Farklılıklara Tahammül ve Beraber Yaşama Zorunluluğu!

Hayat ve memat Allah’ın en büyük lütuflarındandır.

Hayatta olanların bu hayatı elde etmelerinde hiçbir etkileri yoktur, bu tamamen ilahi bir takdir eseridir.

Bir evde yaşayan aile fertlerinin düşüncelerinin eşit olması beklenemez. Bir apartman sakinlerinin dediklerinin hep aynı yere gitmesi düşünülemez. Bir köy / mahalle halkının attıkları taşın aynı istikamete düşmesi tasavvur edilemez. Bir kent mensuplarının aynı görüşü paylaşması akıllardan bile geçirilemez. Bir ülke vatandaşlarının aynı mefkûre etrafında birleşmeleri hayal bile edilemez.

Bir Müslüman olarak yeryüzünde herkesin iman ederek cennete gitmesini isteriz, bizim yüce peygamberimiz bunu istedi, hem de defalarca istedi, imanı reddeden Ebucehillere sürekli tebliğde bulundu, hele hele hâmisi, öz amcası Ebu talibin imanı için çırpındı ancak Allahtan gelen tavsiye ve ikazlar hep şu mealdeydi:

Şüphesiz sen sevdiğin kimseyi doğru yola iletemezsin. Fakat Allah, dilediği kimseyi doğru yola eriştirir. O, doğru yola gelecekleri daha iyi bilir.” (Kasas 56)

Ancak Cenab-ı Hak tebliğden asla vazgeçilmemesini ve aksinin büyük sorumluluk ihlali olacağını vurguladı. Hatta bir ayet-i kerimesinde “Kur ’anı duyabilmeleri ve etkilenerek imanı seçebilmeleri ihtimaline mebni olarak müşriklerle bile komşuluktan kaçınmamasını” işaret buyurdular:

Eğer müşriklerden biri senden sığınma hakkı isteyip yanına gelmek isterse, sen ona güvence ver, ta ki Allah'ın kelamını dinlesin, düşünsün. Sonra şayet Müslümanlığı benimsemezse onu, kendisini güvenlikte hissedeceği yere (vatanına) ulaştır. Öyle! (Bu sığınma ve gönderme işlemini yapmalı), zira onlar İslâm'ın gerçek mahiyetini bilmeyen bir topluluktur.” (Tevbe 6)

Efendimiz (sav) Medine’ye hicret buyurunca burada Yahudi, Hristiyan, ateist, ataist, müşrik ve Müslüman her görüşten insanlarla karşılaşınca beraber yaşamanın reçetesini hazırladı. Medine belgesi denen bu belgenin aşağıda ki maddelerini ince ince okuyalım ve düşünelim;

Madde 16- Yahudilerden bize tabi olanlar, zulme uğramaksızın ve onlara düşman olanlarla yardımlaşılmaksızın, yardım ve arka çıkmamıza hak kazanacaklardır.

Madde 18- Bizimle beraber harbe iştirak eden bütün (askerî) birlikler, birbirleriyle işlerini koordine / eşgüdüm edeceklerdir.

Madde 23- Üzerinde ihtilafa düştüğünüz herhangi bir şey, Allah’a cc ve onun resulü Muhammed’e (s.a.v.) götürülecektir, selam O’na olsun.

Madde 44- Onlar (yani Müslümanlar ve Yahudiler) arasında, Medine’ye hücum edecek kimselere karşı yardımlaşma yapılacaktır.

Bu belgede bulunan maddelerden hem o günkü Müslümanlardan soy olarak ayrı hem de Kur’an’da “müminlere aşırı düşman (5/64)” olarak nitelenen Yahudiler hakkındakileri buraya aldık. Demek ki herkesle beraber yaşamanın bir yöntemi oluyor. Ve bu yöntemi de bize ilahi naslar işaret ediyorlar.

Bu beraber yaşama sanatını tarihte en mükemmel suret de gerçekleştiren Osmanlı dedelerimizdir; aynı ülkede, aynı beldede, aynı mahallede ayrı ayrı ırk, dil ve din mensupları yüzyıllarca bir arada yaşamışlardır.

