Devlet Kayıtlarında Adı Geçmeyen Karaman Uluları

GELMİŞ NİCE MECZÜB’U İLAHİ, NİCE MÜŞTAK ÇIKMIŞ BURADAN DEHRE NİCE ÂLİM’İ UŞŞAK GÜYA BURADA OLMIŞİDİ ÂLEM MİSAK BİR FEYZ’İ HİMEM ZAVİYEDİR DARI KARAMAN.

1. ALİ BEKE: Karaman’ın Boyalı köyü yakınındaki bir yüksek tepe üzerinde türbesi olan yatır.

2. AKBIYIK SULTAN: Yalnız adı anılan bu yatır’ın mezarının yeri belli değildir.

Devlet Kayıtlarında Adı Geçmeyen Karaman Uluları

3. DEMİR GÖMLEK: Bu türbede lahidi bulunan ve Kamil Paşa adıyla anılan bu zat bir tarikat piri değildir.

4. FARFARA SULTAN: Yalnız adı dillerde dolaşan bu yatır da Yunus Emre tekkesinde yatıyor, deniliyor.

5. HALİL EFENDİ: Hocamahmud mahallesinde kendi adının andacı olan camiin bitişiğinde basit bir türbe içinde lahidi bulunan bu zat, bir tarikat piri değildir.

Devlet Kayıtlarında Adı Geçmeyen Karaman Uluları

6. HODUL BABA: Kasabalar dışında yaşayan erenlerden olan bu Hodul Baba da Karadağ’da bir mağarada yaşarmış.

7. HOCA MAHMUD: Karaman’ın aristokratik kişilerinden olan ve adının andacı olan Hoca Mahmud mahallesindeki bir Darulhuffazı (Hafızlık okulu) bulunan sitesinin içinde mezarı vardır.

Devlet Kayıtlarında Adı Geçmeyen Karaman Uluları

8. IBRIKLI SULTAN: Adı andaç verilen Ibrıklı mahallesinde yine adının andacı olan mescit ve bu mescit sitesindeki küçük bir hücrede mezarı olduğu söylenir.

9. İSHAK BABA: Yollarbaşı/İlisıra kasabasının Hacı İlyas mahallesindeki Garip Camii bitişiğinde türbesi olan bu yatır’a o kasaba halkı pek çok saygı gösterirler.

10. KESİKBAŞ VELİ: Yalnızca adı dillerde dolaşan bu Veli’nin mezarının yeri belli değildir.

Devlet Kayıtlarında Adı Geçmeyen Karaman Uluları

11. KETTANİ BABA (KETENCİ BABA) : Hoca Mahmud mahallesinde Ketenhane Tekke ve Medresesi denilen, şimdilerde yalnızca cami ile bir mezarlığı kalmıştır.

12. KIVIRCIK BABA: Süleymanhacı veya Kaşoba köylerinin batı sınırları içinde «Kıvırcık Tekke» denilen yerde mezarı olan bu yatır hakkında da belli başlı bilgi yoktur.

13. KİRİŞCİ BABA: Yunus Emre Tekkesinin Yunus Emre’den sonraki Şeyhlerinden olup, tekkenin bazı onarıma ihtiyacı olan bölümlerini yeniden bir yön verilmek suretiyle ve tekke avlusunda olan Yunus’un mezarını da bugünkü görünümü ile kapalı yer içine aldırmıştır.

Devlet Kayıtlarında Adı Geçmeyen Karaman Uluları

14. KOÇAK DEDE: Bazı vakıfnamelerde Küçük Dede olarak adı geçen bu şeyh, adı andaç verilen Koçakdede mahallesinde, Koçakdede sokağında sonraları ev düzenine getirilmiş olan bir evin bodrumunda mezarı vardır.

15. MERCİ SULTAN: Mezarı Mercik köyünde bir çevrik bölme içinde olan bu şeyhin yaşantıları hakkında belli başlı bir bilgi yoktur.

16. MESTCİ BABA: Mezarı çarşıda, Odun pazarındaki bir dükkân içinde kalan bu şeyh, Mestcilik (Ayakkabıcılık) ile geçimini sağlarmış.

Devlet Kayıtlarında Adı Geçmeyen Karaman Uluları

17. SADIK SULTAN: Yollarbaşı/İlisıra kasabasındaki, kiliseden çevrilme Büyük Camiin bitişiğinde türbesi olan bu zat, Karaman Mevlevihanesi Kandilcisi olduğu rivayeti vardır.

18. SEYYİD NİZAM: Bu Şeyhin lahidi de şimdilerde kütüphane/sonradan cami olarak kullanılan ve eski adı Nizam Camii olan Hacıbeyler Camii’nin doğu tarafındaki (şimdilerde avlu olan) mezarlıkta idi.

Devlet Kayıtlarında Adı Geçmeyen Karaman Uluları

19. TARRANİ BABA: Kimliği hakkında belli başlı bir bilgi olmayan bu Şeyhin mezarı da şimdilerde Ziraat Bankası’nın olduğu yerdedir.

20. TOPUCAK DEDE: Bazı kişilerce «Tabduk Emre» olduğu sanılan bu Dede de adının andacı olan Topucak mahallesindeki Topucak Mescidi bitişiğinde oldum olasıya bir kapalı yerde lahidi vardır.

21. YALINCAK SULTAN: Tenha yerlerde zaviye kuran Horasan erenlerinden olan bu Dede de, sonradan Şeyhler köyü adıyla bir köy kurulmuş olan boş arazilere zaviyesini kurmuş.

Devlet Kayıtlarında Adı Geçmeyen Karaman Uluları

HER KÖŞE’İ FEYZİNDE BİRER FAZIL’I DANA HER GÜY’İ KEMALİNDE BİRER ÂŞIK’I ŞEYDA HER ZERRE’! HAKİNDE PEYKER FEYZİ HÜVEYDA MASTUR’U KÜTÜPTÜR NİCE ASAR’I KARAMAN

Şerafettin GÜÇ

Not: Kitaptan kısaltılarak alıntı yapılmıştır. Merhum Durmuş ALİ GÜLCAN amcamızı rahmetle anıyorum.

Devlet Kayıtlarında Adı Geçmeyen Karaman Uluları

Kaynak: Merhum Durmuş ALİ GÜLCAN (Karaman Tarihinden Hikâyeler – Gelenekler 1987 Baskı ve Dizgi Karaman’ın Sesi Gazetesi Tel: 2964-1834)

NOT: Fotoğrafların çoğunluğu kendi çekimim olup, bir kısmı Karaman Valiliği Kültür Müdürlüğü ve Mustafa KOÇAK abimiz – Ali Menekşe dostumuz tarafından çekilmiştir.

Devlet Kayıtlarında Adı Geçmeyen Karaman Uluları

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şerafettin Güç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

02

Balkanlardan - Her zaman olduğu gibi, doyurucu bilgiler..

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 13 Şubat 11:29
01

Lütfi Kamil - Allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun

Medyanın Osmanlı hanedanını anlatmaktan kendini bir türlü aşıp, sabit kalmaktan çıkıp, geniş bilgilere yer verip Türk tarihini böyle kıymetli şahsiyetleri anlatamıyor.

Yurtdışından takipçiniz olarak, çok teşekkür ederim bu kıymetli bilgileri yayınladığınız için.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 12 Şubat 13:51


Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Karamanlılar yeni belediye başkanından hangi alanda çalışma bekliyor?
Tüm anketler