Harama Helal Karıştırmak

Sözü çirkin, ameli güzel insan görülmezken; sözü güzel, ameli çirkin insanlar hemen göze çarpar! Ameli ve sözü güzel insanlara gelince, onlar ya dışlanır ya ciddiye alınmaz ya görmezden gelinir ya da yok sayılır. Toplumda yanlışlar yapan güç sahiplerine tavırlarıyla, tenkitleriyle rahatsızlık veren insanların yerini; önce kalbini, sonra zihnini, sonra da bedenini ikna ederek müstekbirlerin nefislerine hitap eden insanlar aldıkça söz çiğnenir, hatır yere düşer, vefa ortadan kaybolur, hakka riayet unutulur…

Dünyevî imkânların arttığı, maddi kazanç kapılarının çoğaldığı zamanda nefsin dolu dizgin gittiği yoldaki saadet görünümlü hazlar, sonsuz görünen fanilikler, sınırsız zannedilen ihtiyaçlar bizleri ürküttü. İnsanın bedeninin sınırları o kadar geniş değil, ömrü de o kadar uzun değil! Geçici olan dünya bu kadar değer görmeyi hak etmiyor! Hesabı verilecek hayat böyle sorumsuzca yaşanmamalı, hesabı verilecek olan zaman böyle sorumsuzca öldürülmemeli!

Mâzîmiz dünyaya sürgün ve tufan, âtîmiz kıyamet ve tekrar diriliş… Dünyada yaşananlarsa gözyaşlarıyla oluşan çağlayanların gürlemesi, ahı alınan gariplerin feryadı, haddinden fazla günahı yüklenen zalimlerin yorgunluğu… Bir yanda umut bir yanda hüzün, bir yanda acı bir yanda gaflet, bir yanda pişmanlık bir yanda tekrar işlenen hatalar… Rüya gibi, hayal gibi… Bir garip dünya ya da dünya bir garip.

Güzel sözlerin ardına gizlenmiş çirkin işlerin hüküm sürdüğü zamandayız. Yalan söyleyen aldattığı sürece kazançlı çıkmakta, yalana bile bile inananlar aldandıkları sürece oyunun bir parçası olarak kalmakta. Kötülerin hâkim olduğu dünyada en güçlü kötünün eteğinin dibine sığınmak belli noktaya kadar güvenli olsa da asla emin yer olmuyor.

İyi insan, güzel insan, doğru insan, samimi insan kıtlığı çekiliyor. Hakkında kötü diyemediğimiz insanlara iyi diyememenin de vermiş olduğu sıkıntı toplumda çözümsüz mesele olarak duruyor. Doğruyu haykırmak için, zulme direnmek için, zalime haddini aştığını belirtmek için temiz kalplere, temiz ağızlara ihtiyaç var. Söylemleri ne kadar doğru olursa olsun, ifadeleri insanları can evinden ne kadar vurursa vursun; mazisi temiz olmayan, günahlarından nasuh tövbe etmemiş olan insanların söylediği doğru sözler hakikat adına mücadele olmuyor. Dünyaya ait kötü davranış sahiplerinin ağızlarından çıkan sözlerin doğru olması samimi mücadelenin önündeki en büyük engeldir. Hakikatin temsilinde geri planda yaşanan menfi hadiseler dualarımızın kabulüne manidir. Dualarımız, zıt yöne bakan hayat şeklimizle kıble yönünde buluşmak istiyor.

“Hiç kimse, bir kere doğruyla temas etti diye ömür boyu doğruluk hakkı kazanmıyor. Yine hiç kimse doğruluğu çağrıştıran kelimeleri çok kullandığı için doğruluğun tapusunu elde etmiyor. Sürekli doğru tarafta olduğu vehmiyle yaşamak vehimlerin en tehlikelisi” dedi, Gökhan ÖZCAN.

Bizler kendi halimizi müspet manada değiştirmedikçe Allah’ın durumumuzu değiştirmeyeceği ilahi beyanla sabitken, hayatımızla çelişen dualarımızın pek ciddiye alınmayacağı da mâlûmdur. Küçük davanın büyük insanları, büyük davanın küçük insanlarını yönlendirdiği zaman, tavrımız kısa vadeli olacağı gibi etkisi de zayıf kalacaktır.

Zalimlerin zulümlerine karşı girişilen boykot ameliyesinde marifet; sabıkalı, eli kanlı, sicili bozuk bazı firmaların ürettikleri mal ve hizmetleri alışveriş listesinden çıkarıp yerine ikame edilecek aynı miktarda mal ve hizmet bulmakla değil zoraki de olsa zulüm sonucu meydana gelen şuur vesilesiyle gereksiz ihtiyaçlardan kurtulmak, elzem olan dünyevi imkânlara helal yoldan ulaşmaktır. Dünyanın cazibesinden etkilenmemek bu kadar zor olmamalı, vazgeçilmezler listemiz bu kadar kalabalık olmamalı.

Kahve, kola, ekmek arası köfte, deterjan, yumuşatıcı gibi ıvır zıvır malların üretildiği markalar hedefe aldırtılarak mücadele sahamız basitleştiriliyor, kuşatılmamızın farkına varmamız engelleniyor. Basitleştirilen bu mücadelede belli markaları ihtiyaç listesinden çıkarmamız zulme karşı görevimizi yerine getirdiğimizi hissettirdiği için içimizi rahatlatıyor, öfkemizi dindiriyor, uykumuzu ağırlaştırıyor. Bu zamanda öfkemizi canlı tutmak da imandandır.

Öfkemizi dindirmeye yarayan hedef şaşırtmaca oyununun zalime maliyeti onlar için küçük meblağ olan ciro kaybı iken bizim için istikbalimizi tehdittir. Onların yazdığı dijital programlarla kuşatıldık, onların ürettiği sosyal paylaşım ağlarında kaybolduk, onlardan ithal edilen tv programlarıyla oyalandık, onlardan gelen kısır tohumlarla tarımımızı bağımlı hale getirdik…

“Tevhid sadece soyut bir kavram değildir. Bizâtihi takvadır, edeptir, ahlâktır. Bilmek, kılmak, olmak hep içindedir” dedi, Savaş Ş. BARKÇİN.

Neslimizi ve ürünlerimizi korumak için öncelikle nefsimize karşı mücadele edelim ki daha er meydanına çıkmadan kendimize yenilmeyelim. Birbirimizin hakkını gözetelim ki emin insanlar olalım. Mâzîmizdeki kara lekeleri temizleyelim ki bundan sonra atacağımız her adım bereketli olsun. Dünyaya meyletmeyelim ki dünya peşimizde koşsun. İyiliği çoğaltalım ki güzel olan her yerden görünsün.

Bir de şöyle düşünün! Kabuklarının arasına düşen ay çekirdeği içi ne hisseder?

“Helale karışacak bir damla haram düştüğü yeri kirletir” dedi, meczup ve şöyle devam etti sözüne: “Harama karışacak bir damla helal düştüğü yeri temizleyemez”.

Şadan Sezgin

Bir Kelime, Bir Mânâ, Bir İktibas

ferâgat

hakkından isteyerek vazgeçme, el çekme

Kasr-ı sürûr künc-i kanâat değil midir Sahn-ı behişt kûy-ı ferâgat değil midir

Kanaat köşesi, mutluluk sarayı değil midir? Tok gözlülüğün olduğu yer, cennetten bir yer değil midir?

Nâbi

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şadan Sezgin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Karamanlılar yeni belediye başkanından hangi alanda çalışma bekliyor?
Tüm anketler