Reklamı Kapat

Karaman’ın Yunus Emre Sınavı

İnsanlar gibi şehirlerin de şanslısı, şanssızı vardır.

İnsanlar gibi şehirlerin de şanslısı, şanssızı vardır. Karaman Türkiye’nin şanslı illerinin başında yer alır. Öyle çok şanslıdır ki bu şehir, çoğu kez şansının kapısına kadar geldiğinin farkına bile varmaz. Karaman’ın şanslı olduğu konuları bir başka yazıda tek tek anlatmak isterim. İl olması bile başlı başına bir şanstır.

UNESCO 1991 yılını, doğumunun 700. yıldönümü nedeniyle Yunus Emre yılı ilan etti. Yunus Emre yılının kutlama merkezi Eskişehir oldu. Etkinlikler sayesinde Yunus Emre sevgisi kalplerde yeniden yeşerdi. Yunus’un gönüllerde yaktığı kandil, güneş olup insanlığı aydınlattı. Yunus Emre şiirleri okundu, bestelendi, hakkında yeni kitaplar yazıldı, sempozyumlar yapıldı. 

Porsuk Çayı’nın çamur aktığı, hava kirliliğinin hat safhada olduğu, cadde ve sokaklarının bakımsızlıktan döküldüğü Eskişehir, 1991 yılını Yunus Emre’ye yakışır şekilde değerlendirdi.

O yıl yapılan etkinliklerin bir bölümüne tanığım. Eskişehir Yunus Emre’ye hürmetinin karşılığını ziyadesiyle aldı. Yunus Emre Eskişehir’e bereket getirdi. Odunpazarı’nın bugün bir cazibe merkezi olmasında en büyük pay Yunus Emre’nin diyebilirim.

Tam 30 yıl olmuş. UNESCO, bir kez daha Yunus Emre Yılı düzenlenmesine izin vermiş. Bu ilk kez oluyor. Bir isim için Türkiye’ye ikinci kez, kutlama yapılmasına yönelik UNESCO’dan izin çıkmış, mali kaynak aktarılmış.

Karaman için şans kapıyı bir kez daha çaldı. 1991’de kahırdan mı, yetersizlikten mi her neden olursa olsun, Yunus Emre’sine sahip çıkamayan Karaman’a bir fırsat daha verildi.

Hatırlatmak isterim; Karaman, sanki Yunus Emre ile ilgisi yokmuş gibi o etkinliklerin uzağında kalmıştı. ‘Eskişehir’le yarışmak’tan korkan bir kimliğe bürünmüştü.

Önce bir meselede anlaşalım. 2021 Yunus Emre Yılı. Etkinliklerin ana merkezi yine Eskişehir. Şimdi Eskişehir’e baskın yapıp “Verin bize Yunus Emre yılını. O bizim hakkımız” diyerek, cenk mi yapacağız?

Ya da “Biz Yunus Emre’nin torunlarıyız. Karaman Yunus Emre’dir, Yunus Emre’siz Karaman olmaz. Bakın biz dedemiz Yunus için neler yapacağız neler” diyerek, el ele mi vereceğiz?

Şimdi size 2020 Kasım ayının son haftasından bir haber. Bazı kısaltmalar yaptım.

“2021 UNESCO Yunus Emre Anma ve Kutlama Yılı kapsamında Eskişehir Valiliği Yunus Emre Salonu’nda hazırlık toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı. Dr. Serdar Çam (TİKA eski Başkanı), Vali Erol Ayyıldız, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Türk Tarih Kurumu Bşk. Prof. Dr. Bilal Çetin, TİKA Bşk. V. Serdar Kayalar, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Bşk. Abdullah Eren, Vali Yrd. Akın Ağca, Mihalıççık Kaymakamı Mehmet Anıl Çolak, Mihalıççık Belediye Bşk. Haydar Çorum, A.Ü. Rektör Yrd. Fatih Temizel, ESOGÜ Rektör Yrd. Kamil Çolak, Yunus Emre Kültür Sanat ve Turizm Vakfı Bşk. V. İzzet Atik, İl Müftüsü Bekir Gerek, İl Kültür Turizm Md. V. Mustafa Ünal ve İl Millî Eğitim Md. Hakan Cırıt katıldı.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam, toplantıda yaptığı konuşmada her yıl ülkemizin pek çok değerinin en güzel şekilde anlatılmaya çalışıldığını söyledi. Çam, bunların başında yer alan Mevlana Celaleddin Rumi Hazretlerinin Şeb-i Arus törenlerinin bütün dünyaya mal olmuş etkinlik olduğunu belirtti. 

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam, şöyle devam etti:

“UNESCO, Yunus Emre Hazretlerinin vefatının 700. Yıl Dönümü olan 2021 yılını Yunus Emre Yılı ilan etti. Bunun yanı sıra Hacı Bektaş Veli Hazretlerinin Vefatının 750. Yıl Dönümü, yine Ahi Evran’ın Doğumunun 850. Yıl Dönümü için önümüzdeki yıl etkinlikler ve çeşitli programlar tertip edilecek.

