Karaman’ın Büyük İskender’i

Araboğlu Camii’nde 33 Yıldır, Her Pazar, Kahvaltı İkram Edildiğini Biliyor musunuz?

Karaman’da yaşayıp İskender Kayhan adını duymayan var mı? Bir adım daha ileri giderek sormak istiyorum, Karaman’da İskender Kayhan’ı tanımayan var mı?

O, Karaman’ın Büyük İskender’i. Azmin ve istikrarın temsilcisi. Öğrenci hamisi. Türkiye’nin olmayabilir ama Karaman’ın en uzun süreli buluşmasının mimarı ve ev sahibi. Sabah namazı buluşmalarının öncüsü. Kahvaltı piri. Hiperaktif. Boş vakti olmayan talihli kişi. 33 yıldır bir kez olsun aksatmadan toplu buluşmayı başarmış bir güzel insan, İskender Kayhan.

Karaman’ın Büyük İskender’i

Araboğlu Camii’nin 33 yıllık imamı. Bir camide bunca yıl imamlık yapmak başlı başına övgüye değer. Araboğlu Camii imamının bir başka övgüye değer yanı ise bir toplantıyı, bir ikramı 33 yıldır aksatmadan sürdürmesi. Bir üyelik olmadan, cemaat, tarikat, siyaset ilişkisinden bağımsız, 33 yıl boyunca gençleri camide toplamayı başaran bir kişiyi alkışlamayıp, kimi alkışlayacağız. Toplantıların vakti de ilginç; sabah namazı. Ödülü, mütevazı kahvaltı.

Karaman’ın Büyük İskender’i

Araboğlu Camii, gençlerin sabah namazı buluşmaları, ardından kahvaltı… 33 yıl kesintisiz sürdürülen etkinlik. Bir örneğini gösterebilir misiniz? Bu başarının ardında bir kişi var. Fikir babası da, uygulayıcı da, istikrarından taviz vermeyen de aynı kişi: Araboğlu Camii İmamı İskender Kayhan.

Karaman’ın Büyük İskender’i

Böyle bir adamı tanıtmak kolay değil. Tanıtabildiğim kadar. Belki başkaları devamını getirir. İnşallah bir gün tanışma imkanı bulurum. Henüz yüz yüze tanışmadık. İskender Kayhan, 1966 yılında Karaman’da doğmuş. Hocalıkta ailenin 8. kuşağını temsil ediyor. Kendisinden önceki 7 ceddi de hocalık yapmış. Baba imam, dede imam, büyükdede imam… Yedi göbek deyiminin vücut bulmuş hâli…

İskender Kayhan’ın meslekte 40. yılını doldurmasına aylar kalmış. İlk görev yeri Rize’de 6 yıl imamlık yapmış. Ardından Araboğlu Camii’ne atanmış. Araboğlu’nda 33 yılı doldurmuş. Arapça ve İngilizce biliyor. Vatani görevini İngilizce tercüman olarak Ankara’nın Polatlı ilçesinde yapmış.

Karaman’ın Büyük İskender’i

İskender Hoca, Karaman'daki bisküvi fabrikalarından ihracat müdürlüğü teklifleri almış. Önerilen ücret, maaşının birkaç katı olmasına rağmen kabul etmemiş. Üniversitede araştırma görevlisi olmak için girdiği sınavı kazanmış. Ders aldığı Kur’an-ı Kerim hocasına müjdeyi vermiş. Hocasının, “Evlat, Peygamber efendimizin huzuruna varınca, senin mihrabını dünya makamına değiştim diyebilir misin?” sorusuna muhatap olmuş.

Karaman’ın Büyük İskender’i

O gün, imamlığı ve öğrenci yetiştirmeyi bırakmamak için hocasına söz vermiş. Sözünü tutmuş olmalı ki, 33 yıldır Araboğlu Camii’nde görev yapıyor.

İskender Kayhan’ın Araboğlu’ndaki ilk uygulaması, sabah namazı buluşmaları olmuş. Her yaştan gencin katıldığı sabah namazı buluşmaları 1990 yılında başlamış. Hiç ara vermemişler.

Karaman’ın Büyük İskender’i

Burs, Dershane, Umre…

İskender Kayhan istikrar abidesi. Başlayıp yarıda bıraktığı hiçbir işi olmamış. Süreklilik ve sürdürülebilirlik onun şiarı. Üniversite öğrencilerine 1992 yılından itibaren burs vermeye başlamış. İlk yıl 10 öğrenciye burs sağlamış. Sonra bu sayı 150 öğrenciye ulaşmış. Burs kaynağı, Karamanlı iş insanları ve esnaf. O, kendisini bir aracı olarak görüyor.

Karaman’ın Büyük İskender’i

Değişik branşlarda burs alan öğrencilerinden 44’ü profesör olmuş. İskender Hoca’nın bir anısı var, anlatırken mutluluğu kelimelerine yansıyor.

