Mustafa Kemal Paşa’nın Lenin’e Mektubu

M. Kemal Paşa T.B.M.M. kurulduktan sonra hiçbir ülkeden silah ve para yardımını almayacağını bildiği için savaşmak için yardım konusunda ilk mektubunu Rusya’nın Lideri Lenine yazmış. Silah, top ve mermi yanında tıbbi malzeme yardımı vermişlerdir. Türkiye’ye Cumhuriyet döneminde baştan tekstil olmak üzere cam ve birçok sanayinin kurulmasına Rusya destek vermiştir.

‘’Sayın Başkan.

‘’Ankara’da genel bir saygı ve sempati kazanan yoldaş Frunze’nin, ülkemizden ayrılışı vesilesinden yararlanarak, kişisel duygu ve düşüncelerimden başka gizli olarak, Türk politikası konusundaki görüşlerimi ve özellikle, Türk - Rus ilişkilerini, size, kısaca açıklamak isterim.

Bildiğiniz gibi, Türk ve Rus halkları, yüzyıllarca sürdürülmüş boyunduruk zincirlerini bir hamlede silkip attıktan sonra, kendi halklarının da bu yolu izleyeceklerinden dolayı büyük korkuya kapılan Batılı emperyalist ve kapitalist kuvvetlerin saldırısına uğradığından, halklarımız arasındaki yakınlık ve anlaşma, kendiliğinden gelişmiştir.

‘’Hatırlayacağınız gibi, ortak umutların ve benzer koşulların sonucu olarak ortaya çıkan düşüncelerin gelişmesi, Hükümetlerimiz arasında resmi ilişkilerin kurulmasına ve özellikle, bu ilişkilerde kesin bir rol oynamıştır.

‘’Türkler ve Ruslar, tarihleri, yüzyıllarca sürdürülmüş savaşlarla doldurulduktan sonra, anlaşmış ve uzlaşmışlardır. Bu durum, öteki ulusları şaşkınlığa uğratmıştır.

‘’Pek çoğu, dostluğun geçici olduğu ve şartların zoruyla sağladığı konusunda bir inanca sahip olmuşlardır. Hala da bu inançtadırlar. Fakat iki halkın hangi şartlarla ve ne ölçüye kadar birbirlerini anlayıp sevdiğini ve eski kavgaların, zalim yöneticilerin kışkırtmaları ile çıkmış olduğunu, son savaşta subayların birbiriyle nasıl isteksizce savaştığını görmüş olanlar, yeni durumun sürekli ve istikrarlı olduğunu kabul etmekte gecikmeyecektir.

Türkiye’nin rejim değiştirmesi, Rusya’da olduğu gibi, sosyal bir devrimle ortaya çıkmış olmayıp,  yabancı devletlerin saldırı ve egemenliklerine karşı bir başkaldırma türünde olduğundan, Dünya’nın dikkatini çekmemiştir. Bu başkaldırış, canlı ve gerçek olarak dile getirilmemiştir. Yüzeyden de olsa, ülkemiz hakkında bir bilgiye sahip olanlar, 1918 silah bırakmasında (mütarekesinden), özellikle 16 Mart 1920’den beri alınan yolun çok uzun olduğunu kabul edeceklerdir.

‘’Yüzyıllardan beri her şeyde’’ efendilerine ve saraylılara ve daha sonra, ‘’oligarşiye’’ bağlı kalan Türk halkı, 1919 yazında girişilen savaşla, kendi kaderinin sahibi olmayı başarmıştır.

‘’Açık konuşuyorum. Erzurum ve Sivas Kongrelerinde bir araya gelen delegeler, İnsanların kendi kaderlerinin kendilerince tespit edilmesini ön-gören bir yargıya varmışlardır. Siz, Sayın Başkan, daha I. Dünya Savaşından önce, bu hususu savunmaktaydınız.

‘’ Bu kongrelerde kabul edilen kararlarla, İstanbul’un yetersiz ve yeteneksiz ellerde iktidarı tasfiye edecek ve yeni yöneticileri, bizzat ulusun kendisi seçecektir.

‘’Bu büyük halk toplantısında bulunanlar, Türkiye’de yeni bir dönemin başladığını ve Türk halkının artık kendi liderinin koruyuculuğu altında değil, kendisini yöneteceğini ilan ettiler.

‘’16 Mart 1920’den sonra Ankara’da toplanan ‘’halk temsilcileri’’, ulusun iradesini ve kaderini bağımsız ve egemen bir varlık olarak tayin etme arzusunu ilan ettiğinde, bu isteğin, bütünüyle gerçekleşmesi ulusal bir amaç olmuştur.

‘’Şimdi bütün bunlar gerçekleşmiştir. Halk tarafından seçilmiş olan ‘’temsilciler’’, sadece teşrii değil, aynı zamanda, icrai kuvveti de elinde bulundurmaktadırlar. İstisnai olarak, bağımsızlık ve güvenliğinin söz konusu olduğu yerlerde, halk temsilcileri, kazai görevi de yerine getirmektedir.

‘’Görüldüğü gibi, Batıda, kapitalist sınıfın tüm ulus üzerine egemenlik kurmasına benzer bir durum, bugün, Türk ülkesinde yoktur.

Bu bakımdan, biz, kapitalist sistemden ötede, halkçılık sistemini gerçekleştirmiş bulunuyoruz.

‘’Sosyal alanda da, ülkemizde benzer değişmeler olmuştur. Yeni durumumuzun ve ekonomik koşulların gereği olarak, toplumun, artık istismara baş eğmemek konusundaki kararının sonucu olarak, her hangi bir çaba göstermeksizin, başkalarının emeği ile yaşayan parazitler sınıfı bütünüyle ortandan kalkmamışsa bile, bu sınıfa girenlerin sayısında bir azalma olmuştur. Modern Türkiye’de, İmparatorluk döneminin efsanevi zengin sınıfı, artık yoktur. Büyük arazi sahiplerinin gelirleri artık düşmüştür. Şimdi, Türkiye’de herkes çalışmak zorundadır.

