Duru Bulgur Üzerine

Olmuş bitmiş, geçip gitmiş işler üzerine yazmak doğru mudur? Emin değilim. Doğru da olabilir, yanlış da... Bazı olayları değerlendirmek için üzerinden zaman geçmesi beklenir. Her olayı çorba sanmak, sıcak sıcak kaşıklamak bana göre değil. Bazen beklemek gerekir. Beklemek, daha derin görmenin, derine bakmanın vesilesi olabilir.

Karaman’ı koku üzerinden tarif etmemi isteseler, “buğday” derim. Benim baba ocağım bir ova köyüdür. Ova baharda yeşildir. Yeşil, ovanın asli rengi değildir. Gelip geçici bir gençlik hevesidir. Ova, kendine çok yakışan yeşil kostümünü uzun süreli giymez. Hakkı da yok değil. İklim buna izin vermez. Her zaman, her yerde aynı giysiyi giymek, ya yoksulluktan, ya cimrilikten ya hastalıktandır. Ova, gardırobu dolu bir kraliçedir. Görgülü, asil bir kraliçe. O, her gün birkaç kıyafet değiştiren uçarı prenseslerden değildir.

Ovanın yeşil kostümü, hazirandan itibaren yerini sarı renkli kıyafetlere bırakır. Temmuzun ilk haftasından itibaren güneşin sacında kısık ısıda kavrulan kostüm, ‘terzilerin terzisi’nin lütfuyla büyülü bir dönüşüm geçirir. 

Ova kızıla bürünür, o kızıllıkla birlikte ana kokusu gibi bir koku dört yanı sarar. O kokunun kaynağıdır Anadolu’yu ve insanlığı doyuran. Çoklukla kehribar, kıpkırmızı ve sapsarı bereket yayılır ovadan. Yaradan “Kerim ve Rezzak” sıfatlarıyla alın terinin karşılığını nimet ve rızık olarak ovaya döker.

Biz buna buğday deriz. Ova buğday kokar, bu koku Karaman’ın kendine özgü kokusudur. Benim çocukluğumun kokusudur. Son yıllarda bu kokuya elma ve bisküvi de karışmıştır. Ama benim için Karaman’ın baskın kokusu hala buğdaydır. 

Sonra buğday işlenir, tahtını prenses ve prenslerine bırakır. Prenses undur, prens ise bulgurdur. Her ikisi de buğdayın asil kokusunu taşıyan hayırlı evlatlardır.

Bulgur, Duru’dur. Bu saptama sadece Karaman ölçeğinde değil, Türkiye genelinde böyledir. Duru’yu bulgurdan ibaret görmek haksızlıktır. Duru yakın geleceğin, gıda devi olmaya namzet firmasıdır.

Tekirdağ’da deniz ve ayçiçeği kokusuyla mest olurken “Karaman’ın Bulgurcu Dedesi” başlıklı bir yazı yazdım. Tarih, 25 Haziran 2020, yayınlanan yer, bugün de yazmaktan onur duyduğum Karamandancom haber sitesidir.

O gün Trakya’nın kendine has kokusunu ciğerlerime çekerken zihnimin derinliklerinden gelen bulgur kokusunu yazmışım. O yazı en çok okunan yazılarımdan olmuş.

“Rekabet Kurulu, Duru Bulgur hakkında, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un ihlal edilip edilmediğinin tespitine yönelik soruşturma açılmasına karar verdi.” Rekabet Kurulu’nun, internet sitesindeki Duru Bulgur hakkındaki duyurusunu, uzun yıllar görev yaptığım Anadolu Ajansı ve İHA haber yapmış, abonelerine servis etmiş. Ajanslar, ürettikleri haberleri abonelerinin kullanımına sunan kuruluşlardır. Ajans haberi kullanmadan haber sitesi, gazete ve tv’ler yayın yapamazlar. Hiçbir basın kuruluşu kendi ihtiyacı olan haberi kendisi üretecek kadar büyük değildir. Daha doğrusu bunu yapmaya yeltenecek kadar cahil olamazlar. 

İnternette arama yaparsanız, Duru Bulgur haberinin nerelerde kullanıldığını görürsünüz. Görmek için bakmak, anlamak için dikkatli okumak gerekir. İşin aslını öğrenmek için ise merak, bilgi ve araştırma gerekir.

Şimdi biraz ironi yapalım. Paragrafın başında yazıyorum ki, yanlış anlaşılmasın.

Telefonum ardı ardına çaldı. Önce Rekabet Kurulu’ndan, sonra Anadolu Ajansı’ndan arandım. Her iki kurumun yetkilisi de çok üzgün olduklarını belirterek, özür dilediler. Rekabet Kurulu yetkilisi, “Karaman ekonomisine saldırdığımızı bilemedik. Geç uyandık, çok üzgünüz” dedi.