Yıl, 2013: İskender Hoca’nın kızının apandisiti patlar. Konya Eğitim Araştırma Hastanesi’ne götürürler ve hastanın burada ameliyat olması gerekir. Hastanede görevli 6 ayrı branşın uzman hekimi İskender Hoca’nın beklediği odaya sürekli girip çıkmakta. Hoca, olağanüstü bir ilgi ve hürmet görmekte.

Bu ilgiye hemşireler bile hayret eder. Bir hemşire “Beyefendi siz milletvekili misiniz?” diye sorar. Hoca, “Hayır, değilim, niye sordunuz ki” diye yanıt verince, aldığı cevap, “6 ayrı branştan doktor peşinizde geziyor” olur. O doktorlar, İskender Hoca’nın burs temin ettiği öğrencileridir.

Karaman’ın Büyük İskender’i

Araboğlu Camii, hayatının merkezi

İskender Kayhan’ın çocukluğu Araboğlu Camii civarında geçmiş. Evleri camiye yakınmış. İlk kez ezanı Araboğlu’nda okumuş. O vakit henüz ilkokul 3. sınıf öğrencisiymiş. İmam Hatip Ortaokulu’na başladığı günden itibaren yıllarca Araboğlu Camii’nde cuma müezzinliği yapmış.

İskender Kayhan, Rize’de 6 yıl görev yaptıktan sonra 1990 yılında memleketine dönmüş ve birkaç ay sonra Araboğlu Camii’nde göreve başlamış. Gençlere camiyi sevdirmek için değişik sosyal faaliyetler planlamış. Sabah namazı buluşmaları, İskender Hoca’nın hayret ettiği bir olay sonrası başlamış.

Karaman’ın Büyük İskender’i

İskender Hoca, sabah ezanı okumayı öğretmek için saba makamı çalıştırdığı öğrencilerin “essalatu hayrum minen nevm” (Namaz uykudan hayırlıdır) ifadesini bilmediklerini fark eder. Gençlere sorduğunda, camide hiç sabah namazı kılmadıklarını öğrenir. Bunun üzerine, “Pazar günü sizi kahvaltıya bekliyorum” der. Araboğlu’ndaki sabah namazı buluşmaları ve ardından kahvaltı ikramı böyle başlar.

Karaman’ın Büyük İskender’i

33 yılda hiç mi ara vermemişler? Merak ettim.
Karaman’da kar yağışında rekor kırıldığı 2016 yılını kim hatırlamaz. O günlerde kar kalınlığı 1,5 metreyi geçmiş. İskender Hoca, “Kar çok, program iptal” der. Gençler, “Hocam, siz gelmezseniz gelmeyin. Biz camiye gidip kahvaltıya devam edeceğiz” cevabını verirler. Yollarda kar kalınlığının 1,5 metreyi aşmasına rağmen, Karaman’ın uzak mahallelerinden de olmak üzere sabah namazına 40 genç gelmiştir.

Karaman’ın Büyük İskender’i

Yine aynı yıl, hava sıcaklığı -23 dereceyi görünce İskender Hoca, programın iptalini ister. Gençlerin üşüyüp hasta olacaklarından endişe eder. Gençler itiraz ederler: Biz geleceğiz. O soğuk günün sabah namazına ve kahvaltıya gelen genç sayısı yine 40 kişi civarındadır.

Ölümü göze alıp yola çıkmış

Bir başka olay daha var ki, İskender Hoca’nın kişisel tarihinde unutamayacağı, bir gözü karalık, cesaret, kararlılık ve söze sadakat örneğidir. İskender Hoca, bir kış günü buluşmaya katılan gençlerden birinin zangır zangır titrediğini görür. Genç, öyle titremektedir ki, tarifi imkansız. İskender Hoca, “Hayırdır, ne bu hâl” diye merakla sorar. Gencin cevabı unutulacak gibi değildir:
“Hocam, Başkışla köyünden geliyorum. Gece saat 01’de köyden çıktım. Motosiklete bindim. Kar ve tipi yüzünden tam 4 saatte camiye gelebildim.” (Karaman-Başkışla arası 32 km)

Karaman’ın Büyük İskender’i

İskender Hoca’nın faaliyetlerinin sınırı yok. O öğrencilerin hamisi, onların her ihtiyacına koşturan bir şefkatli insan. Hafızlık belgesi alan öğrencilere bir söz vermiş: Hafızlık belgesini alanı umreye göndereceğim. Sözünü tutmuş. Yine hayırseverlerin desteğiyle umreye gönderdiği hafız sayısı 96’ya ulaşmış.

“Vatanı Sev!”

İskender Kayhan’ın, bunca emek verdiği, her yıl yeni ekiple sürdürdüğü etkinliklere katılan öğrencilerden iki isteği oluyormuş. İlki “Bu vatanı sevin.” İkinci isteği ise, “Bir meslek sahibi olup para kazanmaya başlayınca ihtiyaç sahibi bir öğrenciye burs verilmesi” Hocanın bu talebi yazılı değil. Sözlü. Öğrencilerden sözlü taahhüt alıyormuş. Bugüne kadar fire olmamış.

