Reklamı Kapat

Bir Değil Ona Yakın Demokrasi Dışı Müdahale

3 Kasım’dan 3 Kasım’a Yazı Dizisi - 2

Hafıza-i beşer nisyan ile maluldür.

Yazımın ilk bölümünde AK Parti’nin kuruluşundan günümüze gelen siyasi başarı sürecinden söz etmiştim. 18 yıl iktidarda kalmak sanıldığı gibi kolay olmadı, belki, hızla unutuldu AK Parti’nin iktidarda kaldığı 18 yılda vatandaşların iradesine demokrasi dışı 9 müdahale gerçekleştirildi. Hafıza-i beşer nisyan ile maluldür derler isterseniz neler yaşanmıştı birlikte hatırlayalım.

Önce Bu Demokrasi Dışı Müdahaleleri Listeleyelim

1-    CUMHURİYET MİTİNGLERİ
2-    367 KRİZİ
3-    E-MUHTIRA
4-    AK PARTİ’YE KAPATMA DAVASI AÇILDI
5-    7 ŞUBAT MİT KRİZİ
6-    GEZİ OLAYLARI
7-    17-25 ARALIK OLAYLARI
8-    HENDEK OLAYLARI
9-    FETÖ’NÜN 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

1- CUMHURİYET MİTİNGLERİNİN AMACI NEYDİ?

Demokrasi dışı güçler ve siyasetin içerisindeki vesayet odakları Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in görev süresinin dolmasından sonra meclisin AK Partili bir Cumhurbaşkanı seçmesini istemediler. AK Parti’li bir milletvekilinin Cumhurbaşkanı olmasını içine sindiremeyen bu vesayet odakları Ankara ve İstanbul başta olmak üzere çok sayıda şehirde "Cumhuriyet Mitingleri" düzenlendi.

İlk bakışta demokratik bir hareket gibi görünen bu mitinglerin hedefi halkı ayaklandırıp mecliste çoğunluk olan ve cumhurbaşkanını seçme ihtimali yüksek olan AK Parti’nin önüne geçerek halkın iradesinin teşekkülünü engellemekti.

2- MECLİSTE 367 KRİZİ

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan ve partilerinin cumhurbaşkanı adayı olarak Abdullah Gül’ü gösterdiklerini açıkladı. 27 Nisan 2007'de toplanan TBMM Genel Kurulunda, Abdullah Gül, oylamaya katılan 361 milletvekilinin 357'sinin oyunu almayı başardı ancak ilk turda seçilmek için gerekli 367 sayısına ulaşamadı.

Cumhuriyet Halk Partisi, 367 sayısının sadece karar yeter sayısı olmadığını ve aynı zamanda toplantı yeter sayısı olduğu iddia etti ve Meclis'te yapılan ilk tur oylama işleminin iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesine başvurdu. Anayasa Mahkemesi şaşırtmadı,  başvuruyu kabul ederek Türkiye'yi yeni bir kriz ile karşı karşıya getirdi.

3- GENELKURMAY E-MUHTIRA YAYINLADI

Tarihinde askerin siyasete müdahalesine ve darbelere yabancı olmayan Türkiye yeni bir kriz ile karşılaştı; E-Muhtıra. Meclis ve Anayasa Mahkemesi arasında 367 krizi sürerken Genel Kurmay krize dâhil olarak internet sitesinde bir bildiri yayınladı. Şimdi okuduğunuzda komik gelen o bildirinin hedefi AK Partili cumhurbaşkanının önünü kesmekti.
Alışıla gelen olan olmadı. AK Parti Genel Kurmayın bildirisine çok sert tepki verdi. Hükümet sözcüsü Cemil Çiçek Başkanlığa bağlı bir kurumun Başbakanlığı ve Hükümeti eleştirecek açıklama yapamayacağını açıklayarak askere yerini bil dedi.

Krizleri ve vesayet odaklarını dize getiren AK Parti Kazandı

Anayasa Mahkemesinin CHP'nin başvurusunu kabul etmesi nedeniyle ikinci tur görüşmelerde toplantı yeter sayısı bulunamadığı gerekçesiyle cumhurbaşkanı seçimi gerçekleştirilemedi. 20 Ağustos 2007’de ki seçimin 1. turunda 341, 27 Ağustos’taki ikinci turunda 337 ve 28 Ağustos’taki üçüncü turunda 339 oy alan Abdullah Gül’ü Türkiye'nin 11. Cumhurbaşkanı oldu. TBMM Abdullah Gül’ü Cumhurbaşkanı seçti.

