Bu Kadın Kafasına Koyduğunu Yapıyor

TRT 1’in “Lezzetli Tavsiye” Ekibi Karaman’a Geliyor

Bu Kadın Kafasına Koyduğunu Yapıyor

Karamanlı olup Meryem Evcen adını duymadım diyen varsa teessüf ederim. Meryem Evcen, kafasına koyduğunu yapan, ilklere imza atan bir Karaman sevdalısı. Aşçıların kraliçesi. Yemek yarışmalarının öncüsü. Karaman mutfağı denilince akla gelen ilk isim. Yöresel yemeklerin verileceği bir lokanta açılması için yıllardır çalmadık kapı bırakmayan bir ısrarcı. Kafasına koyduğunu yapan bir iş bitirici. Şimdi de organizatör, ev sahibi, davetçi.

Bu Kadın Kafasına Koyduğunu Yapıyor

İyi niyetle başlayan bir işin, yetkin eller yerine iş bilmezlere teslim edilmesinin güzellik getirmediğini birkaç gün önce gördük. Bir tv kanalının, Karaman’ın tanıtımına yönelik programındaki aksaklık ve beceriksizliklere birlikte tanık olduk. Onca para ödenmesine rağmen üç saatte üç dakika olsun güzel bir laf duyamadık. Bir yığın acemiliğe kucak açtığımızla kaldık. Beğenen olduysa da diyecek sözüm yok. Zevkler ve renkler tartışılmaz.

Bu Kadın Kafasına Koyduğunu Yapıyor

Her iş öyle. Atalarımız boşuna mı söylemiş: İşini bilmeyen kasap, ne bıçak kor ne masat. İster musluk tamiri olsun, ister şehrin yönetimi... Muslukçu işini bilen biri değilse suyla başınız dertte demektir. Belediye başkanı liyakatli değilse konforlu kent yaşamından nasibiniz kesilmiş demektir.

Bu Kadın Kafasına Koyduğunu Yapıyor

Meryem Evcen ile ilgili ilk yazımı, 11 Ekim 2021’de Karamandan.com’da yazmışım. “Karaman'dan Gelen En Güzel Haber” başlıklı yazının giriş paragrafı şöyle:

Pandemiden bu yana Karaman'dan hiç böyle güzel haber almamıştım. Yıllardır beklediğim haber ansızın karşıma çıkıverdi. Bu yılın müjdesi oldu. "Gastronomi ve Turizm Derneği" kurulmuş, "Gastronomi Evi" açılacakmış ve Karaman'ın lezzetleri bu hafta, ilk kez uluslararası bir festivalde görücüye çıkacakmış. Erikli yemeğimiz, Afyonkarahisar'da Mevlevî Yemekleri yarışmasına katılıyormuş.

Bu Kadın Kafasına Koyduğunu Yapıyor

Yazıda, Karaman'ın mutfak zenginliğinin tanıtılması gerektiğine inanan Meryem Evcen’in, Türkiye Aşçılar Birliği Federasyonu ile temasa geçtiğini, Federasyon Başkanı Zeki Açıkgöz’ün desteğiyle “Karaman Gastronomi ve Turizm Derneği”nin resmen kurulduğunu duyurmuştum.

Bu Kadın Kafasına Koyduğunu Yapıyor

O günden sonra Meryem Evcen ve ekibi kimsenin cesaret edemeyeceği işlere giriştiler. Festivallerde Karaman’ı temsil ederek madalyalarla döndüler. Gastronomi Evi açılması için çalmadık kapı bırakmadılar. Karaman’da Gastronomi Festivali bile düzenlediler. Üstelik yıllardır ‘kanatlı kapısının demir sürgüsü’ açılmamış olan Karaman Kalesi’ni açtırdılar. Onların her güzel işini ilk duyuran oldum. Karaman onların çabasına ortak olsun istedim.

Bu Kadın Kafasına Koyduğunu Yapıyor

Meryem Evcen’in son sihirli numarası TRT 1’in en çok izlenen programlarının başında gelen “Turgay Başyayla ile Lezzetli Tavsiye” ekibini Karaman’a gelmeye ikna etmesi oldu. “Turgay Başyayla ile Lezzetli Tavsiye”, Anadolu'nun damakları bayram ettiren geleneksel lezzetleri ile tanışıp, kültürel ve doğal güzelliklerine doğru masalsı bir yolculuğa çıkmak isteyenlerin sabırsızlıkla beklediği program. İllerin öncelik alma yarışına girdiği seviyeli bir program ve 41 haftadır devam ediyor.

