Reklamı Kapat

Küçük Şeyler, Mutsuz Evlilikler

Boşananlar boşanma nedeni olarak suçlu arıyor. Eşlerin sorumsuz ve ilgisiz davranması, kötü muamele, fiziksel veya psikolojik şiddet, kötü alışkanlık, içki, kumar, duygusal ilişki aldatma, eşlerin ailelerine saygısız davranması, eşlerin ailesinin aile içi ilişkilere karışması, yakın çevrenin müdahalesi, erkeğin kendi arkadaşlarıyla sıklıkla görüşmesi, evi ihmal etmesi, ilgisizlik, ev içi görev ve sorumlulukların yerine getirilmemesi, çocuklara gereken özeni göstermemesi, kişinin kendine özen göstermemesi, kişilik çatışması, güç çatışması, yalan söyleme, inat, kıskanma, sevgi ve saygının azalması veya tümden bitmesi, cinsel hayata dair sorunlar, kültürel farklılıklar, hayat görüşü, yaşam tarzı, evlilik yaşı, akraba evliliği, evlenmeden önce eşi tanımama, eğitim düzeyi, her iki tarafın farklı değer ve hayat görüşlerine sahip olduklarını fark etmeleri veya ortak yaşam tarzlarının olmadığını, bu gibi sebepler evli çiftlerin boşanma sebebi.

Peki bu sebepler 30 -40 yıl öncesi eski evliliklerde de yok muydu?  Kesinlikle olmaz dedikleri elverişsiz bir durum onlar için yok muydu? Vardı elbet. Ama sabır da vardı. Çileye çaresizliğe yokluğa katlandığı mücadele ettiği şeyler vardı. Tahammül etme bekleme kanaat, rıza gösterme, çocukları uğruna kendini feda etme.  

Aslında evlilerin de boşananların da arzuladığı tek şey var. Huzur.

Günler yoğun çaba içinde geçiyor. Geçim derdi her iki eşin de boynunda. Her bir beklenti de askıda gerçekleşmeyi bekliyor. Peki evlilikten ne bekleniyor?

Erkek; insan eve geldiğinde ne ister? Yolunu gözleyen kapıyı açan eş ister. Teşekkür tatlı dil, güler yüzle karşılanmak ister. Huzur ister, yemek ister, temizlik ister. Düzen ister. Aile reisi olarak evin geçimini tek başına üstlenmişim dışarıda çalışıp gelmişim. Eşim de evde manevi destek göstermeli moral vermeli ‘’Nasılsın,’’ demeli hal hatır sormalı. Nasıl geçti iş günün, bir sorun var mı? Diye. Benim eşimden beklentim bunlar.

Tek evlilik istiyorum 50 -60 yıl beraber olalım istiyorum. Uzun süreli birlikte olmak istiyorum”  

Hayat şartları gerçekten çok zor. Bazı şeyler için, “O da tam olmayıversin” diyebilmek gerekiyor.  

Erkek; bana güler yüz göstersin, çocuklara baksın yeter. Dırdırı olmasın eve gelince huzur versin yeter. İşten eve geldiğimde ‘’hoş geldin’’ desin ilgi göstersin yeter. Sevgi saygı güleryüz. Yemek yapmasa da önemli değil kahvaltı yaparız. Benim isteğim, eve geldiğimde beni iyi hoş mutlu hissettirecek bir kadındır. Temiz bakımlı eş. Evine bağlı eşine karşı samimi duygular besleyen. İşe gittiğimde gözüm arkada kalmayacak güvenilir sadakatli eş.

Kadın ne ister? Sevmek sevilmek ister. Daha çok sevileceğini düşünerek evlenmek ister. Her genç kızın hayalidir evlenmek. Kadın bu hayalini çocuklarıyla mutlu huzurlu bir aile olarak yaşamak ister. Kadın içkisi kumarı kötü alışkanlığı olmayan evine ekmek getiren koca ister. Kadın sohbet edebileceği anlaşabileceği konuşacağı yalnızlığını paylaşabileceği eş ister. İyi gününde nasıl yanındaysa kötü gününde de yanında olmasını ister. Kadın gelinliğiyle girdiği evden kefeniyle çıkmak ister.

Kadın diyor ki ‘’Evliliğim boyunca eşim sevgisini hiç dile getirmedi. Göstermedi. Söylemedi. Duygusuz, hislerini hiç belli etmez. Bana otururken sarılmaz, sarılsana be adam. Hissiz. Bazen beni seviyor mu? Diye içimden geçiriyorum. Seviyordu belki ama ben bana sevgisini belli etsin isterim. Dile getirsin, ‘’seviyorum’’ desin. Bana diyor ki ben seni kalpten seviyorum iyi de ben senin kalpten sevdiğini ne bileyim?’’ 

Erkek eş aslında göstermediği bu duygunun altında ezildiğini hissediyordu ama göstermiyordu. Neden? Söyleyememe peki ama neden? Aksine eşlerin birbirlerinden romantik şeyler duyması da ihtiyaçtır. Eşler birbirlerinden sevgi sözcükleri duymak isterler.

