Kibar Macır Kaleci Talat’ın Ardından...

Futbol kendime en uzak gördüğüm spor dalıdır. Çocuklukta mahalle aralarında koşturmaktan ve ayağıma denk gelmişse vurmaktan öte futbol ve topla ilgim olmadı.

Karaman’ın futbolcularını ve futbol tarihini de hiç bilmem. Bununla birlikte bugünkü yazım, Karaman’da top koşturmuş kişilere ilişkin olacak.

Karamanspor’un bir dönemler file bekçiliğini yapan Talat Kaya’nın ölüm haberini okudum. Allah rahmet eylesin. Tanışmadık, bir arada olmadık ama ben onu uzaktan tanırdım. Kendimce bir de lakap bulmuştum: Kibar Macır.

Talat Kaya, Seki Çeşme Mahallesi’nde, Hacı Ahmet Amca’nın değirmeninin bitişiğindeki çinko kaplı kapıya sahip, Mehmet Armutlu’nun evinde kiracılık yapan macır ailenin çocuğuydu.

O eve birçok kiracı geldi gitti. Öğretmen Cicibıyık ailesinden sonra, içinden ırmak akan, kara kavak ağaçlarıyla çevrili, bahçe içindeki eve Kaya ailesi yerleşti. 70’li yıllar olmalı.

Futbola ilgim yoktu. Ama o evin bireylerinden biri olan Talat Kaya’yı tanıyordum. Karamanspor’un kalecilerindendi. Üstünde eşofmanı, ellerinde kaleci eldiveni olduğu halde gördüğümüz çok olmuştur. O yıllar Karaman’da eşofmanla dışarıya çıkan kimseler yoktu.

Mahallenin yeni yetmeleri onu gördüklerinde “Kaleci Talat” diye bağırırdı. Kendisine seslenen çocuklara dönerek gülümser, o çocukların ilk kez gördüğü renkli eldivenleriyle el sallardı. Herkesin “Kaleci Talat” dediği gence ben “Kibar Macır”lakabını yakıştırmıştım.

Bir bisikleti vardı. İnce, zarif ve zayıf bedeniyle uyumlu, yüksek kadrolu bir bisikletti. Bisiklet ve Kaleci Talat birbirine çok uyumluydu.

Bir gün, üzücü bir haber aldık. Yaşıtlarımdan bazıları bu acı olaya tanık olmuştu. Mahallemizin büyüklerinden, hepimize Kur’an-ı Kerim öğreten Hoca Mahmut Camisi’nin imam hatibi, dev yapılı, iri yarı cüsseli Ahmet Hoca’ya bisiklet çarpmış. Hoca o yıllarda 60-65 yaşlarında. Bisiklet Kaleci Talat’ınmış.

Aklım almadı. Kibar Macır usta bisikletçi, Ahmet Hoca ise bisikletten kendini sakınacak kadar çevik biri. Bisiklet Talat’ındı ama sürücü kimdi hatırlamıyorum. Ama olan olmuş. Kader böyleymiş. Hoca bir süre hastanede yattı. Kalça kemiği kırıldığı için bir daha eski haline kavuşamadı.

İnsanların birbirinden şikayetçi olmadığı dönemlerdi. Ahmet Hoca vefatına kadar bastonla gezdi. Hayatında kimseyi incitmemiş bir güzel insandı. Evinin bahçesindeki meyve ağaçlarına konan kuşları bastonuyla ürkütürdü. Bastonu bir tüfek gibi kuşlara doğru çevirir, dikkatle nişan alır, tetiğe dokunma hareketiyle birlikte “püff” diye bir ses çıkarırdı.

Ahmet Hoca başına bu elim olay gelmeden önce bisiklete binerdi. Bisikletin üstünde bir sağa, bir sola devrile devrile pedala bastığı halini anımsıyorum. Allah rahmet eylesin. Çocuğu yoktu. İstanbul’da bir kardeşi olduğunu söylerdi.

Ahmet Hoca’nın bastonuyla serçeleri ürkütme oyunu biz çocukları güldürürdü. En çok gülen, yıllardır görüşemediğimiz Dr. Ali Sezen olurdu. Ali Sezen’in tepki ve duyguları çocukken bile taşkındı.