Karaman’ın Büyük İskender’i

Dahası var. Bazı okul müdürleri ihtiyaç sahibi öğrencileri İskender Hoca’ya yönlendiriyormuş. Bu öğrencilerin bot, kaban, okul forması, kırtasiye ihtiyaçlarının karşılanmasını yine İskender Hoca sağlıyormuş.

İskender Hoca, Hafız İmam Hatip Ortaokulu ve Merkez İmam Hatip Lisesinde okuyan hafızlara Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma dersleri veriyor, her hafta ahirete göç etmiş kişiler için birkaç hatim okutuyor, bu öğrencilerin fen, matematik veya kültürel derslerdeki eksiklerini gidermeleri için onların dershane masraflarını hallediyormuş. Halen 22 hafız öğrenci LGS ve üniversiteye giriş sınavına hazırlık için dershaneye gidiyormuş.

Karaman’ın Büyük İskender’i

İskender Hoca, “Hafızlarımızı ahlâken kemâle ermeleri için umreye, kaliteli bir eğitim almaları için dershaneye gönderiyoruz” düşüncesine sahip.

İster kahvaltıya buyrun, ister ikram edin

İskender Kayhan’ın önemli bir duyurusu var. Araboğlu’ndaki kahvaltı ikramı için şunları söylüyor:
“Pazar günleri kahvaltı verirken hiç kimseden bir beklenti içinde olmadan, camiye gelen bütün öğrencilere ve cemaate ikramda bulunuyoruz. Bu ikramı ben yapmak istiyorum diyenlere de ‘hayır’ demiyoruz.”

Karaman’ın Büyük İskender’i

İskender Hoca’nın şu sözleri de dikkate değer:
“Prensibimiz, parolamız; Bir çocuk caminin imamını severse camiyi sever, camiyi severse dini sever. Problemini çözdüğün insan senin yanında olur.
Bu vatanı seven, topluma faydalı, dürüst, güvenilir bir gençlik yetiştirmek istiyorsak
onları iyi dinleyeceğiz, anlayacağız ve onlara güvendiğimizi onlara hissettireceğiz.”

Karaman’ın Büyük İskender’i

Antik Makedonya kralı Büyük İskender, dünyanın en büyük imparatorluklarından birini kurdu. Krallığı süresince hiçbir savaşta yenilmedi. 32 yaşında hastalıktan öldü. Tarihin en başarılı askerî komutanlarından birisi olarak kabul edilir. Gordion düğümünü çözmek yerine kılıcıyla keserek çözüm üreten kişi olarak hatırlanır.
Karaman’ın Büyük İskender’i ise 33 yıldır hizmet heyecanını kaybetmeyen gönüller fatihi. Binlerce öğrencinin hamisi oldu. Yararlı olduğuna inandığı ve uygulamaya koyduğu hiçbir faaliyette başarısızlığa uğramadı, geri adım atmadı. Güzel okunan ve yüreğe işleyen güzel bir ezan duyarsanız, bunda payı olanların başında bizim Büyük İskenderlerimiz gelir.

Karaman’ın Büyük İskender’i

“Karanlığa küfredeceğine bir mum yak” öğretisinin canlı kanıtını görmek isteyenlere İskender Kayhan hocamın adını vereceğim. O bir mum yakmakla yetinmemiş, binlerce kişiyi kandil olacak şekilde bu güzel ülkeye kazandırmış. Kimseden iltifat beklemeden, çıkar gözetmeden…

Karaman’ın Büyük İskender’i

Not: Karasakal Hocaya Araboğlu Camii’nde cuma vaazları kapısını aralayıp, müftülükten izin alan kişi de İskender Kayhan’dır.

Karaman’ın Büyük İskender’i

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.

04

Alperen - Sırf böyle güzel insanlarla tanışmak için yine gidilir. Allah razı olsun güzel işlerde emeği geçenlerden. Pazara ömrümüz varsa gidelim inşallah.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 28 Kasım 21:03
03

Mustafa - Muhterem Hocamı sadece biz değil bir Karaman seviyor. Sevilmeye ve takdir edilmeye layık hizmet aşığı bir kardeşimiz. Kendisini yakından tanıyor ve dua ediyoruz. Allah kendilerine uzun ve bereketli ömürler versin..(Amin..)

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 28 Kasım 14:46
02

adem - Allah selamet versin sevgili Hocama Allah ondan razı olsun

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 28 Kasım 12:24
01

ÖĞRENCİ MEHMET - İSKENDER HOCAMIN RAHLESİNDEN GEÇMİŞ BİRİ OLARAK ÜZERİMDEKİ EMEĞİ ÇOK BÜYÜKTÜR ALLAH GÜCÜNÜ KUVVETİNİ ARTIRSIN RABBİM ONDAN RAZI OLSUN BİZ RAZIYIZ DAVA ADAMI

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 28 Kasım 11:04


Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Karamanlılar yeni belediye başkanından hangi alanda çalışma bekliyor?
Tüm anketler