Bir evlilikte karşılıklı güler yüz muhabbet sevgi saygı olduktan sonra evlilikten başka ne beklenir? Yani karı - koca soğan ekmek de yese mutlu olur.

Baba evinde iken ‘’Babanız geliyor’’ denildiğinde, çocuklar da ‘’babamız geldi! Diye sevinerek boynuna atılırdık. Annem de ‘’hoş geldin bey’’ derdi. Bu tür şeyler bekliyordum ama maalesef olmadı.”  “Şimdi etrafıma bakıyorum, güzel evlilikler görüyorum, imreniyorum. Hafta sonu tatilinde çocuklarının elinden tutan, eşini koluna takan, parka birlikte giden piknik yapan. Bunlar çok büyük şeyler olmayabilir fakat zaten insanı küçük şeyler mutlu eder.

Beklentiler karşılanmayınca ise suçlamalar başlıyor. Her biri de birbirlerinin yaralarını bildiğinden yaralarından vuruyor.  

Erkek; çocuk olana kadar çok güzeldi, ama çocuk olduktan sonra değişti. Tüm ilgisini çocuğa verdi. “ Çocuktan sonra sevgi bölündü. Çocuktan sonra karı koca ilişkisi bitti. Analık duygusu ağır bastı. Ama bu durum konuştuğum diğer evli arkadaşlarımda da olmuş. Eve geliyorsun ilgi alaka yok tek kalıyorsun yalnız hissediyorsun. Ben sofraya bile tek başıma oturuyorsam, televizyonu tek başıma izliyorsam, yanımdaki kadını hissedemiyorsam niye evlendim ki...

Kadın ev içi görev sorumluluklar, çocuk bakımı gibi konular nedeniyle cinselliğini geri plana atıyor ve bunu da normal görüyor.

Erkek; ‘’erkek için cinsellik ihtiyaç ben de erkeğim bu beklentimin karşılanmasını isterim. Sonuçta ihtiyacım var erkek olarak. Bu konuda tartışmalar ediyorduk.  Yani şimdi bir karı koca olarak aynı yatağı paylaşmak vardır. O yoktu, uzaklaşmaya başladık. O daha çok çocuğa yöneldi.’’ 

Evlilikteki duygusal tatminsizlik de cinsel hayatı olumsuz etkiliyor ve eşleri birbirinden uzaklaştırıyor.
Erkek, kadının cinsel isteksizliğine atıfta bulunurken, 

Kadın da; ‘’eşim cinsellik konusunda ilgisiz ve isteksiz. Bu bana çok fazla üzüntü veriyor. Kendimi iyi hissetmiyorum. Çirkin miyim ben? Kilo mu aldım? Neden bana yanaşmıyor? Beni beğenmiyor istemiyor.”

Ev içi görevler, 

Kadın; ‘’evin tüm sorumluluğu bende evde hem erkek hem kadın oldum. Nihayetinde eşim, evin reisi, bazı sorumluluklarını bilmeli. Sorumluluklarını önemsemiyor, umursamıyor. Sorumluluk almıyor. Kendimi evde tek yalnız ve yorgun hissediyorum. Bana akşama kadar ne yaptın? Diyor? ‘’Nasılsın? Diye sormuyor. Benden iş bekliyor. Yemek, temizlik, ev işleri bitmiyor sürekli çalışıyorum, bir de bunların hepsinin dört dörtlük yapılmasını istiyor. Mutsuzum, hep mutsuz..  

Kadının iş hayatında ve evinde farklı görevleri olması kadınları ciddi anlamda zora sokuyor. Her iki yönde de başarı sağlamakta güçlük çekiyor. Evine vakit ayırdığı zaman istirahatini yapamıyor işte çalışırsa evini ihmal ediyor. Erkekler evde eşlerine yardım etmiyor ve yardım etmek için yaptıklarını lütuf olarak görüyor. Kadın ilerleyen zamanlarda evde kendine düşen sorumlulukların ağırlığı altında eziliyor.  Bu da evlilikte kendini yalnız hissetmesine yol açıyor.         

Her bir eş huzurun peşinde ısrarla onu arıyor. Huzuru arıyor. Evlerde huzur yok. Eşlerde birbirlerinin duygularını anlama dinleme konuşma yok, iletişim yok.  

Üçüncü şahıslar,

Erkek; ‘’Eşim ailemle geçinemiyor. Özellikle anneme saygısız annemle iyi geçinemiyor. Kendi annesinden de kopamıyor çok sık görmek istiyor. Anne ve babasının evinin yakınında ev tutmak istiyor. Her iki aile de evliliğimize burunlarını sokuyor bizim adımıza kararlar alıyor. Özel hayatımıza müdahale ediliyor. Bu şekilde de çok sık kavgalarımız oluyor aramız açılıyor. Yaşanan tartışmalarda annemle eşim arasında taraf olmak, bir nevi seçim yapmak zorunda kalıyorum. Bu durum evliliğimizi yıpratıyor.’’