4- YENİ KRİZİN ADI KAPATMA DAVASI OLDU

Eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya tarafından hazırlanan iddianame 14 Mart 2008’de Anayasa Mahkemesine sunuldu. İddianamede aralarında Erdoğan ve Gül’ün de bulunduğu 71 kişiye 5 yıl süreyle siyaset yasağı getirilmesi ile partinin kapatılması istemi yer alıyordu. Anayasa Mahkeme şaşırtmadı iddianameyi 31 Mart 2008'de kabul etti.

Kapatma davası 30 Temmuz 2008'de karara bağlandı. 5 üye kapatmaya karşı çıkarken, 6 üye kapatmadan yana oy kullandı. Kapatma için gerekli olan ve Anayasa'da öngörülen nitelikli çoğunluk sağlanamadığı için parti kapatma talebi reddedilmiş oldu.

5- 7 ŞUBAT MİT KRİZİ

AK Parti’nin demokrasi mücadelesinde önüne çıkan yeni krizin adı MİT krizi oldu. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın ve istihbarat görevlilerini 7 Şubat 2012'de ifadeye çağırdı.  Siyasi iktidar MİT görevlilerinin soruşturulması iznini Başbakanlığa bırakarak krize noktayı koydu. , Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) bu girişimi sonuçsuz kaldı.

6- GEZİ OLAYLARI

MİT krizinde istediğini alamayan Fetullahçı Terör Örgütünün ve demokrasi dışı güçlerin hedefinde yine hükümet vardı. Gezi parkında ağaçların sökülmesini bahane eden vesayet odakları yerli ve yabancı medya yayınları ile insanları sokaklara döktü ardından sahneye illegal örgütler çıktı, taksimde çatışmalar yaşandı. Olaylar farklı illere de yayıldı. Kriz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dik duruşu ile engellendi ama gezinin ülkeye maliyeti 157 Milyar dolar oldu.

7- FETÖ’NÜN YENİ DENEMESİ 17-25 ARALIK OLAYLARI

Başta yargı ve emniyet olmak üzere, devletin birçok kurumu içine sızan FETÖ, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni tümüyle ele geçirmesinin önünde engel olarak gördüğü tüm kurum ve şahısları etkisiz hale getirmek için her türlü hile ve kumpası kullandı. 61. Hükümet’i yıpratmayı ve yok etmeyi hedefleyen FETÖ, hükümetin istifa etmesi ve mega projelerin durdurulmasına yönelik olarak 17-25 Aralık’ta yargı darbesi yapmak üzere harekete geçti.

Dönemin İstanbul Cumhuriyet Savcısı FETÖ firarisi Celal Kara tarafından 17 Aralık 2013'te bazı bakan çocukları, iş adamları ve banka genel müdürlerinin de aralarında bulunduğu kişiler hakkında soruşturma açtı. Soruşturmanın ikinci dalgası ise 25 Aralık 2013'te dönemin İstanbul Cumhuriyet savcısı, bir başka FETÖ firarisi Muammer Akkaş'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ı şüpheli sıfatıyla ifadeye çağırmak istemesiyle yaşandı.

Amerika’da bazı davalara kadar uzanan yargı darbesi vatandaşların Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında durması ve dik duruşu ile engellendi.

8- HENDEK OLAYLARI

FETÖ ile işbirliği içerisinde olan PKK ülkeyi bölmek için hendek olaylarını başlattı. Özyönetim talep eden örgüt üyeleri 8 Ağustos 2015 - 9 Mart 2016 tarihleri arasında Diyarbakır'ın Sur, Silvan, Lice, Hani, Hazro, Bismil, Dicle, Bağlar, Kayapınar, Yenişehir, Kocaköy ilçelerinde, Mardin'in Nusaybin, Dargeçit, Derik ilçelerinde, Muş'un Varto, Batman'ın Sason ve Kozluk, Elazığ'ın Arıcak ilçelerinde kalkışma başlattı. Sokaklara inen Teröristler 9 Mart 2016 tarihinde sokaklardan temizlendi.

9- FETÖ’NÜN SON GİRİŞİMİ KANLI OLDU “15 TEMMUZ DARBESİ”

Devletin içerisinde 40 yıl gizlice örgütlenen ve ülkenin geleceğine birçok tezgâh kuran FETÖ son girişimini 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirdi. FETÖ, Türk Silahlı Kuvvetleri içine gizlediği üniformalı teröristleri aracılığıyla 15 Temmuz 2016 gecesi en kanlı ve hain projesini harekete geçirerek darbe girişimini başlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Milletimizi, illerimizin meydanlarına, havalimanlarına davet ediyorum." çağrısı üzerine vatandaşlar tankların önüne geçerek demokrasiye sahip çıktı. Darbe dünyada eşine rastlanmamış bir cesaret ile vatandaşlar tarafından engellenmiş oldu. Türkiye gazi oldu, şehit oldu ülkeyi teslim etmedi.

