Cennete Giren Sarhoş

Yeter ki dua al; diriyken ya da ölüyken, derler. Bir de kimseyi yargılama, ucuz konuşma, kötü düşünme, kötüye yorma, arkadan konuşma onun geçtiği yolu tanımadan, karşılaştığı büyük imtihanları bilmeden, derler. Ramazan ayı duaların kabul olduğu ve dualarımızın çok olduğu bir aydır. Bizim Anadolu kültürü adeta duayla bütünleşmiş gibidir. Küçük bir yardımda bile bizler birbirimize dua etmeyi unutmayız. Zor ve özel günler, dualarda buluştuğumuz, Rabbimizi daha çok hatırladığımız günlerdir.

Bizim Anadolu’da ağzımızdan düşmeyen dua cümleleri vardır, hemen hemen yörede benzerlerini görebiliriz:

 • Allah razı olsun.
 • Ömrün uzun olsun.
 • Yolun açık olsun.
 • Gökten yağsın yerden topla.
 • Tuttuğun altın olsun.
 • Dua edenlerin çok olsun.
 • Bahtın açık olsun.
 • Allah, iyilerle karşılaştırsın.
 • Beytullah’a yüz süresin.
 • İki cihanda aziz ola.
 • Hızır yoldaşın olsun.
 • Evlâdınla bin bir yaşa.
 • Kesenin dibini görmeyesin.

Bir garip ve misafirperver çobanın duası ile cennete giren sarhoş adamın, düşündürücü hikâyesini birçoğumuz duymuşuzdur.

Sarhoş adam hayatını hep içki içerek geçirirmiş. Adamın bir karısı varmış. Karısı adamın içkiyi bırakması için çok uğraşmış fakat bir türlü bıraktıramamıştır. Günahkâr bir adamdı. Bütün köy halkı yaka silkiyordu sarhoş adamdan. Köy halkı ölse de kurtulsak diye dualar ediyordu.

Sarhoş adamın bir karısı bir de kendisi hiç çocuk çolukları olmamıştı. Köy halkı böyle bir adamın zürriyetinin olmamasından dolayı çok memnundu. Kadın adamın haline üzülse de ses çıkarmazdı. 30 yıldır evliydi. Döverdi, kızardı her gün biriyle kavga ederdi; ama kocasıydı işte evinin erkeğiydi.

Sarhoş adam iyice yaşlanmıştı artık. Öksürük nöbetleri gece uykusunu bölüyor iki basamak merdiven çıksa soluk soluğa kalıyordu. Titreyen elleriyle sigarasını zor sarıyordu. İyice zayıflamış adeta bir çocuk gibi kalmıştı. Kadıncağız ellerini açıp dualar ediyor ahir ömründe olsun şu adamın hali biraz düzelsin diye yalvarıyordu Allah’a.

Sarhoş adam bir sabah erkenden evden çıktı fakat ertesi sabah oldu adam dönmedi. Hava aydınlanmaya başlarken kocasını merak eden kadın her yerde kocasını aramaya başladı. Kim bilir yine nerde sızdı diye söyleniyordu kadın. Birden aklına köyün üst tarafındaki çeşme geldi aklına kocası genelde orada içki içerdi. Orada da bulamadı. Çeşmenin yakınındaki tarlaları aradı bulamadı. Köyün dört bir tarafını aradı bulamadı. Eve geri gelmiştir belki diye bir ümitle kadıncağız eve gitti ama yine yoktu.

Kadıncağız abdest aldı namaza durdu duası bitmek üzereydi kapı çalındı kocasıydı gelen. Sarhoş adamın beti benzi atmış adeta yüzü sap sarıya dönmüştü. Öksürüyor eliyle göğsünü işaret ediyordu. Kadın koluna girdi kocasının zar zor sedire kadar taşıdı adamı. Uzandı adam karısının yüzüne bakarak ağlıyordu. Doğrulur gibi yaptı karısına hakkını helal et diyecekti fakat lafının sonunu getiremedi. Başı yastığa düştü. Ölmüştü. Kadıncağız kocasının başında uzun bir süre ağlayıp feryat etti. Biraz kendine gelince gözlerini sildi yemenisini bağladı.

Kocasının yanından ayrılarak imamın evine gitti. Kadıncağız konuşamıyordu. Hocam diye bildi. İmam, anlamıştı kocasının öldüğünü. İmam kadının yüzüne bakarak köylü ne der? Diye düşündü bocaladı. O mendebur bir kez bile caminin kapısından içeri girmedi kaldırmam onun cenazesini diyerek kadının yüzüne evinin kapısını kapattı.

