Taşeli Platosunun Kütüphanesi

22. 12. 2023 günü "Sosyal ve Kültürel Etkinlik İçerisinde" Ermenek / Güneyyurt Belediye Kütüphanesini “Şehit Mehmet Kızılca Ortaokulu” Kütüphane Kolu Öğrencileri Sayın Md. Yrd. Mehmet Evisulu Bey ve diğer öğretmeleri nezaretinde ziyaret ettiler.

Taşeli Platosunun Kütüphanesi

Bu kütüphaneden özellikle hafta sonlarında öğrenciler faydalanmaktalar.

Etüt çalışmalarını gruplar halinde kütüphanede yapmaktan büyük zevk alan öğrencilerimiz hafta sonlarını kütüphanemizde değerlendiriyorlar.

Taşeli Platosunun Kütüphanesi

Kütüphanede şuan 4000 üzeri kitap bulunmaktadır.

Her geçen gün kitap sayısı bağışlarla artmaktadır. Ders kitapları + kaynak kitapları + ders yardımcı kitapları öğrenciler tarafından daha çok ilgi görmektedir. Güneyyurt Belediyesi Kütüphanesi Taşeli bölgesinde örnek gösterilen bir kütüphane özelliğini taşıyor.

Taşeli Platosunun Kütüphanesi

Kütüphanecilik Hakkında Genel Bilgi

Türk Kütüphaneciler Derneği’nin girişimleri ile ilk kez 23-29 Kasım 1964’te kütüphanecilik ve enformasyon bilimleri camiasında kutlanmaya başlayan Kütüphane Haftası, 6.3.1982 tarih ve 17625 sayılı T. C. Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Kütüphane Haftasını Kutlama Yönetmeliği” ile belirli gün ve haftalar arasında yerini alarak bir “tema” ışığında kütüphane ve kütüphaneciliğin tüm bileşenleri ile yurt genelinde daha geniş bir katılımla kutlanmaya devam etmiştir.

Taşeli Platosunun Kütüphanesi

Kütüphaneler, asıl görevi belgesel, basılı ve maddi bilgi kaynaklarının edinilmesi, korunması ve kullanılması olan tarihi ve manevi hafıza, kültürel, yerel bilgi ve eğitim merkezleridir. Kültürel ve tarihi gelenekleri korumak ve geliştirmek amacıyla, okuyucularına kendi anavatanlarının tarihi, kültürel özellikleri, halk sanatı, edebiyat ve sanat eserleri hakkında bilgi veren kütüphanelerde etkinlikler düzenlenmektedir.

Taşeli Platosunun Kütüphanesi

İnsanların hayatında olduğu gibi toplumların yaşamında da önemli olaylar, keskin dönemeçler vardır. Bunlar insan kitlelerini derinden sarsarlar ve büyük toplumsal değişmelere neden olurlar. 15. yüzyılın ikinci yarısında matbaanın icadı ile uygarlık ve kültür tarihi başlamış, bilgi ve düşünceler yeryüzüne hızla yayılmış, kitap yaratılmıştır. Matbaa olmasaydı kitap da olmazdı. Dolayısıyla matbaa olmasaydı kütüphaneler de olmazdı. Okumak insanlar için en yararlı en zevkli ve yetiştirici bir alışkanlıktır. Aydın olmanın gereğidir bu. Güneş dünyayı kitap insanları aydınlatır. Bir ulusun düşünsel kalkınmasında kütüphanelerin oynayacağı roller okulların görevleri kadar önemlidir. Bu nedenle kütüphanelerimizin çok olması ve kütüphanecilerimizin çok iyi yetiştirilmesi gerekir. Çocuklara okuma zevki verebilmede, gençlerin yetişmesinde ve bir ülkenin kalkınmasında kitapların ve kütüphanenin ne kadar önemli olduğu herkesçe bilinmektedir. Halk kütüphaneleri ise yalnızca öğrencilere değil okul dışında olanlara, okulla ilgileri kesilenlere kısaca herkese her türlü bilgiyi verebilecek kuruluşlardır. (Yüksek Lisans Tezi Güliz Şahin)