Bu Kadın Kafasına Koyduğunu Yapıyor

Her yerde bu tür davetler öncelikle belediyelerin uhdesindedir. Karaman’da ise bu işin sahibi Meryem Evcen ve ekibi oldu. İyi ki öncü insanlar var. Belediyenin işi başından aşkın diye duyuyorum. Bunlara ayıracak zamanı da ekibi de parası da olmayabilir. Üstelik seçime sayılı gün kaldı. Ama haksızlık etmeyelim. İşin ucundan da olsa tutmak istemişler. Seçmenlere selam göndermek için bu programdan daha iyisini nereden bulacaklar? Güzel işe ortak çok olur. Başarı varsa gerçek sahibini zor tanırsınız. Meryem Evcen kaçın kurası; aracılık eden kişiye gereken cevabı vermiş. Kibarca teşekkür etmiş.

Bu Kadın Kafasına Koyduğunu Yapıyor

Dostlarla birlikte olduğumuz bir vakitte telefonum çaldı. Arayan Meryem Evcen’di. Adını görünce “Gastronomi Evi için yer sorunu çözülmüş olmalı. Karaman’da yöresel yemeklerin sunulacağı yer nihayet açılıyor. Müjde vermek için arıyor” diye düşündüm.

Bu Kadın Kafasına Koyduğunu Yapıyor

Ses tonu sevinçliydi. Bir müjde vereceğinden emindim. Meryem Evcen “Sizi Karaman’a davet etmek için arıyorum. TRT ekibi Karaman’a gelecek. Çok özel bir davetli grubu oluşturmak istiyorum” dedi.

Sonra “Turgay Başyayla ile Lezzetli Tavsiye” program ekibinin çekim yapmak için Karaman’a geleceklerini heyecanlı heyecanlı anlattı. Heyecanı olmayanın hedefi olmaz. İşinin bereketi olmaz. Heyecanı olmayan kişiler, menfaati olmayan yere yanaşmaz. Heyecan yaratan işler aşkla şevkle yapılanlardır.

Bu Kadın Kafasına Koyduğunu Yapıyor

Meryem Evcen, Vali Hüseyin Engin Sarıibrahim ile görüşmüş. Sunum yapmışlar. Vali Sarıibrahim de heyecanlanmış. Meryem Evcen’i tebrik etmiş. Her türlü desteği vereceğini söylemiş. Sonra Kültür ve Turizm İl Müdürü Murat Pekergil ile Tarım Müdürünü aramış. Konu hakkında onları bilgilendirmiş, talimat vermiş.

Meryem Hanım, “Sunumdan sonra ilk sizi arıyorum. Çok mutluyum. Artık yalnız değiliz. Bilmenizi istedim. Valilik arkamızda. Vali beyden öyle güzel sözler işittim ki, inanamadım. Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yanımızda. Çekim yapılacak mekanları belirledik. Çekim için ekipler önceden gelecek. New Karaman Oteli ekibin konaklama ve yemek ihtiyaçlarını ücretsiz üstlendi” dedi.

Bu Kadın Kafasına Koyduğunu Yapıyor

Şehir içi çekimlerinde ulaşım hizmetini İl Özel İdaresi sağlayacakmış. Çekimlerde Karaman’ın göz bebekleri olan mekanlara öncelik verilmiş. Nokta atışlar yapılacak. Ermenek Taşeli bölgesi de unutulmamış.

Örneğin, adını veremeyeceğim bir mekanda kıl çadır kurulacak. Burada yöresel yemekler hazırlanacak. Bölge halkının yaşamı ile unutulmaya yüz tutmuş müzik ve eğlence kültürü tanıtılacak.

Ayrıntılar vererek programın büyülü havasını bozmak istemem. Ama Karaman’ın tescil alan ürünlerinin tanıtımı, yöresel yemeklerin hazırlık, yapım ve sunum aşamaları şehrin merkezinde, benim “Karaman’ın kraliçesi olsa başına taç olacak tek eser” diye tanıttığım güzel mekanda yapılacak. Kaderine terk edilen bu mekanın kapıları da uzun bir aradan sonra Meryem Evcen sayesinde açılacak.

Programın ardından bir “Arabaşı Gecesi” düzenlenecek ki, Karaman Karaman olalı böyle bir davete ev sahipliği yapmamıştır. Günlerce konuşulacağından eminim. Adı Arabaşı Gecesi ama kent kültürünün tanıtılacağı bir gece planlanmış. Yeri tespit edilmiş; değişiklik yapılmazsa, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Piri Reis Kültür Merkezi içerisinde bulunan şark odası. Konuk sayısı 40 kişiyle sınırlı tutulmuş. Gecede, Taşkale Seyirlik Oyunları gösterimi yapılması planlanmış. Meryem Hanım beni bu geceye davet etmek için aramış.

