Reklamı Kapat

Buna engel olun! Taşkale'nin adı değişmesin

Duyduğumuza göre Taşkale’nin adı değiştirilmeye çalışılıyormuş.

Duyduğumuza göre Taşkale’nin adı değiştirilmeye çalışılıyormuş. Buna engel olun resmen Taşkale’nin intiharı olur. İsmini değiştirmek yerine, bir zamanlar 5 Bin kişinin yaşadığı bugün nüfusu 500’e düşen Taşkale için adam akıllı çareler aranmalı.

1914 yılı kayıtlarında Kızıllar adını taşıyan köy, bu adın komünizmi çağrıştırması gerekçesiyle 1952’de "Taşkale" adını almış. Şimdi de adının bir kez daha değiştirilmesi gündemde. Hemen sevinmeyin eski adını değil yep yeni bir isim verilmesi isteniyor.

Karaman Tanıtım Platformu’nda (KARTAP) paylaşılan Orhan Yüksel’e ait yazıda; Karaman tanıtımı için İçten içe hummalı bir çalışma yürütüldüğünden ve bu kapsamda Taşkale’nin adının da “Atayurdu” olarak değiştirilmesi gerektiğinden bahsedilmiş.  Gerekçe olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün atalarının Taşkale kökenli olduğu söylenerek Karaman’ı markalaştıralım temennilerinde bulunulmuş.

Bölge Tarihçilerimizden Şerafettin Güç; "Kızıl Hafız" soyunun geldiği "Kızıllar Yurdu".. Yani Taşkale ismi değişmez. Tarihin derinliklerinde hala "Kızıllar, Kocacık" isimleri yatıyor. Balkanlara giderseniz hangi Yörük aşiretine sorsan "Kızıllar" neresi diye; Karaman "Taşkale" der. Bütün dünya biliyor Taşkale - Kızıllar neresi. “ diyerek isim değişikliğine itiraz etmiş.

Şahsen ben de buna tüm ruhumla karşı çıkarım. Sadece Taşkale’nin değil hiçbir yerin adının değiştirilmesine hoş bakmayanlardanım. Değişecekse eski adı verilmeli diye düşünüyorum. Eleştiriler gelmeden ben söyleyeyim konunun Atatürk ile ilgilisi yok. Yani itirazım Atatürk adından kaynaklanmıyor. Neden isim değişmesin, izah edeyim;

1)

    Bir şehrin, köyün, mezranın ya da derenin, tepenin, mevkiinin adı “ben koydum”la olmaz. Öyle ki bazı isimler yüzlerce yılda oluşur. Bölgede yaşanan bir hadise, önemli bir kişi-toplum ve yahut coğrafi ve kültürel özellikler bölgeye adını verir. Örneğin Bozyazı adını birisi koymadı, muhtemelen coğrafi şeklinden aldı bu ismi. Konya, Eskişehir, Sudurağı, Çukur, Kılbasan… Hepsinin bir hikâyesi bir geçmişi var. Bir yerin adının değişmemesi gerektiğinin ilk gerekçesi budur.

2)

    Dil yaşayan bir organizmadır ve müdahale istemez. Zaman değirmeni onu yavaş yavaş değiştirir. El-Aziz zamanla Elazığ olmuş, Diyarı-ı Bekir Diyarbakır olmuş. Herakle adını Bizans İmparatoru Herakliyüs’tan almış ama zamanla Ereğli’ye dönüşmüş. Karaman adını Karamanoğlu Devletinden almış. Buna müdahale ederseniz oturgaçlı götürgeç gibi komik duruma düşersiniz. Bu şekilde olduğu gibi kelime aynı kalıp anlamının değiştiği durumlar da olur. Bugün tablet dendiğinde aklımıza küçük bilgisayarlar gelir oysa tablet kil levhanın adıdır.

3)    Biz insanlar şehirlerin isminden geçmişin izini süreriz. Türk Tarih Kurumu Eski Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu bir konferans için Karaman’a geldiğinde bir röportaj yapmıştım. Orada, “Bana değişmemişse köyünüzün adını verin, Orta Asya’ya kadar şecerenizi söyleyeyim” demişti. Keza Karamanlı tarihçi hocamız Osman Ülkümen’e dedelerimin Ayrancı’ya Konya Emirgazi’nin yeni adı Meşeli olan Kıcan köyünden geldiğini söylediğimde “Siz Karamanoğlu’nun Ata aşiretindensiniz ve Karaman’daki Ada köyü ile akrabasınız” demişti. Hatta Adaköy’ün gerçek adının Ata Köy olduğunu da söylemişti, zamanla değişmiş. Demem o ki yerleşim yerinin adını değiştirirseniz ve zamanla gerçek adı unutulursa; unutulan sadece bir kelime değil tüm kökleriniz olur.