Taşeli Platosunun Kütüphanesi

Kütüphanelere Genel Bakış

Halk Kütüphanesi

“Halk kütüphaneleri, eğitim, kültür ve bilgi aktarımı için cins, yaş, ırk, milliyet, din, dil, eğitim, kültür, sosyo-ekonomik düzey ve politik fark gözetmeden kültür ve bilgiyi insanlığın hizmetine ücretsiz sunan, toplumla bütünleşen, toplumun ekonomik, sosyal, eğitsel, kültürel ve teknik kalkınmasına yardımcı olan, kar amacı gütmeyen demokratik kuruluşlardır. “ (Ersoy, 1996; Sağlamtunç, 1994:149)

Taşeli Platosunun Kütüphanesi

Merkez Kütüphanesi

Kent merkezinde kurulması gereken merkez kütüphane ( IFLA, 1986;63) “ halk kütüphanesinin tanımına uygun, amacına yönelik hizmet veren ve görevlerini yerine getiren en büyük hizmet birimi” (Sağlamtunç, 1980: 42) olarak tanımlanabilir.

Taşeli Platosunun Kütüphanesi

Şube Kütüphanesi

İl ve ilçe merkezlerinde merkez kütüphaneye bağlı olarak hizmet veren halk kütüphaneleridir. (KTB,1982a:22) Bulunduğu bölgede halk kütüphanesinde verilen hizmetleri vermekle yükümlüdür.

Taşeli Platosunun Kütüphanesi

Çocuk Kütüphanesi

Merkez ya da şube kütüphanesinin içinde ya da ayrı bir binada ayrı bir bölüm olarak kurulur. Çocuklara hizmet vermekle yükümlüdür. ( KTB,1982b:23) “16 yaşına kadar olan çocukların fikir ve ruh gelişimini sağlamak, kendi istekleri ile bilgilerini geliştirmek, onları içinde bulundukları topluma türlü yönlerden daha yararlı bir hale getirmek amacıyla Halk Kütüphanelerinde çocuk bölümleri kurulur.

Taşeli Platosunun Kütüphanesi

Geçici Kütüphane

Merkez ya da şube kütüphanesinin bürosu niteliğindedir ve kütüphaneye ulaşması imkansız olan kişilere hizmet vermek amacıyla geçici olarak kurulur. Genelde ödünç verme hizmeti sunulur.

Gezici Kütüphaneler

Halk kütüphanesi hizmeti verilemeyen yer ve durumlarda araçlarla hizmet veren kütüphanelerdir. (Yılmaz,1990: 20- 21) Merkez ve bağlı birimlerin hizmet alanları dışında öncelikle okuma ve kitap satın alma imkânları olmayan vatandaşların oturdukları yerleşme yerlerine taşıtlarla kütüphane hizmeti götüren birimlerdir. (KTB, 1982a:23)

Taşeli Platosunun Kütüphanesi

Çok Yakında Kütüphane Hizmeti Farklı Bir Boyuta Ulaşacak

Modern kamu yönetimlerinin önemli görevlerinden birisi de hizmet alanındaki vatandaşların bilgi ihtiyaçlarını karşılamaktır.

Bu da kütüphaneler vasıtasıyla olmaktadır. Önemli bir kamu hizmeti gören yerel yönetimlere bağlı kütüphaneler de bir taraftan kitap, dergi, gazete gibi yayınları; bir yandan da bilgisayar ve internet hizmetini vatandaşların hizmetine sunma yükümlülüğü ile karşı karşıyadırlar. Çünkü İnternet günümüzde bireyin sosyal ve mesleki yaşamını doğrudan etkilemektedir. Çok yakında bölge halkı kütüphanemizde ki internet hizmetinden şimdilik haftada üç gün faydalanacaklardır.

Ancak, vatandaşların bir kısmı bu hizmetlerden yeterince yararlanamamaktadır. Özellikle yaşlı, düşük gelirli, eğitim seviyesi düşük, engelli grupların büyük kısmı için durum böyledir. Bu nedenle toplumlar ve bir toplum içindeki gruplar arasındaki dijital uçurum/dijital bölünme giderek büyümektedir. Ayrıca, e-devlet ve e-belediye hizmetlerinin elektronik ortamda verilmeye başlaması kamu hizmetlerinin verimliliği açısından büyük önem taşımaktadır. Bu hizmetler vatandaşların para ve zamandan tasarruf etmelerini sağlarken kamu kurumları ve belediyelerin iş yükünü hafifletmektedir. 

