Yirmi Dördüncü Kuşak Torunların Buluşması

Emin usta Selanik Gargara köyünde köylülerin bütün el aletlerini yapan bir ustaydı

Asil bir aile olarak soyu yüzyıllarca devam etti ve zamanımıza kadar geldi.

1830 yılındaki nüfus sayımında Emin Usta'nın torunları Gargara Köyü'nün en kalabalık ailesiydi.

1845 yılında yapılan hane sayımlarında ve mal beyanlarında 96 hane olan Gargara köyünde en saygın ve varlıklı ailelerden olan Emin Usta'nın ailesi idi.

Yirmi Dördüncü Kuşak Torunların Buluşması

Bu aile o tarihte 42. Sırada şöyle kayda girmiştir:

  • “Çiftçi Ömer oğlu Emin

  • Geçen sene 1844, vermiş olduğu: 59 kuruş
  • Arazi ve davar vergisi olarak bir senede vermiş 39 + tütün öşrü 2, üzüm öşrü 4, davar 3 = 45kuruş
  • Ekili tarla 19 dönüm. Yıllık getirisi: 1844 / 390 - 1845 / 425= 815
  • Ekilmeyen tarla 57 dönüm.
  • Tütün tarlası 1 evlek: Yıllık getirisi: 1844 / 120 - 1845 / 90 =210
  • Zeytin ağacı 2: Yıllık getirisi: 1844 / 25- 1845 / 30 =55
  • Kısır inek: 1, 1 dana, 3 öküz, 1eşek, 1 tosun
  • Mecmuundan kazancı 486 kuruş”
Yirmi Dördüncü Kuşak Torunların Buluşması

Bu hanedeki Emin’den olma Demirali’den de 1888 yılında, sonradan, Nalbant Emin adını alacak olan Emin dünyaya gelmiştir.

1912 yılındaki Balkan Savaşı'nda Yunanistan Selanik’i ve Gargara köyünü de işgal etmiş ve bütün erkeklerini askere almıştı. Nalbant Emin 24 yaşındayken 4 yıl dağlarda bir grup arkadaşıyla saklanmış Yunanlıların elinde heder olmaktan kurtulmuştu.

Nalbant Emin Usta'nın 1916 yılında dünyaya gelen Bayram adında bir oğlu vardı. 1924 yılındaki mübadelede 7 yaşında olarak Antalya’ya iskân edildi.

1945 yılında Manavgatlı Melahat hanımla evlenen Bayram Bağrıyanık’ın 1948 yılında bir oğlu oldu, buna Emin Necdet adını verdiler.

Emin Necdet, Gargara üzerine çok araştırmalar yaptı, çünkü kendisine babası, babasına da dedesi, ona da dedesinin dedesi, bizler Konya'da bulunan Gargara adlı bir köyden Selanik’e yerleşip aynı isimli bir köy Kur'an atalarınızın çocuklarıyız, derlerdi.

O zamanlar Karaman Konya'nın bir kazası olduğundan genellikle Karamanlılar balkanlarda Konyalı olarak da tanınırlardı.

Emin Necdet Bey babalarından ve atalarından duyduğu Gargara Köyü'nün izini bırakmadı Antalya'da Osman Soydal adındaki komşusu bir Hoca Efendi ona Ermenek’te bir Gargara köyü var eski adı Gargara idi ama şimdi Güneyyurt yaptılar, demişti.

Seyit Ali oğlu nalbant Emin – Hatice ailesinin oğlu Emin Necdet Bey bu Gargara köyünü merak edip mutlaka görmesi gerektiğini düşünüyordu, internetten çeşitli araştırmalarda karşısına Gargara çıkmaya başladı. Ermenek’e bağlı Gargara adında bir köy 1960'lı yıllarda adı Güneyyurt olarak değiştirilen şimdilerin büyük kasabası önüne gelmişti.

Mükremin 1990'lı yıllarda internetin ilk çıktığı dönemlerde kasabası Gargarayı tanıtmak için Gargara.com güneyyurt.com Gargara.xm.com gibi site çalışmaları yapıyordu

Emin Necdet Bey Mükremin’in telefonunu bu sitelerde buldu ve onu aramaya karar verdi.

2014 yılının Şubat ayıydı, Mükremin ikamet ettiği Konya şehrinde arşiv çalışmalarıyla uğraşıyor, atalarının izini sürüyordu, bu hususta 2016 yılında basılan büyük bir akademik eser olarak Güneyyurt / Gargara kitap çalışmalarını sürdürüyordu.

Bir gün telefonu çaldığında tanımadığı bir numaradan arandığını gördü ve heyecanla kaldırdı, karşısında Emin Necdet Bey vardı.

Mükremin böyle mi görüşüyorum acaba?

Evet, buyurun ben Mükremin Kızılca, kiminle görüşüyorum acaba?

Ben Emin Necdet Bağrıyanık Antalya'dan arıyorum, atalarımız 550 sene önce Konya Karaman’dan Gargara adlı bir köyden geldiklerini söylerlerdi. biz 1924'teki mübadelede Selanik Gargara köyünden Antalya iskan edilen 165 haneden biriyiz. Sizin çalışmalarınızda Gargaradan bahsettiğinizi gördüm ve telefonunuzu oradan aldım. acaba bu Gargaranın bizim atalarımızın Karamanoğulları sürgünleri sırasında Selanik’e yerleşerek Gargara köyünü kuran atalarımızın ilk köyü olabilir mi?

Merhaba Emin Necdet Bey sizin gibi bir dostla telefonda karşılaşmak hem de ilginç bir konuyla beraber olmak gerçekten beni son derece mutlu etti. Evet, 1475 yılında Karamanoğulları’nın Osmanlılara iltihakı sırasında köyümüz Gargara'dan Selanik’e kırk hane gönderilmiş ve gittikleri yere Gargara köyünü kurmuşlardır biz bunları arşiv belgelerinden tespit ediyoruz. Hatta şahsen Ermenek Gargara köyü hakkında Taşeli’nin incisi Güneyyurt Gargara diye 500 sayfalık renkli büyük bir kitap hazırladım. İnşallah yakında bastıracağız. Hatta 1845 senesinde Selanik Gargara köyünde ikamet eden 94 hanenin belgelerini de ele geçirdim, size de bu bir müjdem olsun.

Peki, Mükremin Bey sizinle nasıl görüşebiliriz? mutlaka yüz yüze tanışmak konuyu enine boyuna incelemek ve atalarımın kadim köyü ve adresi Gargarayı gezmek, görmek istiyorum.

Değerli abim Emin Necdet Bey 13 Mayıs 2014 günü yani 2 ay kadar sonra, bizim Gargara Köyü'nün bir yaylası olan Ermenek Balkusan köyünde, Karamanoğulları’nın ilk atalarının metfun olduğu yerde, Karamanoğlu Mehmet Bey anısına bir dil bayramı düzenlendi. Buraya gelebilirseniz hem ilk atalarımız Karamanoğulları’nın türbelerini ziyaret ederiz hem de diğer bir Karamanoğlu türbesinin bulunduğu Gargara'ya, benim doğum yerime ve sizin atalarınızın hicret ettiği Gargaraya gider, oraları size gezdiririm.

Allah razı olsun Mükremin Bey bundan daha mutluluk veren bir tanışma olamazdı, sizinle yüz yüze geleceğim günü iple çekeceğim, 13 Mayıs'ta İnşallah Balkusan’da olacağım.

MÜKREMİN KIZILCA

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mükremin Kızılca - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Karamanlılar yeni belediye başkanından hangi alanda çalışma bekliyor?
Tüm anketler