Ölüleri Dirilten Doktor

12 Şubat kutlamaları için millet yeni açılan yolu tamamen doldurmuştu. Soğuğa rağmen insanlar bir salkımın heyecanlı taneleri gibi, biraz sonra kendilerine hangi şaşırtıcı müjdelerin verileceğini merak ederek, mutlulukla beklediler.

Açılış konuşmaları oldukça uzun sürdü. Fakat kimsenin şikâyeti yoktu. Belediye Başkanı Dr. Sait Bey idi. Vali ise, daha sonra siyaset hayatına atılan ve Büyük Millet Meclisi Başkanlığı da yapan Necmeddin Karaduman’dı. Maraş ve çevresindeki askerî birliklerin üst rütbeli komutanları da dâvetliler arasındaydı.

Konuşma sırası Belediye Başkanına geldi. Başkan mikrofonda şunları söyledi:

“Aziz Maraş’lılar, şu anda üzerinde kutlama yaptığımız bu yolun adı ilerde Trabzon Caddesi olacaktır. Bunu biliyorum. Sebebi şudur: Biz talebeydik. Maraş, gâvurdan temizlenmişti. Sınıfta sıra arkadaşım Trabzonlu bir milletvekilinin oğluydu. Sınıfa bir gazete getirmişti. El kadar bir gazeteydi, küçük bir cerideydi. Ama üstünde büyük şeyler yazıyordu.

Maraş’ın kurtuluşunu anlatıyor ve “Maraş’lılar 22 günlük çetin bir mücadeleden sonra, memleketlerini kendileri düşmandan temizlediler. Binaenaleyh, bunu vesile kılarak Trabzon’daki en güzel caddelerden birine “Maraş Caddesi” adının konmasını Belediye Meclisi oybirliğiyle kabul etti.” Diyordu. Bunu okuyunca heyecanlandım. Ve bir gün sorumluluk alacağım bir mevkide bulunursam ben de gereğini yapacağım” dedim. Fakat bu iş sayın valimiz buradayken olmayacak. Çünkü, muhterem Maraş’lılar, bana o zaman “Belediye Başkanı valiye yağ çekiyor, yağcılık yapıyor” diyeceksiniz. Ama sayın valimizden sonra bunu halledeceğim..” dedi ve kürsüden indi (Vali Trabzonluydu). Onu çok alkışladılar. Kürsünün altında vali Necmettin Bey, onu kutladı ve Trabzon’daki önemli caddenin adına neden Maraş Caddesi dendiğini anladı.
Caddenin adı Trabzon Bulvarı oldu. İki şehir kardeş ilân edildiler. Birbirlerinin bayramlarına, önemli günlerine gidip-geldiler. Rakip değil, gerçekten iyi geçinen iki uslu kardeş gibi davrandılar.

&*    &*    &*

Dr. Sait Bey tıp okulunu bitirdikten sonra birçok yerde hekim olarak çalıştı, hizmet etti. Adana Bahçe’de, Nizip’te, Ankara’da, İstanbul Guraba’da, Etfal’da doktorluk yaptı. Uzmanlığını İstanbul’da tamamladı. Sonra da Maraş’a, memleketine döndü. Şakacı tabiatı ve tevâzusuyla halkın sevgilisi oldu, adı efsane gibi anılır oldu. Onun adı bir ara “ölüyü dirilten doktor”a çıktı.

Kar yağan bir gündü. Vakit ikindiye yakındı. Genç doktor muayenehanesinde pencere önünde nefeslenirken ve aşağıyı seyrederken bir kalabalık gördü. Bir cenâze alayı telâşla, akşam kararmadan, Ulu Cami’de namazını kıldıkları bir cenazeyi kabristana yetiştirmeye çalışıyorlardı. Şimdiki Trabzon Caddesi o vakitler yol değildi. Şimdi Kapalı Çarşı’nın bulunduğu Belediye Çarşısı’ndan geçerek ve üstüne sadece bir savan örtülmüş cenazeyi omuzlarda taşıyarak kabristana gidiyorlardı.

Her zaman olabilecek, görülebilecek bu alay doktorun çok dikkatini çekti ve yanında çalışan adamı cenazenin arkasından koşturdu. 
Adam, Dr. Karpuzoğlu’nun muayenehanesi önünde cenazeye yetişti ve Dr. Sait’in cenazeyi kendisine getirmelerini istediğini söyledi. Cenaze alayından sokrananlar oldu. Vefât edenin yakınları da karşı çıktılar. “Vakit daraldı, akşam yakın. Üstelik hava da karlık. Şimdi sırası mı?” dediler. Adam ısrar etti ve doktorun, öldü diye götürdükleri adamın elleham canlı olduğunu söylediğini nefes nefese anlattı.

Alayda korkanlar oldu. Ve doktorun bir bildiği var herhal dediler. Cenazeyi zar-zor merdivenleri çıkarak doktorun muayenehanesine getirdiler.
Doktor Sait, cenazenin nabzını ve şahdamarını yokladı. Düşündüğü gibiydi. Kişi canlıydı. Soba canlandırıldı, ortalık ısıtıldı ve cenaze kımıldamaya başladı.

Doktorun talimatıyla bir adam cenaze evine yollandı ve “müteveffanın” elbiseleri getirildi. Doktor, talimatını verdi, oradakilere zorunlu senaryoyu ezberletti.

 Eğer, şimdiye kadar yaptıklarımızı ona söylerseniz, o korkudan, bu sefer gerçekten ölür. Onu muayene sedyesine uzattılar. Kefeni çıkarıp çamaşırını, donunu giydirdiler. Muayeneye gelmiş havasını verdiler. Hava ısındı, ölü kendine geldi, urbalarını giyindi ve yakınlarıyla birlikte evine yollandı.

