Karaman'da Hayvancılık 5

İlimiz hayvan varlığı açısından fena sayılmaz aslında. Yaklaşık 65.000 büyükbaş, 890.000 küçükbaş, 1.400.000, kanatlı ve 60.000 kovan sayısı ile kendi ölçeğindeki iller arasında iyi durumda.

Sığırcılık alanında, son yıllarda yapılan modern işletmeler ile mekanizasyon ciddi anlamda kullanılmaya başlandı. Önceki yazılarımızda belirttiğim üzere büyük işletmelerin kurulmasını sınırlayıcı faktörler var. Bu faktörlerin ortadan kaldırılması çok zor ancak bu faktörleri doğru yönlendirmek bizim elimizde.

Küçükbaş hayvan sayımızın yüksekliği bu tezimizi ciddi anlamda destekliyor. İlimizin koyunculuğu daha çok et üretimine yönelik yetiştiricilik üzerine yoğunlaşmış durumda. Süt üretimi de yapılıyor ancak verim düşük ve bunun ana sebebi, bölge şartlarına uygun koyun ırklarımızın beslenme kaynaklarının sınırlılığı ve genetik kapasiteyi sınırlayan faktörlerin fazlalığıdır.

Diğer taraftan, süt verimi yüksek koyun ırkları yetiştirilmiş olsa bile ağıl ve barınak şartları ile bakım ve besleme alışkanlıklarımız bu ırkların yetiştirilmesine uygun değil. Birde tabi ki, mera varlığımız. Daha doğru bir tabirle meradaki botanik kompozisyon.

Koyunların da kendi içerisinde meradan faydalanma kat sayıları farklılık arz etmektedir. Otlatmayı şekillendiren veya belirleyen en önemli unsur hayvanların çene ve dudak yapılarıdır. Koyunlar bu anlamda dudak yapıları ince olanlar ve kalın olanlar olarak sınıflandırılabilir. Özellikle batı menşeyli ırkların ve süt verimi yüksek ırkların dudak yapıları kalındır. Kalın dudakİlimizde bir çok tarımsal kalkınma kooperatifi geçmiş yıllarda Tahirova Koyunu projesi yaparak sut koyunculuğu projesi uygulamış. Ama geneli başarısız olmuş. Başarısızlığın birinci sebebi uygun olmayan mera botanik kompozisyonu yani bitki örtüsü. Tahirova kalın dudaklı koyunlardandır ve bizim meraları değerlendirme kabiliyeti Akkaramana göre zayıftır. Bundan dolayı doyamama problemi yaşamış ve meraya dayalı hayvancılık modelinde kooperatifler başarılı olamamıştır. Salgın hastalıklar vs. de etkili olmuş ama ana etken meralar olmuştur. yapısı olan ırklar, merada; sık ve nispeten uzun boylu bitki örtüsü isterler.

Bu durumda bizim yöremiz için en uygun koyun ırkı Akkaraman ve Anadolu Merinosu olmaktadır.

Keçi Yetiştiriciliği yapılabilecek köylerde ise Kıl Keçi ve Honamlı Keçisi düşünülmelidir. Süt veriminden dolayı Saanen Keçisi veya onun melezi olan Akkeçi ile kısmen Malta veya Halep Keçisi denemeleri yapılmış ancak başarılı olamamıştır. Sebebi ise ilk olarak coğrafik ve topoğrafik yapıdır. Bu keçilerin süt verimi yüksek olduğu için çok büyük göğüs yapısı olmaktadır. Bizim dağlarda gezmeleri memelerine zarar vermekte ve istenilen randıman alınamamaktadır. Aynı zamanda beslenmede yeterli olmamaktadır.

Süt verimi yüksek keçiler daha düz ve bitki örtüsü iyi olan meraları tercih etmektedirler. O nedenle küçük sürüler halinde ve ağıl çevresinde uzak olmayan, kapıdan çıktığı zaman hemen ulaşabileceği meraları olan işletmelerde yetiştirilmesi uygun olmaktadır. Bir diğer hususta sütün pazarlanması ki; son yıllara kadar ciddi sorun teşkil etmekteydi.

Beslenme ve barınak şartları tüm hayvanlar için önemlidir ancak yüksek verimli koyun ve keçi ırkları için ayrıca bir önem arz etmektedir. Süt verimi arttıkça, döl verimi de yükselmektedir. Yani ikizlik oranı artmaktadır. Hatta bazı ırklarda üçüz, dördüz doğumlar olmaktadır. Buna uygun doğum bölmeleri, yavru barınakları oluşturamayan ve yeterli besleme yapamayan işletmelerde yavru kaybı çok olmakta ve meme hastalıkları çoğalmaktadır.
Süt üretimi için koyun ve keçi yetiştiriciliği yapılacaksa mutlaka sağım üniteleri kurulmalı ve özel kuzu oğlak bölmeleri yapılarak işletmelerde hayvan refahı yükseltilmelidir.

Sonuç olarak; uygun olmayan barınak şartları ve bölmeleri düzenlenerek ilimizde koyun keçi yetiştiriciliği için yeni bir dönemin başlaması elzemdir. Akkaraman ve Anadolu Merinosu ile Kılkeçi ve Honamlı Keçisi ırk olarak tercih edilmeli ve Tahirova, Asaf, Romanov gibi koyun ırkları ile, Saanen, Akkeçi, Halep keçisi vb. keçi ırkları gibi bölge şartlarına uyum konusunda ciddi sorun yaşayan ve aynı zamanda bakım ve beslemesi zor olan veya titizlik gerektiren ırklar ile mümkün olduğunca işletme kurulmamalıdır.

Bu ırklar ile hayvancılık bizim ilimiz için fantaziden öteye geçmeyecek ve başarılı işletmecilik yapılamayacaktır.

Muhammed Çağlıyan

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Muhammed Çağlıyan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

01

Yakup Cemil - Bu konuyla ilgili olarak;

1- Hayvancılığa verilen destekler yetersizdir. Sen 600,000 hayvanı dış ülkelerden ithal ederek yabancı üreticiyi desteklersen,

2- Mera ıslahına izin vermezsen,

3- Mera yönetimini desteklemez isen,

4- Vasıf değişliği yaparak meraları imara yada farklı amaçlarla mera vasfı dışında kullanıma açarsan,

5- Piyasayı denetlemeyerek üreticiyi 1 veya 2 tüccarın eline bırakırsan,

6- Kooperatif, üretici örgütleri vb. kuruluşları denetlemeyerek üreticiyi buna mahkum kılarsan,

-Irklar konusunda ise kondisyonu yüksek olan ırklara yönelmenin sebebi mera değildir. Artan maaliyetlerdir. Bir merinos ile bir Suffolkun yemden yararlanma oranına baktığınızda neden yerli ırkların kullanılmadığınıda anlarsınız. Islah ve genetik çalışmaları yetersiz ve gerekli önemverilmediği için çiftçi bunu bireysel olarak denemektedir. Bunun bilimsel olarak üniversiteler ve bakanlığın çiftliklerinde yapılması gerekmektedir.

Yarınını göremeyen Üreticinin şu durumda bunu üretebildiğine şükretmen lazım.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 21 Mart 10:48


Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Karamanlılar yeni belediye başkanından hangi alanda çalışma bekliyor?