Meryem Evcen’in yaptığı arabaşının lezzetini bilenlerdenim. Son Karaman ziyaretimde davetlisi oldum. Ekibiyle tanıştım. Kendi elleriyle yaptığı arabaşından içtim. Yeğenimin nişanına katılacağım için maalesef bu özel davete icabet edemeyeceğim. Yazısını yazmak bile davete katılmış olmak kadar bana keyif verir.

Meryem Evcen, “Turgay Başyayla ile Lezzetli Tavsiye” program ekibini Karaman’a davet etmekteki amacını belirtirken, dört noktaya dikkati çekti:

-Karamanımızın sahip olduğu turizm potansiyelinin ulusal düzeyde tanıtımı,
-Unutulmaya yüz tutmuş somut olmayan kültürel miraslarımızın tanıtımı,
-Tescil alan yöresel ürünlerimizin tanıtımı,
-Karaman Mutfağının zenginliğinin ulusal düzeyde etkin tanıtımı.

Programın yayın süresi 50 dakika. Dolu dolu bir program izleyeceğiz inşallah. Seçim atmosferinde Karaman’da bir meltem esintisine vesile olmasını dilerim. Karaman’ın, İsmetpaşa ve İstasyon caddeleri ile üç dört parktan ibaret olmadığını göreceğiz. Kültürel doku zenginliğinin bir bölümünü izleme imkanı bulacağız. Şimdiden bir kenara not alın, unutmayın.

Telefonu kapadım. Arkadaşlar sordu: “Yüzünde güller açtı. Güzel haberler almış olmalısın. Seni bu kadar mutlu eden olay ne?”

Kısaca anlattım. Anlatırken yüzümdeki gülümseme iyice arttı. Mutluluk denilen şey bu tür müjdelerle gelir. Benim sevincime dostlar da ortak oldu. İyilik halinin bulaşıcı olduğunu yıllar önce öğrendim. Keşke benzer müjdeleri daha çok duysam. Gitmesem de, görmesem de o şehir benim şehrim. Karaman’a renk katacak her etkinlik beni mutlu etmeye yetiyor. Yeter ki samimiyet olsun. Yeter ki nitelikli olsun. Bir çıkar, gözetilmesin.

Bu arada, TRT Haber ekibi Karaman’a gelmiş. Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük elma bahçesi ile Akkoyun ırkının tanıtımına yönelik program yapmışlar. Elma bahçesini çok kişiden duydum ama henüz görmedim. En kısa zamanda görmeyi arzu ediyorum.

Önemli Not: Karaman Gastronomi Evi için mekan bulmak bu kadar zor mu? Koskoca Karaman’da kapıları kilitli tutulan yüze yakın mekandan birini tahsis etmek kimsenin aklına gelmez mi? Kolay işi zora sokmak Karaman’ın kara talihi mi? Karaman'ın "aşene" geleneğinin çağdaş öncüsü Meryem Evcen’in sesine lütfen kulak verin. Artık şehirlerin tanıtımı mideden geçiyor. İkramı olmayan şehirler turizmde nal topluyor.

Yunus Emre’yi duymadınız mı?

Gelin tanış olalım / İşi kolay kılalım / Sevelim sevilelim / Dünya kimseye kalmaz.
Unutmayın, makamlar ömürden kısadır.

Günün Sözü: Men Dakka Dukka / İşi kolay kılmayanın işi zorlaşır.

AHMET TEK

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

18

Bir’insan - Tebrik ederim,sizin yazılarınızı beğenerek okumaya başladım.Karaman esnafına örnek olur umarım.Evcen hanımı destekliyorum,başarılar dilerim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Şubat 13:48
17

Sema Yılmaz - Karaman'da birilerine yakın olursanız birilerine siyasi güç sağlarsanız kafasına koyduğunuzu yaparsınız ha bunlar yoksa yapamazsınız yaptirmazlar bide güya engellenmiş hanfedi bide mağdur ediliyor gibi yazmışsınız gerçek insanları aptal yerine koymayın

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 20 Şubat 08:47
15

Karamanlı - Bu Hanım her şeyi ben bilirim kafasında. Yazık olmuş karaman'ımıza geçen günkü halk tv programı da hiç olmamış. yazık olmuş o kadar insana emeğe paraya.

