SUAT SAYIN İLE ANILARIMDAN

(A. Erol Göksu’nun sunumuyla) Suat Sayın – A. Erol Göksu / Kır Kahvesi:

SUAT SAYIN İLE ANILARIMDAN

Çocukluk yaşımdan beri çok iyi bir okuyucuyum. İlk gençlik yıllarımdan itibaren de yazmaya başladım. Büyüyünce ben de yazar olursam ve ünlülerin merak edilen yönleri olduğu gibi merak edilirsem diye, sanatla uğraşmaya nasıl başladığımdan, şu an içinde olduğum son ana kadar yaşadıklarımı yazıyorum.

Tabii ki bu her gün yenilenerek genişlediği için, son halini beklemeden, hemen o çalışmamın içinde geçen ünlülerle karşılaştığım anları cımbızla çektim ve bu sanatsal otobiyografimin yayınlanmasından önce, ayrı bir kitap olarak yayınlandı. (Yazar Göksu’nun, hazırlık aşamasındaki otobiyografi eserinden ayrılarak kitaplaştırılan “Görüştüğüm Ünlüler” ise kronolojik bir sırayla verilen anılardan oluşuyor. News Findy 22 Ağustos 2022).

SUAT SAYIN İLE ANILARIMDAN

‘Görüştüğüm Ünlüler‘ adı verilen kitapta, hemen hemen herkesin tanıdığı kişilerle olan karşılaşmalarım, bir anı olarak toplandı. Bunlardan bazıları: Cem Karaca, Azer Bülbül, Adnan Şenses, Suat Sayın, Selami Şahin, Orhan Gencebay, Ülkü Tamer v.s.

SUAT SAYIN İLE ANILARIMDAN

İşte şu anda, buradaki yazımda da bu ünlülerden Suat Sayın’la olan anılarımdan birkaç şey paylaşmak istedim.

1990’lı yıllardaydı. Bizim ‘Kır Kahvesi‘, çok satan albümler listesinde Top 10’un içindeydi. Karaman’a izine geldiğim o günlerde, o değilden bir kasetçi dükkânına girdim, sanırım 2. İstasyon Caddesi üzerindeydi.

‘‘Suat Sayın’ın Kır Kahvesi adlı kaseti var mı?‘‘ diye sordum.

Kasetçi, ‘‘Yok,‘‘ dedi. ‘‘Ama onu yazan Karamanlı!‘‘

Şaşırdım, durakaldım, yüzüm kızardı. Bilgi nereden kendisine gelmişti?

‘‘Kimmiş?‘‘ dedim.

‘‘Orasını bilmiyorum ama öyle duydum.‘‘ dedi.

Tabii ki albüme de adını veren bu kasetin, doğum yerim olan şehirde var mı yok mu diye merak ediyordum. Tam emin değilim ama, sanırım Yunus Emre Camii’ye doğru olacaktı, orada da bir kasetçi vardı, aynı şekilde oraya da sordum.

‘‘O kim?‘‘ dedi kasetçi. ‘‘Suat Suna mı demek istiyorsun?‘‘

Hayda!.. Tanımıyordu. Şimdiki gençler de tanımıyor olabilirler. Ama onun 1970’li yıllarda, Türkiye’den en popüler 5 erkek şarkıcısını say diye bilen birine sorulsa, Zeki Müren, Orhan Gencebay, Bülent Ersoy, Adnan Şenses ve Suat Sayın mutlaka sayılırdı. Üstüne üstlük sadece şarkıcı değil, bestekârdı. O dönemin birçok, hem de ünlü ses sanatçılarına müzikle ilgili dersler veren birisiydi.

Onunla nasıl tanıştığımızı falan anlatacak değilim, bu anlatımları çok detaylı bir şekilde otobiyografimde anlatıyorum. Ancak, zamanla ailece birbirimize gidip gelen bir yakınlık kurmuştuk.

Kız kardeşimin düğününe onları da davet ettim. Ailece geldiler. Her davetli gibi bir masa başında sakince oturdular. Ama ben sahneye çıkıp kendisini anons edip de ‘Suat Sayın‘ adını söyler söylemez, salon alkış sesleri içinde yıkıldı. O yılların en popüler şarkıcılarından biriydi. O da benimle ilgili hoş sözler söyledikten sonra ‘Kır Kahvesi’ni okudu, bana birlikte okumamızı teklif etti ama ben mikrofonu ona bıraktım; şarkıcı oydu. Daha o şarkıyı söylerken, sanki bir konserdelermiş gibi, düğün davetlilerinden kâğıtlara yazılmış isteklerin ardı arkası kesilmedi. O da, ‘’Galiba bir şarkıyla kaçmak olmayacak, o zaman benim klasik bir şarkım olan ‘Sevemez Kimse Seni’yi okumak istiyorum.’’ dedi ve okudu. Ardından yoğun alkış karşısında birkaç şarkı daha seslendirdi.