‘’Sonuç olarak, bugünün Türkiye’si Batı Avrupa’ya olduğundan çok, bir bakıma, Rusya’ya daha yakındır. Sonra, ülkelerimiz arasında bir başka benzerlik, bizim, kapitalist ve emperyalist düzene karşı savaşmamızdır. Kapitalizmi, Türkiye’de, Rusya’da olduğundan daha zayıftır. Fakat durum, büyük teşebbüslerdeki hemen bütün kapitalin yabancılar tarafından yaratılmış olması yönünden, karmaşıktır.

‘’Halkımızın istismarını kolaylaştırmak için kurulmuş olan kapitülasyon sistemi gelişmemizi engellemiştir.

‘’Türkiye’nin, hala açık veya kapalı olarak çılgınca saldırılara hedef olmasının nedeni, bütün mazlum uluslara kurtuluş yolunu göstermiş olmasıdır. Bütün bunlar, Türkiye’nin bütün kurumlarıyla ve bugünkü Hükümetiyle sadece Sovyet Rusya’da güven duygusu yaratabileceği, Batı’nın ise, bize düşman gözüyle bakmasını gerektireceği gerçeğini ortaya koyar.

‘’Uluslararası politika alanında, Türk - Fransız anlaşması, Rus  - İngiliz anlaşması gibi, şartların zoruyla vücut bulmuştur.  Bu anlaşma, gelecekte imzalayacağımız anlaşmalar gibi, dostluk anlayışlarımızı zedeleyemez. Size, T.B.M.M.’nin, Sovyet Rusya’ya karşı izlediği politikanın değişmediğini, söylentilerin gerçeğe dayanmadığını belirtmek isterim.

‘’Hükümetlerimizin, dolaylı ya da dolaysız olarak birbirleri aleyhinde bir anlaşmaya ve koalisyona girmeyeceklerine inanıyorum.

‘’Aramızdaki yanlış anlaşılmalar, Ankara - Moskova arasındaki yazışmaların yavaşlığı yüzündendir. Gerçeklere açıklık veren bu mektubumun, ilişkilerimizin kuvvetlenmesine yardımcı olacağı kanaatindeyim, Sayın Başkan.’’

‘’Mustafa Kemal’’

"Bu içerik, 739. TÜRK dil Bayramı armağanı olarak Anı Bisküvi tarafından yayımlanan Rıfkı Boynukalın imzalı TARİH SAYFALARINDAN MEKTUPLAR adlı eserden alınmıştır."

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Rıfkı Boynukalın - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Kaynak Operatörü / Kaynakçı Aranıyor

Argon (TIG) kaynağında deneyimli Paslanmaz kaynağında bilgi ve yetkinliğe sahip Tercihen teknik resim okuyabilen Sorumluluk sahibi ve iş disiplin...

0338 202 70 70 TEKNOLAND MAKİNE SAN. LTD. ŞTİ

My Vip Kitabevine Personel Aranıyor

My Vip Kitabevi (Eski Sanat Kitabevi) çalışma arkadaşları arıyor. Müracaatların şahsen yapılması gerekmektedir.

Karaman Mahmudiye Mahallesi 3.Kat 3+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire. Karaman Mahmudiye mahallesi Medine Cami ve Yaparlar market civarı. Bina tek daire üzerine kurulu 4 katlının...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Yurtsever Group'un 6 Şubesine Personel Alınacak

Akaryakıt sektöründe 6 şubesi ile faaliyet gösteren Yurtsever Petrol Şirketler Grubunda çalıştırılmak üzere bay - bayan akaryakıt satışı ve markette g...

Sahibinden Satılık Nissan Micra

2004 model 1.2 Benzinli Nissan MİCRA. ... 151 bin km,de ... DEĞİŞENSİZ, KAYİTSİZ yanlarda birkaç parça lokal çizik boyalı en fulll PAKEDİ...Yağmur sen...

05065328132 HASAN İMRAN GALERİ NOKTA

Full Stack Developer

Şirketimiz bünyesinde görevlendirilmek üzere Karaman'da ikamet eden ya da edebilecek (Freelance veya Remote değil), Front-and ve back-and olarak NodeJ...

DİJİBİZ YAZILIM TEKNOLOJİLERİ A.Ş

Golda Gıda Personel İlanı

GOLDA GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. Ülkemizdeki ve dünyadaki entegre projeler arasında, büyüklük açısından, en büyüğü olarak dikkat çeken Bera Holding Gıda...

EMA Plast'a vasıflı ve vasıfsız personeller alınacak

Şirketimiz bünyesin çalıştırılmak üzere elemanlar alınacaktır. İş tanımı: Satış ve pazarlama elamanı Yurtiçi seyahat engeli olmayan B sınıfı ehli...

(0338) 202 01 70 EMA PLASTİK ÜRÜNLERİ İNŞAAT PETROL GIDA SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

Sümer Mahallesinde 2.kat 95 M2 2+1 Satılık Daire

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Daire. Karaman Sümer Mahallesi Belediye Fen İşleri deposu civarı.Bina çift daire üzerine kurulu her katta 2 daire...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak

Yurtpet Petrol'e Personel Alınacak Yurtpet Petrolde çalıştırılmak üzere bay ve bayan Mareket Elemanı, Pompa Elemanı ve Pazarlama Elemanı Alınacaktır....


Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Covid-19 Aşısına Nasıl Bakıyorsunuz?