Ölüm Bile Bu Hayattan Daha Merhametli

Rahmetin malik olduğu vicdan azlığı kuşatmışken alemi, kesretin zulmedici suskunluğu insanlığın sonunu getirmekte hiç zorlanmıyor artık. Tahakküm altına alınmış iradelerin vicdanî bir eylemle ses çıkarabilmeleri mümkün müdür? Ya da kimlikten arınmış, sarp yollara sapmış, vardığında yok olmuş, gurbette zincire vurulmuş kimsenin başka bir kimseye nasıl bir iyiliği dokunabilir? Önce kendisini inşa etmesi gerekmez midir? Yahut insanlığın gözünün içine baka baka Nemrut saraylarını inşa edenlere sessiz kalmak İbrahimi yalnız bırakmak değil de nedir?

Soruların sorun olmaya başladığı bir çağdan geçiyor oluşumuz umutsuzluk girdabında çırpınmamızın başat sebebidir. Kaybın büyüklüğü, sorumluluk sahibi olmaya namzet her bir bireyin yüklenmesi gereken yükün ürkütücü halini ortaya koyuyor. Bu da şahsın korkaklığı ile birleşince ortaya şahsiyetsiz kimlikler çıkıyor. Artık yavaş yavaş değil, süratle uzaklaşıyoruz kendimizden. Koşar adım kaçıyoruz tarihin bize biçtiği rolden. Soruları sormaya cesaret etmediğimizdendir ki bugün maskeli bir balonun en komik ve rezil maskesine sahip olma rezilliğinden dahî bîhaberiz. Atılan bombalara ve ağlaşan bebelerin seslerine sağır, işkence görmüş ve çürümüş bedenlere karşı kör, mazlumun sesi olma noktasında dilsisiz. Ancak üç maymunu oynama konusunda pek mahiriz(!). Gecelerimiz zaten karanlıktı; gündüzlerimizi ise güneşten biz mahrum kılar olduk. Gözlerimizi kapattığımızda güneşin şavkından kaçacağımızı var sayıyoruz.. Oysa ki yanılıyoruz. Buna rağmen gafillik çeperi sararken ufkumuzu, âmâ halimizle gördüğümüzü sanıyoruz.

Hakikatin savunuculuğunu yüklenen bir avuç mücahidin ölümle barışan yaşam savaşlarında, ölmenin bazen yaşamaktan daha kıymetli olduğu idrakine vâkıf olmamız için daha kaç canın doğmadan ölümle tanış olmasını bekleyeceğiz? Zalimin leşinden neşet eden iğrenç kokunun, izzetli bir ölümden yayılan râyihayı yok edeceğini düşünmek cahillik değil de nedir? Gazzeli bir çocuğun yüreğinden kopup dilinden dökülen sözünün üzerine asırlarca konuşsak, kafa yorsak ve hatta paneller, konferanslar tertip etsek yine de o sözün hakikatini kavrayabildiğimizi iddia edemeyiz. “Ölüm bile bu hayattan daha merhametli” derken çocuk, merhameti çoktan yitirmiş insanlığı, ölümün soğuk yüzüyle mi karşı karşıya getiriyor? Zira ölüm, ancak merhametten hâli vicdanlara zor gelir. Rahmetle teçhiz edilmiş vicdanın ölümle sırdaş olması tarihî bir tecrübedir. Niceleri vardır ki Allah’a olan sözlerini tutmuşlar ve bu yola revan olmuşlardır. Niceleri de sözü unutup unutulanlardan olabilmişlerdir. Ve sözüne sadık olanlar, ölürken yaşamın en güzeline adım atarken “şehit” olma bahtiyarlığı ile tarihe adlarını yazdırır; yaşadığını sanan ölülerin, ölümle karşılaşmaları bir vahşet doğurur ve onlar tarihe “sefiller” olarak kaydedilir.

Zaman akıp geçecek ve bugün tarihten bir sayfa olarak yerini alacaktır. Allah’ın kanunu doğrultusunda dünya var olmaya, yükselen alçalmaya, alçalan yükselmeye başladığında hakikat bir turnusol kağıdı mesabesinde Ademi de İblisi de bedahet derecesinde gözler önüne sereceketir. İşte o gün mazlumun yanında olanlar, tahtlar üzerinde tebessüm ederek zalimlerin hallerine şahit olacak ve zalimler elleriyle yüzlerini döverken : “ يَا لَيْتَن۪ي كُنْتُ تُرَابًا. Ah keşke toprak olsaydım.” nidalarıyla inleyeceklerdir.

FATİH GİLİK – 25. OCAK. 2024/ 14 RECEB 1445 PERŞEMBE

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fatih Gilik - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Karamanlılar yeni belediye başkanından hangi alanda çalışma bekliyor?