4)

    İnternet çağındayız ve artık her kişi, kurum, şirket gibi şehirlerin de internetteki varlığı ölçülebilir şekilde değerlendirilmektedir. Taşkale’nin internetteki varlığını Google arama motorunda 224 Bin içerik olarak görebilirsiniz. Sadece Karamandan.com haber sitesinde ise Taşkale’nin 15 yılda 660 içerikte yer aldığını görüyoruz. Şimdi köyün adı değiştiğinde bu yüzbinlerce varlık internet âleminde neredeyse çöp olacak ki günümüzde en değerli şey budur. Özellikle turizm değeri olan bir yerleşim yerinin adının değişmesi sanal intihar olur.

5)

    İsim değiştirmek öyle bir günde olmuyor. Bu konuda derin araştırmaları olan Prof. Dr. Harun Tunçel yerleşim yerlerinin isimleri resmi olarak değişse bile fiiliyatta en az birkaç on yıl daha eski isimlerin kullanıldığını, yeni isimlerin sadece yazı dilinde kaldığını, hiçbir zaman, resmi işlemler dışında, yeni şekilleriyle kullanılmayacaklarını söylüyor. Hakikaten bölgemizde de öyle oluyor. Fisandın’ı herkes bilir ama Dereköy nere desen çoğu Karamanlı bilemez. Nerelisin dendiğinde hiçbir Kamenili Boyalıtepeliyim demez.

6)

    Coğrafya Kaderdir | İbn-i Haldu

Köylerin ismi neden değişti?

Yer isimlerinin değiştirilmesi konusunda tarihe bakacak olursak son yüzyıla kadar bizim coğrafyamızda pek yaşanan bir hadise olmadığını görüyoruz. İlk olarak Osmanlı’nın son dönemlerinde 1916’da Enver Paşa’nın emriyle gündeme gelmiş. Paşa, gayrimüslim dillerine ait tüm yer isimlerinin değiştirilsin demiş. Cumhuriyetin ilk yıllarında başlamış değişim. Artvin’de büyük kısmı Gürcüce olan yerlerin adları 1925 yılında tümüyle değiştirilmiş. Değişim 1940 yılında resmileşmiş ama savaş nedeniyle o işe bakan olmamış. 1957 yılında “Ad Değiştirme İhtisas Kurulu” kurulmuş ve Türkçe olmayan yerlerin isimleri Türkçe adlarla değiştirilmiş. Kurulun çalışmaları 1978 yılında “tarihi değeri olan yer adlarının da” değiştirildiği gerekçesiyle durdurulmuş. Fakat bu zamana kadar 28 bin şehir/köy adı değiştirilmiş. Aynı kurul, 1965-76 yılları arasında yine 2000 kadar yer adı değiştirmiş. 1983 yılında yayınlanan bir yönetmelikle yeniden başlamış isim değiştirme.

2000'lerin sonlarına geldiğimizde ülkemizde mantık tamamen değişmişti ve siyasetçilerin konuşmalarında yerleşim yerlerinin eski isimlerini kullandıklarını hatırlarız. 2009'da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Güroymak ilçesindeki konuşmasında ilçenin yerel ismi Norşin'i, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Güneysu ilçesinin eski ismi olan Potamya'yı konuşmasında kullanmıştı. 2013'de yerleşim yerlerine eski adlarının verilmesi teklifi kabul edildi ve isteyen köylerin eski adlarına geçebilmesinin önü açıldı. Bu kapsamda Karaman’da da birçok köy eski adını geri aldı.

Fırsattan istifade "Başharman"ın isminin "Zengen", "Boyalıtepe"nin ismi de yeniden "Kameni" olarak değiştirilmişti.

Saygıyla
Adem Kocatürk

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adem Kocatürk - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.Anket Karamandan.com yeni tasarımını nasıl buldunuz?