‘Sayın Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy, Yunus Emre ile ilgili özel bir çalışmanın başlaması yönünde talimat verdiler.’ Bu doğrultuda gerek Vali’mizin, Valiliğimizin, gerekse ilimizin bizi yönlendireceği çalışmalar çerçevesinde sadece yerel ve yerinde olan bir etkinlik değil, ülkenin bütün köşesinde Yunus Emre’nin sesini, hissiyatını, mesajını yansıtan etkinlikler gerçekleştireceğiz. Bunun yanı sıra özellikle son yıllarda dünyada giderek arttırılmaya ve siyasi bir enstrüman olarak kullanılmaya çalışılan İslamofobi ile mücadelemizde İslam’ın mesajını dünyaya en güzel şekilde verebilmek için Yunus Emre Hazretlerine iltica edeceğiz. Avrupa’da yaşanan marjinal hareketler, başta bizim orada yaşayan vatandaşlarımız olmak üzere diğer yabancı vatandaşlara yönelik yapılan çalışmalara karşı Yunus Emre’nin dilinden doğru mesajları vereceğiz. Tarihimizde hiçbir zaman başka dinlere, kültürlere saygısızlık yapılmamıştır. Onlar himayelerimizde en güzel şekilde korunup yaşatılmıştır. Ancak bu sanki olmamış gibi, tam tersine, bunu yapanların teşvikiyle Körfez’deki yaşanan birtakım radikal hareketlerin Türkiye’deki birtakım insanlar tarafından yapılıyormuş gibi ters bir propaganda ile, aynı şekilde sözde Ermeni soykırımı meselesinde olduğu gibi sivillerin katledildiği, bombaların atıldığı bir ortamda dönüp dönüp mazlum hikâyeleriyle kendilerini üste çıkaracak birtakım çabaların olduğu dünyada, özlenen ve İslam’ı doğru anlamış ve doğru uygulayan Anadolu insanını en güzel şekilde anlatan lisan Yunus Emre’nin lisanı olacaktır.  Onun için diplomatik, siyasi, kültürel, sanatsal her alanda çok yönlü çalışmalar yapacağız.”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam, Eskişehir’in turizm konusunda pek çok potansiyele sahip olduğunu belirterek, Eskişehir’in yabancı turist sayısının artırılmasının önemine değindi. Türk-İslam tarihinin merkezi olan bu şehrin sadece turistik değil aynı zamanda ticari amaçla, fuarlarla, çeşitli toplantılarla, burada üretilen ürünlerin dünyaya tanıtılmasıyla ilgili yapılacak çalışmaların Eskişehir’e çok güzel şekilde yansıyacağını ifade etti.

Çam, “Başta Valimiz olmak üzere değerli fikir adamları, kanaat önderleri, akademisyenler, sanatçılarla istişareler sonucu yapılması gereken çalışmalar takvime bağlanacaktır.” dedi.

UNESCO tarafından 2021 yılının Yunus Emre Anma ve Kutlama Yılı olarak ilan edildiğini belirten Vali Erol Ayyıldız ise “Bize ait olan ve evrensel değer taşıyan Yunus Emre’mizi bu anlamda hem Eskişehir’imizde hem ülkemizde hem de dünyada hak ettiği biçimde tanıtmak ve bu konuda farkındalık oluşturmak için çalışacağız. Sayın Bakanımızın da teşrif etmesiyle yapılacak çalışmaların koordinesinde beraber hareket edeceğiz.” diye konuştu.

Toplantı yapılan sunumların ve karşılıklı fikir alışverişlerinin ardından sona erdi.”

Yunus Emre Yılı sadece Eskişehir’de kutlanmayacak. Yunus Emre için yurdun her yerinde etkinlikler düzenlenecek.

Karaman’ı kimse boş zannetmesin. Yunus Emre yılı için öyle güzel projeler hazırlandı ki, bunların her biri KARAMAN için gurur vesilesi olacak. Kutlamalar, Eskişehir’le yarış havasında değil, onlardan bağımsız ve çıtası daha yüksek tutulacak.

Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık Yunus Emre yılı için startı verdi. Daha sonraki yazılarımda sizlerle paylaşacağım 28 ana başlık altında çalışmalar yapılacak.

Karaman Valiliği, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, Karaman Belediyesi, Kültür ve Milli Eğitim müdürlükleri, Karaman Müftülüğü Yunus Emre yılı kutlamaları için ön hazırlıklara başladılar.

Karamsar olmak yok. Karaman bu işi yapamaz demek yok. Ayrılık yok, yılgınlık yok. Küsmek yok. Herkes Yunus Emre’nin şefkatli kucağında tanış olacak.

Karaman bir sınava girecek. Sınavdan yüzünün akıyla çıkacak. Lütfen buna inanın.

Ahmet Tek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.Anket Karamandan.com yeni tasarımını nasıl buldunuz?