Yunus Emre Vefa Ödülleri Kimlere Verilsin?

Yunus Emre hakkında yazdığım yazılar, akademik araştırma yöntemlerinden bağımsız, bir köşe yazısı üslubuyla ele alınmıştır.

Yunus Emre hakkında yazdığım yazılar, akademik araştırma yöntemlerinden bağımsız, bir köşe yazısı üslubuyla ele alınmıştır. Bu yazılarımda Yunus Emre’nin mezar yerinin Eskişehir Sarıköy kabul edilmesine ilişkin bazı bilgileri paylaştım. Bu yazıları dikkatli takip eden okuyucu, Yunus Emre’nin mezarının belirlenmesindeki çalışma ve yöntemlerin bilimsel yanının olmadığını fark etmiştir.

Yine bu yazılarda, kafatası ölçümü gibi, 1940’ların ruhuna uygun arî ırk arayışlarına Türkiye’nin de kayıtsız kalmadığını, Yunus Emre, Mimar Sinan vb. Türk büyüklerinin bu uygulamalardan nasibini aldığını (!) vurgulamaya çalıştım.

Yunus Emre’nin gerçek mezarı üzerinde görüş birliğine varılamayacağı aşikârdır. Yıllar önce bir makamın tercih edilerek “İşte Yunus’un mezarı burasıdır” şeklinde hüküm vermek ve bunun bir bilimsel çalışma sonucu ortaya çıkarıldığını savunmak bugün için geçersiz bir görüştür.

Yunus Emre’nin mezar yerinin belirlenmesinde bilimsellik yoktur. Söz konusu olan, genel kabuldür. Karaman’ın kesinlikle katılmadığı ve kabullenmediği bir oldu bitti olayıdır. Bu oldu bitti tarzındaki yaklaşım 1940’lı yılların ruhuna uygun olabilir. Ama günümüzde buna itiraz etmenin ve yeni görüşler serdetmenin önünde engel yoktur. Yeni araştırmalar yapılması ve yeni verilerin ortaya konulması gerekir. Boş lâf ve hamaset söylemle “Yunus Emre Bizimdir” iddiasının Karaman’a getirisi yoktur, kahvehane lâkırdısı olmaktan öte anlam ifade etmez.

Karaman, Uluslararası Yunus Emre Sempozyumu düzenlenmesi için gayret göstermeli ve ev sahipliği yapmalıdır. Araştırmacı ve akademisyenler Yunus Emre ile ilgili konuları çok yönlü ele alırken, sempozyumdaki  konu başlıklarından biri ‘Yunus Emre’nin mezar yeri’ olarak belirlenebilir.

Yunus Emre’yi sahiplenmek, dille ifade edilerek olmaz. Emek ister, yürek ister, gayret ister, akıl ister, para ister, ekip ister, mekan ister. Eskişehir’in Yunus Emre’ye ilişkin yaptığı işlere ve bu işlerin verimine bakalım.

Yunus Emre divanlarının basımı, afişler, çeşitli objeler, seramik çalışmalar, internet portalları, bestelenmiş şiirlerinin ünlü sanatçılar tarafından icra edilmiş CD’lerinin hazırlanması, konserler, dualar, zikirler, tiyatrolar, gösteriler, sempozyumlar, çeşitli yarışmalar vb.

Eskişehir Yunus Emre’yi emek vererek sahiplenmiştir. Yunus Emre Resim Yarışması bile tek başına büyük başarıdır. Zeytinoğlu Holding’e bağlı Esbank 21 yıldır ulusal resim yarışması düzenlemektedir. Bir başka resim yarışması ise yine Eskişehir merkezli Anadolu Üniversitesi tarafından düzenlenmektedir. Eskişehir’in Yunus Emre’yi sahiplenmesinin örneği olarak aşağıdaki kısaltarak yazdığım programa bakmak, kanaatimce yeterlidir.

