Van Minüt, Van Minüt, Van Minüt!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, tarihe altın harflerle yazılan ve dünya kamuoyunda büyük yankı uyandıran “One Minüte” çıkışının üzerinden 14 yıl geçmiş. Erdoğan’ın, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in yüzüne karşı “Öldürmeye gelince, siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz! Plajlardaki çocukları nasıl öldürdüğünüzü nasıl vurduğunuzu çok iyi biliyorum” sözlerini unutmak mümkün mü?

Erdoğan, İsrail'in Filistin'e karşı zulümde bulunduğunu haykırmış ve paneli terk etmişti. Bizim zayıf hafızamız unutmuş olsa da, İsrail, hastane saldırısıyla zalimliğini bir kez daha hatırlatmış oldu.

Davos’ta Ne Olmuştu?

Davos Krizi veya "one minute" çıkışı, 29 Ocak 2009 tarihinde İsviçre'nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu panelinde dönemin Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Ekonomik Forumu Moderatörü David Ignatius ve İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres arasında yaşandı.

Moderatör David Ignatius, Şimon Peres’in konuşmasının ardından, “Evet gerçekten de çok ateşli bir konuşmaydı” dedi.

Erdoğan: One minute, one minute, one minute... Olmaz!... One minute! diye çıkıştı.
Sonraki diyalog şöyle gelişti:

Moderatör David Ignatius: Peki Sayın Başbakan, size de söz veriyorum ama lütfen hakikaten bir dakika sürsün.

Erdoğan: Sayın Peres benden yaşlısın. Sesin çok yüksek çıkıyor. Biliyorum ki sesinin bu kadar çok yüksek çıkması bir suçluluk psikolojisinin gereğidir. Benim sesim bu kadar yüksek çıkmayacak, bunu da böyle bilesin. Öldürmeye gelince, siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz! Plajlardaki çocukları nasıl öldürdüğünüzü nasıl vurduğunuzu çok iyi biliyorum.

Ülkenizde başbakanlık yapmış olan iki kişinin bana önemli lafları vardır: "Tankların üzerinde Filistin'e girdiğim zaman kendimi bir başka mutlu addediyorum" diyen başbakanlarınız vardır. "Tankların üzerine çıkıp da Filistin'e girdiğim zaman kendimi mutlu addediyorum" diyen başbakanlarınız olmuştur ve bana sayılar veriyorsunuz. İsim de veririm, merak edenleriniz vardır belki.

Şu zulme alkış tutanları da ayrıca kınıyorum. Çünkü bu çocukları öldürenleri, bu insanları öldürenleri kalkıp da alkışlamak, öyle zannediyorum ki o da ayrı bir insanlık suçudur. Bakınız burada bir gerçeği bir kenara atamayız. Ben şurada çok not aldım ama bu notların hepsini cevaplayacak fırsatım yok. Fakat ben buradan sadece size iki söz söyleyeceğim. Bir...

Moderatör David Ignatius: Sayın Başbakan... Sayın Başbakan... Tartışmayı... Tartışmayı yeniden başlatamayız.

Erdoğan: Excuse me, excuse me, bir, Tevrat... excuse me, bir... Sözümü kesmeyin!... Bir: Tevrat altıncı maddesinde der ki "Öldürmeyeceksin!" (Yahudi inancının en kutsal metinlerinden biri olan On Emir'in 6. maddesini kastediyor) Burada öldürme var. İki: bakın bu da çok enteresan, Gilard Azamonih "İsrail barbarlığı zalimliğin de çok ötesinde bir şey". Bir yahudi. Bunun yanında İsrail ordusunda askerlik görevini yapan Oxford Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Profesörü Avi Şalom, İngiliz gazetesi Guardian’da şunu söylüyor, haydut devlet vasfını kazandığını belirtiyor.

Moderatör David Ignatius: Sayın Başbakan... Sayın Başbakan... Ev sahibimiz (Forum'un kurucusu Klaus Schwab) teşekkür konuşması yapacaktı... Sayın Başbakan... Çok teşekkürler ama...

Erdoğan: Sana da çok teşekkür ediyorum. Sana da çok teşekkür ediyorum. Benim için de, benim için de bundan böyle, bundan böyle, Davos bitmiştir. Daha Davos'a gelmem! Bunu da böyle bilesin! (Ignatius'a) Siz konuşturmuyorsunuz! (Peres'i gösteriyor) 25 dakika konuştu, (kendini gösteriyor) 12 dakika konuşturuyorsunuz! Olmaz!

“Van Minüt” dünya kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Başbakan Erdoğan’ın, İsrail’e yönelik sözleri halkı müslüman ülkelerde sevinçle karşılandı. Dünya medyasında geniş yer aldı.

Ben o günlerde Suriye’nin başkenti Şam’daydım. Syrian Arab News Agency’nin (SANA) davetlisiydim. Şam’ın ünlü lokantalarından birinde akşam yemeğindeydik. Bir anda yüzlerce araçlık konvoylar oluştu. Klakson sesleri ve “Tayyip” sloganları Şam caddelerinde yankılandı.

Yemekten kalkıp olayı takip etmek istediğimi söyledim. İsteğimi makul karşıladılar. “One Minüte” çıkışı, Şam’ı ayağa kaldırmaya yetmişti. Birçok kişinin ellerinde Türk bayrağı ve Başbakan Erdoğan’ın fotoğrafları vardı. Türkiye Büyükelçiliğimizin önü görülmeye değerdi. Çiçek bahçesinden farksızdı. İnsanlar akın akın büyükelçiliğin önüne geliyor, ellerindeki çiçekleri bırakıyor, “Türkiye ve Tayyip” sloganları ile kalabalık arttıkça artıyordu.

O gün benim gurur günümdü. Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı, İsrail Cumhurbaşkanına haddini bildirmişti.

Van Minüt çıkışının üzerinden 14 yıl geçti. Erdoğan sözünü tuttu, bir daha Davos’a katılmadı.

Gazze’de hastanenin bombalandığı haberlerini izlerken o günleri hatırladım.

“Mavi Marmara şehitlerinin adı Gazze’deki caddelere verildi. Gazze hangi halife döneminde İslam topraklarına katıldı? Gazze’yi fetheden padişah kimdi? Peygamberimizin büyük dedesinin mezarının Gazze’de olduğunu duydunuz mu? Gazze’yi ilk gördüğümde neler hissettim? Bir sonraki yazıda…”

Ahmet Tek

Van Minüt, Van Minüt, Van Minüt!
Van Minüt, Van Minüt, Van Minüt!
Van Minüt, Van Minüt, Van Minüt!
Van Minüt, Van Minüt, Van Minüt!
Van Minüt, Van Minüt, Van Minüt!
Van Minüt, Van Minüt, Van Minüt!
Van Minüt, Van Minüt, Van Minüt!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Tek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Karamandan.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Karamandan.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Karamandan.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Karamandan.com değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Karamanlılar yeni belediye başkanından hangi alanda çalışma bekliyor?
Tüm anketler