımlar ve duruş sergilemelerini temenni ediyorum.’’

‘’Özel sektörde çalışan kadınların sorunlarına önem verilmiyor. Bu konuda milletvekillerinin tatmin edici çalışmalar yaparak sorunlarımıza çözümler üretmesi ve gündeme taşımalarını istiyoruz. Bazı iyileştirme çalışmaları yapılıyor olsa da yapılan düzenlemeler kanunlar tatmin edici değil.’’

Siyasiler seçim zamanlarında ya da kadınlar günü etkinliklerinde, kadınlarla ilgili sorunları gündemde tutuyorlar bunun dışında gündeme taşımıyorlar. Oysaki bu söylem olarak ya da kâğıtta kalmamalı uygulamaya geçirilmelidir. Çünkü kadın olmadan sürdürülebilir kalkınmadan, toplumsal huzur ve barıştan söz edilemez. Toplumda huzurlu ve mağdur olmayan çalışan kadınlar olsun.

Karaman da kadın çalışanların çok fazla olduğu özel sektörlere yönelik ‘’Çalışan Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi’’ kurulmalı, varsa da varlığını hissettirtmeli.

Bir diğer kadın çalışan, ‘’Kadın ve çocuklara yönelik tecavüzlere cinayetlere, yasalarda radikal yaptırımlar yapılmamış çözüme ulaştırılmamışken, siyasiler onları dahi çözememişken, bundan başka bizim hangi sorunumuzu çözebilirler?

Esas Konu Sadece Fabrikalarda Çalışan Kadınlar Değil

Toplumun tüm genel ahlakına mobbinge, tacize, aile birliğinin bozulmasına karşı kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, eğitim kurumları,  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, özel sektör, yazılı basın ve görsel medya iş birliğiyle toplumu bilgilendirerek, duyarlılık oluşturabilir. İş, aile ve sosyal hayatta insanların bir birine olan ahlaki yaklaşımları saygı geliştirilebilir. STK’lar seminerler aracılığıyla geniş kitlelere ulaşabilir, konuya ilişkin mesajlar veren konuşmacılar ve iş yaşamında başarılı olmuş iş kadınları konferanslara davet edilebilir. İlgili kurumların konuya ilişkin yapmış olduğu tüm çalışmalar basın ve medya aracılığıyla gündemde tutabilirler.

Tüm kurum ve kuruluşlar aynı duyarlılığı göstererek çalışan kadının özellikle de özel sektörde çalışan kadınların sorunlarının çözülmesinde sosyal ve politik çözümler geliştirilerek uygulamaya konulması çalışan kadınların en büyük beklentisidir.

Toplumda kadının mağdur ve mutsuz olması ailenin ve toplumun da mutsuz olmasıdır. Saygılarımla, 

Nurten Kılıç.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nurten Kılıç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.Anket Karamandan.com yeni tasarımını nasıl buldunuz?