şimdi bu da onun ötesine geçmez çok saygıdeğer valim siz insanları görmüş geçirmiş bir insansınız sizden ricamız daha iyi birini bulun. Sayın Turgay Başyayla aynı temennilerim size de geçerli

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 19 Şubat 17:34
14

Hatice - Bizim köyde işi ehline ver üstüne de 1 lira fazla ver derler ha 1 lira fazla vereydiniz de ehline vereydiniz hiç olmuş mu şimdi bu

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 19 Şubat 17:19
13

İnsan - Bu haber Meryem evcen'e mekan tahsis etmek için mi hazırlandı o kadar parlatılmış sanki yıldızlı şefmiş gibi yapmadığı işlerde sanki onunmuş gibi aktarılmış anlamadık vallahi Ahmet bey kusura bakmayın haber değil de reklam gibi olmuş

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 19 Şubat 17:16
12

Ahmet - Artık Karaman ı temsil edebilecek, bilgili, bu işe yıllarını vermiş insanlar görmek istiyoruz . evet gençlerimiz de mutlaka olmalı ancak Meryem Evcen bu konuda ne kadar liyakat sahibi tartışılır. Sayın valimizden daha iyi seçimler yapmasını bekliyoruz.

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 19 Şubat 17:13
11

Ahmet - Ahmet bey sizi çok sever sayarım yazılarınızı elimden geldiği kadar takip ederim ancak bu haberinizi çok da doğru bulamadım siz de bunu yapıcı bir eleştiri olarak alın sayın abim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Şubat 17:10
10

Kazım Çeliktaş - Benim bildiğim kadarıyla Meryem Hanım'ın bir lokantası restoranı bile yok gastronomi ile ilgili şimdiye kadar ne yapmış da bundan sonrasında programlarda boy gösteriyor, Karaman'ı temsil ediyor. Festival diye gittiğimizde hayal kırıklığı oldu. Karaman'a ait tarihi yöresel hiçbir şeyini bulamadık vallahi üzücü.. bu kafayla Karaman aynı yerinde sayar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Şubat 17:08
09

Hikmet Ali - İyi bu kadın kafasına koyduğunu yapıyor da iyi mi yapıyor kötü mü yapıyor kimsenin baktığı yok anlamadık ki gastronomi derneği kurmuş içi boş Kozanoğlu yaptığı festivali de gördük Karaman'ı temsil edecek daha yetkin birileri olmalıydı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Şubat 17:04
08

Salih Kaya - Yaptığı işlerin yüz güldürmedigi aşikar. Anlamadim ki nasil bir dernek.. madem o kadar guzel isler yapiyor, neden siyasetcileri surekli arkasina alma cabasinda.. işi ile varlik gostersin , siyasi iliskileri ile degil, madem öyle.. habercilik anlayisinda daha objektif yaklasim bekliyoruz..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Şubat 16:51
07

Birisi - Gastronomi derneği mi dediniz ben mi yanlış anladım . Siz hiç tek kişilik bir dernek gördünüzmü. Karamanda Gastronomi bölümü var dernekte neden bir tane bile hoca üye değil mesela. Dernek başkanının gastronomiyle tek alakası geçmişinde bir otelin kahvaltısını hazırlamak. Başka bir tecrübesi varmı acaba ? Karaman yemekleriyle ilgili onlarca kitap yazılmışken bunlara hiç değinmemeniz ne kadar yanlı olduğunuzun göstergesi ahmet bey. Ayrıca bu hanımın yaptığı festivali de gördük tam bir fiyaskoydu

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Şubat 15:25
19

Birisi - @Birisi 07 nolu yoruma cevabı: İyi de ben Ahmet Tek'e demedim ki yazıya konu olan hanımefendiye dedim. Gastronomi alanında kahvaltı hazırlamaktan başka ne hüneri varmış diye. Gerçi onu da becerememiş ve çalıştığı otelden kovulmuş. Sonra da siayasilerin arkasına sığınıp varlık göstermeye çalışıyor. Bütün yeteneksizlerin olduğu gibi.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Şubat 14:37
16

Okuyucu İkisinden - @Birisi 07 nolu yoruma cevabı: Karamandan.com’da 10. Mayıs. 2021 tarihli “Aşeneden Sofraya… Karaman’ın Bayram Yemekleri” başlıklı Ahmet TEK’e ait yazıyı okur musunuz? Ahmet TEK’in Karaman yemekleri üzerine yazdığı yazılarının sayısı 50’den fazladır. Coğrafi işaretli ürünlerle ilgili yazıları da 20’den fazladır. Bir kitap oluşturacak kadar çok köşe yazısı var. Hem bilmiyorsunuz hem itham ediyorsunuz. Eğer gastronomiye ilginiz varsa, Ahmet TEK’in yazılarına Karaman’dan.com’un sitesinden ulaşabilirsiniz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Şubat 23:29
06