Osmanlı devletinin inkırazından sonra kurulan cumhuriyetimizle beraber farklı din ve etnik guruplar büyük ölçüde hicrete ve mübadeleye tabi tutularak ayıklanmıştır. Ancak şimdi de farklı guruplar meydana gelmiştir. Bu guruplar laiklik yanlıları, laiklik karşıtları, partileşme nedeniyle meydana gelen gruplaşmalar, çeşitli siyasi görüş ayrılıklarının meydana getirdiği guruplar gibi, uzatılabilir.

Bu ortamda da yeni bir yasa çıkıncaya kadar mevcut yasalara ve onları uygulayan icra makamlarının direktiflerine uymak vatandaşlık vazifesinin en başında gelir. Bunu sağladığımızda aheste aheste görüşlerimizi tartışabilir ve bir arada yaşama becerisini elde edebiliriz.

Ancak bu esnada kimsenin kimseyi ve hiçbir görüş gurubunun diğerini vatana ihanetle ve hıyanetle itham etmeye asla hakkı olamaz.

Müslümanlardan mensup oldukları hak dinin gereklerini yerine getirmelerini beklemeye, onları yanlışlar konusunda ikaza hakkımız ve vazifemiz vardır ancak diğer insanlara da kırıp dökmeden bir saygı ve hoşgörü çerçevesinde mensubu olduğumuz tek hak dinin temsilcisi olarak onların bizde iyiyi ve doğruyu yazısız okumalarını sağlamak ta bizim en önemli görevimizdir.

Mutlaka yazı ve söz dilimizle vermeye çalıştığımızı hal dilimizin de ifade etmesi lazımdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mükremin Kızılca - Mesaj Gönder

# aile

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.


Pınarbaşı Köyü Fırsat Tarla

PINARBAŞI AĞALAN MEVKİİ VERİMLİ TARLA Pınarbaşı köyü Ağalan mevkiinde, köye 500 metre uzaklıkta, Yol kenarında verimli tarla. 16.706 metrekare (6.7 dö...

SEMİH ORAN

SATILIK 125'LİK MOTOR

Bisan fks 125 lik2016 model7 bin km deGaraj motoruİletişim 05425427786

Personel Alınacak!

Karaman'ın hızla büyüyen firması Şimşek Oto Yıkama, bünyesinde çalıştırmak üzere bay personel arıyor. Karaman'da oto yıkama da hızla büyüyen Şimşek O...

Yurtsever Şirketler Grubunda çalıştırılmak üzere eleman aranıyor.

Karaman'da Yurtsever Şirketler Grubunda akaryakıt satış görevlisi ve market satış görevlisi bay - bayan çalışma arkadaşları aranıyor. Müracaatların ş...

ANKARA'DA ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE PERSONEL ARANIYOR

Yeni açılan Ankara Fabrikamızda aşağıdaki özelliklerde görevlendirilmek üzere çalışma arkadaşları arıyoruz. Aranan Pozisyonlar: Makine İmalat Usta...

Karaman Merkezde Satılık Bağ

KARAMAN MERKEZ MORCALI'DA MÜSTAKİL PARSEL 8.450 M2 BAĞ HOBİ BAHÇESİ, ARICILIK, ÜZÜMCÜLÜK İÇİN UYGUN. YOLA VE KÖYE YAKIN. FİYAT 300.000 TL

0(539) 793 73 71 CEMİL DÜZ

Karaman Merkeze Yakın Satılık Hobi Bahçesi

Karaman'ın merkeze 8 kilometre mesafede bulunan 326 metrekare, çevresi çevrili ve yol su sıkıntısı olmayan hobi bahçesi, toplamda 652 m2'lik iki adet...

+90 541 221 88 80

Teknoland Makine Kaynak operatörü/ Kaynakçı aranıyor

Kaynak operatörü/ Kaynakçı aranıyor Argon (TIG) kaynağında deneyimli Paslanmaz kaynağında bilgi ve yetkinliğe sahip Tercihen teknik resim okuyabi...


Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Karamanlılar yeni belediye başkanından hangi alanda çalışma bekliyor?