Karaman’da İyilik ve Güzellik Yarışı

Sizin Birinciniz Kim?

Kur’an-ı Kerim’de, insanların güzel ve hayırlı işler yapmaları istenir. Bakara Suresi’ndeki bir ayette “Yararlı işler yapmada birbirinizle yarışın” emri vardır. “Hayırlı, yararlı, faydalı, güzel ve hoş” işlerin neler olduğunu herkes bilir.

Karaman’da iyilikte ve güzellikte yarışanlar olduğu gibi övgüye değer işler de yapılıyor. Geçenlerde “Karaman - Ankara Hattı: Güzel Haberler Demeti” başlığıyla verdiğim yazı serisinin yeni bölümü için tarama yaparken onlarca haber karşıma çıktı. İşte o haberlerden bir bölümü:

Şair Şaşma’nın Ödülü Depremzedeye…

Şairler duygusal olur, onların kalbi yumuşaktır. Karaman’ın en ünlü şairi İbrahim Şaşma’dır. O, aldığı ödüllerle Türkiye rekoru kırmıştır. Her yarışmadan dereceyle dönen İbrahim Şaşma, son ödülü Kahramanmaraş’tan aldı. Üstelik bir öykü yarışmasında…

Karaman’da İyilik ve Güzellik Yarışı

Yaşar Dondurma ve Gıda Maddeleri A.Ş (MADO) ile Kahramanmaraş Edebiyat ve Sanat Derneğinin (MESDER), depremin insanın bireysel ve sosyal hayatında oluşturduğu etkiyi öykü tekniği ile dile getirmek amacıyla ülke genelinde düzenlemiş olduğu “Deprem Konulu Ulusal Öykü Yarışması”na ülke genelinden toplam 220 eser katıldı. Yarışmada, İbrahim Şaşma birincilik ödülünü kazandı.

Karaman’da İyilik ve Güzellik Yarışı

İbrahim Şaşma, yarışmanın ödülü olan 10 bin lirayı acıları halen taze, hayatı halen normale dönmemiş ve depremin vurduğu bir kentte, ihtiyaç sahibi bir aileye bağışlayacağını duyurdu. Tebrikler İbrahim Şaşma. Cömertlik ödülünü de hak ettin.

Karaman’da İyilik ve Güzellik Yarışı

Öğretmenlere Vefa…

Karaman’da öğretmenlerin Pirî seçilse, akla gelen ilk isim, öğrencisi olmaktan gurur duyduğum, hakkını ödeyemeyeceğim kıymetli hocam Necati Yeniel olur. Cihannüma Derneği Karaman Şubesi, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Necati Yeniel hocama vefa gecesi düzenlemiş. Tebrikler Cihannüma yöneticileri, sağlıklı, huzurlu ömürler değerli Necati Hocam…

Karaman’da İyilik ve Güzellik Yarışı

Gazi Kültür Sanat Merkezi’nde de, öğretmenler günü programı düzenlenmiş. Emeği geçenleri kutlarım.

Karaman’da İyilik ve Güzellik Yarışı

Kasaba’da Yaralı Pelikan…

Göç de zor göçmenlik de. İnsanlar için de zor, kuşlar için de… Kazımkarabekirli çiftçiler, yaralı bir göçmen kuşu sahiplendiler. İsimleri paylaşılmayan temiz yürekli çiftçiler, canlısını ilk kez gördükleri yaralı pelikanı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne götürdüler. Burada Veteriner hekimler tarafından ilk tedavisi yapılan pelikan, Doğal Hayatı Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne teslim edildi. Pelikandan haber verirlerse, sizinle paylaşırım.

Karaman’da İyilik ve Güzellik Yarışı

Meraların Verimliliği İçin Protokol…

Karaman Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Konya Toprak Su ve Çölleşme İle Mücadele Araştırma Enstitü Müdürlüğü işbirliği ile mera alanlarının verimliliğini arttırmak için protokol imzalandı.

Karaman’da İyilik ve Güzellik Yarışı

Karaman İl Tarım ve Orman Müdürü Hatice Bulut ile Konya Toprak Su ve Çölleşme İle Mücadele Araştırma Enstitü Müdürü Cihan Uzun tarafından imzalanan protokole göre, Hamidiye köyünde bin 400 dekar, Burunoba köyünde bin dekar alanda ‘Mera Islah Ve Amenajman Projesi’ kapsamında mera alanlarında toprak koruma, rüzgâr erozyonunun önlenmesi ve ot veriminin artırılması çalışması yapılacak.