SUAT SAYIN İLE ANILARIMDAN

Düğün sonunda vakit geç olduğu için bırakmadık, saat gece 12 gibi bize geldik. Odalarını hazırladıktan sonra, Suat Sayın’ın yüzünün biraz düştüğünü ve karısına kaş göz ettiğini fark ettim. Bir de onun bir tiki vardı, sıkıntılı anlarında sık sık çenesini boynuna sürter, çenesini bir omuzuna doğru titretirdi.

SUAT SAYIN İLE ANILARIMDAN

Bir şey mi olduğunu merakla sordum. Karısı gülerek, ‘’Suat abin içmeden yatamaz, (bir içki adı söyledi) onu arıyor.’’ dedi.

O çok ünlü bir sanatçı olsa da, o sırada vakit geç olmayıp onu satan yerler açık olsa bile, temin etmeye çalışmazdım. (Çok sonraları tanıştığım biri öyle demişti: ‘’Ben kendim içmem ama, bana gelen misafirime misafirperverliğimi göstermek için, mutlaka evimde birkaç çeşit içki bulundururum.’’ diye. Ona bunun kendi fikri olduğunu, bana ünlü biri de gelse, hatta cumhurbaşkanı da gelse, onu memnun edeceğim diye içkiyi kesinlikle evimde bulundurmayacağımı ve bir zamanlar ünlü şarkıcı ve bestekâr Suat Sayın’la yaşadığım bu durumu ona da anlattım.)

‘’Kusura bakmayın.’’ dedim o gün Suat Sayın’a ve eşine. ‘’Bizim evde alkollü içecek bulunmaz.’’

Sonra birbirimize ‘iyi geceler’ dileyip, odalarımıza çekildik.

Sabahleyin, hazırlanan kahvaltı masasına oturan Suat Sayın’ın gözlerinin içi gülüyordu. ‘’Çok uzun yıllardan beri, hayatımda ilk defa böyle kafam dinlenmiş bir şekilde kalkıyorum.’’ dedi.

Eşi de: ‘’İşte içmezsen, böyle dingin olursun. Beynin uyuşmaz.’’ dedi.

Ardından da beni tebrik etti. ‘’Çok sağol Erol kardeş, ilk defa senin sayende alkol almadan yatıp uyudu.’’ dedi.

SUAT SAYIN İLE ANILARIMDANErol Göksu-Suat Sayın

Bir defasında da annemlere gitmiştik (buraları detaylı otobiyografimde anlatıyorum), biraz hoş beşten sonra, çok dindar olan ve lafını samimi bir hava içinde hiç esirgemeyen babam, ‘’Bırak artık bu işleri, yaşın başını almış, hacca git gel, namazına başla, seni bunlar kurtaracak, şarkılar değil.’’ dedi. Suat Sayın birkaç dakika tikini üzerinden atamadı.

Tanıştığımızda ona şarkı sözlerimden ve 20 yaşımda kendi imkânımla bastırdığım, içinde 20 yaş öncesinin şiirleri bulunan bir şiir kitabımı vermiştim. Kitabı verdiğim ve artık görüştüğüm kişi sıradan bir müzisyen değil, Türkiye’nin kalburüstü bestekâr ve şarkıcılarından biriydi. Zaten şiirlerimi, sözlerimi alırken, ‘’Bestelediklerimi bizzat kendim okuyacağım.’’ dedi.

İlk olarak ‘Kır Kahvesi’ni bestelediğini ve çıkaracağı albümde bizzat okuyacağını söyledi. Kaset yapımı için Selami Şahin ile anlaşmışlar, bu kaset onun firması Lider Plak’ta çıkacaktı. Kayıt için İstanbul’a gittiler. Aradan bir zaman geçtikten sonra, kasetin piyasaya çıktığını ve dönüşlerinde getireceklerini bildiriyorlardı. O günlerde annemle babam da Karaman izinlerinden dönüyorlardı ve dönüşleri İstanbul üzeriydi. Eski ahbapları, eski komşuları, eski tanıdıkları ziyaret etmeyi annemle babam çok severdi. İstanbul’a göç eden aslen Karamanlı Suat Sözer ailesi, Öğretmen Ali Büyükakkuş ailesi, Saraç Hasan Hüseyin Tartan ailesi, rahmetli olmuş olan Avukat Tevfik Sayın ailesi bunlardan bazılarıydı. Nitekim Karaman’dan İstanbul’a göç etmiş olan birkaç eski komşumuzu orada ziyaret edecek ve havalimanına geçeceklerdi.

O zaman cep telefonları falan yoktu tabii. Ama bir şekilde anneme haber verdim, Suat Sayın’ın Kır Kahvesi adlı kasetinden satın alarak getirmesini istedim. Annemler geldiğinde, kaseti de getirdiler. Bu, benim bestelenen 3. profesyonel şarkı sözümdü. Birincisini daha önceki yıllarda Yüksel Özkasap çıkarmıştı, ‘Yıllarım Boşuna Geçti‘, o da aynı zamanda albüme adını veren şarkı olmuştu. İkincisini de Kâzım Birlik’in Nimet Işıl adına çıkardığı ‘Mutluluğun Sırrı‘ adlı şarkılardı.