Ajans yetkilisi ise, “Üstadım, bizim bir haberimiz Karaman’ı karıştırmış. Abonemiz olan yayın kuruluşları bu haberin kullanılmasıyla ilgili birbirine girmiş. Nasıl düşünemedik? Bu haberi Karaman’daki abonelerden gizlemenin bir yolunu bulmalıydık. Artık daha dikkatli oluruz. Ajans olarak Türkiye Futbol Liglerindeki maçların sonuçlarını da veriyoruz. Karaman Belediyespor var. Takımınız yenildiğinde sonucunu geçmesek mi? Karamanspor’a haksızlık yapılıyor, kötü gösteriliyor diye anlayanlar olabilir mi?” diye sordu.

Şaka, şaka. Ortaya Aziz Nesin’lik bir öykü, Kemal Sunal’lık bir film, Gülse Birsel’lik bir senaryo çıkmış. Sosyal medyanın kolsuz kahramanları, (öteki organı yazmaktan utandım), klavye silahşörleri, kuru sıkıcılar arz-ı endam etmiş. Yahu arkadaş bu ne Duru aşkmış. Aşkın gözü kördür derler, doğruymuş. Herkes Duru’cu olmuş.

Bugüne kadar iki cümlelik bulgur yazısı yazmayı beceremeyenler, “Duru Bulgur Korosu” kuruluyor zannıyla kuyruğa geçmişler.

Bugüne kadar bulgur, un ve bisküvi ile ilgili yazı yazmamanız için elinizi tutan mı vardı? Bir Nurten Kılıç bacım var, o da ince ince, kibar kibar ve yürekleri sızlata sızlata Karamandancom’da yazıyor. Bir okuyun, ilham alıp almayacağınızı bilemem. Çünkü herkesin almayı arzu ettiği şey başka başkadır. 

Önce bir konuyu aklınızın bir köşesine kaydedin. “Gazetecilik bir meslektir.” Uzaktan gazel okumayla gazeteciliğin ilgisi yoktur. Belki bir gün 12 Eylül 1980 darbesinde Anadolu Ajansı’na bir paşanın genel müdür olarak atanmasının trajikomik öyküsünü de anlatırım. Darbe dönemlerinde ve 28 Şubat benzeri koşullarda, hatta Ak Parti’nin yakın dönemine kadar bu ülkede her şeyi en iyi bilenlerin başında askerler gelirdi. Rütbeli asker istihdam etmeyen özel kuruluş bile çok azdı. Asker genel müdürün bir sözü kırk yıl gazetecilerin dilinden düşmedi. “Ben de bilirimcilik, geri tepmeli silahtır.” Dikkat edin, kendinizi vurursunuz. Şimdilik geçelim.

Bir daha tekrar etmekte yarar var: “Gazetecilik bir meslektir.” Gazeteci kamu adına görev yapar. Kamu kelimesi Yunus Emre’nin şiirlerinde de geçer. Kamu, halk demektir. Gazetecilik halk adına görev üstlenmenin kısaltılmış tanımıdır.

Gazeteciyim diyen arkadaşlar! Bu bölüm sizin için yazıldı. Üç yıl olmuştur, Karaman’da muhabir ve haber konulu bir toplantınıza konuşmacı olarak davet edilmiştim. Sunumdan sonra kimse soru sormamıştı. Ben de buna üzüldüğümü belirtmiş, gazeteciliğin ilk koşulunun soru sormayı bilmek olduğunu söylemiştim.

O toplantıda Karaman’daki gazete ve internet sitelerinde kullanılan haberlerde ve kenar-köşe yazanların yazılarında Türkçe imla kurallarına uyulmadığını, konu aktarımlarını ve cümlelerin meram ifade etmekten uzak olduğunu anlatmıştım.

Hatırımda kaldığı kadarıyla, o gün şu örneği vermiştim:

“Duru Bulgur’un ürettiği milyonlarca ürün paketi içinden birkaçında taş çıksa, market raflarında o ürünleri bir daha göremezsiniz. Duru Bulgur, ‘elemanım azdı, değirmenin taşı sorun yarattı’, ‘bize komplo kuruldu’ diyerek mazeret üretemez. Mazeret, market raflarından atılmayı, müşterinin tokadını yemeyi engellemez.

Sizler de Duru’nun bulgurları gibi tertemiz ürün üreteceksiniz. Sizin ürününüzün taşı, bozuk cümleleriniz, imla kurallarına uyulmadan yazılan yazılardır. Ha Bulgur paketinde taş çıkmış, ha sizin haberlerinizde cümleler yanlış olmuş. Birbirinden farkı yoktur.” 

Duru Bulgur’u örnek gösterdiğim dönemde Karaman’ın en eski gazetesinde yazıyordum. Şimdi Karamandancom ailesindeyim. Yazmaya devam edersem, yarın bir başka yerde olabilirim.