Karaman’da İyilik ve Güzellik Yarışı

İl Müdürü Hatice Bulut’un ifadesine göre, Karaman’da küçükbaş hayvan sayısı 700 bin. 2 milyon 850 bin lira bütçeli projeyle Hamidiye ve Burunoba’da kaba yem ihtiyacının büyük bir kısmı karşılanacak. Bulut, projenin diğer köylerde de uygulanacağını müjdeledi.

Yeni İl Müdürüne Bravo…

Bir süre önce Karaman’da bir tarım işletmesinin başarısından söz etmiştim. Kanatlı hayvan yarışmalarında Karaman’a onlarca madalya getiren ve literatüre iki yeni bıldırcın ırkı kazandıran Şemsettin Soytürk’ü tanıtmaya çalışmıştım. İl Tarım Müdürü Hatice Bulut, hiç vakit kaybetmemiş, bıldırcın, keklik, bıldırcın yumurtası ve organik gübre üretimi yapan Yamtar Tarım işletmesini ziyaret etmiş.

Karaman’da İyilik ve Güzellik Yarışı

Bulut, işletme sahibinden bilgi almış, kuluçka makineleri ve üretimi yapılan bıldırcın, keklik, organik gübreler ile denemesi yapılan sera ve meyve ağaçlarını incelemiş. Tebrik etmiş, proje desteğinden söz etmiş. Üreticiye bundan büyük moral olur mu? Marifet, iltifata tabidir. Çiçeği burnunda yeni müdürümüze bravo! Kaç yıllık işletme, ilk kez bir yöneticiyi ağırlamış.

Kadın Kooperatiflerine Destek

Ticaret İl Müdürü Adem Özcan, Karaman'da bulunan kadın kooperatiflerinin yönetim kurulu üyeleriyle buluşmuş. Özcan, Ticaret Bakanlığı olarak üretmek isteyen kadınların her zaman destekçisi olacaklarını söylemiş.

Karaman’da İyilik ve Güzellik Yarışı

Karaman'da 8 adet kadın kooperatifi varmış. 7 kooperatif son 3 yıl içinde Kooperatiflerin Destek Programı (KOOP-DES) kapsamında ekipman desteğinden faydalandırılmış. Bir kooperatif ise personel desteğinden yararlandırılmış.

Karaman’da İyilik ve Güzellik Yarışı


Yakında sizlere bir kadın kooperatifinin müjdesini vereceğim. Karaman için hayırlara vesile olacak bir kooperatifi ve Karaman için el ele verecek olan kadınlarımızı tanıtacağım.

Kim Diyor; Tarım Bitti, Çiftçi Öldü?

Türkiye’de cehaletin ve kör muhalefetin en dayanılmaz söylemi; “Tarım bitti, çiftçi öldü” cümlesidir. Uzun konu. Sadece şu kadarını söylemek isterim: Türkiye birçok tarım ürününde dünyanın ilk üçü arasındadır. Ne tarım biter, ne çiftçi ölür. Lütfen Türkiye’nin tarımsal üretim rakamlarına bakın. Sosyal ortamda işkembeden atan güruhun temsilcilerinin yazdıklarına inanmayın. Tarımsal destekleri duysanız hayret edersiniz. Karaman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bir açıklama yapmış.

Karaman’da İyilik ve Güzellik Yarışı

2023 Yılı Hibe Programı kapsamında Ermenek, Sarıveliler, Başyayla ilçeleri ile merkez ilçenin 54 köyünde bireysel sulama, güneş panelleri, küçük tarım makineleri, hayvan çiftliklerini geliştirme ile arıcı ve çoban barınakları konularında 992 başvuru alınmış. 449 çiftçi İl Müdürlüğü ile sözleşme imzalayarak hibe desteğinden faydalanma hakkı kazanmış. 252 çiftçi hibe konusuna göre, makine ekipman alımları ve yatırımlarını tamamlamış.