Aradan birkaç hafta geçtikten sonra, çalan sabit telefonumuzu açtığımda, karşıma Suat Sayın‘ın eşi Aysel ablanın sesi çıktı. Türkiye’den yeni döndüklerinden ve hal hatır sormasından sonra, ‘‘Erol kardeşim, dinle!‘‘ diyerek sesini açtığı teypte bu şarkıyı sonuna kadar dinletti. Bilmiyorum ama, belki de benim heyecanlanacağımı, çığlıklar atıp havalara sıçrayacağımı falan sanmış olabilirdi. Tabii ben önceden dinlemiş olduğumdan, fazla bir heyecan belirtisi göstermedim. Fakat onların bu sürprizleri bozulmasın diye de, bu şarkıyı daha önce dinlemiş olduğumu söylemedim.

SUAT SAYIN İLE ANILARIMDAN

Saygıdeğer Sanatkar Kardeşim  A. Erol Göksu'ya Sevgiler...

Bir gün onlara ziyarete gittik. Suat Sayın, bitmiş bir şarkısını bana dinletti. Müziğini duyunca, ilk anda onun o çok meşhur, başta Zeki Müren ve Bülent Ersoy olmak üzere, birçok ünlü ses sanatçısının seslendirdiği ‘Anladım ki Daha Dolmamış Çilem‘ adlı Hicaz makamlı şarkısını dinlettiğini sandım. Fakat sözlerini duyunca heyecanlandım, duygulandım. Benim 17-18 yaşlarımdayken yazdığım, 20 yaşımdayken bastırdığım ilk heves şiir kitabımda da yer verdiğim, ‘Hasret‘ adlı dörtlüktü. Aynı yukarda sözünü ettiğim Hicaz şarkının sanki sadece sözleri değiştirilmiş gibiydi. Hicaz makamı müzik mest ediyordu. Kulağıma çok hoş ve duygulu geldi. Kendi sazlarıyla çaldırmış ve banta kayıt yaptırılıp bitmişti. Yani şarkı albüme alınmak için hazırdı.

‘‘Erol kardeşim senin bütün şiirlerin çok duygulu, ben onların çoğunu besteleyip bizzat kendim okuyacağım.‘‘ dedi. (Duygusal olduğuna dair benzeri sözleri Çağrı Göktepe, Musa Eroğlu, Özer Şenay, Kâzım Birlik, Yusuf Nalkesen, Azer Bülbül, Yüksel Özkasap da söylediler) Bestekâr-şarkıcı Suat Sayın, o ana kadar benden 5 şarkı yapmıştı. Artık onların albümlerde yer alacağı anı bekleyecektik. Bir de Suat Sayın’ın bestelerini diğer şarkıcılar da seslendiriyordu.

Bir daha ki albümünde, ‘Hasret’ adlı bu şarkıya yer vereceğini söyledi. Henüz 17-18 yaşlarındaki bir gencin yazdığı bu dörtlük şöyleydi:

Hasretini her akşam, çekecek miyim böyle
Bazen dert, bazen neş’e; geçecek miyim böyle
Gözlerimde hayalin ve kalbimde yerin var
Çılgınca sevip, hasret ölecek miyim böyle

Bu ve o zamana kadar benden bestelediği şarkıları bir başka albümüne okumaya ise ömrü vefa etmedi. Ondan birkaç yıl sonra da eşinin vefat ettiğini öğrendim. O kayıtları hazır olan, sadece albüme alınması gereken şarkılar ne oldu, kimde, nerede bilmiyorum. Bunu, yani bitmiş ve bantlara kaydı yapılmış şarkıları, daha önceki albümünü Lider Plak’a yaptığı için, belki Selami Şahin bilir diye düşündüm, ama sormak için bir imkân ve ortam oluşmadı.

© Göksu’nun şiirleri, şarkı sözleri ve besteleri, Kültür Bakanlığı Telif Hakları Müdürlüğü ve MESAM’da kayıtlıdır!

Suat Sayın tarafından bestelenmiş, sözleri bana ait ve MESAM’da kayıtlı olan şarkılar:

Kır Kahvesi

Çileli Günlerim

Hasret

Canımdan Bir Parçasın

Suat Sayın – Anladım ki Daha Dolmamış Çilem:

Suat Sayın – Sevemez Kimse Seni:

EROL GÖKSU

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar A. Erol Göksu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

01

Ahmet Tek - Değerli arkadaşım, yazınızın akışı Suat Sayın’ın sesi gibi, yumuşacık. Maziye götürdün. Suat Sayın hâlâ dinlediğim sanatçılardan biridir. Allah rahmet eylesin. Anılarınızı okumayı sabırla bekleyeceğim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Nisan 13:14


Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Karamanlılar yeni belediye başkanından hangi alanda çalışma bekliyor?