Uykuda Esnemek

Ne heva-vü ne keman-ü ne kemankeş ancak Erdiren menziline tiri nida-yı Ya Hakk

Uyur numarası yapanların kıpırdayan kirpikleri, uyanır numarası yapanların açılmayan göz kapakları, rüyasız derin uykular, karanlığı koyu olan uzun geceler ve doğmayan güneş…

Öyle ağır uykudayız ki kulağımızın dibinde çalan davul ve zurnanın sesleri ninni gibi gelirken; tank paletlerinden gelen metalin soğuk sesi, savaş uçaklarının meydana getirdiği sonik patlamanın gürültüsü ve ortalığı yakıp yıkan etrafı kan revan içinde bırakan bombaların infilakı…

Yanan yürekler, incinen bedenler, ahı alınan mazlumlar, haddinden fazla günahı yüklenen zalimler ve büyük bir veballe baş başa kalan inananlar. İzzet ve şerefimizi kaybettiğimiz andan itibaren emin insan olma vasfımızı kaybettik, vasfımızı kaybetmemiz sonucu olarak da küfür ehlinin karşısında zelil duruma düştük.

“Madde ve mana planında her gün yeni Hiroşima ve Nagazaki’ler yaşanmaktadır. İnsanın tahribatı, değerlerin tahribatı, kentlerin ve ülkelerin tahribatı” dedi, Üstad Atasoy MÜFTÜOĞLU.

Zamanın inananları olarak durumumuz zarar, ziyan… Değil iki günümüz; haftalarımız, aylarımız, yıllarımız hatta asırlarımız birbirine denk! Belki de gidişat yanlış yöne, varış daha kötüye...

Kaybettiğimiz hissiyat, müptela olan unutkanlık fıtri ayarlarımızı bozduğundan, sahip olmamız gereken ortak dertlerin buluşma noktası da yerini kaybediyor. Bir yerlere yağan karın ayazını hisseden bedenlerimiz bir yerlere düşen bombaların acısını hissedemediğinde, en ağır uykular bedenimize hâkim olurken, her anımızı da gaflet kuşatıyor.

Hesap gününün hesaba katılmadığı dünya hayatında birilerinin hesabına göre yaşayan insanların hali hürriyet değil aklını kullanmayan, hakikate kulağını tıkayan insanların debelenmesidir. Yaşıyor gibiler aslında ölüler… Ölüm haberleri geliyor kaybolan tek şey biyolojik faaliyetler…

Atılan iftiraların, uydurulan yalanların, yazılan yanlışların, edilen hakaretlerin, tohumu bırakılan nifakların gölgesinde oluşturulan suizanlara itimat eden herkese, vebalden bir hisse düşeceği gibi mahcubiyetten de hissesine pay düşecektir.

Havai fişek gösterilerine benzeyen zulümler haddini fazlasıyla aşmasına rağmen, katledilen masumların sayısı istatistik tablolarını patlatacak seviyeye gelmesine rağmen, açlık, soğuk ve korkuyu gören çocukların titreyen bedenlerine rağmen layıkıyla tavır gösteremeyişimiz, zalimlerin gücünün daha net gösteriyor.

“Yahudiyi, bugün Filistin’de bir devleti olan birkaç milyonluk bir kitle olarak görmek yanlıştır. O, dünyanın kültür, sanayi, sermaye ve propagandasına yön veren bir kuvvettir” dedi, Üstad Akif İNAN.

Abdülhakim Arvasi Hazretleri İkinci Dünya Savaşında Almanların Polonya’yı işgal sırasında yaptıkları zulümleri duyunca şöyle demiş: Eğer zulme başladılarsa hâlleri haraptır. Şimdiden kaybettiler.

Türkistan’dan Filistin’e İslam beldelerinde yaşanan zulümler bir gün bitecek! Ya mazlumlar yok olarak ya da zalimler belasını bularak… Yataklarımızda uykumuzun en derin anında rahatımızı bozmamamız, gecenin en karanlık anında tüylerimiz diken diken olurcasına dua etmeyişimiz, maddi manevi her türlü fedakârlıklarda bulunmayışız bize o an vebal olacağı gibi sonraki anlarda da bela olacaktır. Zalimleri oyalayan bu mazlumlar yok olduğu zaman şu an rahat olan diğer inananlar da yarının mazlumları olacaktır. Yarın da pek yakındır!

Bir de şöyle düşünün! Bağa giren kişilerin amacının üzüm yemek olmadığını gören bağcı ne hisseder?

“Ne havadır ne yaydır ne de atan kişidir” dedi, şair bugünün diliyle ve şöyle devam etti beyitine: “Oku hedefine ulaştıran Ya Hakk nidasıdır”.

Şadan Sezgin

Bir Kelime, Bir Mânâ, Bir İktibas

cemaat

bir yere toplanmış insan kalabalığı

Ümmetimden bir cemaat, kıyamet kopuncaya kadar hakkı tutmaya bakacaktır.

Hadis-i Şerif

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şadan Sezgin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Karamanlılar yeni belediye başkanından hangi alanda çalışma bekliyor?