Karaman’da İyilik ve Güzellik Yarışı

Makine ekipman alımlarını ve yatırımlarını tamamlayan çiftçilere toplam 8,3 milyon lira tutarında hibe ödemesi yapılmış. Hibe işlemleri devam eden 197 çiftçiye de 6 milyon lira hibe ödemesi gerçekleştirilecekmiş. Hibe programı tamamlandığında projeden 2023 yılında çiftçilere sağlanacak olan hibe desteği toplam 14,3 milyon lirayı bulacakmış. Buna benzer onlarca destek ve hibe var. Bilgi, cahilin kâbusudur.

Karaman’da İyilik ve Güzellik Yarışı

Benim Gözde Okulum: Güzel Sanatlar

Karaman Güzel Sanatlar Lisesi, benim için çok çok özel bir okul. Türkiye’nin en çok eksikliğini hissettiği alanda eğitim gören öğrencileri ve onları yetiştirmek için çabalayan fedakâr öğretmenlerin kıymetini bilmek gerek. Güzel Sanatlar Lisesi, Karaman’a yine unutulmaz bir gün yaşatmış.

Güzel Sanatlar’da, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir değil birkaç etkinlik düzenlenmiş. Önce resim sergisi açılmış. Serginin açılışına Vali H. Engin Sarıibrahim ve eşi, İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, Millî Eğitim Şube Müdürleri Haşim Tunca ile Aziz Demir, protokol üyeleri, okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve davetliler katılmış.

Karaman’da İyilik ve Güzellik Yarışı

Okul, yetenekli gençlerle dolu. Geçen yıl, okulu gezerken çalışmaları görmüş, Hatuniye’deki yıl sonu sergilerini gezmiştim. Benim için kültür ve sanat bir yana, diğer çalışmalar bir yana.

Güzel Sanatlar’ın öğrenci ve öğretmenleri “Son Hıçkırık” temasıyla bir konser vermişler. Yeşilçam filmlerinin unutulmaz eserlerini seslendirmişler. Konser çok beğenilmiş. Davetliler öve öve bitiremiyor. Keşke ben de orda olsaydım. Gâh keyifli, gâh hüzünlü şarkıların duygu seline katılıp, bu güzelliği yaşasaydım. Tebrikler Mehmet Çalışkan müdürüm, tebrikler Karaman’ın gurur kaynağı öğretmenlerim ve kıymetli gençler.

Karaman’da İyilik ve Güzellik Yarışı

Dünya Yetimlerine Kucak Açmak

İyilik yarışının bu bölümünün birinciliğini Dünya Yetimler Eğitim Vakfı’na (DÜNYEV) vermek isterim. Dünya Yetimler Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Yüksel Çavuşoğlu özü, sözü tertemiz biri. 50 yıl önceden tanıdığım bir güzel ağabey. Bir hayırlı işin öncüsü olmuş. Yetimlere sahip çıkmaktan daha değerli bir faaliyet aklınıza gelir mi? Vakfı ve hizmetlerini bir başka gün anlatmak istiyorum.

Karaman’da İyilik ve Güzellik Yarışı

DÜNYEV, Karaman’daki binasında, duygu dolu bir etkinliğe ev sahipliği yapmış. Yetim çocuklar ve ailelerini gönlü zengin insanlarla buluşturmuş. Çocuklara çeşitli hediyeler verilmiş, ikramlarda bulunulmuş.

Vali H. Engin Sarıibrahim, eşi Hatice Sarıibrahim, Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa Çakır, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, Karaman İl Müftüsü Faruk Gürbüz, TIP Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dursun Odabaş, Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Halil İbrahim Taşcı başta olmak üzere üst düzey protokolün katıldığı etkinlikte birçok hayırsever ve iş insanı da varmış.

Karaman’da İyilik ve Güzellik Yarışı

Vakıf yöneticileri ve protokol üyeleri, çocuklarla geçirdikleri anların kendileri için anlamlı olduğunu söylemişler. Yüksel Çavuşoğlu, vakfın gelecekte farklı branşlarda eğitimlere odaklanacağını vurgulamış, etkinliğe destek verenlere teşekkür etmiş. En büyük müjde, katılımcıların vakfa destek vaatleri ile projelerde aktif rol alacaklarına dair taahhütleri olmuş.

Ahmet Tek 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Karamanlılar yeni belediye başkanından hangi alanda çalışma bekliyor?
Tüm anketler