Kadın: ‘’Ailesiyle beni karşı karşıya getirdiği zaman sevgi bitmişti zaten. Çünkü her lafının altından annesi çıkıyordu. Sevgi filan kalmadı.” 
İltihabi bir hastalık gibi sorunlar devam ediyor devam ettikçe de ailenin temel yapı taşlarından bir parça eksiliyor. Kesiliyor.

Ekonomik nedenler,

Erkek; eşim işte çalışmasıyla ev içi sorumlulukların aksattı. Bu nedenle çalışmasını istemedim çıkarmak istedim işten. “Çok erken gidiyor, geç dönüyordu ve yorulup geliyordu, öyle olunca yeterli zamanı bana, evine ayıramıyordu “Ben çalışma dedikçe o da çalışacağım diye diretti.

Senin aldığın yetmiyor ben evde sıkılıyorum gibi bahanelerle işe gitti. Zaten çalışmaya başladığında sorunlar da başladı. Eve geç gelmeler başladı, yemeğim pişmiyordu, bir çocuğumuz vardı o da perişan oluyordu. Çocuğa kaynanam bakıyordu.  Ben eşimin işe gitmesini istemiyordum. Ona çok kızdım, çocuk ortada rezil dedim.

Kadın; evde gelir az olduğunda senin ne düşündüğün, neye ihtiyaç olduğunun önemi olmuyor.

Evliliklerde en temel sorun iletişimsizlik. Sadece bakışlarla birbirlerinin gönüllerini hoş eden, birbirlerini tedavi eden, birbirlerini anlayan dindiren eşler olsun evliliklerde. Birbirleriyle gönül dili ile konuşan birbirlerinin gönlünü alan. ’Çiçek almadı ama aldığı fistanlar hepsi çiçekliydi.’’ diyen… Sevgiyle kalın,

Bir kısmı internet ortamından alınmıştır.

Nurten Kılıç

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nurten Kılıç - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


BİFA BİSKÜVİYE PERSONEL ALINACAK

GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI BİFA BİSKÜVİ VE GIDA SANAYİ A.Ş. Türkiye’nin ilk 200 büyük sanayi kuruluşu içinde yer alan Bifa A.Ş., 1962 yılından bu...

Fisandun Dereköy'de Satılık Hobi Bahçesi

Fisandun Dereköy'de 820 m2 Köy merkezine yakın konumda Dereye yakın mesafede. Yolu bulunan, araçla bahçe başına kadar ulaşım imkanı olan Yakın mesafed...

0(338) 213 13 33 GÜNEY EMLAK İNŞAAT

SATILIK HOBİ BAHÇESİ

Pınarbaşı Köyünde Karaman Merkeze 15 Km. Pınarbaşı Köyüne 2 Km. Anayola 15 Metre Mesafede Dere İle Sınır 12 Ay Boyunca Su Problemi Olmayan 766 M2 ve 1...

0(338) 213 13 33 GÜNEY EMLAK İNŞAAT

Karamanoğlu Mehmet Bey Mahallesinde 3+1 Satılık Daire

Karamanoğlu Mehmet Bey Mahallesinde 165 m2 3+1 site içinde Satılık Daire. Site içerisinde 3+1 odalı 165 m2 brüt 145 m2 net kullanım alanına sahip. D...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Güney Emlak'tan Turkuaz City'de Satılık Daire

Üniversite ve hastaneye yakın konumda Urgan Mahallesi Turkuaz City Konutlarındaki 2+1 daire satılık. 11 katlı binanın 8. katı, 2+1 odalı, brüt 120 me...

0(338) 213 13 33 GÜNEY EMLAK İNŞAAT

Çarşı Merkezde 30 M2 Satılık Dükkan

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Dükkan. Karaman Külhan Mahallesi Alparslan Türkeş parkı karşısı çarşı merkezde cadde üzeri 30 m2 doğu cephe. Dükk...

NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Tabduk Emre Mahallesinde Satılık Apart

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Apart Daire. Karaman Tabduk Emre Mahallesi.Oba düğün salonu civarı. Üniversiteye yürüme mesafesinde garaj üzeri 1....

NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

NOKTA HATASİZ HYUNDAİ GETZ

2007 model 1.5 dizel 4 silindir en fulll vgt HYUNDAİ GETZ.. Henüz 105 binde... Bir değişen birkaç lokal boyalı Hep serviste bakımları yapılmış.. Hep...

GALERİ̇ NOKTA

SATILIK FİAT PANDA

HATASIZ MİNİ JİP 2005 model 1.2 benzinli FİAT PANDA DEĞİŞEN YOK HASAR KAYDI YOK Birkaç parça lokal çizik boyasi var Tüm bakımları yeni yapıldı Trigier...

GALERİ̇ NOKTA

Su tesisat ve elektrik personelleri alınacak

Antalya'nın Manavgat ilçesinde çalıştırılmak üzere; su tesisat ve elektrik ustaları ile kalfaları işe alınacaktır. Ustalar için aylık 3000TL + lojman...

0543 848 4880 FİKRET EĞİLMEZ / QUANTUM AYDINLATMA

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket 18 Gün tam kapanma kararını yerinde buluyor musunuz?