Adamın oğlu sonsuz minnettardı olanlara, fakat bir türlü de bu işe akıl erdiremedi. Herkes eve yollanırken o geride kaldı ve doktora işin sırrını sordu.

Doktor, cenazenin üstüne örtülen savanın her tarafı kar tuttuğu halde ağzının üstüne gelen yerin kar tutmadığını, oradaki karın erimiş olduğunu, pencereden gördüğünü anlattı. Adam demek ki nefes alıyor, yani ölmemiş. Belli ki kan tutmuş, bir yalancı ölüm teşekkül etmiş. Delikanlı, kalabalığın ardından eve koştu. Fakat bu defa da tatsız bir durum teşekkül etmişti.

Cenaze diye götürdükleri oğlunun yürüyerek eve döndüğünü gören yaşlı ve yaslı anne, bir anda ne olduğunu anlayamadı. Aman, zaman derken, kadın düştü ve kalbi durdu.

Ölen kadını, oğlu için açılan kabre gömdüler. Vakit gece olduğu için ertesi günü, öğle namazını beklediler.

Hem, “ne olur, ne olmaz” diye düşündüler. Cenazeye gelenler bu defa ana için ağıt yaktılar.

&*    &*    &*

Maraş’ta eskiden vefat edenler için uzun sâlâlar verilirdi. O kadar uzun ve hüzünlü sâlâlar olurdu ki, mahallede onu dinleyenlerden fenalık geçirenler olurdu. Sâlâ, cenâze kabre konuncaya kadar devam ederdi. Sonra, merhum Süleyman Çelebi’nin Mevlid’i Şerifi (o zamanki söylenişiyle Vesilet’ün Necât) tam metin okunurdu. Mevlîd uzun bir mesnevidir. Hz. Peygamber’in vefâtını anlatan bölümlerini hâfızlar daha bir hüzünlü okurlardı. Dinleyenlerden her zaman bayılanlar olurdu.

Ve cenazeler o dönemlerde üstü açık bir geçgeleye konur, üzerlerine sâdece bir savan örtülürdü. Asya aksında ve birçok Arap ülkesinde bu usul hâlâ kullanılıyor.

Daha sonra Maraş’a gelen mutasarrıflardan biri bu duruma bir çeki-düzen verdi. Mevlidi hasta ve yaşlıların da zorlanmadan dinleyebilecekleri bir ölçüye getirdi. Bazı bölümlerini okutmadı. Mevlidi okuyanlar, bazan bölüm aralarında, bazan sonunda eklemeler yaparlardı. Kıssa-i Güvercin, Kıssa-i Deve, Kıssa-i Kerbelâ… vb. En son da, yine ezgiyle, mevlid’in veznini, “failâtün, failâtün, failün” okurlar, bunu da bir mısra kabul ederlerdi.

Sâlâ zamanını ve metnini kısalttı. Geçgel ve savan âdetini yasaklayıp, kapalı tabutu zorunlu kıldı. Halk bu değişikliği benimsedi.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Kâmil Uğurlu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Yetkili Servise Personel Alınacak

Bosch, Siemens, Profilo Yetkili Servisinde çalışacak vasıflı vasıfsız bay eleman alınacaktır. Müracatların şahsen perşembe pazarı sonu fidancının yan...

0 338 212 32 72

Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak

Yurtpet Petrol Pirireis Şubesi'nde görevlendirilmek üzere, erkek market ve akaryakıt personeli alınacak. Müracaatlar şahsen yapılacaktır.

İletişim: 0338 212 4333

Karaman Kazımkarabekir'de satılık tarla

Emlak Tipi: Satılık Arsa - İmar Durumu: Tarlam²: 3.072m²: Fiyatı: 10Ada No: 949 - Parsel No: 76Tapu Durumu: Müstakil Parsel / Takas olur

05327652401

Yenişehir Mahallesinde Satılık Dükkan

KARAMAN Yeni Şehir Mahallesinde koleksiyon konutları altında 750 m2 yatırımlık dükkan Gayrimenkulü ziyaret için lütfen randevu alınız.

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Karaman Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan ve Depo Valide Sultan Mahallesi Abdulkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde satı...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

İsmetpaşa Caddesi'nde Kiralık İşyeri

Mülkiyeti Akın Yapı A.Ş.'ye ait olan İsmetpaşa Caddesi üzerinde kiralık işyeri. LCW mağazası yanında bulunan ve altında Türk Telekom mağazası bulunan...

0542 426 76 15

Valide Sultan Mah.de Satılık Dükkan

KARAMAN Valide Sultan Mahallesinde Satılık Dükkan ve Depo. Valide Sultan Mahallesi Abdulkerim Kılıç Caddesinde Özdoğan Camisi karşısı sokak içinde sa...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Akın İş Merkezinde Kiralık İşyeri

Mülkiyeti Akın Yapı A.Ş.'ye ait olan Akın İş Merkezinde Bulunan giriş katı 530 m2, asma kat:400 m2, 1. Bodrum: 530 m2, 2. Bodrum: 300 m2 olmak üzere t...

Yurtsever Petrol'e personel alınacak

Yurtsever Petrol'e personel alınacak Karaman Yurtsever Petrol Opet İstasyonunda istihdam edilmek üzere personel alınacak. Karaman Yurtsever Petrol'ü...

Alişahane Mahallesi 4.Kat 106 M2 2+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire.Karaman Alişahane mahallesi perşembe pazarı içinde bina 4 katlı her katta 2 daire mevcut. Dükkan ile birlikt...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Covid-19 Aşısına Nasıl Bakıyorsunuz?