Feysçiler ve tivitçiler benim uzağımda, ama gazetecilikten ekmek yiyen arkadaşlara bir önerim var; Duru Bulgur hassasiyetinizi lütfen mesleğinize de gösterin, yazılarınızı özenli yazın, Türkçenin hakkını verin. Haber yazımında geçer not alamayan yayın organının itibarının olmayacağını bilin.

Duru Bulgur’un aklı da var parası da. “Sizin yazılarınızdan sonra Duru Bulgur’un kâğıtları borsada uçmuş, market raflarındaki ürünleri kapış kapış gitmiş.” Sahi böyle mi düşünüyorsunuz? Yazılarınız Duru Bulgur’un ürün kalitesine ulaşmadan, Duru Bulgur hakkında yazı yazmamanızı öneririm. 

Yeri gelmişken, 8 Şubat 2020’de Karamandancom’da yayınlanan "Karaman’dan İzlenimler-Fuhuş Eksenli İğrençlik” başlıklı yazımı hatırlatırım.

“Her gülen yüz mutluluk ifadesi değildir.”

Not: UNESCO, 2021’i Yunus Emre’yi Anma Yılı ilan etti. Allah aşkına, kendilerine “Karaman’ın gazetecileriyiz” Karaman’ın yazarlarıyız”, “Karaman’ın basınıyız” diyenlerin yazdıklarına, paylaştıklarına bakar mısınız? Yunus Emre için neler yapılacak, neler gündeme gelecek? Hiçbirinin haberi var mı? Duru Bulgur sahipsizmiş de “Duru’yu savunuyoruz” havalarına girmişler. Karaman sana binlerce bravo, bunlara kulak veriyorsun ya. Yunus Emre yılı olsa ne, olmasa ne. Yunus Emre sizce Karaman’ın neyi olur?

Ahmet Tek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Karamanoğlu Mehmet Bey Mahallesinde 3+1 Satılık Daire

Karamanoğlu Mehmet Bey Mahallesinde 165 m2 3+1 site içinde Satılık Daire Site içerisinde 3+1 odalı 165 m2 brüt 145 m2 net kullanım alanına sahip dair...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Nokta hatasız boyasız

2007 model 1.6 dizel CHİA PAKET (en fullll olanı) Değişen yok Boya yok. Hasar kaydı yok Nokta hatasız boyasız.... Vize yeni. Bakımları yeni.. İkinci...

GALERİ NOKTA

SATILIK ARSA

ESENTEPE MAHALLESİNDE 1150 M2 SATILIK ARSA,TAPUDAN DİREK DEVİR YAPILABİLİR

MERVE KARAPİNAR

Bifa Bisküvi'ye Personel Alınacak

Genel Nitelikler;  Üniversitelerin Makine Mühendisliği bölümünden mezun,  Isıtma, soğutma, buhar kazanları alanında bakım tecrübesi olan, MS Offi...

0 (338) 213 24 90 BİFA BİSKÜVİ VE GIDA SANAYİ A.Ş.

Karaman Zembilli Mahallesinde Ara kat Satılık Daire

Karaman Zembilli Mahallesinde 140 m2 3+1 Ara kat Satılık Daire Bina her katta 4 daire olacak şekilde 3 kat üzerine kurulmuş, projede toplam 12 daire...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Süper Fırsat ABC Matik 10 KG

İndirimi bool markette sadece bu haftaya özel Abc Matik 10 Çeşitleri sadece 49 TL

0(338) 214 23 70 BOOLMAR

NOKTA HATASİZ HYUNDAİ GETZ

2007 model 1.5 dizel 4 silindir en fulll vgt HYUNDAİ GETZ.. Henüz 105 binde... Bir değişen birkaç lokal boyalı Hep serviste bakımları yapılmış.. Hep...

GALERİ̇ NOKTA

SATILIK FİAT PANDA

HATASIZ MİNİ JİP 2005 model 1.2 benzinli FİAT PANDA DEĞİŞEN YOK HASAR KAYDI YOK Birkaç parça lokal çizik boyasi var Tüm bakımları yeni yapıldı Trigier...

GALERİ̇ NOKTA

Su tesisat ve elektrik personelleri alınacak

Antalya'nın Manavgat ilçesinde çalıştırılmak üzere; su tesisat ve elektrik ustaları ile kalfaları işe alınacaktır. Ustalar için aylık 3000TL + lojman...

0543 848 4880 FİKRET EĞİLMEZ / QUANTUM AYDINLATMA

Göçmen Makina'ya Personel Alınacak

Karaman Organize Sanayi Bölgesi'nde hizmet veren Göçmen Makina, personel alımı yapacağını duyurdu. Göçmen Makina şirketinden duyurulan personel ilan...

0338 224 14 00

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Karaman kurumları Cüvid-19 Mücadelesinde başarılı mı? | Oyla yorumla...