*Karaman Kardeşlerin Eli Bu Kütüphaneye Değdi

Her sene kış gelmeden ata topraklarını ziyaret etmek, sıla hasretini kısada olsa bir iki gün ana baba diyarında geçirmekten zevk alan dostlarım var. Bir türlü bu diyarlarda karşılaşamadık. Ankara’da daima buluşuyoruz. Geçmişi yâd ediyoruz.

Kısmet 2023 yılının en son baharında, kış başlangıcında imiş. Birkaç saat beraber olduk, soyadı “Karaman” olurda Karamanoğulları tarihinden bahsetmezsek olmaz. Sordular anlattım. Yakın mesafedeki birkaç yerleri gezdik. İlk defa bölgede böyle tarihi yerlerin olduğuna şahit oldular. Sözümüz sağlığa dedik, sözleştik 2024 son baharında daha uzun kalmak şartı ile bölgeyi gezeceğiz.

Söz döndü dolaştı bölgenin gizli kalmış cevher çocuklarına uzatabildiğim elimin zorluğuna. Ankara ve Antalya’da iş sahibi abim İsmail Karaman (Antalya’da) ve dostum Mehmet Karaman (Ankara’da) “denizi geçmişsin derede sene boğdurmayız. Kütüphanenin masa ve çocuk sandalyelerini de biz yaptıracağız” Demesinler mi! Bu cümleye o kadar mutlu oldum. “Sen şimdiden siparişini ver. Hatta çağır marangozunu hemen ödemesini yapalım” Demeleri bölgenin insanının çömerliğinden ve mertliğinden olsa gerek, her şey 10 dakikada oludu bitti. Bir hafta sonra kütüphanemiz “Karaman” kardeşlerinin yaptırdığı masa ve sandalyelere kavuştu. Çorbada tuzumuz olsun bu olsa gerek. Niyet çok önemli.

Bölge halkı adına, öğrenciler adına çok teşekkür ediyorum Sayın “KARAMAN” kardeşler. Varlığınız sağlığınız huzurunuz daim olsun.

Şerafettin GÜÇ

Kaynaklar

https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/3175082

https://gigafox.ru/tr/birth/dostizheniya-selskoi-biblioteki-selskaya-biblioteka-v-sovremennyh-usloviyah-teoreticheskie-osnovy-fun/

https://core.ac.uk/download/pdf/148683957.pdf

Türk Kütüphaneciler Derneği Bülteni (1952- 1992)

Türk Kütüphaneciliği ( 1993- 2000)

Türk Kütüphaneciliği ( 2001- 2006 )

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şerafettin Güç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

05

Kırşehir Türkmen Naci - Abi nazara inan bence.. Selam ve dua ile..

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 29 Aralık 08:54
04

H.h. İspirli Emk. Öğrt - Bölgenin çocukları mutlaka okumalı - okutulmalı. Başka çareleri yok. Arazi şartları bunu gerektiriyor. İleride bir çok dâhinin buralardan çıkmayacağı ne malum... Yeter ki böyle imkanlar sağlansın değil mi.. Hocam bir öncülük yapmış destekliyorum.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 27 Aralık 14:48
03

Deliormanlı - Başarılarınızın devamını dilerim değerli Şerafettin GÜÇ hocam, emeği geçenlerden Allah (c.c.) razı olsun. Var olun sağolun ??

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 26 Aralık 15:02
02

Kemal Nadir - Bölgenin tadı böyle çıkarılır. Takdirle karşılıyorum Sekiçeşmeli kardeşim eline sağlık.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 26 Aralık 13:45
01

Niğde Balhasan Köylüsü - Büyük hizmet. Emeği geçenlere çok teşekkür.

Yunus diliyle;

(‘Müslümanam diyen kişi şartı nedür bilse gerek

Tangrınun buyrugun tutup beş vakt namaz kılsa gerek

Tanla turup başın kaldur ellerüni suya daldur

Tamudan azatlu oldur kullar azad olsa gerek)

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 26 Aralık 13:30


Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Karamanlılar yeni belediye başkanından hangi alanda çalışma bekliyor?