Kadın bu sözleri duyunca kahroldu. Ne yapsam nereye gitsem diye düşünmeye başladı. Hiç kimsesi yoktu kadının. Çaresizce evine geri döndü. İş başa düşmüştü kadıncağız son görevini yerine getirmek için kocasını yıkamaya başladı. Kefen alamadığı için sandıktan çıkardığı beyaz bir çarşafa sardı. Güçsüz haliyle kocasının naaşını omzuna aldı ve mezarlığın yolunu tuttu.  Tam caminin köşesini dönerken muhtar ve köylüler kadının yolunu kesti. Kadının gücü yetmiyordu kocasını taşımaya. Tökezleyerek yere oturdu hüngür hüngür ağlamaya başladı. Muhtar hışımla bağırdı onu nereye götürüyorsun? Onu mezarlığa gömeyim deme sakın sağlığında biz çektik birde ölülerimiz çekmesin o herifin elinden diyerek mezarlığa kocasını defnetmesine izin vermedi.

Kadın çarşafa sarılı kocasına gözünü dikip öylece beklemeye başladı. Kadıncağız birden bağırmaya başladı delirmiş gibiydi sanki. Muhtar ve köylüler korkarak oradan uzaklaştılar. Kadıncağız cenazesini yeniden omzuna yüklendi ve köyün dışına doğru yürümeye başladı. Kan ter içinde kalmıştı kadın artık adım atacak hali kalmamıştı. Kendi kendine şuracığa gömeyim adamımı dedi hem de kimseler rahatsız olmaz burada.

Tam o anda bir ayak sesi duydu korktu. Bir çobandı gelen kadıncağız çobana her şeyi olduğu gibi anlattı. Üzüldü çoban gözleri doldu. Dert etme dedi ben yardım ederim sana ve bir çukur kazıp cenazeyi gömdüler. Çoban başucunda durdu mezarın. Ellerini açtı ve dua etti. Birkaç çiçek buldu kadın toprağın üzerine ekti. Çobana dualar ederek evine döndü. Çok yorulmuştu. Camın kenarına oturup çok uzaklara daldı ve uyuyup kaldı oracıkta.

Ertesi sabah imamın kapısını muhtar telaşla çalmaya başladı. Muhtar o kadar panik olmuştu ki kapıya kıracak gibi vuruyor bir yandan da avazı çıktığı kadar haykırıyordu. İmam kapıyı açtı bir rüya gördüm dedi muhtar. Hocam rüyamda o berduş serseri adam cennetteydi ve o sarhoş adam bana gülüyor hakkım sana bile helal olsun diyordu. Rüyayı duyan imamın benzi attı. Çünkü aynı rüyayı o da görmüştü. İmam tam muhtarı içeriye davet edecekti ki köyün delisini gördüler. Deli, bağıra bağıra köyde bağıra bağıra koşturuyordu; demedim mi ben demedim mi ben rüyamda gördüm diye. Ardından bir kaç köylü daha aynı rüyayı gördüğünü anlattı.

Muhtar, İmam ve köylüler bir türlü olup bitene anlam veremiyorlardı. Birden akıllarına sarhoş adamın karısı geldi. Kadının yanına gitmeye karar verdiler. Kadının kapısına merakla vurmaya başladılar. Kadıncağız kalabalığı görünce içini korku sardı ve kapıyı açmamak istedi. Köylüler ısrarla kapıyı çalınca kadıncağız dayanamayarak kapıyı açtı. İmam ve Muhtar rüyalarını kadına anlatarak bilgi almak istediklerini söylediler. Kadıncağız bütün olup bitenleri köylüye anlattı. Cenazeye bir çobanın yardım ettiğini ve çobanın dua ettiğini söyledi. Köylüler çobanın evliya veya âlim bir kişi olduğunu düşünerek çobanı aramaya başladılar.

Köylüler çobanı buldular. Çoban köylülere süt ve ayran ikram etti. Daha sonra köylüler gördükleri rüyaları çobana anlattılar. Köylüler çobana artık evliya gibi davranıyorlardı. Bütün olup bitenleri dinleyen çoban köylülere ben âlimim ne de ermiş biri. Ben yalnız yaşayan garip bir çobanım. Benim ne ilmim var ne de bilimim. Ben çobanım, çobanlık yaparım. Bazen sizin gibi Allah’ın misafirlerini misafir eder onlara imkânım dâhilinde ikramlarda bulunurum dedi.