YUNUS EMRE KÜLTÜR VE SANAT HAFTASI PROGRAMI
(5-10 MAYIS 2019)

Program Adı: Yunus Emre'de Allah Aşkı ve İnsan Sevgisi Konulu Vaaz ve Cuma Hutbesi
Tarih: 03 Mayıs 2019 Cuma
Saat : 13:00
Yer: Eskişehir Camileri
Hazırlayan: İl Müftülüğü

Program Adı: Yunus Emre Aşkın Sesi Film Gösterimi,
Program Adı: Tasavvuf Müziği İle Yunus İklimine Yolculuk,
Program Adı: Yunus Emre Anma Töreni,
Program :
Anıt Mezarda Kuran Tilaveti ve Dua Okunması, Protokol Konuşmaları
Şiir Dinletisi, Ehl-i Kur'an ve Mevlithanlar Yunus Emre İlahi Grubu Ney Eşliğinde Yunus Emre İlahileri Dinletisi ve Bülbül Kasidesi,
Geleneksel Yunus Aşı İkramı,
Program Adı: Yunus Emre İle İlgili Şiir ve Görseller "Fotoğraf Sergisi"
Program Adı: Kortej Yürüyüşü
(Yer: Adalar Migros Önü – Köprübaşı - Valilik Meydanı)
Program Adı: Şiir Dinletisi,
Program Adı:Yunus Emre İle Okuyoruz "Sahaf Festivali"
Program Adı: Yunus Emre Temalı Gelin Tanış Olalım Mekanı Çalıştayı Sonuç Sergisi
Program Adı:Yunus Emre'yi Anma Programı
Program Adı:Yunus Emre Aşkın Sesi Film Gösterimi.

Aynı hafta kapsamında Eskişehir’de daha farklı etkinlikler de yapılmıştır. Örnek olarak seçtiğim 2019 kutlamalarının yanı sıra geçmiş yıllardaki kutlama programlarına internet üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Eskişehir’deki etkinlikler nerde, Karaman’daki etkinlikler nerde? Kitaplığımdaki Yunus Emre ile ilgili yayımlanmış eserlerin çoğunluğu Eskişehir menşelidir. Bir de Eskişehir’den armağan büyük boy Derviş Yunus rölyefim vardır. Bir gün Karaman’da Yunus Emre müzesi açılırsa oraya hediye etmek istediğim bu rölyefi yıllardır muhafaza ediyorum.

Yunus Emre Yılı Karaman’ın hayrına olacaktır. Yunus Emre Yılı Anma Komitesi’nin belirleyeceği etkinlikler, hem bugün bizlere ışık olacak, hem gelecek kuşaklara miras kalacaktır. 

Yunus Emre’yi anma etkinlikleri Karaman’da Yunus Emre sevdalılarını hatırlamanın da vesilesi olmalıdır. Yunus Emre için bütçe ayıran, eser bastıran, sponsorluk yapan kuruluşlara, Yunus Emre çalışan akademisyen, yazar ve araştırmacılara Yunus Emre Vefa Ödülleri adıyla plaket verilebilir.

Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’yi anma törenlerinde emeği geçen kurum ve kişilerin hatırlanması da gerekir. Bu kişilerden hayatta olanların kendilerine, ahirete intikal etmiş olanların ise yakınlarına Yunus Emre Vefa Ödülü sunulabilir.

Karaman, Yunus Emre ve Karamanoğulları konusunda bilimsel veya sanatsal üretim yapanlar da aynı kapsama alınabilir. Karaman fahri hemşeriliği uygulamaya konulabilir. Fahri hemşehri unvanı almaya hak kazanan kişilerle ilgili bir yönerge hazırlanabilir.

Yunus Emre adına yapılacak her iş ve eylem, bir siyasi görüşün şemsiyesi altına alınmak suretiyle şaibeli hale gelmekten korunmalıdır. Belediye, valilik, üniversite, medya ile siyasi yapılanmanın dışında kalan sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinden bir komite kurulabilir. Hemşerilik beratı, ödül, plaket vb. ödüllerin verileceği kişi ve kuruluşlar bu komite tarafından belirlenmelidir. Yunus Emre Vefa Ödülleri verilecek kurum ve kişilerin isimlerinin tespitine şimdiden başlanmalıdır. Bu konuda anket yapılarak vatandaşların önerdiği isimleri de değerlendirmek gerekir.

Ahmet Tek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.Anket Karamandan.com yeni tasarımını nasıl buldunuz?