FETÖ Darbe girişiminin ülkeye maliyetinin 350 Milyar dolar olduğu ifade ediliyor.

18 YILDA 9 DEMOKRASİ DIŞI MÜDAHALE, 12 SEÇİM, 3 HALK OYLAMASI 

Deyim yerindeyse 18 Yılda AK Parti ve Ülke nefes almadan bir maraton koştu; 18 Yılda 9 demokrasi dışı müdahale, 12 seçim, 3 halk oylaması gerçekleşti. Demokrasi dışı güçlerin ve ülke içerisinde yuvalanmış olan vesayet odaklarının girişimleri ülkeyi ve AK Parti’yi yıkmaya yetmedi. AK Parti’nin kaderi ülkenin kaderi oldu.

Bütün bunlar yaşanırken Karaman’da AK Parti ne yaptı. Seçimlerde hangi yılda kaç oy aldı, zaferlere alışkın olan AK Parti belediyeyi nasıl kaybetti. 3 Kasım’dan 3 Kasım’a yazı dizimin üçüncü bölümünde okuyabilirsiniz.

Mustafa Kurşun
[email protected]

Serinin ilk yazısı için tıklayın

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Kurşun - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


BİFA BİSKÜVİYE PERSONEL ALINACAK

GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI BİFA BİSKÜVİ VE GIDA SANAYİ A.Ş. Türkiye’nin ilk 200 büyük sanayi kuruluşu içinde yer alan Bifa A.Ş., 1962 yılından bu...

Fisandun Dereköy'de Satılık Hobi Bahçesi

Fisandun Dereköy'de 820 m2 Köy merkezine yakın konumda Dereye yakın mesafede. Yolu bulunan, araçla bahçe başına kadar ulaşım imkanı olan Yakın mesafed...

0(338) 213 13 33 GÜNEY EMLAK İNŞAAT

SATILIK HOBİ BAHÇESİ

Pınarbaşı Köyünde Karaman Merkeze 15 Km. Pınarbaşı Köyüne 2 Km. Anayola 15 Metre Mesafede Dere İle Sınır 12 Ay Boyunca Su Problemi Olmayan 766 M2 ve 1...

0(338) 213 13 33 GÜNEY EMLAK İNŞAAT

Karamanoğlu Mehmet Bey Mahallesinde 3+1 Satılık Daire

Karamanoğlu Mehmet Bey Mahallesinde 165 m2 3+1 site içinde Satılık Daire. Site içerisinde 3+1 odalı 165 m2 brüt 145 m2 net kullanım alanına sahip. D...

0(338) 213 40 72 EMLAK REYONU GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞI

Güney Emlak'tan Turkuaz City'de Satılık Daire

Üniversite ve hastaneye yakın konumda Urgan Mahallesi Turkuaz City Konutlarındaki 2+1 daire satılık. 11 katlı binanın 8. katı, 2+1 odalı, brüt 120 me...

0(338) 213 13 33 GÜNEY EMLAK İNŞAAT

Çarşı Merkezde 30 M2 Satılık Dükkan

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Dükkan. Karaman Külhan Mahallesi Alparslan Türkeş parkı karşısı çarşı merkezde cadde üzeri 30 m2 doğu cephe. Dükk...

NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Tabduk Emre Mahallesinde Satılık Apart

Karaman Karademir Emlaktan Satılık Apart Daire. Karaman Tabduk Emre Mahallesi.Oba düğün salonu civarı. Üniversiteye yürüme mesafesinde garaj üzeri 1....

NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

Karaman Beyazkent'te Satılık Arsa

Karaman Karademir Emlak'tan Satılık Arsa. Karaman Beyazkent mahallesinde 306 m2 standart proje 2 kat 100 m2 civarı daire ve garaj yapılır. Arsanın k...

0(338) 212 71 73 NAZMİ KARADEMİR/KARADEMİR EMLAK

NOKTA HATASİZ HYUNDAİ GETZ

2007 model 1.5 dizel 4 silindir en fulll vgt HYUNDAİ GETZ.. Henüz 105 binde... Bir değişen birkaç lokal boyalı Hep serviste bakımları yapılmış.. Hep...

GALERİ̇ NOKTA

SATILIK FİAT PANDA

HATASIZ MİNİ JİP 2005 model 1.2 benzinli FİAT PANDA DEĞİŞEN YOK HASAR KAYDI YOK Birkaç parça lokal çizik boyasi var Tüm bakımları yeni yapıldı Trigier...

GALERİ̇ NOKTA

Karaman Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket 18 Gün tam kapanma kararını yerinde buluyor musunuz?