Köylüler çobanı hala evliya gibi görüyorlardı. Muhtar çobana pekâlâ sen ermiş biri değilsen o sarhoş adam günahkâr adam münafık mendebur adam nasıl olurda cennete gider? Nasıl olur da hepimizin rüyasına girmeyi başarır. Senin duanın hikmeti ancak ermiş kişilerde olur dediler. Çoban ben okuma yazma bilmem öyle derin ve anlamlı bir dua da etmedim. Hatta doğru dürüst dua da bilmem. Sadece ben kazdığımız mezarın başucuna geçerek Allah’ım bu güne kadar bana birçok misafir gönderdin, ben onları gücüm yettiği kadar çeşitli ikramlarda bulunarak misafir ettim. Şimdi de ben sana bir misafir gönderiyorum dedim, diyerek köylülere döndü ve tekrar ben zavallı bir çobanım ermiş değilim, dedi. Çoban bütün köylüye adeta bir ders vermiş oldu.

Kısaca, başkalarını yargılamadan arkasından konuşmadan yanlışlarını dile dolamadan, yaymadan dua edebilmek, dua alabilmek bu Ramazan ve her Ramazan, bugün ve her gün. Düzeltilmesi gereken biricik insanın önce kendimizin olduğunu düşünerek günahlarımızla yüzleşerek Rabbimize yönelenlerden olmak temennisiyle.

ALİ ALTAYLI

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Altaylı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

02

Bir Dost - Bu sadece bir hikaye. Gerçek değil. Zira nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz diye bir söz var. Cennet ucuz değil, cehennem lüzumsuz değil. Hiç ibadet etme, çevrene zarar ver, eşine zulmet, sonra cennete, zor. İslâm’ın esaslarına uygun olmayan bir senaryo. Demek ki böyle de cennete gidiliyormuş, ibadetle uğraşmaya ne gerek varmış dedirtmesin diye yazdım.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Mart 14:47
01

Deli Türkmen.... - Bian cennete giren siyasetcı diye okudum nedense ??

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Mart 08:58

Pınarbaşı Köyü Fırsat Tarla

PINARBAŞI AĞALAN MEVKİİ VERİMLİ TARLA Pınarbaşı köyü Ağalan mevkiinde, köye 500 metre uzaklıkta, Yol kenarında verimli tarla. 16.706 metrekare (6.7 dö...

SEMİH ORAN

SATILIK 125'LİK MOTOR

Bisan fks 125 lik2016 model7 bin km deGaraj motoruİletişim 05425427786

Personel Alınacak!

Karaman'ın hızla büyüyen firması Şimşek Oto Yıkama, bünyesinde çalıştırmak üzere bay personel arıyor. Karaman'da oto yıkama da hızla büyüyen Şimşek O...

Yurtsever Şirketler Grubunda çalıştırılmak üzere eleman aranıyor.

Karaman'da Yurtsever Şirketler Grubunda akaryakıt satış görevlisi ve market satış görevlisi bay - bayan çalışma arkadaşları aranıyor. Müracaatların ş...

ANKARA'DA ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE PERSONEL ARANIYOR

Yeni açılan Ankara Fabrikamızda aşağıdaki özelliklerde görevlendirilmek üzere çalışma arkadaşları arıyoruz. Aranan Pozisyonlar: Makine İmalat Usta...

Karaman Merkezde Satılık Bağ

KARAMAN MERKEZ MORCALI'DA MÜSTAKİL PARSEL 8.450 M2 BAĞ HOBİ BAHÇESİ, ARICILIK, ÜZÜMCÜLÜK İÇİN UYGUN. YOLA VE KÖYE YAKIN. FİYAT 300.000 TL

0(539) 793 73 71 CEMİL DÜZ

Karaman Merkeze Yakın Satılık Hobi Bahçesi

Karaman'ın merkeze 8 kilometre mesafede bulunan 326 metrekare, çevresi çevrili ve yol su sıkıntısı olmayan hobi bahçesi, toplamda 652 m2'lik iki adet...

+90 541 221 88 80

Teknoland Makine Kaynak operatörü/ Kaynakçı aranıyor

Kaynak operatörü/ Kaynakçı aranıyor Argon (TIG) kaynağında deneyimli Paslanmaz kaynağında bilgi ve yetkinliğe sahip Tercihen teknik resim okuyabi...


Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Karamanlılar yeni belediye başkanından hangi alanda çalışma bekliyor?