Abdullah - Tebrikler Evcen hanım, başarılarınızın devamını dilerim toprağım.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 19 Şubat 14:24
05

Sema Yılmaz - Ne yapmış Karaman için o gülünç festivalimi bir sürü para boşa gitti kendini gösterme çabası başka bişey değil

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 19 Şubat 13:21
04

Nail Karakışla - Bu kadın kafasına koyduğunu yapıyor ! ama yanlış yapıyor. Gastronomi festivali yaptığında ne kadar kötü bir organizasyon olduğu gördük. 10 tane dönerciyle gastronomi festivali mi olur? Sponsorların hepsi paralarının boşa gittiğinden yakındı. Gastronomi dediğiniz şey o kadar basit mi? daha bunun bilincinde olmayan birisine Karaman'ın Gastronomi elçisi denebilir mi? Her işte olduğu gibi bu konuda da göstermelik işler yaparak Karaman'ı nereye taşıyabiliriz sorarım size

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 19 Şubat 12:32
03

Hikmet Yaren - Şimdiye kadar ekibiyle birlikte müstakil bir yer açmış olsalardı çok daha fazla yol almış olurlardı. Hep bir valilikten beklenti. Hep bir belediyeden beklenti. Hep hep hep...... İyi aşçı olabilirler ama iyi bir girişimci değiller, bu kafayla da olamazlar vesselam.

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 19 Şubat 09:44
02

Güler Pınarbaşı - Bu arada Karaman' ın Kalesi açılmadı ne yazık ki, etrafı temizlendi ve orada festival yapıldı. İnsan boyu otlarla büründüğünü duydum. Bu etkinliğin bu işe önayak olması da iyi bir şey. O muhteşem bahçenin enerjisi bile güzeldi.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Şubat 09:42
01

Güler Pınarbaşı - Sevgili Meryem Evren'i ben de tanıdım. Gastronomi Festivali' nde bende stand açarak ortama eşlik ettim.

Evet kafasına koyduğunu yapan genç bir girişimci. Cesur olması da cabası. Tüm saçma engellemelere rağmen o işi kotardı. Tam hayal ettiği - ettiğimiz- kadar olmasa da yılmamışlığını görmek güzel.

Başarılar diliyorum kardeşime.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Şubat 09:34

Yurtsever Şirketler Grubunda çalıştırılmak üzere eleman aranıyor.

Karaman'da Yurtsever Şirketler Grubunda akaryakıt satış görevlisi ve market satış görevlisi bay - bayan çalışma arkadaşları aranıyor. Müracaatların ş...

ANKARA'DA ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE PERSONEL ARANIYOR

Yeni açılan Ankara Fabrikamızda aşağıdaki özelliklerde görevlendirilmek üzere çalışma arkadaşları arıyoruz. Aranan Pozisyonlar: Makine İmalat Usta...

Karaman Merkez Morcalı'da satılık tarla

YERİMİZ YOLDAN 70 M İÇERİDEDİR. KÖYE YAKLAŞIK 1 KM. HOBİ BAHÇESİ, ARICILIK İÇİN UYGUN. YERİMİZ MÜSTAKİLDİR EMLAKCİ YOK KOMİSYON YOK. FİYAT 78.000 TL A...

CEMİL DÜZ

Karaman Merkezde Satılık Bağ

KARAMAN MERKEZ MORCALI'DA MÜSTAKİL PARSEL 8.450 M2 BAĞ HOBİ BAHÇESİ, ARICILIK, ÜZÜMCÜLÜK İÇİN UYGUN. YOLA VE KÖYE YAKIN. FİYAT 300.000 TL

0(539) 793 73 71 CEMİL DÜZ

Özkayalar İnşaat Çalışma Arkadaşları Arıyor

Özkayalar İnşaat Sanayi ve Jeo. Müh. Tic. Ltd. Şti.’nde aşağıdaki niteliklere sahip ve ekte yer alan iş tanımı çerçevesinde görev yapacak '‘ TEKNİK EL...

Karaman Merkeze Yakın Satılık Hobi Bahçesi

Karaman'ın merkeze 8 kilometre mesafede bulunan 326 metrekare, çevresi çevrili ve yol su sıkıntısı olmayan hobi bahçesi, toplamda 652 m2'lik iki adet...

+90 541 221 88 80

Teknoland Makine Kaynak operatörü/ Kaynakçı aranıyor

Kaynak operatörü/ Kaynakçı aranıyor Argon (TIG) kaynağında deneyimli Paslanmaz kaynağında bilgi ve yetkinliğe sahip Tercihen teknik resim okuyabi...


Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Karamanlılar yeni belediye başkanından hangi alanda çalışma bekliyor?