Batı Avrupanın yumuşak karnı

Paris

Paris son bir kaç gündür yine cayır cayır yanıyor. Polis, 27 Haziran'da Nanterre kentinde içinde 3 kişinin bulunduğu ve "dur" ihtarına uymayan bir araca ateş açmış, 17 yaşında Cezayir asıllı Nael isminde bir sürücüyü öldürmüştü. Buna tepki gösterenler polisle çatışıp çevreye büyük ölçüde zarar vermektedirler; arabalar yakılıyor, binaların camları kırılıyor hatta dükkanlar yağmalanıyor.

Çevreye zarar vermek, arabaları yakmak, dükkanları yağmalamak kesinlikle yanlıştır. Diğer yandan, Pariste yaşananlar isyandan başka bir şey değildir. Bu isyan çoğu yabancı asıllı Fransızların haksızlıklara karşı göstedikleri tepkidir. Bu olaylar ne ilktir ne de son olacaktır. Yaşanlar Batı Avrupanın yumuşak karnıdır. Sadede gelelim artık, bugün Fransa cayır cayır yanıyorsa, bu isyan boşuna değildir. Bu yazıda Batı Avrupa’daki göçmen sorununa genel olarak değinmek istiyorum. Batı Avrupada görülen göçmen isyanlarının baş sorumluları siyasiler ve medyadır. Bu yazı şahsi tecrübe ve gözlemlemeler dayalıdır. Bu konuyu zaten enine boyuna araştırıp yazmak kısacık bir makaleye sığmaz.

Göçmenler

Batı Avryupada milyonlarca göçmen asıllı insan yaşamaktadır. Bunların Batı Avrupaya yerleşme şartları farklı farklıdır. Batı Avrupadaki Türklerin çoğu devletler arası anlaşmalar çerçevesinde Avrupaya çalışmaya gidip yerleşenlerdir. 1980 darbesi veya 2016 darbe teşebbüsünden sonra da sığınmacı olarak Batı’ya yerleşenler olmuştur.

Batıdaki göçmenlerin belki de büyük bir kısmı Avrupa devletlerinin eski kolonilerine gösterdikleri kolaylık sayesinde yerleşenlerin neslidir. Mesela Cezayir, Fransızların 1950 yılına kadar vilayeti olarak gördüğü yani sömürdüğü bir ülkeydi. Cezayirlilere gösterilen müsamaha sayesinde çok sayıda Cezayirli Fransaya yerleşmiştir. Cezayir gibi Seengal, Togo, Fas, Çad, Mali ve daha çok sayıda sömürdüğü ülkeden insan Fransaya yerleşmiştir. Bu durum başka Batı Avrupa ülkeleri için de geçerlidir. Mesela İngiltrede Afrika asıllıların yanı sıra çok sayıda Hindistan, Pakistan, Bangladeş veya Sri Lanka asıllı insan bulunmaktadır.

Irkı, kültürü, dini, dili tamanen Batı’lılardan farklı olan bunca insanın yerleşmelerine Batı neden müsade etti?

Batı Avrupa’da 31 yıl içinde yani 1914 – 1945 arası 1. ve 2. dünya savaşı yaşandı. Milyonlarca insan hayatını kaybetti. Bu savaşların tahribatları hem insani hem mal kaybı olaraka devasaydı. Batının yeninden inşası gerekiyordu ama bunları yapacak insan gücü yetersizdi. Batı, yıllardır hor ve hakir gördüğü ve sömürdüğü insanlara can simidi gibi yapıştı. Bugün sorun olarak görülen göçmenlerin Batı Avrupanın ulaştığı refaha olan katkısı asla küçümsenemez!

Siyasi

Şu günlerde Fransadaki yaşanan isyanın en büyük sebebi siyasilerdir. Sovyetler Birliğinin dağılması (1991) sonucu Batı’da güven patlaması yaşandı. Zafer sarhoşluğu yerini yabancı düşmanlığına bıraktı. Bu atmosferden istifade etmek isteyen sağcı, ırkçı siyasiler göçmenlere olan eleştiri dozlarını artırdılar. Kısa sürede siyasi kariyer yapmak isyenler, bu yolun özellikle Müslümanlara hakaret etmekten geçtiğini zannettiler. Yani 1991’den önce kabul edilmeyen, hatta suç sayılan söylemler sıradanlaştı. Merkez-sağ liberaller aşırı sağcıları aratmaz hale geldiler. Daha beteri, bazı devletler göçmenleri istismar ederek ülkede kanun değişiklikleri yaptılar. Buna en güzel misal, 90’lı yıllarda Almanya dazlakların Türklere olan kanlı eylemlerini kullanarak anayasa değişikliğine gitti. Daha sonraki yıllarda Hollada ise bir yandan yabancıları eritme politikları uygularken herkesi ilgilendiren çok sayıda sosyal uygulamalara son verdi. “Göçmen/müslüman yukarı, göçmen/müslüman aşağı!” denirken devlet sosyal olmaktan çok uzaklaştı vesselam! Evet, göçmen sorunlarının sebeplerinden biri de göçmenleri siyasi çıkarları için istismar eden sorumsuz siyasilerdir.

Medya

Zaten medya ile siyasiler birbirinie her zaman tamamlarlar, çıkar ilişkileri vardır. Siyasetteki gelişmelerin medyaya görülmemesi düşünülemez. Her zaman yabancıları hedef alan bir medya olmuştur. Kasten, bilerek yabancılar hakkında yersiz, haksız, yalan haberler veya yorumlar yayınlanabilmiştir. Sovyetlerin dağılması ve 11 Eylül olayı sonrası medya tanınamaz hale gelmiştir. Zaten hızla düşen reytingler de hesaba katılırsa; medya sorumluluğu ve kalitesi ciddi bir şekilde düşmüştür. Popülizm yayın, müslümanları hedef seçip adeta “atış serbest!” demiştir. Adi, alçak, sinsi gelişme eleştirildiğinde ise fikir özgürlüğü arkasına saklanılmıştır.

Sosyal meydanın da ortaya çıkması, ırkçıların, İslam düşmanlarının eline geçen en iyi bir fırsat olmuştur. Bu fırsatı ise sonuna kadar kullanmaktadırlar. Yine fikir, ifade özgürlüğü arkasına saklanılıp yapılan hakaretlerin haddi hesabı yoktur. Bugün Fransa cayır cayır yanıyorsa eğer fikir ve ifade özgürlüğünü sonuna kadar istismar eden medyanın katkısı çok büyüktür!

Sonuç

Toparlayacak olursak, şahsi çıkarları uğruna insanları hiçe sayan siyasiler ve medya patronlarının sorumsuzlukları yüzünden bugünlerde Paris cayır cayır yanmaktadır. “Bize ne Paristen, beter olsunlar!” demek basiresizliktir. Bugün Pariste yaşananların yarın bizim büyük şehirlerimizde de olmayacağına kim garanti verebilir? Çıkar uğruna her şeyi feda edebilecek siyasiler ve medya patronları bizde, hem de fazlasıyla, var!

Abdullah konuksever

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdullah Konuksever - Mesaj GönderŞehir Markaları

Karamandan.com, Karaman ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (532) 765 24 01
Reklam bilgi

Anket Karamanlılar yeni belediye başkanından hangi alanda çalışma bekliyor?