Kibar Macır’ı maçta seyretmek kısmet olmadı. Galiba o yıllarda Ahmet Fındık gibi iyi futbol oynayan macırlar Karamanspor’un as oyuncularını oluşturuyordu.

Kibar Macır’ın evine gelip gidenler arasında Teksif Sendikası Genel Başkanı ve Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat’ı hatırlıyorum. Talat Kaya ve Nazmi Irgat Karaman Sümerbank Pamuklu Sanayi Müessesesi’nde mesai arkadaşı olmalı. Akrabalık bağlarını bilmiyorum.

Nazmi Irgat da ilk gençliğinden bu yana bir “Kibar Macır”dır. Hakkını vermek gerekirse hala öyledir. Galiba Nazmi Başkan da bisikletli ekiptendi. Sümerbanklı olup bisiklete binmeyen yoktu diyelim. Çalışanın otomobil sahibi olmayı hayal bile edemediği yıllardı. Karaman’da bisikletsiz ev yoktur desem, abartmış olmam.

Sümerbank ne çok aileye ekmek kapısı oldu. Sümerbank ne çok çocuğun okumasına vesile oldu. Karaman’ın gözbebeği bir fabrika birileri tarafından satıldı. Fabrikadan eser kalmadı. Şimdi o geniş arazide birkaç blok dikili. Fabrika binası yıkıldı, yerine ev ve iş yeri yapıldı.

Kimilerinin bahtına fabrika yapmak, kimilerinin bahtına yapılanı satmak düşer. İnsan hafızası unutma hastalığı ile malüldür. Yani yapan kim, satan kim, artık hatırlayan bile yoktur.

Talat Kaya’yı Karaman’dan Ankara’ya geldiğim 1975’ten sonra hiç görmedim. Adının geçtiği herhangi bir mecliste bulunmadım. Vefat haberini okuyunca hafızamın galerilerinde yolculuğa çıktım.

Kibar Macır’a Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Ailesine ve yakınlarına sabır ve başsağlığı dilerim.

Unutmadan ilave etmek isterim ki, Karaman’ın macır aileleri adli olaylardan uzak insanlardı. Macır olup adı kötüye çıkan, kavga eden, hırsızlık yapan, komşusuyla tartışan  olmazdı. Macırlar sakin, güleç yüzlü, cana yakın, başkalarına rahatsızlık vermeyen insanlardı. Macırların bu özelliğinin yanısıra evlerinin ve köylerinin temizliğine ilişkin güzel sözleri küçük yaşlarımdan itibaren aile büyüklerimden hep işittim. Birçok macır komşumuz vardı. Macırların bir başka özelliği de çalışkan olmalarıdır.

Vefa Bu Olmalı

Dedim ya, futboldan anlamam, futbolcu tanımam. Bir e-posta aldım. Gönderen Yahya Kürekçi. Açtım, “Karaman’ın Özgür Sesi İmaret” logolu bir gazete.

Emekle yoğrulmuş, hünerli eller değmiş. Hızla göz attım. En çok dikkatimi çeken bölüm, “O Eski Halinden Eser Yok” başlıklı spor haber dosyası oldu.

Dikkatle okudum. İşte vefa böyle bir şey olmalı, dedim. Şıhali Yalçıner Hocamı gördüm. Uzun uzun o uzun ak saçlarına takıldım. Sonra Bülent Demirayak kardeşimi gördüm. 40 yıl öncesinin mütebessim yüz ifadesini korumayı başarmış. Mahallemizin eniştesi İstanbullu’yu gördüm. Bu isimler, Karaman’da spor tarihi yazılacaksa ilk sırada yer alacak kişilerdir.

Futbolla ilgim yoksa da tanıdığım, aklımda kalan adını yad etmekten gurur duyduğum futbolcular varmış. Şemseddin Deveci, Katır Ramazan ve rahmetli Kaleci Kemal’i de tanıdığım futbolcular arasında zikretmeliyim.

Bunları hatırlamama vesile olan İmaret Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni genç meslektaşım Yahya Kürekçi’ye teşekkür ederim.

Ahmet Tek

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder --- OkunmaKaraman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket 2021 Yılı nasıl geçti?