Reklamı Kapat

Yandaşlık Nedir ? İlmi Tarifini Yapıyorum

Aynı şekilde, bahsi geçen öznenin ruhi ve fiziki hamlelerindeki değişiklik öncekinden tam aksi istikamete yönelmiş olsa bile yandaşlık, bu kabul edişin devamını gerektirir.

Aynı şekilde, bahsi geçen öznenin ruhi ve fiziki hamlelerindeki değişiklik öncekinden tam aksi istikamete yönelmiş olsa bile yandaşlık, bu kabul edişin devamını gerektirir. Yandaşlık, bu itibarla peşin fikir hikmetine dayanan inanmaktan ayrılır. Çünkü inanmak kavramında, inanan açısından aksiyoner bir tavır söz konusudur: İnanan insandaki saffet ve samimiyet, her şeyden önce inanılan şeyde kendi iç düzeni bakımından bir tutarlılığa muhtaçtır. Bu itibarla, tarih boyunca inanışa mevzu din veya fikirlerin taraftarları, bunlara getirilen yeni yorumların mahiyetine bakmaksızın yenilikleri sapkınlık, fitne, revizyonistlik gibi aşağılayıcı kavramlarla itham etmişlerdir. Halbuki yandaşlıkta, haklı veya haksız; böylesi bir eleştiriye rastlamak imkansızdır.Çünkü yalakanın vicdanında, hakikatin inkar edilemez tabiatına dair  imajın zerresi dahi  bulunamaz.

Yandaşlık, aidiyet duygusuyla da ifade edilemez. Çünkü aidlik hissinde, aid olunan makamın, şu veya bu şekilde aid olan açısından tatmin edici, kabul edilebilir ve ikna olunmaya elverişli bir izahatlar yumağı ortaya koyma, ruha tercüman olma hamlesi vardır. Yandaşlıkta ise, yandaşlık edilen açısından buna ihtiyaç duyulmaz. Zira yandaşlığa eşlik eden duygusal hal ya ayni veya nakdi türden bir menfaat gerçekleşmesi veya umudu; ya da doğrudan kaba hamasetle beslenen anlayış kütlüğünün bedava işletilmesidir.

 Yandaşlık, yandaşlık edilen makam tarafından yüzüne tükürüldüğü takdirde  bunu semavi bir rahmetin ifadesi saymak yüzsüzlüğüdür. Gurur, izzet-i nefs, vakar,  heybet, asalet, celadet, fedakarlık, vicdan, fikir namusu bir yandaşta asla rastlayamayacağımız türden duygulardandır. Bir yandaşın, destek olduğu yanlışlardan dolayı asla gözlerinin yaşarmaması ve yüzünün kızarmamasının hikmeti burada aranmalıdır.

Yandaşlıkta, iyi-kötü, güzel-çirkin, doğru-yanlış zıtlıkları her an birbirine döndürülebilir olağan değişkendirler. Muhasebe, murakabe, fikri takip lügatlere yanlışlıkla sokulmuş, hayatta karşılığı bulunmayan  batıl mefhumlardandır.

Yandaşlığın  bir fikir faaliyetinin neticesi veya ananevi inanışın uzantısı  olmayışındandır ki, yandaşlar, yandaşlık ettikleri öznenin bertaraf edilmesi karşısında daima bir ölü kadar tepkisizdirler. Yandaşlık ettikleri öznenin bu oyun dışı kalmış hali karşısında duyacakları üzüntü, yeni aldıkları bir ceketin kazara yırtılması karşısında duyacakları kederi asla geride bırakamaz. Çünkü bir yandaş, yeni değişken duruma ayak uydurmak sanatında son derece mahirdir. Kral öldü yaşasın yeni kral vecizesi, yandaşlar için tarihin biçtiği ibretlik kaftandır.

Bunu giymeyi becerebilenler karşısında hayranlık duymamak imkansızdır. Sanat erbabından dileğim, bu kişiliği bir heykele veya portreye dönüştürmeyi becerip, bahsi geçen özellikleri her bakanın bir çırpıda  anlayıvereceği çıplaklıkla eserlerine nakşetmeleridir. İşte o zamandır ki yalakalık, insan soyunun düşük evladı olarak dünyanın sekizinci harikası namıyla hak ettiği azizliğe erebilir.

Yandaşlık psikolojisini  açıklayıcı sonsözü, Anadolu insanının kadim bilgeliğine bırakıyorum; “ Cafer sıçtı bez getir cıvık sıçtı tez getir!”.

Yandaşların üstüne alınmaları dileklerimle! 

Gökhan Altunsoy

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Karamandan.com Karaman Haber - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.Anket Karamandan.com yeni tasarımını nasıl buldunuz?